SEO

Backlink Nedir?

Backlink, basitçe bir web sitesinden diğerine verilen bağlantıdır. Google gibi arama motorları, bir sıralama sinyali olarak geri bağlantıyı kullanır.
 
Çünkü bir web sitesi diğerine bağlandığında, içeriğin kayda değer olduğuna inandıkları anlamına gelir.
 
Yüksek kaliteli geri bağlantılar, bir sitenin arama motoru sonuçlarındaki (SEO) sıralama konumunu ve görünürlüğünü artırmaya yardımcı olabilir.

Backlink Nasıl Çalışır?

Geri bağlantılar, arama motoru algoritmasında, SEO’da ve web sitenizi büyütmek için genel stratejinizde önemli bir rol oynar .

Geri bağlantıları düşünmenin en kolay yolu, web siteleri arasındaki konuşmalardır.

Örneğin, John bir blog yazarı ve bir spor olayı hakkında çok ilginç bir makale yazıyor.

Başka bir blogcu olan Samantha, bakış açısını paylaşırken John’un makalesine bağlantı veriyor. Konu hakkında ünlü çevrimiçi dergi sitesinde yazdığı için bu, John’un gönderisine bir geri bağlantı oluşturur.

Çevrimiçi dergi popüler olduğu için, diğer birçok site makalesine geri dönecektir. Bu, çevrimiçi derginin otoritesini artırır ve John’un makalesi ayrıca saygın bir siteden değerli bir geri bağlantı alır.

Temelde bir kazan-kazan.

Backlink Türleri

Nofollow etiketi , arama motorlarına bir bağlantıyı yok saymasını söyler. Bir siteden diğerine herhangi bir değer aktarmazlar. Bu nedenle, genellikle arama sıralamanızı veya görünürlüğünüzü iyileştirmede yardımcı olmazlar. Dofollow linkler herkesin istediği backlink türüdür. Sadece saygın sitelerden gelenlerin en değerli olduğunu unutmayın. Bu tür bir geri bağlantı, arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Nofollow

Nofollow geri bağlantıları daha az yaygındır. Ayrıca daha az değerlidirler. Arama motorlarına belirli bir bağlantıyı yok saymalarını söylemek için kullanılırlar.
 
Google’ın nofollow etiketinin resmi tanımı “‘Nofollow’, web yöneticilerinin arama motorlarına. ‘Bu sayfadaki bağlantıları takip etme’ veya ‘Bu belirli bağlantıyı takip etme’ demesi için bir yol sağlar.
 
Bu bağlantıların HTML işaretlemesi, dofollow bağlantılarına benzer, büyük bir farkla “rel=nofollow” etiketi. Yukarıdaki örneğimizde bir nofollow bağlantısı kullansaydık, şöyle görünürdü.

<a href=”https://www.leventdemirbas.com/” rel=”nofollow”>Bu bir nofollow link</a>

Dofollow

Herkesin istediği backlink türüdür. Sadece saygın sitelerden gelenlerin en değerli olduğunu unutmayın. Bu tür bir geri bağlantı, arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Ancak, kötü veya ‘toksik’ olarak kabul edilen dofollow bağlantıları vardır. Bu bağlantılar şüpheli sitelerden gelir veya arama motoru hizmet şartlarını ihlal ederek elde edilir.

Bu, Google’ın sitenizi cezalandırmasına ve hatta dizini kaldırmasına neden olabilir. Unutmayın, önemli olan geri bağlantıların miktarı değil, sıralamadaki farkı yaratan kalitedir.

Sponsorlu veya Ücretli Link

Sponsorlu bağlantı özniteliğinin tanıtılmasıyla, artık sponsorlu bağlantıların kesin olarak bu şekilde etiketlenebileceği. Oysa şu anda güvenilmeyen bağlantıların sponsorlu/reklam bağlantılarıyla aynı özniteliği kullanması gerektiği anlamına geliyor.
 
Bir web yöneticisinin bakış açısından her ikisinin de editoryal onayı olmayabilir. Ancak en azından yeni bir sponsorlu özellik ile Google, reklamcılığı “güvenilmezlik”ten deşifre edebilir.

Sponsorlu özellik şöyle görünür.

<a href=”https://www.leventdemirbas.com/” rel=”sponsored”>Link text</a>

UGC Linkleri

UGC (kullanıcı tarafından oluşturulan içerik) özelliği. Web yöneticilerinin sitelerindeki belirli köprüleri editoryal olarak onaylamadıklarını belirtmelerine de olanak tanır.
 
Ek olarak UGC etiketi, Google’a bağlantının kullanıcı yorumu veya forum gönderisi gibi kullanıcı tarafından oluşturulan içerik içinde olduğunu da bildirir. Yine, bu, Google için bir başka bilgi katmanıdır ve bağlantının herhangi bir reklam biçimi olmadığına açıklık getirir.

UGC (“kullanıcı tarafından oluşturulan içerik”) özelliği şöyle görünür.

<a href=”https://www.leventdemirbas.com/” rel=”ugc”>Link text</a>

Yüksek Otoriteli Linkler

Wikipedia gibi yüksek profilli web sitelerinden gelen takip edilmeyen bağlantıların. Organik sıralamanızı iyileştirebileceğine dair bazı kanıtlar var.
 
Düşünce, Google’ın tamamen güvendiği web siteleri olduğudur. Bu web siteleri, son derece yüksek kaliteli içerikleriyle bilinir. Bu, bu web siteleri başka bir web sitesine bağlantı veriyorsa. Bu bağlantı verilen web sitesinin de değerli olduğu anlamına gelir. Bu durumda Google, nofollow bağlantısını bir şekilde görmezden gelir.
 
Bu durumlarda nofollow etiketini tamamen görmezden gelmeleri pek olası değildir. Wikipedia’dan bir dofollow bağlantısı alacak olsaydınız. Bu, aynı kaynaktan bir nofollow bağlantısından çok daha değerli olurdu.
 
Muhtemelen bu kategoriye giren çok az web sitesi vardır.

Editoryal Olarak Yerleştirilen Linkler

Sitenize bir bağlantı içeren ve ilgili, yüksek kaliteli malzemenin içine yerleştirilmiş editoryal açıklamalar mükemmel bir geri bağlantıdır.
 
Genel bir kural olarak, editoryal geri bağlantılar. İçeriğinizden (bir makale veya infografik gibi) belirli bilgilerin kaynağı olarak bahsedildiğinde bir. İş temsilcisinden alıntı yapıldığında veya siteniz belirli bir konudaki bir bağlantı özetinde öne çıkarıldığında oluşur.
 
Editoryal geri bağlantılar elde etmek için, bir düşünce lideri olarak konumunuzu belirleyen. Sitenizi ve markanızı röportajlar ve endüstri uzmanlığı için gidilecek bir yer haline getiren her zaman yeşil kalan içerik oluşturun. Viral olma potansiyeline sahip, paylaşması kolay ve büyüleyici içerik oluşturun.
 
Popüler anahtar kelimeleri ve rakiplerin hakim olduğu ancak. Sitenizin henüz üstesinden gelmediği konuları belirleme yeteneğine sahip SEO araçlarını kullanın.

Zararlı Linkler (Doğal Olmayan Linkler)

Basitçe söylemek gerekirse, doğal olmayan bağlantılar kötü bağlantılardır. Neden? Çünkü yanıltıcı ve manipülatiftirler ve bir Google cezasına yol açabilirler.

Bu bağlantılara genellikle zararlı veya spam içerikli bağlantılar da denir.

Doğal olmayan bağlantılar, genellikle web sitenizin. Google gibi arama motorlarındaki sıralamasını değiştirmek amacıyla oluşturulur.
 
Doğal olmayan bağlantılar genellikle spam gönderenler. Tarafından oluşturulur veya bağlantı şemaları gibi taktiklerle satın alınır.
 
Bu, insanlar içeriğinizi bulup bağladıkça zaman içinde organik olarak kazanılan doğal geri bağlantıların
tersidir.

Bir bağlantıyı doğal olmayan yapan şey, bir içeriğin belirli bir siteye bağlanması için belirli bir neden olmamasıdır.

Örneğin, dijital pazarlama ajansı web sitenizde, hiçbir bağlantınız olmayan bir kurumsal bankaya bağlantı veren bir bağlantınız olabilir.

Backlinkler Neden Önemlidir?

Geri bağlantılar, bir siteden diğerine bir “güven oyu” temsil ettikleri için SEO için özellikle değerlidir.
 
Özünde, web sitenize geri bağlantılar, arama motorlarına başkalarının içeriğinize kefil olduğuna dair bir sinyaldir. Birçok site aynı web sayfasına veya web sitesine bağlantı veriyorsa. Arama motorları içeriğin bağlantı vermeye değer olduğu ve dolayısıyla bir SERP’de ortaya çıkmaya değer olduğu sonucuna varabilir.
 
Bu nedenle, bu geri bağlantıları kazanmak. Bir sitenin sıralama konumu veya arama görünürlüğü üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Backlinklerimi Nasıl Kontrol Edebilirim?

Google Arama Konsolu, SEMRush, Ahrefs vb. dahil olmak üzere web sitenizin geri bağlantılarını kontrol etmenizi sağlayan çeşitli geri bağlantı izleme araçları vardır.
 
Geri bağlantılarınıza göz kulak olmak çok önemlidir. Google Web Yöneticisi Yönergeleri toksik web sitesi sahiplerinden. Bağlantılarını sitenizden kaldırmalarını istemenizi gerektirir. Bunu yapmazsanız, Google web sitenizi cezalandırabilir ve sayfa sıralamanız arama sonuçlarında düşmeye başlar.
 
Bu nedenle, bu 3 soruyu nasıl cevaplayacağınızı bilmek önemlidir:
 
  • Tüm Geri Bağlantılarımı Nerede Bulabilirim?
  • Zehirli Olup Olmadıklarını Nasıl Anlarım?
  • Toksik Backlink Site Sahipleriyle Nasıl İletişim Kurabilirim?
Neyse ki, doğru araçlarla cevap kolaydır.
 
Sitenizi büyütmek ve geri bağlantılarınızı görmek için Google Search Console’u kullanabilirsiniz. Ancak bu çok zaman alabilir ve yapabilecekleri sınırlıdır.
 
Ancak, daha hızlı ve daha iyi araçlar mevcuttur. Örneğin, Semrush’ı kullanarak bu üç önemli soruyu ve çok daha fazlasını hızlı bir şekilde yanıtlayabilirsiniz.
 
Semrush, özellikle geri bağlantılarla ilgilenen iki ana alana sahiptir. Birincisi rakiplerinizi incelemenizi sağlayan Backlink Analytics bölümü. İkincisi ise Backlink Denetim alanıdır.
 
Sitenize gelen tüm geri bağlantıları bulmanızı sağladığı için Backlink Denetimi bölümüne hızlıca bir göz atalım.
Sitenizi büyütmek ve geri bağlantılarınızı görmek için Google Search Console'u kullanabilirsiniz. Ancak bu çok zaman alabilir ve yapabilecekleri sınırlıdır. Ancak, daha hızlı ve daha iyi araçlar mevcuttur. Örneğin, Semrush'ı kullanarak bu üç önemli soruyu ve çok daha fazlasını hızlı bir şekilde yanıtlayabilirsiniz. Semrush, özellikle geri bağlantılarla ilgilenen iki ana alana sahiptir. Birincisi rakiplerinizi incelemenizi sağlayan Backlink Analytics bölümü. İkincisi ise Backlink Denetim alanıdır.

Ardından, Semrush’ın Backlink Denetim aracı her backlinki kontrol eder ve zararlı olanları ayıklar. Bu şekilde, Google web sitenizi cezalandırmadan önce zehirli geri bağlantıları bulabilir ve reddedebilirsiniz.

Semrush ile ilgili en iyi şeylerden biri de. Yoksik web sitesi sahibine doğrudan kullanıcı ekranından e-posta göndermenize izin vermesidir.
 
Semrush gibi bir araçla anahtar kelime araştırması yapabilir. Rakiplerinizin geri bağlantılarını görebilir ve sizinkini uygun bir yerden yönetebilirsiniz.
 
Backlink profilinizi takip etmek, sitenizin değeri hakkında size çok şey söyleyecektir. Sitenizin SEO stratejisinin önemli bir parçasıdır.

Sitenize Nasıl Backlink Alırsınız?

Sitenize backlink oluşturmak zaman ve çaba gerektirir. İşte web siteniz için kaliteli geri bağlantılar oluşturmaya başlayabileceğiniz 7 basit yol.
 
  • Sosyal medya profillerinize sitenize bağlantılar ekleyin.
  • Halihazırda sıralaması iyi olan bir gönderi için bir Google araması yapın ve ardından onu geliştirip genişletin.
  • Liste gönderileri, “nasıl yapılır” gönderileri, “neden” gönderileri. İnfografikler veya gömülü videolar içeren gönderiler oluşturun. Bu biçimler genellikle standart gönderilerden daha fazla geri bağlantı alır.
  • Nihai rehber gönderilerini yazın. Bunlar, birkaç bin kelime içeren ve konunun her açısını kapsayan çok uzun yazılardır.
  • Diğer bloglara ve web sitelerine konuk gönderileri yazın.
  • Nişinizdeki veya sektörünüzdeki etkileyicilerle iletişime geçin. Onlara sitenizde bağlantı vermek isteyebilecekleri bir makale hakkında bilgi verin.
  • Sektörünüzdeki etkileyicilerle röportaj yapın ve onlara bir bağlantı gönderin. Sitenize geri döneceklerinden hiç şüpheniz olmasın.
Ayrıca rekabetçi backlink araştırması yapmaya da başlayabilirsiniz. Bunu yapabilmek için sıralaması iyi olan rakiplerinizin backlinklerini görmeniz gerekir.
 
Semrush gibi bir geri bağlantı aracı, bu bağlantıları bulmanıza yardımcı olabilir. Böylece kendi bağlantı oluşturma stratejinizin bir parçası olarak bu alanları hedeflemeye başlayabilirsiniz.

Sitenize Nasıl Backlink Alırsınız? Sitenize backlink oluşturmak zaman ve çaba gerektirir. İşte web siteniz için kaliteli geri bağlantılar oluşturmaya başlayabileceğiniz 7 basit yol.

Kaliteli Backlink Nedir?

Arama motoru optimizasyonunda, kaliteli bir backlink web sitenizdeki bir sayfaya işaret eden konunuzla alakalı. Yüksek kaliteli bir web sitesindeki bir sayfanın gövde metni içindeki bir dofollow geri bağlantısını ifade eder. En yüksek kalitede geri bağlantılar, bağlantıların bağlantı metninde alakalı anahtar kelimeler kullanır.
 
Yine de, geri bağlantı kalitesinin ikili değil, bir spektrumda değerlendirildiğini unutmayın. Dolayısıyla bir bağlantı, tüm bu niteliklere sahip olmadan da yüksek kaliteli olabilir. Aslında, sitenizin birkaç kriterden daha fazlasını karşılayan bir bağlantıya sahip olması gerçekten çok nadirdir.

Sonuç

Umarım artık sorunuza net bir cevabınız vardır. Backlink nedir? İyi bir bağlantı kurma stratejisi, web sitenize yönlendiren kaliteli backlink içerir.
 
Saygın web sitelerinden gelen bu geri bağlantılar. Arama motorlarına içeriğinizin yetkili ve alakalı olduğunu gösteren işaretlerdir.

Bu bilgiyi göz önünde bulundurarak, sitenize daha fazla geri bağlantı oluşturarak SEO oyununuzu hızlandırın. Sıralamalarınızı iyileştirmenin garantili bir yoludur.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu