SEO

Semrush Nedir? (Kapsamlı Rehber)

Semrush, anahtar kelime araştırması, rakip analizi ve Google Reklam optimizasyonu yapmak için popüler bir SEO aracıdır. 

Özetlemek gerekirse, Semrush, kullanıcılara aşağıdakiler için kullanılabilecek bol miktarda bilgi sağlayarak çalışır:

 • Web sitenizin genel performansını iyileştirme.
 • Google’da en popüler anahtar kelimeleri izleme.
 • Ziyaretçi çekme şansı yüksek içerik oluşturma.
 • Bağlantı kurma için yeni fırsatlar bulma.
 • Web sitenizde daha iyi arama motoru konumlandırmasına neden olacak teknik unsurları ayarlamak.

Semrush Ücretsiz Bir Araç mı?

Semrush’un ücretsiz bir sürümü var, ancak sınırlı hizmet ve işlevsellik ile birlikte geliyor. Ücretsiz bir hesapla yapabileceğiniz şeylerden bazıları şunlardır:

 • Bir Semrush projesi oluşturun ve çalıştırın.
 • Anahtar kelime/rakip araştırması ile ilgili günlük 10 soru.
 • Anahtar kelime izleme. (10 anahtar kelime ile sınırlıdır)
 • Web sitenizin 100 sayfasını inceleyin.

Bu özellikler dijital pazarlamaya yeni başlayanlar için faydalı olsa da ücretsiz sürüm, ücretli sürüm kadar çok yönlülük ve fayda sağlamaz.

Semrush’a abone olmanız gerekip gerekmediğinden emin değilseniz, yazılımlarını test etmek için 14 günlük ücretsiz deneme süresi vardır. Yıllık abonelik için ödeme yaparsanız, ücretli planlar ayda 119,95 ila 449,95 dolar veya aylık 99,95 ila 374,95 dolar arasında değişir.  

Ayrıca, ek esneklik ve özelleştirme gerektiren büyük markalar için bir kurumsal plan sunarlar.

Semrush Fiyatlandırma Levent Demirbas

Semrush ve Google Analytics Arasındaki Fark Nedir?

Semrush ve Google Analytics, şu anda internet pazarlamacıları arasında en popüler iki analitik araçtır. Bazı benzer özelliklere sahip olsalar da, bu ikisi tamamen farklı iki hizmet türü sunar.

Aralarındaki temel fark, Google Analytics’in pazarlamacılar tarafından web sitelerindeki dahili verileri analiz etmek için kullanılır. Semrush ise odağı harici verilere kaydırması ve rakibinizin web sitesini analiz etmesidir.

Rakibinizin web sitesinin dahili verilerini elde etmek mümkün değildir, bu nedenle Semrush’tan aldığınız bilgiler pratikte bir sonraki en iyi şeydir.

Semrush ve Ahrefs Arasındaki Fark Nedir?

Google Analytics’in aksine Ahrefs, aynı zamanda rakiplerin web sitelerinin dış unsurlarına odaklanan bir SEO araştırma aracı olduğu için Semrush’a çok daha benzer.

Günümüzde, bu araçların her ikisi de hemen hemen aynı çeşitlilikte özellik ve hizmetler sunuyor, ancak bu her zaman böyle olmadı. Sadece birkaç yıl önce Ahrefs, kesinlikle bir backlink analiz aracı olarak biliniyordu. Ancak şirket bu arada çok sayıda yeni özellik eklemeye karar vererek Ahrefs’i SEO araştırma endüstrisinde değerli bir rakip haline getirdi.

Semrush ve Ahrefs arasındaki temel fark, odaklandıkları metriklerdir. Örneğin, birincil odak noktanız SEO’nun teknik yönünü (ör. web sitesi sağlığı) analiz etmek ve anahtar kelime araştırması yapmaksa, Semrush ideal seçeneğinizdir.

Öte yandan Ahrefs, bağlantı oluşturmaya ve geri bağlantı fırsatları aramaya daha fazla zaman harcayan dijital pazarlamacılar için daha uygundur.

Arama Sıralamanızı Geliştirmek için En Güçlü Semrush Özellikleri

Artık Semrush’un tam olarak ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bildiğinize göre, genel arama sıralamanızı iyileştirmek için kullanabileceğiniz belirli özelliklere geçebiliriz.

Semrush, kullanıcılara düzinelerce özellik sunar, ancak yazılımda yeniyseniz en iyilerini seçmek biraz karmaşık olabilir.

Arama sıralamasını iyileştirmek için en yararlı olarak öne çıkanların bir listesi.

 • Pozisyon Takibi
 • Sayfa İçi SEO Denetleyicisi
 • SEO İçerik Şablonu
 • Organik Trafik Bilgileri
 • Site Denetimi
 • Anahtar Kelime Sihirli Aracı
 • Anahtar Kelime Boşluk Analizi
 • Anahtar Kelimeye Genel Bakış
 • Anahtar Kelime Uyarısı
 • Anahtar Kelime Etiketleme
 • Alana Genel Bakış
 • Trafik Analizi
 • Bağlantı Oluşturma
 • Proje Panosu

Pozisyon Takibi

Konum izleme, yaygın olarak Semrush’ın en güçlü özelliği olarak bilinir. Özel bir hedef anahtar kelime grubuna dayalı olarak bir web sitesinin günlük sıralamasını kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Tüm farklı raporlarla (etiketleme, sıralama, filtreleme, dışa aktarma vb.), SEO ve PPC performanslarını analiz etmek için gereken verileri elde edeceksiniz. 

Pozisyon Takibi

Konum izlemenin sağladığı önemli şeylerden bazıları şunlardır:

 • Anahtar kelime ve alan izleme
 • Coğrafi konum karşılaştırmaları
 • Proje cihaz türleri
 • Yerel rakiplerin keşfi ve SEO takibi
 • Öne Çıkan Snippet raporları (öne çıkan snippet fırsatlarını bulmak için harika)

Sayfa İçi SEO Denetleyicisi

Sayfa İçi SEO Denetleyicisi özelliği, kullanıcılara web sitelerinin sayfa arama sıralamalarını iyileştirmek için yapabilecekleri şeylerin bir listesini sunar. Bu liste, anahtar kelime önerilerini, sayfa içi SEO’yu optimize etmeye yönelik fikirleri, geri bağlantı olasılığını, hedef içerik uzunluğunu ve çok daha fazlasını içerir.

Bu önerilerin tümü, belirli nişinizdeki en büyük gerçek zamanlı rakiplerin hedef anahtar kelime analizine dayanmaktadır.

SEO İçerik Şablonu

Bu özellik, SEO içeriği oluşturmak için biraz yardıma ihtiyacı olan içerik yazarları için harikadır. Hedef anahtar kelime analizine dayalı olarak nelerin dahil edileceğine dair öneriler içeren bir şablon oluşturur.

Belirli bir anahtar kelimeyi girdikten sonra Semrush, SEO dostu içerik oluşturmak için otomatik olarak bir şablon oluşturacaktır.

Şablonda yer alan şeylerden bazıları şunlardır:

 • Metin uzunluğu önerileri.
 • Okunabilirliğe genel bakış.
 • Anahtar kelime önerilerini destekleme.
 • Potansiyel geri bağlantı fırsatları.
 • Rakiplerinizin hedef anahtar kelimeleri nasıl ve nerede kullandığına dair iç görü.

SEO İçerik Şablonu

Site Denetimi

Web sitenizin durumunu tahmin etmenin en iyi yollarından biri Semrush’ın Site Denetimi özelliğini kullanmaktır.

Bu özellik, web sitenizin hangi alanlarda düşük performans gösterdiğini açıklayan kategorilere ayrılmış bir sorun listesi sağlar. Listedeki sorunları düzelttiğinizde, web sitenizin SEO verimliliğini artıracaksınız.

Teknik analiz, yinelenen içerik ve bozuk bağlantılardan taranabilirliğe ve HTTPS uygulamasına kadar her şeyi kapsar.

Site Denetimi özelliğinin önemini açıklamak için önde gelen dijital pazarlamacılarla konuşurken aldığımız alıntılardan birini burada bulabilirsiniz.

Site Denetimi

Anahtar Kelime Sihirli Aracı

Anahtar Kelime Sihirli Aracı, muhtemelen anahtar kelime araştırması yapmak için Semrush’taki en popüler araçtır. Belirli niş konuları analiz etmek, anlamsal olarak alakalı anahtar kelimeleri izlemek ve hangi anahtar kelimelerin web sitenizin genel SEO’sunu iyileştirebileceğini bulmak için kullanabilirsiniz.

Semrush’un veri tabanında 20 milyardan fazla anahtar kelime bulunan bu özellik, size benzer arama terimlerine göre kategorize edilmiş belirli alt grupları içeren kapsamlı bir tablo sunar.

Anahtar Kelime Sihirli Aracı

Anahtar Kelime Boşluk Analizi

İlk beş rakibinizin anahtar kelime profillerinin ayrıntılı bir karşılaştırmasını elde etmek için Anahtar Kelime Boşluk Analizi’ni kullanabilirsiniz. Etki alanı ve anahtar kelime sıralama türünü girerek, her bir web sitesi için en iyi fırsatları, kaç anahtar kelimenin çakıştığını, beş web sitesinin tümünde hangi anahtar kelimelerin bulunabileceğini ve daha fazlasını göreceksiniz.

Bu tür veriler, gerçek zamanlı olarak hangi niş anahtar kelimelerin trend olduğuna dair bir fikir sahibi olacağınız için SEO stratejileri ve kampanyaları yaparken yardımcı olabilir. Rakiplerinizin ne yaptığını öğrendikten sonra, hangi SEO çabalarına öncelik vermeniz gerektiğini bileceksiniz.

Ayrıca, bu analiz, size özel alanınız için benzersiz anahtar kelimeler sunacak ve böylece rakibinizin kampanyalarındaki anahtar kelime boşluklarını ortaya çıkaracaktır.

Anahtar Kelime Boşluk Analizi

Anahtar Kelimeye Genel Bakış

Anahtar Kelimeye Genel Bakış özelliği, belirli bir anahtar kelimenin arama hacmi, sonuç numarası, amaç, TBM, rekabet düzeyi, tahmini değer ve daha fazlası hakkında bilgi edinmek için kullanılır.

Bu araç, özellikle anahtar kelime araştırma yolculuğuna başlamak ve daha fazla trafik çekmek için hangi terimleri hedeflemeleri gerektiğini bulmak isteyen yeni başlayan dijital pazarlamacılar için yararlıdır.

Anahtar Kelimeye Genel Bakış

Anahtar Kelime Uyarısı

Dijital pazarlamacılar, en uzun süredir, son birkaç hafta içinde hangi anahtar kelimelerin sıralamada yükseldiğini veya düştüğünü manuel olarak kontrol etmek zorunda kaldı ve bu son derece zaman alıcıydı.

Anahtar Kelime Uyarısı aracı, kullanıcılara sıralamalarıyla ilgili en son değişiklikleri bildiren gelişmiş bir uyarı sistemi sağlayarak bu sorunu çözdü. Raporunuzda bir anahtar kelime sıralamasında bir değişiklik olduğunda Semrush sizi e-posta yoluyla uyarır.

Anahtar Kelime Etiketleme

Anahtar Kelime Etiketleme aracı, belirli etiket gruplarınızın büyüme metriklerini izlemek için kullanılır. Bu, görünürlük yüzdesini, trafik tahminlerini, ortalama konumu ve ses paylaşımını içerir. Bu özellik, etiketli anahtar kelimelerinizin görünürlük açısından ne kadar iyi performans gösterdiğini analiz etmek için harikadır.

Alana Genel Bakış

Bu özellik, çok çeşitli genel bakış metrikleri aracılığıyla web sitenizin çevrimiçi varlığı hakkında hızlı bir şekilde bilgi edinmenizi sağlar.

Göreceğiniz şeylerden bazıları ücretli arama trafiği, organik arama trafiği, geri bağlantılar ve daha fazlasını içerir. Genel bakışı aldıktan sonra, modüle özel raporları açarak verileri daha fazla analiz edebilirsiniz.

Etki Alanına Genel Bakış aracı, en iyi rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini bulmak ve web sitenizde hangi alanları optimize etmeniz gerektiğini hızlı bir şekilde değerlendirmek için harikadır.

Alana Genel Bakış

Trafik Analizi

Trafik Analizi özelliği, esasen web sitenizin masaüstü ve mobil trafiğini tahmin eden gelişmiş bir pazar araştırması aracıdır. Bu aracı, yeni bir pazarın potansiyelini analiz etmek ve verimli bir medya satın alma planı oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Bu özelliğin ana yararı, trafiğinizin tam olarak nereden geldiğini, ziyaretçilerinizin web sitesiyle nasıl etkileşime girdiğini ve en sık hangi cihazları kullandıklarını görmenizdir.

Trafik Analizi, profesyonel pazarlama yöneticileri, araştırmacılar ve satış ekipleri için son derece yararlıdır.

Trafik Analizi

Bağlantı Oluşturma

Bağlantı Oluşturma özelliği, kendi nişlerinde yeni bağlantı kurma fırsatları arayan kullanıcılar için harikadır. Ayrıca, geri bağlantıları çekmek için bir sosyal yardım kampanyası oluşturmak için kullanabileceğiniz gelişmiş bir arayüz edineceksiniz.

Özellik içinde dört farklı araç vardır, bunlar şunları içerir:

 • Backlink Analizi
 • Backlink Denetimi
 • Bağlantı Oluşturma Aracı
 • Toplu Analiz

Proje Panosu

Proje Panosu, Semrush aracılığıyla oluşturduğunuz en önemli verilerin ve bilgilerin tümünün özet bir görünümünü sunar.

Mevcut projelerinizi bağlayabilirsiniz ve pano diğer özelliklerden veri widget’ları oluşturarak projenizin performansının büyük resmini elde etmenize olanak tanır.

Proje Panosu

Sonuç

Bu yazım da Semrush’ın modüllerini ve araçlarını detaylı olarak açıklamaya çalıştım. Umarım faydalı bulursunuz. Bir sonraki araç kılavuzun da görüşmek dileğiyle! Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu