SEO

Instagram SEO Nedir? Nasıl Yapılır? (Kapsamlı Rehber)

Instagram SEO, Instagram içeriğinizi arama sonuçlarında keşfedilecek şekilde optimize etmek anlamına gelir. Birisi Instagram arama kutusunda alakalı bir anahtar kelime veya hashtag aradığında, hesabınızın veya içeriğinizin listenin en üstünde görünmesini istersiniz.

Instagram SEO Sıralama Faktörleri

SEO, genel olarak, biraz sanat, biraz bilimdir. Instagram SEO farklı değil. Hesabınızı arama sıralamalarının en üstüne çıkarmak için kesin bir formül yok.

Neyse ki Instagram, arama sonuçlarını sıralamak için kullandığı sinyaller konusunda açık . Bir kişinin Instagram arama çubuğunu kullandıklarında ne göreceğini şu şekilde belirler.

Arama Metni

Birinin arama çubuğuna yazdıklarının, aranacak en önemli sinyal olması şaşırtıcı değildir. Instagram, arama terimlerine dayanarak ilgili kullanıcı adlarını, biyografileri, altyazıları, hashtag’leri ve konumları arar.

Bunun Markalar İçin Anlamı: İnsanların sizinki gibi içeriği aramak için hangi arama terimlerini kullandığını anlamanız gerekir. Google Analytics, Hootsuite Insights ve diğer sosyal izleme araçları, insanların işletmenizi aramak için hangi terimleri kullandığı konusunda size fikir vermenize yardımcı olabilir.

Kullanıcı Etkinliği

Bu, kullanıcının takip ettiği ve etkileşimde bulunduğu hashtag’leri ve hesapları ve geçmişte hangi gönderileri görüntülediğini içerir. Kullanıcının etkileşimde bulunduğu hesaplar ve hashtag’ler, etkileşimde bulunmadıklarından daha üst sıralarda yer alır.

Bir çok seyahat yazarını ve seyahat markasını takip ettiğim ve etkileşimde bulunduğum ana Instagram hesabımdan “Levent Demirbas” arattığımda çıkan arama sonuçları şöyle:

Kullanıcı Etkinliği

En iyi arama sonuçlarının dördünü de takip ediyorum ve geçmişte hepsiyle etkileşime girdim.

Çok daha az hesabı takip ettiğim ve seyahate odaklanmadığım ikincil Instagram hesabımdan aynı arama terimi “Levent Demirbas” için en iyi sonuçlar:

Levent Demirbas

Önerilen ilk dört hesap tamamen farklıdır. Bu Instagram profilindeki seyahat hesaplarını takip etme ve onlarla etkileşim geçmişim olmadığı için Instagram, sonuçları güçlendirmek için diğer sinyallere güvenmek zorunda.

Bunun Markalar İçin Anlamı

Yine, her şey araştırma ile ilgili. Hedef kitlenizin kullanması ve etkileşim kurması muhtemel olan hashtag’leri anlayın Ve gönderilerinizle etkileşimi teşvik edin.

Aramayı kullanan birinin, (henüz) o markayı takip etmese bile, daha önce etkileşimde bulunduğu bir markaya ait içeriği görme olasılığı daha yüksektir.

Popülerlik Sinyalleri

Zaten popüler olan içeriğin arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması daha olasıdır. Instagram, bir hesap, hashtag veya yer için tıklama, beğeni, paylaşım ve takip sayısı gibi sinyalleri kullanarak popülerliği belirler.

Bunun Markalar İçin Anlamı

Etkileşimi hemen başlatmak için doğru zamanda yayınlayın. Bu erken etkileşim, popülerliğe işaret eder ve içeriğiniz hala alakalı ve tazeyken arama artışı sağlar. Hootsuite, önerileri yayınlamak için özelleştirilmiş en iyi zaman konusunda yardımcı olabilir.

Erişiminizi artırmak için 5 Instagram SEO taktiği

1. Arama için Instagram Profilinizi Optimize Edin

Instagram profiliniz (diğer adıyla Instagram biyografiniz ), alakalı anahtar kelimeleri ve arama terimlerini eklemek için en iyi yerdir.

Instagram bio SEO, Instagram adı SEO ile başlar. İçeriğinizle alakalı bir tanıtıcı ve profil adı seçin. Marka adınızla iyi biliniyorsanız, başlamak için en iyi yer orası. Tutamacınızda veya adınızda bir anahtar kelime için yer varsa, onu da ekleyin.

Her iki profilden de seyahat için en iyi arama sonuçlarımda görünen tüm hesapların, tutamaçlarında veya adlarında veya her ikisinde de “Levent Demirbas” kelimesini içerdiğine dikkat edin.

Ayrıca, biyografinize alakalı anahtar kelimeler eklediğinizden emin olun. Sen kimsin ve ne hakkındasın? İnsanlar (ve Instagram arama motoru) tablonuzda ne tür içerikler bulmayı bekleyebilir?

Son olarak, işletmenizle alakalıysa biyografinize bir konum eklediğinizden emin olun. Yalnızca İşletme ve İçerik Oluşturucu hesapları bir konum ekleyebilir, bu nedenle, henüz yapmadıysanız profesyonel hesaba geçiş yapmak için bu yalnızca bir nedendir.

Instagram bio SEO için bir profil konumu eklemek için Instagram uygulamasını açın ve profil simgenize dokunun. Profili Düzenle’ye ve ardından Kişi Seçenekleri’ne dokunun. İstediğiniz kadar özel veya genel olmak üzere adresinizi girin. İlgiliyse, belirli sokak adresinizi girebilir veya sadece şehrinizi kullanabilirsiniz.

İletişim bilgilerini görüntüle için kaydırma çubuğunu açtığınızdan emin olun.

İletişim Bilgilerini Görüntüle Levent Demirbas

Konumunuz, Instagram’ın web sürümünde değil, yalnızca uygulamadaki profil sayfanızda görünür. Ancak, hesabınıza eklendiğinde, kitlenizin uygulamayı mı yoksa web’i mi kullandığından bağımsız olarak Instagram arama motoruna bir sıralama sinyali verir.

2. Doğru Hashtag’leri Kullanın

Uzun zamandır yorumlarda hashtag’leri gizlemek için içeriden bir hile olarak kabul edilirken, Instagram şimdi arama sonuçlarını etkilemek için anahtar kelimelerin ve hashtag’lerin doğrudan başlıkta görünmesi gerektiğini açıkladı.

Ayrıca yakın zamanda , arama sonuçlarında görünmek için bazı özel hashtag ipuçlarını da paylaştılar :

  • Yalnızca ilgili hashtag’leri kullanın.
  • İyi bilinen, niş ve özel (markalı veya kampanya tabanlı düşünün) hashtag’lerin bir kombinasyonunu kullanın.
  • Hashtag’leri gönderi başına 3 ila 5 ile sınırlayın.
  • Aşırı genel hashtag’ler kullanmayın.

Instagram kullanıcıları, hashtag sayısının sınırlandırılması önerisiyle biraz şok oldu. Sonuçta, Instagram gönderi başına 30 hashtag’e izin veriyor. Ancak Instagram’ın tavsiyesi açık: “Çok fazla hashtag kullanmayın; 10-20 hashtag eklemek ek dağıtım almanıza yardımcı olmaz.”

3. Doğru Anahtar Kelimeleri Kullanın

Geçmişte Instagram araması, başlıklardaki anahtar kelimeleri dikkate almıyordu, ancak bu durum değişiyor gibi görünüyor. Instagram artık keşfedilebilirliğe yardımcı olmak için yazı başlıklarına alakalı anahtar kelimelerin eklenmesini özellikle öneriyor.

Bunun nedeni, arama sonuçlarının sunulma şeklini değiştirmeleridir. Geçmişte, arama sonuçları yalnızca ilgili hesapları, hashtag’leri ve yerleri içeriyordu.

Artık arama sonuçları, tarama amaçlı anahtar kelime sonuç sayfalarını da içeriyor. Bu, daha az bilinen markalar için harika bir haber çünkü insanlara belirli hesap adınızı aramadan içeriğinizi bulma şansı veriyor.

4. Resimlere Alternatif Metin Ekleyin

Instagram’daki alternatif metin, tıpkı web’deki alternatif metin gibidir. İçeriği görme engelliler için erişilebilir kılan bir resim veya videonun metin açıklamasıdır. Ayrıca, fotoğrafın yüklenememesi durumunda içeriğin bir açıklamasını da sağlar.

Instagram alt metni, Instagram’ın içeriğinizde ne olduğunu daha iyi anlamasına ve dolayısıyla belirli bir aramayla alakalı olup olmadığını daha iyi anlamasına yardımcı olma avantajına da sahiptir.

Bir fotoğraf gönderirken alternatif metin eklemek için ekranın alt kısmında, başlığınızı yazdığınız Gelişmiş Ayarlar’a dokunun.

Erişilebilirlik altında, Alternatif Metin Yaz’a dokunun ve ilgili anahtar kelimeleri kullanarak bir fotoğraf açıklaması ekleyin.

Mevcut bir fotoğrafa alternatif metin eklemek için fotoğrafı açın ve üç nokta simgesine ve ardından Düzenle’ye dokunun . Resmin sağ alt tarafındaki Alternatif Metni Düzenle’ye dokunun

Alternatif metninizi girin, ardından mavi onay işaretine dokunun.

Bu yeni alternatif metin çok daha doğrudur ve insanların bunun gibi içerikleri aramak için kullanabilecekleri anahtar kelimeleri içerir. Bu kolay bir Instagram optimizasyon stratejisidir.

Resimlere Alternatif Metin Ekleyin

5. Kaliteli Bir Hesap Oluşturun

Instagram arama sonuçları ayrıca Instagram Önerileri Yönergelerini temel alır. Bu, bu yönergelere aykırı. Olan hesapların arama sonuçlarında daha alt sıralarda görüneceği veya aramada hiç görünmeyeceği anlamına gelir.

Tavsiye Yönergelerinin Topluluk Yönergelerinden daha katı olduğunu unutmayın. Kısacası, Topluluk Kurallarını ihlal ederseniz, içeriğiniz Instagram’dan tamamen kaldırılacaktır. Öneri Yönergelerine aykırı hareket ederseniz, içeriğiniz platformda görünmeye devam eder, ancak bulunması daha zor olacaktır.

Instagram araması , “düşük kaliteli, sakıncalı veya hassas” içeriğin yanı sıra “genç izleyiciler için uygunsuz olabilecek” içerikleri önermekten kaçınır. YAPILMAMASI gerekenlere ilişkin bazı özel örnekler şunları içerir:

  • Tıklama tuzağı veya etkileşim tuzağı.
  • Başka bir kaynaktan kopyalanan orijinal olmayan içerik.
  • Yanıltıcı iddialar veya içerik.
  • Beğeni satın almak.

Sonuç

Bu yazım da Instagram SEO nasıl yapılması gerektiğini nasıl yapılması gerektiğini detaylı olarak açıklamaya çalıştım. Umarım faydalı bulursunuz. Bir sonraki Seo Araçların da görüşmek dileğiyle! Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu