SEO

Backlink Nedir?

Web sitelerinin trafiklerini artırmak için kullanılan SEO tekniklerinden biriside backlink işlemleridir. Backlink, web sitelerinin farklı sitelere bağlantı vermesi olarak tanımlanır. SEO teknikleri arasında en çok dikkat edilmesi gereken işlemlerden birisi olarak gösterilir.

Google arama sonuçlarında web sitesinin üst sıralarda yer alabilmesi için backlinkler çok büyük önem taşıyor ve bağlantıların kaliteli sitelerle yapılması gerekiyor. Kısaca, backlink bir internet sitesinin başka bir internet sitesinden bağlantı linki alması olarak açıklanır.

Backlink Nedir? Neden Tercih Edilir?

Web sitesi ziyaretçi sayısının artması, sitenin performansı ve arama motorları sayfalarındaki sıralamaları için önemlidir. SEO çalışmaları ile internet sitelerinin görünürlüğü artırılmaya çalışılırken, doğru yöntemlerle kullanılan backlink seçeneklerinden de faydalanılır. Başka bir siteden erişim bağlantısının alınması olarak tanımlanan backlink, ücretli ya da ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

Backlink ile istenen hedefe ulaşılabilmesi için bağlantı linki alınan sitelerin kaliteli olması önemlidir. SEO tekniklerinin uygulama aşamalarında backlink tercih edilmesinin nedeni, başka siteler üzerinden ziyaretçilerin yönlendirilmesini ve site içeriklerinin daha fazla görünmesini sağlamaktır.

Aynı sektörde olmayan ve güvenilirlik sorunu bulunan sitelerden alınacak olan backlink bağlantıları, internet sitesine fayda değil zarar verecektir. Bunun için sitelerin güvenilir ve kaliteli olması gerekiyor.

Backlinkleri Ve Stratejinizdeki Rollerini Anlamak

İnternet sitesinde yapılan açıklamalarla isteyen herkesin, SEO ve backlink konusunda bilgi sahibi olmasını sağlıyor. Backlinkler, harici linkler olarak adlandırılıyor ve sitenizin performansını artırmadaki rollerinin neler olduğunu bilmelisiniz.

Web sitesi sıralamasının yükseltilebilmesi için SEO stratejileri ve backlink rollerinin neler olduğunu anlamalı, yapacağınız işlemlerde süreci takip etmelisiniz. Backlink rolleri için iki site arasındaki bağlantıların belirli linkler üzerinden sağlanması açıklaması yapılıyor. Web sitelerine üçüncü kaynaklardan gelen bağlantıların, site için büyük önem taşıdığı belirtiliyor.

Güven

Arama motorlarında web sitesinin otoritesini artırmak için SEO başarısının artırılması gerekiyor. Arama motorları tarafından güvenilir bulunan ve içerikleri veri tabanına indekslenen siteler, arama sonuçlarında ilk sıralarda ve daha fazla gösterilecektir. Web sitesi otoritesinin artırılabilmesi için iki site arasındaki linklerin güvenilir olması gerekiyor.

Güven her konuda önemlidir ve bağlantı linki alınan site güvenilir olduğunda, sitenin SEO başarısı da artacaktır. Güvenilir sitelerden bağlantı linkleri alınarak ziyaretçi sayısı artan siteler, kaliteli içeriklere sahip olduğunda, organik trafiklerinin önemli oranda artmasını sağlayacaktır.

Google ve diğer arama motorları tarafından güvenilir bulunan siteler ve bu sitelerden alınan bağlantılar, kullanıcıların doğru sitelere yönlendirilmesini, yönlendirilen sitelerin daha çok ziyaret edilmesini sağlayacaktır.

Popülerlik

Arama motorları sonuç sayfalarında kullanıcılara gösterilen binlerce internet sayfası yer alıyor. Sonuç sayfalarının ilk sıralarında gösterilen siteler, her zaman popüler olan ve popülerliğini koruyan sitelerdir. Bu siteler, SEO tekniklerine göre hazırlanmış ve güncellenmiş, popüler sitelerden backlink bağlantısı almış olan sitelerdir.

Web siteleri için farklı sitelerden link bağlantısı alınabiliyor. Ancak Google, güvenilir ve popüler olan sitelerden gelen linklere önem veriyor ve bu bağlantıların daha fazla gösterilmesini sağlıyor.

Popüler backlink bulabilmek için diğer internet sitelerinin pagerank değerlerinin araştırılması ve Google algoritmalarına uyumluluğuna bakılmalıdır. Popülerlik sayesinde, farklı kitlelerin sitenize yönlendirilmesini ve sitenizi ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz.

Backlink Türleri

Web sitelerinin içerik yapıları ve hizmet sundukları sektörlere göre farklı özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Web sitesi performansları için kullanılan backlinklerinde birbirinden farklı olduğu hakkında bilgi veriliyor. Backlink türlerini tanıyanlar, siteleri için SEO tekniklerini daha iyi kullanmaya başlayabilecektir.

Backlink türleri şunlardır:

 • Nofollow linkler,
 • Dofollow linkler,
 • Ugc linkler,
 • Sponsor linkler,
 • Yüksek otoriteli linkler,
 • Zararlı linkler,

Backlink konusunda bilgi sahibi olanlar, web sitelerine hangi sitelerden hangi yöntemlerle, hangi türlerde link almaları gerektiğini biliyor.

Nofollow Linkler

Web siteleri için link bağlantıları yapılırken, bağlantı kodlamalarına nofollow ibaresi eklendiğini gösteriyor. Bu kodlama sistemi, güvenilir kaynaklardan link alınmasını ve arama motorları tarafından linkin takip edilmemesi gerektiğini gösteriyor.

Nofollow linkler, takip edilmedikleri için sitenin pagerank değerini içermez ve sitenin arama motorlarında üst sıralara yükselmesi konusunda fazla yardımcı olmaz. Ancak Google algoritmalarında yapılan güncellemelerin, artık nofollow linkleri değerlendirmeye aldığını ve web siteleri otoritelerinin artması için değerlendirme yapıldığı bilgisi veriliyor.

Dofollow Linkler

Backlink uygulamaları yapılırken, kodlama sistemleri ile arama motorlarına bağlantıların takip edilebilmesi için bazı özellikler yüklenebiliyor. Dofollow linklerde takip et özelliği yoktur ve kullanılmaya başlandığında, yapılan bağlantı durumlarına göre pagerank değeri dikkate alınmaktadır. SEO konusunda detaylı bilgilerin verildiği internet sitesinde, dofollow linklerin nasıl kullanılacağı ve kodlama sisteminin ne olduğunu da gösteriyor.

Sponsorlu Veya Ücretli Link

Web sitesi üzerinden yapılan tanıtım ya da pazarlama işlemleri için daha fazla görüntülenmeye ihtiyaç duyulabiliyor. Web sitesinin otoritesinin artması için başkalarından ücret karşılığında yardım alınabiliyor.

Sponsorluk hizmetleri ile başka sitelerden bağlantı linki alınmasına, sponsorlu ve ücretli link alma deniliyor. Google kurallarına göre backlink işlemlerinin güvenli yapılabilmesi için “rel=sponsored” özelliğinin kullanılması ve arama motorunun bilgilendirilmesi gerekiyor.

Kurallara aykırı yöntemlerle alınacak olan ücretli linkler, arama sonuçları sıralamasını olumsuz etkileyecektir. Bilgilendirme özelliği kullanılarak, sponsor olan sitelerden bağlantı linki alınabilecektir. SEO tekniklerine göre doğru kodlama yapıldığında link bağlantıları siteye fayda sağlayacak sonuçlar elde ettirecektir.

Ugc Linkleri

SEO teknikleri sürekli gelişiyor ve web sitelerinin daha başarılı olmaları sağlanıyor. Ugc link özelliklerinin 2019 yılından sonra kullanılmaya başlandığı ve kullanıcı tarafından oluşturulan özgün içerikleri gösterdiği bilgisi veriliyor. Kullanıcılar tarafından yerleştirilen linkler olarak tanımlanıyor ve Google tarafından sitenin güvenilir olarak tanımlanmasını sağlıyor. Seo çalışmalarında ugc linkleri, “a href=https://websitesi.com/ rel=ugc”> bu bir ugc linki” şeklinde kullanılıyor.

Yüksek Otoriteli Linkler

SEO tekniklerinin kullanılmasının asıl amacı web sitesinin yüksek otoriteye sahip olmasını sağlamaktır. Bunun için yüksek otoriteli backlink seçeneklerinin kullanılması hedeflenmelidir. Başka internet siteleri ile oluşturulan link seçeneklerinin her birisi farklıdır ve eşit değildir. Google algoritması, bağlantı linklerinin türlerine göre yönlendirme seçeneklerini kullanır.

Yüksek otoriteli backlink seçenekleri, arama motorlarının güven duyduğu sitelerden gelen linkler olarak tanımlanır. Kurumsal yapısı ve içerikleri ile arama motorlarının güven duyduğu sitelerden alınan linkler, internet sitesinin otoritesinin de artmasını sağlayacaktır.

Arama motorları sonuç sayfalarında üst sıralarda gösterilen sitelere verilen ya da bu sitelerden alınan linkler, arama motorları algoritmaları tarafından yüksek otoriteli linkler olarak tanımlanıyor, sitelere daha fazla ziyaretçi yönlendirmesi yapılmasını, organik trafiğin hızla artmasını sağlıyor.

Zararlı Linkler (Doğal Olmayan Linkler)

Belirli sektörlerde ziyaretçi trafiği yoğun olan sitelerden alınacak olan linkler, farklı sektörlerdeki sitelere zarar verebilecektir. Doğal olmayan linkler olarak tanımlanan ve arama motorları tarafından zararlı linkler olarak gösterilen bağlantılar, sitelerin sıralamalarını olumsuz etkileyecektir.

Şüpheli ve kalitesi düşük sitelerden gelen bağlantı linkleri, Google yönergelerinin ihlal edilmesine neden olacaktır. Web sitesi yönetimini yapanlar, istedikleri zaman sitelerinin backlink seçeneklerini denetlemeli ve zararlı linkler varsa bunları kaldırmalıdır. Uygunsuz içerik barındıran ya da yasaklanmış sitelerden gelen linkler, zararlı linkler olarak gösterilir.

Link denetimini yapanlar, zararlı linkleri Google’a iletebiliyor ve bu linkleri istemedikleri belirterek verecekleri zararların önüne geçebiliyor. Kullanıcıların, zararlı link analizini nasıl yapacakları konusunda detaylı bilgi veriyor ve herkesin bu konuda bilgi sahibi olmasını sağlıyor.

Editoryal Olarak Yerleştirilen Linkler

Web sitesi yöneticileri tarafında yerleştirilen linkler, Google tarafından büyük otoriye sahip linkler olarak değerlendiriliyor. Editoryal olarak yerleştirilen linkler sayesinde, sitenin otoride değeri, bağlantı verilen siteye aktarılabiliyor. Site yöneticisi, uygun içerikler için başka bir siteye link verdiğinde, arama motoru algoritmalarının bunu güvenilir link olarak algılamasını sağlıyor.

Ziyaretçi deneyimlerinin geliştirilmesini sağlayan ve web sitelerinin arama motorlarında önemli bir konuma sahip olmasına yardımcı olan backlink türü olarak gösteriliyor. Editoryal linkler, siteye oluşan ziyaretçi trafiğinin ve otorite değerinin hak ettiği düşünülen siteye verilmesi olarak tanımlanıyor.

Backlinkler Neden Önemlidir?

Bilişim sistemlerinin gelişmesi ile birlikte web siteleri SEO çalışmaları, backlink işlemleri daha fazla konuşulmaya başlanıyor. Web siteleri ile ilgili yapılan çalışmaların tamamı, sitelerin daha kaliteli olması ve arama motorlarındaki görünürlük oranının artırılmasını sağlamaya yöneliktir. Backlinkler, web siteleri için birçok açıdan çok önemlidir.

Takipçi kitlesi yüksek olan bir siteden web sitenize backlink verilmesi, o web sitesinin, sizin sitenize referans olmasını sağlar. Güvenilir referanslar, Google ve diğer arama motorlarında güven kazanılmasını da sağlayacaktır. Sitenizin daha çok fark edilir olmasına yardımcı olacaktır. Backlink alınan sitenin pagerank değerinden faydalanabilirsiniz.

Oluşturulan linkler sayesinde, popüler sitelerin sayfalarında, sitenizin içerik bağlantıları gösterilecek ve o siteyi ziyaret edenler, sizin sitenize yönlendirilecektir. Backlinklerin en büyük faydası, web sitenizin, ait olduğu sektörde liderler arasında yer almasını sağlıyor olmasıdır. Bunlara benzer güven kazandırıcı birçok konuda backlinkler önemlidir.

Sıralamanızı Yükseltirler

Backlinklerin önemi sıralanırken, web sitesinin arama motorlarındaki sıralamasının yükseltilmesi ilk sırada gösterilir. Backlink seçenekleri, tüm arama motorlarında sitenizin üst sıralarda yer almasına yardımcı olacaktır.

Sektörde güvenilir site olarak gösterilebilmek için arama motorları tarafından güvenilir site olarak algılanmanız gerekiyor. Sıralamanın yükseltilmesi için backlink, anahtar kelime ve diğer SEO teknikleri kullanılıyor.

Backlink önemi hakkında bilgi vererek, web sitesi sıralamasının nasıl yükseltilebileceği ve dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgi veriyor. Kaliteli sitelerden alınacak olan her link, sıralamanın yükseltilmesine katkı sunacaktır. Bunun için otoritesi yüksek sitelerden link almaya dikkat edilmelidir.

Backlink

Arama motorları algoritmaları, web siteleri içeriklerini ve bağlantılarını sürekli analiz ediyor. Google yönergelerine göre backlink türlerini kullanan ve güvenilir sitelerle bağlantı oluşturan siteler, olumlu sonuçlara ulaşmaya başlayacaktır. Backlink, bir siteden başka bir siteye link verilmesi, sitenin sayfalarına erişim yapılmasını sağlayan SEO işlemi olarak tanımlanır.

Google’ın Yeni Sayfaları Bulabilmesine Yardımcı Olur

Web teknolojilerine göre arama motorları, web sitelerini indeksleme yöntemi ile veri tabanlarına kaydediyor. Sitelerin içeriklerine bu şekilde daha hızlı ulaşılmasını sağlıyor. Google aramalarını anahtar kelimelerle yapan kullanıcılara, aradıkları kelimeleri içeren ve yüksek otoriteye sahip olan sayfalar ilk sırada gösteriliyor. Kaliteli backlink bağlantıları, Google tarafından yeni sayfaların daha hızlı bulunmasını sağlıyor.

Güvenilir ve yüksek otoriteye sahip linkler, Google tarafından daha kolay keşfediliyor ve indekslenerek arama dizinlerine ekleniyor. Güvenilir kaynaklardan gelen backlinkler, arama motorları tarafından hızlı bir şekilde bulunuyor ve arama yapan kullanıcıya gösteriliyor. Arama motorlarının hızlı sonuç göstermesini ve sıralama yapmasını sağlayan çalışmalar olarak da gösteriliyor.

Güvenilirliğinizi Artırırlar

Backlink konusu önemlidir ve güvenilir olduğunda web sitesine büyük faydalar sağlayacaktır. Otoriter kaynaklardan gelen güvenilir linkler, web sitesinin güvenilirliğini artırırken daha üst sıralarda yer almasını da sağlayacaktır. Üst sıralarda yer alan siteler, işletmelerinde güvenilir olarak algılanmasına ve görülmesine katkı sunacaktır.

Trafik Yönlendirir

İnternet sistemleri kullanılmaya başlandığında, web sitelerinde kullanılan linkler, kullanıcıların gezinmesini sağlayan sistemler olarak kullanılıyordu. Günümüzde, web siteleri, ziyaretçi trafiklerine göre değerlendiriliyor ve trafiği yoğun olan siteler, arama motorları tarafından daha güvenilir kabul ediliyor. Web sitesinin trafiğinin artırılabilmesi için çeşitli yönlendirmelerin yapılması gerekiyor.

Backlink sistemleri, bir siteden farklı siteye trafik yönlendirmesi yapıyor ve yönlendirme yapılan sitenin trafiğinin artmasını sağlıyor. Backlink türlerinin oluşturacağı trafik yönlendirmesi, her sektördeki siteler için önemlidir. Sitenin otoritesinin artmasını, üst sıralarda yer alarak, organik trafiğin daha yoğun oluşmasını sağlar.

Sitenizin Backlinklerini Nasıl Kontrol Edersiniz?

Web sitesi yöneticileri, SEO çalışmalarından faydalanarak siteleri ile ilgili her türlü analizi yapabiliyor. Backlink kullanan siteler, hedefledikleri trafiğe ve sıralama değerine ulaşabiliyor. Performansın artması için kullanılan backlinkler arasında zararlı linklerde olabiliyor. Bunun için sitenin backlinklerinin kontrol edilmesi gerekiyor.

Rakip sitelere göre sıralamalarda gerilemeler görülen siteler için backlink incelemesi yapılmalıdır. Web sitesi analizi ve backlink kontrolleri için Google Search Console aracı kullanılabiliyor. Her kullanıcının bu aracı kullanarak çeşitli kontrolleri kendilerinin yapabilecekleri hakkında da bilgi veriliyor.

Link Profili İçin Google Search Console’u Kullanmak

Web sitesi sahibi ya da yöneticileri, link profillerini incelemek için güvenilir araçları kullanabiliyor. Google Search Console, her kullanıcının, kendi link profillerini incelemesini sağlayan seçenekler sunuyor.

Bu inceleme işlemi, kullanıcının web sitesinde kullanılan backlink seçeneklerinin kontrol edilmesini sağlar. Ücretsiz kullanılan bir araçtır ve rakip siteler hakkında bilgi vermez. Yapılacak olan kontroller sonrasında web sitesinin Google tarafından nasıl değerlendirildiği konusunda bazı bilgilere ulaşılabilecektir.

Google search console aracının nasıl kullanıldığı konusunda da görsel içeriklerle bilgi veriliyor. Görseli inceleyen ve kendi link profillerini görmek isteyenler işlem adımlarını takip ederek işlemlerini yapabiliyor.

Search Console Bağlantılar.

Rakiplerin Link Profilini Analiz Etmek İçin Semrush’ı Kullanmak

SEO analizlerinde, hem kendi profilinizi hem de rakip sitelerin link profillerini analiz edebiliyorsunuz. Google Search Console aracı ile kendi link profilini kontrol ederken, Semrush analiz aracı ile rakip sitelerin link profillerini analiz etmeye başlayabiliyorsunuz. Rakip siteler hakkında bilgi sahibi olmak, yapacağınız backlink çalışmalarında nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve hangi sitelere link verebileceğinizi görmenizi sağlıyor. Semrush kullanarak yapacağınız rakip analizleri, link stratejilerinizi belirlemenizi sağlayacaktır.

Backlink Analizi

Web sitesinin geliştirilmesi için farklı stratejiler kullanılabiliyor. Backlink analytics aracının özelliklerinden faydalananlar, rakip link profillerini inceleyebilecektir. Kullanımı kolay bir analiz aracıdır ve web sitesi alan adını girerek link profillerini görmeye başlayabiliyorsunuz.

Backlink analizi ile şu bilgilere ulaşılabiliyor:

 • Yönlendirilen alan adları,
 • En iyi link seçenekleri,
 • Otorite değerlerine göre yapılan yönlendirmeler,
 • Link türleri,
 • TLD dağılımları,
 • Backlinkler,
 • En iyi sayfalar,
 • Benzer profiller,

Web sitesi yöneticileri, backlink konusunda bilgi sahibi olmak ve yeni fikirler edinebilmek için backlink analytics özelliği ile semrush analiz aracını kullanabilecektir.

Sitenize Nasıl Backlink Alırsınız?

Web sitenize backlink alabilmek için sunulan farklı seçeneklerin olduğunu görebiliyorsunuz. Bu konuda yaptığı paylaşımlarla, backlink alma işlemlerinin güvenli adımlarla yapılmasını sağlıyor.

Backlink oluşturma işleminde başarılı olan sonuçları inceleyenler, kendi stratejilerini oluşturuyor, sektörlerinde güvenilir siteleri tespit ediyor ve profesyonel SEO desteği alarak sitesine backlink almaya başlayabiliyor. Farklı yöntemlerle gerçekleştirilen backlink alma işlemleri için gösterilen tüm seçenekler hakkında detaylı açıklamalar yapılıyor.

1. Tedarikçilerden Link İsteyin

E-ticaret alanında hizmet sunan ve başkalarının ürünlerini satan siteler, backlink seçeneklerini daha kolay elde edebiliyor. Tedarikçi firmalar, ürünlerinin daha çok satılabilmesi için satış sitesine yönlendirme yapabiliyor.

Nereden alınır gibi yönlendirmeler, web sitesine link verilmesini ve müşteri kitlelerinin bu link ile siteye yönlendirilmesini sağlıyor. Ürün satışı için kullanılan tedarikçilerle iletişimde olmak ve sayfaya yönlendirme linki istemek, ziyaretçi trafiğinizin artması için etkili yöntemlerden birisidir.

Tedarikçilerden istenecek olan backlinkler, sitenizin hedeflenen başarıya hızla ulaşmasını sağlar. Sıralamayı yükseltebilmek için sürekli güncellemelerin yapılması gerekiyor. Tedarikçiler ürünlerinin daha fazla satılmasını sağlamak için link taleplerine olumlu cevap verecektir.

2. Niş Odaklı Dizinleri Kullanın

Web siteleri, bulundukları sektörlerde yer alan faklı şirketler tarafından önerilebiliyor ve çeşitli link bağlantılarını kullanabiliyor. Niş odaklı dizinler kullanmak, ilgili sektördeki farklı şirketler tarafından önerilen site olarak görünmenizi sağlayacaktır.

Arama motorları bunu referans olarak kabul eder ve site otoritesinin ve arama sonuçları sıralamasının yükselmesini sağlar. Niş odaklı dizinler, arama sonuçlarında, sektör ve içeriklere göre çok sayıda dizin olduğunun görülmesini, bu dizinlerden faydalanarak kullanabileceğiniz link seçeneklerini analiz etmesini sağlar.

3. Marka Sözlerini Linke Dönüştürün

Firmalar, uluslararası alanda tanınmak ve ürün reklamlarını yapmak için çeşitli reklam çalışmaları yapıyor. Kaliteli ürünler hakkında farklı sitelerde bilgiler yer alabiliyor. Ürün ve hizmetlerinizle ilgili bilgiler farklı sitelerde paylaşılabiliyor ve bu sitelerden web sitenize link alabiliyorsunuz. Markanızdan söz eden ancak link vermeyi unutan siteler olabiliyor.

Bu sitelerle iletişimler kurarak markanız için link bağlantısı alabilirsiniz. Olumlu yaklaşımlar ve iletişimler, marka sözlerine link alınmasını sağlayacak, yeni linklerle hedeflerinize ulaşabileceksiniz. Çeşitli kampanyalar oluşturarak, farklı sitelerden marka için link almaya başlayabilirsiniz.

4. Kaynak Olarak Yer Alın

Web sitesi içerikleri kaliteli olduğunda, kullanıcılar tarafından doğru kaynak olarak kabul edilecektir. Özgün içerikler arama motorları tarafından her zaman kaliteli bir kaynak olarak kabul edilir ve arama işlemlerinde kullanıcılara gösterilir. İçerikleriniz kaliteli ve kullanıcı beklentilerini karşılayabilir seviyede olduğunda, başka sitelere kaynak olarak gösterilmenizi sağlayacaktır.

Bu başka sitelerden link almanızı ve ziyaretçilere kaynak site olarak gösterilmenizi, güvenilir olmanızı sağlayacaktır. Kaynak olarak yer almak, tüm sektörlerde hedeflenen başarıya ulaşmayı sağlayan yollardan birisidir. Bunun için ürün, hizmet ve özgün içerikler kullanılabiliyor.

5. Araştırma Yayınlamak Ve Basına Sunmak

Hizmet sunulan sektörün içeriklerine göre çeşitli araştırmalar yapmak ve bunu basına sunmak, web sitesinde yayınlamak, siteye link almanın en kolay yollarından birisidir. Link almak düşünüldüğü kadar kolay bir işlem değildir. Öncelikle yapılan araştırmaların kapsamlı ve doğru veriler içermesi önemlidir.

Araştırma yapmak ve yayınlamak biraz zaman alabilecektir. Basına sunmak ve basın araçları ile geniş kitlelere duyurmak işlemin hızlanmasını sağlayacaktır. Araştırmalarınızla ilgili çeşitli anketleri kullanmanız, sitenize link almanızı kolaylaştıracak ve güvenilir sitelerden linklerin verilmesini sağlayacaktır. Planlı ve kontrollü bir çalışma yapıldığında, araştırma yayınlarına kaliteli linkler alınabilecektir.

6. Rakibinizin Link Profilini İnceleyin

SEO işlemlerinde, analiz yapmak için çeşitli araçlar kullanılıyor. Backlink için analiz yapmaya başlayanlar ilk önce rakip sitelerin link profillerini inceliyor. Rakiplerin sahip olduğu sıralamayı elde etmek için onların kullandıkları kaliteli linkleri kazanma yolları aranmalıdır.

Bunun için rakiplerin link profilleri incelenmeli ve kullanılan yöntemler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Rakiplerin link analizleri için farklı analiz araçlarını kullanabilirsiniz.

Backlink analizleri ile ilgili yaptığı açıklama bölümlerinde, tüm kullanıcıların işlemlerinde faydalanabilecekleri analiz araçlarının neler olduğunu gösteriyor. Link analiz çalışmaları ile rakiplerin kullandığı kaliteli linkleri alabilmek için özel çabalar gösterilmeye başlanmalıdır.

Backlink Efsanelerini İnceleme

Web sitesi sayısının artması ve insanların işlemlerini internet üzerinden yapması, sitlerin SEO çalışmalarının artmasına neden olmuştur. Backlink oluşturma işlemleri son yıllarda büyük önem kazanmıştır. En iyi sıralamaları elde edebilmek için backlink incelemeleri yapılır ve efsane link seçenekleri belirlenmeye ve alınmaya çalışılır.

Backlink işlemleri için ortaya sürülen efsanelerin hepsi doğru değildir ve bazıları web sitelerinin hedefledikleri otoritelere ulaşmasına katkı sunmamaktadır. Bu efsaneler hakkında bilgi edinenler, web siteleri için doğru adımları atmaya başlayabiliyor.

1. Daha Fazla Link Daha Yüksek Sıralama Demektir

Her backlink işlemi, sitenin daha yüksek sıralama almasına sağlamayacaktır. Web sitesine ne kadar fazla link alınırsa, sıralama o oranda artar efsanesi doğru değildir. Her link yapısı ve değeri farklıdır.

Zararlı linkler içeren siteler, Google algoritmaları tarafından düşük değerli site olarak algılanacak ve sıralamaların altlarda kalmasına neden olacaktır. Bunun için daha fazla link yerine az sayıda kaliteli link almak daha doğru olacaktır.

Link kazanmaya çalışılırken sadece link sayısına bağlı kalınmamalıdır. Linklerin kalitesine dikkat edilmeli ve link veren sitenin güvenilir referans olması sağlanmalıdır. Daha fazla link, arama motorları sonuç sayfalarında daha yüksek sıralama getirmeyecektir. SEO uzmanları ve web yöneticileri bu efsaneye dikkat etmelidir.

2. Nofollow Linkler İçin Uğraşmamalısınız

Nofollow linkler, önceden önemli bir işlem olarak gösterilmiyordu. Link sistemleri güncellemelerini takip etmeyenler, nofollow linklerle zaman geçirmenin faydalı olmadığını söyler. Bu doğru bir efsane değildir.

Son yıllarda yapılan Google algoritma güncellemeleri ile nofollow linkler, site trafiğinin ve güvenirliğinin artmasına katkı sunmaya başlamıştır. Backlink türlerini araştıranlar, link alma çalışmalarında nofollow link türlerine de yer vermelidir. Önemli olan linkin güvenilir kaynaklardan gelmesi ve site içeriği ile alakalı olmasıdır.

3. Link Satın Almak Sıralamanızı Yükseltmenin Hızlı Bir Yoludur

Link satın almak Google site yönetici yönergelerinin ihlal edilmesine neden olabilir. Link satın alarak sıralamayı yükseltme efsanesi de web site sahiplerinin yanılmasına neden olan bir bilgidir. Arama motorlarında sıralamayı yükseltmek için link satın alma işlemi yapılmamalıdır.

Ücret ya de hediye karşılığında link almak, güvenilir işlem olarak kabul edilmeyecek, arama motorları gözünde sitenin değerinin düşmesine neden olacaktır. SEO tekniklerinde, link satın alma işlemlerine yer verilmez. Çünkü SEO uzmanları bunun sitenin sıralamasını olumsuz etkileyeceğini bilir.

4. Araçlara Ait Puanlar Linkin Kalitesini Belirler

Google tarafından sunulan analiz araçları tarafından belirlenen puanlar, link seçiminde göz önünde bulundurulmamalıdır. Araçlara ait puanlama sıralamaları, link kalitesini belirleyen bir kriter değildir. Backlink özelliklerini inceleyenler, linkin güvenilir kaynaktan, içeriğe dayalı olarak yerleştirilerek gönderildiğinde, değerli olduğunu bilir.

Araç setleri tarafından hesaplanan puanlar, link seçiminde dikkate alınmamalı, linki gönderen kaynağın güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Rakiplerin link profillerini analiz etmek için çeşitli araçları kullanabilir, gösterilen puanlarla linkler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

5. Çok Fazla Link Kazanırsanız Ceza Alırsınız

Web sitesine alınan link sayısının fazla olması değil linklerin kalitesi ve kaynağının güvenilir olması siteye fayda sağlayacaktır. Çok fazla link kazanmak ceza almaya neden olun gibi farklı efsanelerde duyulabiliyor.

Sitenizde yayınladığınız bir içerik ya da ürün hakkında basında çıkacak olan haberler, farklı sitelerden kısa sürede çok fazla link almanıza neden olabilecektir. Bu işlemler, web sistemlerinde doğal bir durumdur ve sitenin ceza almasına neden olmaz.

Google ve tüm arama motorları, siteye gelen linklerin doğal olmasına ve kalitesine dikkat eder. Doğal olmayan linkler satın alanlar, ceza ile değil sitelerinin değerinin düşmesi ile karşılaşır. Kaliteli içeriklerle çok fazla link kazanan siteler, linklerin kalitesinden faydalanarak sıralamalarının yükselmesini ve üst sıralarda yer alma ödülünü alırlar.

Kaliteli Backlink Nasıl Alınır?

Web siteleri, ziyaretçi trafiğini artırabilmek için hedef kitlelerini belirlemeli, ona göre içerik oluşturmalıdır. Kaliteli backlink, belirlenen hedef kitlenin ziyaret ettiği kaynaklardan alınabilen linklerdir. Bu link türleri, web sitesinin otoritesinin artmasını, istenilen sıralamanın daha yüksek olmasını sağlar.

Güvenilir referans olarak belirlenen sitelerden, içeriklere yönelik alınan linkler, her zaman kaliteli backlink olarak gösteriliyor. Doğru araştırmalar, özgü içerikler ve kaliteli görseller, farklı kaynaklar tarafından fark edilecektir. Ziyaretçilerinin sitelerinde daha uzun süre kalmasını isteyen siteler, link vererek sitenizin tanınmasını sağlayacaktır. Doğal yollarla kazanılan linkler her zaman kaliteli backlink olarak tanımlanır.

Sitenize Nasıl Backlink Alırsınız? Sitenize backlink oluşturmak zaman ve çaba gerektirir. İşte web siteniz için kaliteli geri bağlantılar oluşturmaya başlayabileceğiniz 7 basit yol.

Paravan Blog Nedir?

Web sayfalarında kullanıcıların bazı bilgilere kolay ulaşabilmesi için blog sayfaları oluşturulur. Bu blog sayfalarına paravan blog adı verilir. Son zamanlarda oldukça popüler bir terimdir ve web siteleri, Google arama motorunda daha iyi bir konum elde etmek için kullanıyor. Web sitelerinde, ücretsiz olarak oluşturulan blgo sayfalarında, sitenin ürün ve hizmetleri ile ilgili çeşitli bilgi paylaşımları yer alıyor.

Paravan blog sayfalarını, kaliteli içeriklerle besleyen siteler, kullanıcı beklentilerini karşılayacak ve yapacakları güncellemelerle, arama motorları tarafından daha hızlı bulunmayı sağlayacaktır. İçeriklerini güncel tutamayacak ve kalitesine önem vermeyecek olanlar paravan blog sayfası oluşturmamalıdır.

Sonuç

Arama motorları optimizasyonları ile sonuç sayfalarında önemli bir sıralama elde etmek isteyen siteler, backlink seçeneklerinden faydalanmalıdır. Google ya da farklı arama motorlarında üst sıralarda yer almak isteyenler için tercih edilen ve önem verilen çalışmalardır.

SEO çok geniş kapsamlıdır ve backlink bu çalışmaların bir parçasıdır. Site dışı SEO çalışmalarının bir örneği olarak gösterilir. Uzmanlık gerektiren bir konu olduğu hakkında bilgi veriyor ve bu alanda uzman olan kişilerin çalışmalar yapmasının daha faydalı olacağı belirtiliyor.

Backlink türleri, backlink alırken neler dikkat edilmeli, hangi bilgilerin doğru ya da yanlış olduğu konusunda detaylı bilgi veriliyor. Rakiplerin önüne geçebilmek için kaliteli backlink seçimi yapılmalıdır. Link alma adımlarını, link analizi, rakip analizi gibi işlemlerde kullanılacak araçların neler olduğunu görebiliyorsunuz.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu