Dijital Pazarlama

SEM Nedir? SEM ve SEO Arasındaki Farklar Nedir?

Arama motoru pazarlaması veya SEM, giderek daha rekabetçi bir pazarda işinizi büyütmenin en etkili yollarından biridir.

Milyonlarca işletmenin aynı bakış açısı için rekabet ettiği bir ortamda, çevrimiçi reklam vermek hiç bu kadar önemli olmamıştı ve arama motoru pazarlamacılığı, ürünlerinizi tanıtmanın ve işinizi büyütmenin en etkili yoludur.

Arama Motoru Pazarlaması 

Arama motoru pazarlaması, arama motoru sonuç sayfalarında (veya SERP’lerde ) görünen ücretli reklamları kullanarak bir işletmeyi pazarlama uygulamasıdır.

Reklam verenler, Google ve Bing gibi hizmet kullanıcılarının belirli ürün veya hizmetleri ararken girebilecekleri anahtar kelimeler için teklif verir ve bu, reklam verene reklamlarının bu arama sorgularının sonuçlarının yanında görüntülenmesi için fırsat verir.

Genellikle tıklama başına ödeme reklamları olarak bilinen bu reklamlar, çeşitli biçimlerde gelir. Bazıları küçük, metin tabanlı reklamlardır, oysa ürün listeleme reklamları (Alışveriş reklamları olarak da bilinir) gibi diğerleri, tüketicilerin fiyat gibi önemli bilgileri bir bakışta görmelerini sağlayan daha görsel, ürün tabanlı reklamlardır.

SEM ve SEO

SEM’e Karşı SEO: Fark Nedir?

Genel olarak, “arama motoru pazarlaması”, işletmelerin reklamlarını arama sonuçlarında göstermesi için Google’a ödeme yaptığı bir sistem olan ücretli arama pazarlamasını ifade eder.

Arama motoru optimizasyonu veya SEO farklıdır çünkü işletmeler trafik ve tıklamalar için Google’a ödeme yapmaz; bunun yerine, belirli bir anahtar kelime araması için en alakalı içeriğe sahip olarak arama sonuçlarında ücretsiz bir yer kazanırlar.

Hem SEO hem de SEM, çevrimiçi pazarlama stratejinizin temel parçaları olmalıdır. SEO, dönüşüm hunisinin en üstünde sürekli yeşil kalan trafiği yönlendirmenin güçlü bir yoludur, arama motoru reklamları ise dönüşüm huninin alt kısmındaki dönüşümleri artırmanın oldukça uygun maliyetli bir yoludur.

SEM'e Karşı SEO: Fark nedir?

Anahtar Kelimeler: Arama Motoru Pazarlamasının Temeli

Anahtar kelimeler, arama motoru pazarlamasının temelidir. Kullanıcılar aradıklarını bulmak için arama motorlarına anahtar kelimeler ( arama sorgularının bir parçası olarak ) girerken, anahtar kelimelerin bir reklam stratejisi olarak arama motoru pazarlamasının temelini oluşturması şaşırtıcı olmamalıdır.

SEM Anahtar Kelime Araştırması

Arama motoru pazarlama kampanyalarınızda hangi anahtar kelimeleri kullanacağınızı seçmeden önce, anahtar kelime yönetimi stratejinizin bir parçası olarak kapsamlı araştırma yapmanız gerekir .

İlk olarak, işletmenizle alakalı ve potansiyel müşterilerin ürün ve hizmetlerinizi ararken kullanma olasılığı yüksek olan anahtar kelimeleri belirlemeniz gerekir. 

İşletmeniz veya hizmetinizle alakalı bir anahtar kelime girin ve çeşitli arama motoru pazarlama kampanyalarının temelini oluşturabilecek ilgili  anahtar kelime önerisi görün.

SEM Anahtar Kelime Araştırması

Kapsamlı anahtar kelime araştırması, teklif vermeniz gereken anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olmanın yanı sıra, negatif anahtar kelimeleri  belirlemenize de yardımcı olabilir. Negatif anahtar kelimeler, olumsuz çağrışımlar içeren terimler değil, dönüşümle sonuçlanması pek olası olmayan alakasız terimlerdir. Örneğin, dondurma satıyorsanız, “ücretsiz SEO hizmeti” anahtar kelimesini hariç tutmak isteyebilirsiniz, çünkü dondurma tarifleri arayan kullanıcıların ürününüz için piyasada bulunma olasılığı düşüktür.

Bu kavram, arama amacı veya bir potansiyel müşterinin belirli bir terimi aradıktan sonra bir satın alma veya diğer istenen eylemi tamamlama olasılığı olarak bilinir. Bazı anahtar kelimelerin yüksek ticari amaçlı olduğu veya arama yapan kişinin bir şey satın almak istediğinin güçlü bir göstergesi olduğu kabul edilir. Yüksek ticari amaçlı anahtar kelimelerin örnekleri şunları içerir:

  • Satın almak.
  • İndirimler.
  • Fırsatlar.
  • Kuponlar.
  • Ücretsiz kargo.

Anahtar Kelimeler ve Hesap Yapısı

Bir arama motoru pazarlama kampanyasının başarısı için gerekli olan anahtar kelimelerin bir diğer önemli yönü de hesap yapısıdır.

Mantıksal anahtar kelime gruplaması ve hesap yapısı, daha yüksek tıklama oranları , daha düşük tıklama başına maliyetler ve genel olarak daha güçlü bir genel performans elde etmenize yardımcı olabilir ve anahtar kelime araştırması, hesabınızı en iyi şekilde nasıl yapılandıracağınızı düşünmenize yardımcı olabilir.

Google Ads ve Bing Ads hesapları, optimum sonuçlar için aşağıdaki şekilde yapılandırılmalıdır:

Yukarıdaki şekilde görebileceğiniz gibi, mükemmel bir Google Ads hesap yapısı beş farklı öğeden oluşur:

  • Reklam kampanyaları.
  • Reklam grupları.
  • Anahtar kelimeler.
  • Reklam metni.
  • Açılış sayfaları.

Arama Motoru Pazarlama Reklam Açık Artırması

Arama motoru pazarlamasıyla ilgili en kalıcı yanılgılardan biri, en büyük reklam bütçesine sahip olanın kazanmasıdır. Daha büyük bir reklam bütçesi, özellikle rekabet gücü yüksek anahtar kelimeleri hedeflerken kesinlikle avantajlı olsa da, arama motoru pazarlamacılığında başarı için bir gereklilikten çok uzaktır. Bunun nedeni, tüm reklamların, arama sonuçlarının yanında görünmeden önce reklam açık artırması olarak bilinen bir süreçten geçmesidir. Bu açıklamanın amaçları doğrultusunda, Google AdWords’teki reklam açık artırmasına odaklanacağız.

Reklam Açık Artırma Nasıl Çalışır?

Reklam açık artırma süreci, birisi Google’a bir arama sorgusu girdiğinde gerçekleşir.

Reklam açık artırmasına girmek için, reklam verenler teklif vermek istedikleri anahtar kelimeleri belirler ve reklamlarının bu anahtar kelimelerle ilgili sonuçların yanında görünmesi için ne kadar (tıklama başına) harcamak istediklerini belirtirler.

Google, teklif verdiğiniz anahtar kelimelerin bir kullanıcının arama sorgusunda yer aldığını belirlerse, reklamlarınız reklam açık artırmasına girilir.

Reklamlar, Reklam Açık Artırmasını Nasıl “Kazanır”?

Reklamlar, Reklam Açık Artırmasını Nasıl "Kazanır"?

Her bir reklam, her aramada görünmeyecektir. Bunun nedeni, reklam açık artırmasının SERP’deki reklamların yerleşimini belirlerken çeşitli faktörleri dikkate alması ve her anahtar kelimenin, sonuçların yanında reklam göstermeyi haklı çıkarmak için yeterli ticari amacı olmamasıdır. Ancak, Google’ın reklam açık artırma sürecinin bir parçası olarak değerlendirdiği iki ana faktör, maksimum teklifiniz ve reklamlarınızın Kalite Puanıdır.

SEM’de Kalite Puanının Önemi

SEM'de Kalite Puanının Önemi

Google AdWords’ün Kalite Puanının, reklam sıralaması formülünün yarısını oluşturduğu göz önüne alındığında, arama motoru pazarlamacılarının odaklanabileceği en önemli metriklerden biridir. Google, kullanıcı sorgularıyla son derece alakalı reklamları tercih ettiğinden, Yüksek Kalite Puanları daha düşük maliyetlerle daha iyi bir reklam konumu elde etmenize yardımcı olabilir.

Sonuç

Artık arama motoru pazarlamacılığının temellerini detaylı olarak açıklamaya çalıştım. Umarım yazımı faydalı bulursanız. Herhangi bir sorunuz olursa yorumlar da buluşalım!

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu