Dijital Pazarlama

Yeniden Pazarlama (Remarketing) Nedir?

Yeniden pazarlama, bir işletmenin sitesine göz attıktan ancak satın alma işlemi gerçekleştirmedikten sonra aldığınız reklamlar veya takip e-postalarıdır .

Sitenizi ziyaret edenlerin hepsi, sunduğunuz şeylere ilgi duymadıkları için ortadan kaybolmazlar. Belki bunu düşünmek için zaman ayırıyorlar, parayı harcamak isteyip istemediklerinden emin değiller veya alışveriş yapmak için zamanları tükendi.

Yeniden pazarlama, geçmişteki bu ziyaretçilere ulaşmanıza, onlara hedefli bir teşvik sunmanıza ve umarım onları müşterilere dönüştürmenize olanak tanır.

Yeniden Pazarlama Nasıl Çalışır?

Bir kişi sitenizi ziyaret ettiğinde, ürününüze veya hizmetinize ilgi gösterir. Yeniden pazarlama, onlara zaten ihtiyaç duyduklarını veya istediklerini  hatırlatır.

Yeniden pazarlamanın nasıl çalıştığını anlamak, markanızın görünürlüğünü çevrimiçi pazarlama çabalarınızla uyumlu doğru yeniden pazarlama stratejisiyle oluşturabilmeniz için önemlidir. Google yeniden pazarlama şu şekilde çalışır:

Teşvikleri Kişiselleştirmenizi Sağlar

Markanızı veya tekliflerinizi tanıtırken, ne kadar ilerlemiş olurlarsa olsunlar potansiyel müşterilerinize yeniden pazarlama yapabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama Uygun Maliyetlidir

Yeniden hedefleme kampanyalarına sahip Google yeniden pazarlama reklamları, geleneksel ücretli reklamlarla karşılaştırıldığında, aynı hedef kitleye ulaşmak için çok daha düşük maliyetlidir ve çevrimiçi reklam verenler için oldukça uygun maliyetli olabilir.

Google Üzerinden Yeniden Pazarlamanın Avantajları Nelerdir

Yeniden pazarlama yapan tek şirket Google değil. En yakın rakibi, yeniden hedefleme sistemini Google’ınkine benzer şekilde Facebook reklamları aracılığıyla çalıştıran Facebook’tur. Web sitenizdeki etiket, kullanıcı bilgilerini Facebook’a gönderir ve ziyaretçiler reklamlarınızı haber akışlarında görür. Google’da yeniden pazarlamayı kullanmanın avantajları şunlardır:

Erişimi Daha Geniştir

Facebook, sosyal medya bağlı işletmeler için iyi çalışabilir , ancak yeniden pazarlama aracı olarak kullanımları sınırlıdır. Kullanıcılarınız platformda değilse, reklamlarınız hedef kitlelerine ulaşmayacaktır.

Google Görüntülü Reklam Ağı, tüm dünyada 2 milyondan fazla web sitesini içerir ve internet kullanıcılarının %90’ına ulaşır. Karşılaştırıldığında, tüm internet kullanıcılarının %27’den azı Facebook’ta.

Daha Özelleştirilebilir

Google Görüntülü Reklam Ağı ile yeniden pazarlama kampanyanızı daha fazla özelleştirebilirsiniz . Örneğin, alışveriş sepetini terk eden müşteriniz bebek kıyafetleriyle ilgileniyorsa, reklamlarınızı çocuk giyim web sitelerine yerleştirebilir veya küçük çocukları olan ebeveynlerden oluşan bir kitle segmenti oluşturabilirsiniz.

Ağ, demografik verilere ek olarak, reklamlarınızı aşağıdakilere dayalı olarak özelleştirmenize de olanak tanır:

  • Farklı cihazlar.
  • Mobil uygulamalar.
  • Tüm ülkeler veya belirli coğrafi alanlar.
  • Google aramalarında kullanılan yer adları.
  • Diller.

Bunlar, reklamlarınızı birden çok düzeyde hedeflemenize olanak tanır. 

Google Analytics ile Reklam Performansını İzleyebilir ve Özelleştirmeyi Hassaslaştırabilirsiniz

Google Analytics’iniz varsa, Google Ads kampanyanıza izleme kodları ekleyebilir ve yeniden pazarlama çalışmalarınızın nasıl gittiğini görebilirsiniz. Bazıları özellikle iyi performans gösteriyorsa, bu kanallara daha fazla yatırım yapabilir ve diğerlerinden tasarruf edebilirsiniz. 

Yeniden pazarlama çabalarınız iyi performans göstermiyorsa, bunları düzeltmek için pazarlama önceliklerinizi nasıl değiştireceğinizi öğrenebilirsiniz .

Analytics ayrıca yeniden pazarlama kampanyalarınızı daha da özelleştirmenize yardımcı olabilir. Reklamlarınıza yanıt veren kişilerin ortak noktalarının neler olduğunu öğrenmek için demografi ve ilgi alanı raporlarını etkinleştirmek için hesabınıza gidebilirsiniz. Reklam hedefleme fırsatlarınızı ikiye katlayan bu özelliği web sitenizde de kullanabilirsiniz.

Reklam Tasarımınızı Özelleştirebilirsiniz.

Google, reklamlarınızın grafiklerini ve içeriğini seçmenize olanak tanır, bu da marka sesinizin ve imajınızın bütünlüğünü korumanıza olanak tanır. Bu esneklik, hem tek tek reklamlar içinde hem de tüm kampanyalar genelinde pazarlama kampanyalarınızın nasıl göründüğü üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Reklam Oluşturma Aracı Kullanıcı Dostudur

Google’ın Görüntülü Reklam Oluşturucusu şunları yapmanızı sağlar:

  • Reklamlarınızın düzenini, renk düzenini ve içeriğini seçin.
  • Kendi resimlerinizi kullanın veya ücretsiz stok görseller seçin.
  • Birkaç dakika içinde reklam oluşturun ve güncelleyin.

Marka Tanıma Ücretsizdir

Marka hatırlama ve tanınma, yeniden pazarlamanın gizli faydalarıdır . Potansiyel müşteriler reklamınızı gördüğünde, onlara satın almak istedikleri ürün veya hizmetleri hatırlatır . Bu izleyicilerin, ihtiyaçlarını veya isteklerini hatırladıklarında markanızı düşünme olasılıkları daha yüksek olacaktır .

Web Sitenizin Ziyaretçilerini Müşterilere Dönüştürün

Artık yeniden pazarlamanın temellerini öğrendiğinize göre, sitenizi ziyaret eden ancak herhangi bir şey satın almadan ayrılan kişileri takip etmeye başlayabilirsiniz.

Yeniden pazarlama, geleneksel tıklama başına ödeme reklamlarından daha düşük bir maliyetle daha iyi dönüşüm oranları sunmakla kalmaz, aynı zamanda Google Analytics, etkili pazarlama kampanyaları geliştirmek için verilerinizden yararlanmanıza yardımcı olabilir .

Google Görüntülü Reklam Ağı, yeniden pazarlama reklamlarınızı birden çok ülkede milyonlarca sitede gösterdiğinde, marka bilinirliği oluşturabilir, müşterileri geri getirebilir ve daha fazla gelir elde edebilir.

Sonuç

Bu yazım da Google kampanya türlerinden remarketingi detaylı olarak açıklamaya ve anlatma çalıştım. Umarım faydalı bulursunuz. Google reklamcılığı hakkında aklınıza takılan herhangi bir soru olursa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu