SEO

Ahrefs Nedir? (Kapsamlı Rehber)

Ahrefs, öncelikle bir geri bağlantı yetki denetleyicisi olarak bilinir, ancak bundan çok daha fazlasıdır. Bu dijital pazarlama aracı, geri bağlantılar ve SEO hakkında değerli bilgiler sağlar. Sıralama izleme ve anahtar kelime araçları gibi SEO özellikleri sunar.

Ahrefs, en büyük canlı bağlantı veri tabanlarından birine sahip olduğu için geri bağlantı denetleyicisi ile tanınır. Sitenizi bir arama motorunun gördüğü şekilde yeniden oluşturmak için tarama yazılımı kullanır. Bu, sitenizi daha iyi anlamanıza yardımcı olur, böylece arama motorları için optimize edebilirsiniz.

Ahrefs’i kullandığınızda, tüm verilerinizi takip etmenize yardımcı olan bir kontrol paneli alırsınız. Tek yapmanız gereken, etki alanı sağlığınızı takip etmek için bir URL eklemek. Bu gösterge panosu size hataları, yeni bağlantıları, URL sıralamasını ve yönlendiren alanları gösterecektir.

Ahrefs Fiyatlandırması

Ahrefs’in fiyatlandırması, seçtiğiniz plana bağlıdır. Ve ister aylık ister yıllık faturalandırma ile gidin.

İşte Ahrefs fiyatlandırmasının bir dökümü.

Ahrefs Fiyatlandırması

SEO Planınıza Yardımcı Olacak 5 Ahrefs Aracı

Ahrefs’e abone olduğunuzda, işletmeniz için sayısız faydalı araca erişim elde edeceksiniz. İşte işletmenizin SEO planı için en faydalı araçlardan beşi.

1. Site Gezgini

Ahrefs’in  Site Gezgini  aracı, sitenizin geri bağlantılarını analiz etmenize yardımcı olur. Kaç tane geri bağlantı kazandığınızı görebilir ve bunu rakiplerinizle karşılaştırabilirsiniz. Bu araç, geri bağlantılar ve trafik açısından rakiplerinize karşı nasıl rekabet ettiğiniz konusunda fikir vermek için harikadır.

SEO kampanyanızın yanı sıra rakiplerinizin kampanyasını daha iyi anlamak için Site Gezgini aracını kullanabilirsiniz. Site Gezgini özelliğindeki iki ana araç, organik trafik araştırma aracı ve geri bağlantı kontrol aracı, bunu yapmanıza yardımcı olabilir.

Site Gezgini

Organik Trafik Araştırma Aracı

Bu araçla, rakiplerinizin belirli anahtar kelimeler için nasıl sıralandığı hakkında bilgi edineceksiniz. Bu, siz ve rakipleriniz çok sayıda benzer anahtar kelimeyi paylaşıyorsanız sahip olmanız gereken faydalı bir araçtır. Ayrıca, işletmenizin rekabete kıyasla nasıl bir sıralamaya sahip olduğunu da göreceksiniz.

Bu araştırma aracını kullanırsanız, işletmeniz için karlı anahtar kelimeleri keşfedebileceksiniz. Rekabetinizin hangi anahtar kelimeler için sıralandığını ve kampanyanızda hangilerinin eksik olduğunu göreceksiniz. Bu aracı kullanmak, hedef kitlenizin hangi içeriği aradığını görmenize yardımcı olur, böylece sitenizi bunun için optimize edebilirsiniz.

Organik Trafik Araştırma Aracı

Backlink Kontrol Aracı

Geri bağlantı denetleyicisi aracı, hangi sitelerin rakiplerinize bağlantı verdiğini görmenize yardımcı olur. Benzer sitelerin içeriğinize ve rakiplerinizin içeriğine bağlantı verdiğini veya rakiplerinizin sahip olmadığınız değerli sitelerden geri bağlantılara sahip olduğunu görebilirsiniz.

Geri bağlantı denetleyicisi aracıyla, değerli bir yetkili site olup olmadığını görmek için bir geri bağlantı sitesinin kalitesini ölçebilirsiniz. Bu bilgilerle onlardan backlink kazanmaya çalışabilir ve rakiplerinizi geride bırakabilirsiniz.

Backlink Kontrol Aracı

2. İçerik Gezgini

İçerik, sitenize yönlendirmede ve SEO sıralamanızı iyileştirmede değerli bir rol oynar. İçerik Gezgini aracı, popülerliklerini görmek için konuları analiz etmenize yardımcı olur. Bunu kullanarak, içerik pazarlama kampanyanızı geliştirmek için çalışabilirsiniz.

İçerik Gezgini’ni kullanarak belirli bir konuyu aradığınızda,  2 milyardan fazla makale içeren bir veritabanından popüler makalelerin bir listesini oluşturur. Popülerlikleri, sosyal paylaşımlar, organik trafik ve içeriğe kaç sitenin bağlandığı gibi SEO faktörlerine dayanmaktadır.

Belirli içerik türlerini aramak istiyorsanız, bunu da yapabilirsiniz. İçerik Gezgini, ihtiyacınız olan şeye erişmek için farklı içerik türlerini gözden geçirmenize olanak tanıyan filtrelere sahiptir. İçeriğiyle belirli anahtar kelimeler için kimin sıralandığını anlamanıza yardımcı olacak harika bir araçtır.

İçerik Gezgini

3. Anahtar Kelime Gezgini

Anahtar kelimeler SEO’nun çok önemli bir parçasıdır. Ahrefs’in Anahtar Gezgini aracı, kampanyanız için alakalı anahtar kelimeler bulmanıza yardımcı olur. Bu aracın veri tabanında 3 milyardan fazla anahtar kelime vardır, bu nedenle önerilerinizin bitmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Anahtar kelimeleri aradığınızda, Anahtar Kelime Gezgini size o belirli anahtar kelimenin ne sıklıkta arandığını gösteren trafik tahminleri verir.

İşletmeniz denizaşırı ülkelere pazarlanıyorsa, Anahtar Kelime Gezgini işiniz için faydalıdır. Anahtar Kelime Gezgini’nin özellikle benzersiz bir özelliği, 100’den fazla ülke için anahtar kelimeler oluşturmasıdır.

Uluslararası anahtar kelime aramasının yanı sıra, Anahtar Kelime Gezgini, bir anahtar kelime için sıralamanın ne kadar zor olacağını bilmenizi sağlar. Belirli bir anahtar kelime için sıralamanın zor olup olmayacağını anlamanıza yardımcı olmak için zor bir puan sağlar.

Anahtar Kelime Gezgini’nin en iyi özelliklerinden biri, anahtar kelimeleriniz için tıklama verilerini görme yeteneğidir. Bu anahtar kelime tıklama verileri, hangi anahtar kelimelerin sitelerde tıklama oluşturduğunu görmenize yardımcı olur, böylece bu anahtar kelimeleri kampanyanıza entegre etmeye odaklanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Gezgini

4. Sıra İzleyici

Sıra İzleyici, masaüstü ve mobil cihazlarda Google sıralamanızı izler. SEO’nun amacı, daha değerli trafiğe ulaşmak için sitenizin sıralamasını iyileştirmektir, bu nedenle sıralamanızı takip etmek ve zaman içinde nasıl değiştiğini görmek önemlidir.

Rank Tracker size günlük, haftalık veya aylık (planınıza bağlı olarak) raporlar gönderir. Organik trafikten web sitenize kaç tıklama geldiğini görmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca arama sonuçlarında ortalama konumunuzu ve sitenize yönlendirdiğiniz ortalama trafik miktarını da görürsünüz.

Kurulumu da kolaydır. Sadece işiniz için önemli olan anahtar kelimelerin bir listesini girin, izlemek istediğiniz ülkeleri ekleyin ve rakiplerinizin URL’lerini listeleyin. Ahrefs verileri izlemeye başlayacak ve size raporları gönderecektir.

Bu, sitenizin sıralamasının zaman içinde nasıl değiştiğini anlamanıza yardımcı olacak değerli bir araçtır. Gerektiğinde SEO kampanyanızı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

5. Site Denetimi

SEO kampanyanızı yürüttüğünüzde, her zaman problemlerin ortaya çıkma veya hataların ortaya çıkma ihtimali vardır. Ahrefs Site Denetimi aracıyla sorunsuz çalıştığından emin olmak için sitenizi sürekli kontrol etmeniz gerekmez. Bu araç, yaygın SEO sorunlarını aramak için sitenizi analiz edecektir.

Bu harika bir araçtır çünkü SEO kampanyanız hakkında daha az endişelenmenize yardımcı olur. Sorunlar ortaya çıktığında bilgilendirileceksiniz, böylece bunları hızlı bir şekilde çözebilirsiniz. Site Denetimi, sitenizin sağlığını analiz eden raporlar da oluşturur.

Site Denetimi

Sonuç

Bu yazım da Ahfres’in modüllerini ve araçlarını detaylı olarak açıklamaya çalıştım. Umarım faydalı bulursunuz. Bir sonraki araç kılavuzun da görüşmek dileğiyle! Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

 

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu