Wordpress

WordPress En İyi AMP Eklentileri

2017’den bu yana mobil cihazlar, küresel internet trafiğinin yaklaşık yarısını oluşturuyor. Bir web sitesi sahibiyseniz. Bu yalnızca ziyaretçilerinizin sitenize erişmek için akıllı telefon kullandığı anlamına gelmez.
 
Aynı zamanda birçoğunun zayıf bağlantılar üzerinden yavaş cihazlar kullandığı anlamına gelir. Kitlenizin bu kısmı için nasıl keyifli bir web sitesi yaratırsınız?

WordPress kullanıyorsanız, seçeneklerden biri Google’ın Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) çerçevesini sitenizin koduna entegre etmektir. Yine de “çerçeve” ve “kod” kavramları sizi korkutmasın.

Bir WordPress eklentisi ile site hızınızı AMP ile artırabilirsiniz. Ancak herhangi bir HTML’ye dokunmadan. Nasıl olduğunu öğrenelim.

AMP Nedir?

Accelerated Mobile Pages’in kısaltması olan AMP, Google tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir web geliştirme çerçevesidir. AMP’nin amacı, aşırı sayfa öğelerini ve işlenmesi için daha fazla kaynak gerektiren özellikleri kaldırarak mobil cihazlarda yükleme sürelerini azaltmaktır. Bir mobil cihazdan erişildiğinde, daha fazla HTML, CSS ve komut dosyası içeren ve yürüten “daha ağır” web sitelerinin yüklenmesi daha uzun sürer.
 
AMP, mobil web taramanın artan popülaritesine ve mobil kullanıcı deneyimine daha fazla önem verilmesine yanıt olarak 2015 yılında tanıtıldı. Elbette, yavaş web siteleri kötüdür ve dikkat süremiz daha kötüdür. Bir sayfanın yüklenme süresi bir saniyeden 10 saniyeye çıktıkça, hemen çıkma olasılığı iki kattan fazla artar.
 
AMP, fazla kodu ve hacimli medya içeriğini kaldıran ve sadeleştirilmiş. Bir sayfa bırakan web sayfalarının alternatif mobil sürümlerini oluşturarak bu sorunu çözmeye çalışır. Sonuç olarak bu, yükleme sürelerini kısaltır ve mobil UX’i geliştirir.
 
İşte Google’dan AMP’yi daha fazla açıklayan bir video.

Neden bir WordPress AMP Eklentisi Kullanmalısınız?

Bir WordPress web sitesi çalıştırıyorsanız, AMP eklentileri, AMP’yi dahil etmenin en iyi ve en basit yoludur. Bu eklentiler sizin için ağır işi yapacak tek yapmanız gereken eklentiyi yüklemek. Eklentinin izin verdiği tüm ayarları yapmak ve eklentinin AMP web sitenizi oluşturmasına izin vermek.
 
Hala AMP’nin WordPress web siteniz için iyi bir fikir olup olmadığını tartışıyorsanız. AMP’nin mobil trafik alan herhangi bir web sitesine fayda sağlayabileceğini bilin. Azalan yükleme süreleri (veya başka bir deyişle web sitesi performansının artması), çevrimiçi işinizin her bölümünü etkiler.
 
İlk olarak, daha hızlı yükleme süreleri genel kullanıcı deneyimini iyileştirir. Bu, yeni ve geri dönen mobil kullanıcıların web sitenizde daha uzun süre kalma ve çevrimiçi işinizi daha olumlu görme olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir. Bu da daha yüksek dönüşüm ve daha fazla gelirle ilişkilidir.
 
İkincisi, daha iyi performans, daha düşük hemen çıkma oranları anlamına gelir. Sayfalarınız hızlı yüklenirse, kullanıcıların sitenizden bir rakip için ayrılma olasılığı daha düşüktür. Orada şaşırtıcı bir şey yok.
 
Son olarak, sayfa hızı bilinen bir Google sıralama faktörüdür. Mobil sayfalarınız ne kadar hızlı performans gösterirse. Web sitenizin Google aramada üst sıralarda yer alma olasılığı o kadar artar ve bu da sitenize daha fazla trafik ve işletmeniz için dönüşüm sağlar.
 
Artık AMP’lerin faydalarını anladığımıza göre, onu WordPress sitenize getirmek için en iyi eklentileri gözden geçirelim.

En İyi WordPress AMP Eklentileri

1. AMP

 AMP'de yeniyseniz ve bunu web sitenize uygulamak istiyorsanız. AMP eklentisi en iyi seçiminiz olabilir. Bu, Google'ın AMP Projesi'nin resmi eklentisidir. WordPress'in yaratıcıları olan Automattic tarafından da desteklenmektedir.
AMP’de yeniyseniz ve bunu web sitenize uygulamak istiyorsanız. AMP eklentisi en iyi seçiminiz olabilir. Bu, Google’ın AMP Projesi’nin resmi eklentisidir. WordPress’in yaratıcıları olan Automattic tarafından da desteklenmektedir.
AMP eklentisi yüklenip etkinleştirildikten sonra sitenizi mobil cihazlarda. Ziyaret edebileceğiniz işlevsel bir AMP web sitesine dönüştürür. En özelleştirilebilir seçenek olmasa da, eklenti ile bazı kullanışlı özellikler elde edersiniz.
 
Örneğin, sitenizin hangi bölümlerinin yükleme süresi sorunlarına neden olduğunu gösterecek, kullanılmayan. CSS’den kurtulacak ve yeni AMP sitenizi izlemek için bazı temel analizler sağlayacaktır.
 
Sitenize hangi AMP şablon modunu uygulamak istediğinizi de seçebilirsiniz. Tüm sitenizi tek bir AMP sitesine dönüştüren standart mod, belirli sayfaların AMP sürümlerini oluşturmanıza olanak tanıyan. Geçiş modu ve AMP ve AMP olmayan iki ayrı web sitesi oluşturan okuyucu modu vardır.
 
AMP’nin kullanımı çok kolay olduğu için esneklikten biraz ödün veriyorsunuz AMP sayfalarınız için çok fazla stil seçeneği yok. Ancak, mobil kullanıcı katılımında iyileştirmeler görmek isteyen yöneticiler için kaliteli (ve ücretsiz) bir başlangıç ​​noktasıdır.

2. WP için AMP

 AMP eklentisinde daha fazla görsel özelleştirme arayanlar, WP için AMP'yi düşünmelidir. 100.000'den fazla indirme ile bu ücretsiz seçenek, resmi AMP eklentisiyle rekabet edecek kadar değer sunar.

AMP eklentisinde daha fazla görsel özelleştirme arayanlar, WP için AMP’yi düşünmelidir. 100.000’den fazla indirme ile bu ücretsiz seçenek, resmi AMP eklentisiyle rekabet edecek kadar değer sunar.

Eklentiniz için harcama yapmak istiyorsanız, AMP for WP, AMP web siteleri için kullanıma hazır uygulayabileceğiniz dört tasarımla birlikte gelir. Tema Özelleştirici ile kapsamlı değişiklikler de yapabilirsiniz. AMP for WP’nin ücretsiz sürümü yalnızca bir tasarımla gelir, ancak satın almadan önce denemek için iyi bir yoldur.
 
Eklenti ayrıca yerleşik bir sürükle ve bırak sayfa oluşturucu içerir. Birkaç popüler sayfa oluşturucu eklentisiyle. Elementor ve Gutenberg blok düzenleyicisiyle uyumludur.
 
Entegrasyonlar, bu eklentinin parladığı başka bir alandır. AMP for WP, Gravity Forms, Contact Form 7, Yoast SEO, All in One SEO. WooCommerce gibi önde gelen eklentilerle çalışır.
 
Çoğu eklenti işlevine erişmek için, her biri 19 dolardan başlayan uzantılar satın almanız gerekir. Alternatif olarak, tüm eklenti uzantılarına erişim sağlayan bir. Üyelik planına (bir site için yılda 149 dolardan başlayan fiyatlarla) abone olabilirsiniz.

3. AMP WP

Diğer AMP eklentilerinden çok daha az indirmeye sahip olsa da, AMP WP burada yine de bahsetmeye değer. Özelliklere boğulmak istemeyen WordPress yöneticileri için ücretsiz ve anlaşılır bir AMP aracıdır.

Diğer AMP eklentilerinden çok daha az indirmeye sahip olsa da, AMP WP burada yine de bahsetmeye değer. Özelliklere boğulmak istemeyen WordPress yöneticileri için ücretsiz ve anlaşılır bir AMP aracıdır.

AMP WP, web sitenizi bir AMP formatına dönüştürür ve hangi gönderilere ve gönderi türlerine uygulanacağını seçmenize olanak tanır. Ayrıca, AMP özellikli sayfalarda hangi içeriğin gizleneceği veya gösterileceği konusunda oldukça fazla alan ve ayrıca. WordPress Özelleştirici’de bulunan seçenekler elde edersiniz.
 
Eklenti ayrıca sosyal paylaşım simgeleri, resimler için ışık kutuları. Yoast SEO entegrasyonu ile SEO iyileştirmeleri ve Contact Form 7 entegrasyonu ile formlar eklemenize olanak tanır. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz Jetpack eklentisi ile uyumludur.

4. Easy AMP

easy AMP, bir WordPress web sitesini AMP standartlarına uygun bir. Web sitesine dönüştürmek için başka bir ücretsiz ve basit seçenektir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu seçenek pratiktir eklentiyi yükleyin. Web sitenizin bir AMP sürümü otomatik olarak oluşturulacaktır.

easy AMP, bir WordPress web sitesini AMP standartlarına uygun bir. Web sitesine dönüştürmek için başka bir ücretsiz ve basit seçenektir.
 
Adından da anlaşılacağı gibi, bu seçenek pratiktir eklentiyi yükleyin. Web sitenizin bir AMP sürümü otomatik olarak oluşturulacaktır.

Bunu denemeye değer kılan bazı ek özellikler var. Tüm AMP sayfaları SSL ile şifrelenecek, Google Analytics ile uyumlu olacak. GDPR uyumluluğu için bir çerez onay bildirimi sunacaktır. Bunun da ötesinde, YouTube videoları ve sosyal paylaşım düğmeleri sorunsuz bir şekilde eklenebilir.

5. WP ve AMP İçin PWA

Aşamalı web uygulamaları (PWA), web aracılığıyla sunulan yüksek performanslı uygulamalardır. WP & AMP eklentisi için PWA, herhangi bir WordPress kullanıcısının. AMP çerçevesini kullananlar da dahil olmak üzere web sitelerini bir PWA'ya dönüştürmesine olanak tanır.

Aşamalı web uygulamaları (PWA), web aracılığıyla sunulan yüksek performanslı uygulamalardır. WP & AMP eklentisi için PWA, herhangi bir WordPress kullanıcısının. AMP çerçevesini kullananlar da dahil olmak üzere web sitelerini bir PWA’ya dönüştürmesine olanak tanır.
 
Bu ücretsiz eklenti, amaçlarında basittir ve kullanımı daha da basittir. Buradaki temel amaç daha iyi, daha güvenilir performanstır.
 
Resmi AMP eklentisi ve AMP for WP eklentisi ile tam uyumluluğa sahip olan. PWA for WP & AMP, önbelleğe alma gibi daha iyi performans için görevleri tamamlayan bir hizmet çalışanı kurar.
 
Daha da havalı olan bu eklenti, çevrimdışı erişim sağlar. Böylece kullanıcılar PWA sitenizin önbelleğe alınmış bir sürümüne internet bağlantısı olmadan erişebilir. Ardından, yeniden bağlantı kurduklarında siteniz güncellenecektir.

Sonuç

Kötü kelime oyunları bir yana, AMP, mobil cihazlara öncelik veren web sitesi tasarımı için ezber bozan bir şey oldu. Kullanıcılar, UX söz konusu olduğunda site hızına neredeyse her şeyden daha fazla değer verir. Hiçbir şey onları sitenizden, yüklenmesi çok uzun süren bir sayfadan daha hızlı uzaklaştıramaz.
 
Neyse ki, birkaç WordPress AMP eklentisinin kullanımı ücretsizdir. Bunları örneklemenize ve sitenizin trafiğini nasıl etkilediklerini görmenize olanak tanır. Mobil kullanıcılarınıza hitap ederek, bu önemli kullanıcı grubundan muhtemelen daha fazla trafik, müşteri adayı ve nihayetinde satın alma göreceksiniz.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu