SEO

SEO Nedir?

İnternet dünyasındaki kimliğiniz olan web sitelerinin arama motorlarında görünürlüğünü artırmak için bazı çalışmaların yapılması gerekiyor. SEO, web sitelerinin arama motorları algoritmalarına uyumlu olmasını ve arama işlemlerinde görünürlüğünü artırmasını sağlayan çalışmalardır. Web sitelerinin ziyaretçi sayılarını artırabilmek için bazı düzenlemeler gerekiyor ve bu düzenlemelerin profesyonelce yapılması önem taşıyor.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

Arama motoru optimizasyonu, İngilizcesi search engine optimization (SEO), web sitelerinin arama motorları sonuç sayfalarında üst sıralarda gösterilmesini sağlayan çalışmalar bütünüdür. Web sitesinin erişim hızını ve performansını artıran çalışmalardır.

SEO çalışmaları, web sitesinin yapısına ve sorunlarına göre site içi ve site dışı olarak iki farklı yöntemle yapılıyor. Web sitesinin arama motorları sonuç sayfalarındaki görünürlük oranı ne kadar yüksek olursa, ziyaretçi sayısı ve marka bilinirliği o oranda artar.

Her web sitesinin SEO çalışmalarına ihtiyacı vardır. SEO, arama motorları algoritma güncellemelerinin takip edilmesini, web sitesi yapılarının ve içeriklerinin güncel algoritmalara uyumlu hale gelmesini sağlayacaktır. Web siteleri üst sıralarda yer aldığında, ziyaretçi sayısı ve firmanın müşteri sayısı artmaya başlayacaktır.

SEO Açılımı Nedir?

Bilişim sistemleri ilgilenen ya da web sitesi sahibi olanlar, SEO kelimesi ile sık karşılaşırlar. SEO kelimesinin açılımı, İngilizce Search Engine Optimization teriminin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı, arama motoru optimizasyonu olarak açıklanır. Web sitelerinin görünürlüğünün ve performansının artmasını sağlayan çalışmalara verilen genel addır.

SEO Neden Gereklidir? Neden Önemlidir?

Her web sitesi, Google ya da diğer arama motorlarında üst sıralarda yer almak ister. Web sitesinin url yapısı, site içerikleri ve diğer özelliklerinin arama motorları sistemlerine uyumlu olması, anahtar kelime aralamalarında ilk sıralarda gösterilmesini sağlayacaktır. SEO, web sitesinin atıl duruma düşmemesi ve her zaman ziyaretçi sayısının artması için gereklidir.

 • Web sitesinin görünürlüğünün artması,
 • Ziyaretçi sayısı ile hedef kitlelere ulaşma,
 • Ürün ve hizmet tanıtımının daha kolay yapılması,
 • İçerik kalitesinin artırılması,
 • Rakip sitelerin önüne geçme,
 • Marka bilinirliğinin artması,

Bu ve bunlara benzer, firmaya avantaj sağlayacak tüm işlemler için seo çalışmaları gereklidir ve önemlidir.

Serp’i Anlamak SEO’yu Anlamaktır

SEO çalışmalarında başarılı olabilmek için bazı analizleri iyi yapmak gerekiyor. Serp, arama motorları sonuç sayfasıdır. Serp sonuçlarını analiz eden ve anlayanlar, SEO çalışmalarının önemini anlayacak ve başarılı çalışmalar yapabilecektir.

SEO çalışmaları yaparken, sitenin serp değerinin ne olduğunu görmek gerekiyor. Yani arama motorları sonuç sayfasındaki sıralama bilindiğinde, yapılacak olan SEO çalışmaları ile sorunlar daha kolay çözülecek ve hedefe ulaşılabilecektir. Serp’i anlamak için rakip sitelerin sonuç sayfasındaki yerini görmek gerekiyor.

Kullanıcı beklentilerini karşılayabilmek için seo çalışmaları ile serp sonuç sayfasındaki sıralamanın yukarılara taşınması gerekiyor. Serp sürekli kontrol edilmeli ve sıralama durumlarına göre yenilikçi SEO çalışmaları yapılmalıdır. Web sitesi performansının artırılabilmesi için serp ve seo’nun birlikte anlaşılması ve incelenmesi gerekiyor.

SEO Ne Demek? (Kapsamlı Bakış)

Web sitelerinin ziyaretçi trafiklerinin artması, sitesin popülerliğinin artmasını sağlayacaktır. SEO, web siteleri için iyileştirme çalışmaları olarak tanımlanabiliyor. Arama motorlarında anahtar kelimelerle arama yapan kullanıcılara, içeriklerinde, arama yapılan anahtar kelime yer alan siteler gösterilir.

SEO Ne Demek?

Aynı anahtar kelime çok sayıda site içeriğinde yer alabiliyor.  Ancak arama motorları, özgün ve SEO tekniklerine uygun olan siteleri ilk sırada gösteriyor ve kullanıcıların bu siteyi ziyaret etmesini sağlıyor. Web siteleri ön planda olmak ve rakiplerin önünde yer almak ister.

Bunun için arama motoru optimizasyonlarına ihtiyaç duyar. Sitlerin link ve sayfa yapıları, içerik düzenlemeleri gibi çalışmalar belirli tekniklerle ve analizlerle yapılır. Bu çalışmaların tümü SEO çalışması olarak tanımlanır.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorları, web sitelerinin içeriklerini indeksleme yapar ve arama taleplerini yapılan indeksler üzerinden cevaplamaya çalışır. Web sitelerinin indekslenmesi, link yapısına ve içerik kalitesine göre yapılır. Kolay indekslenebilen siteler, arama motoru dostu sitelerdir ve yapılan aramalarda hızlı bulunur.

SEO çalışmaları, web sitelerinin arama motoru dostu olmasını ve özgün içeriklerle yapılan aramalarda ilk sırada gösterilmesini sağlar. Her arama motorunun algoritması vardır ve algoritma sistemleri ile kullanıcı beklentilerine en hızlı şekilde cevap vermeye çalışır.

3 Önemli Aşama

Arama motorlarının çalışması üç aşamalıdır. İşlem sırasına göre sistemlerin çalışmasını sağlar ve kullanıcıların aradıkları sonuçlara ulaşmasını sağlar.

Arama motorlarının çalışma sistemindeki üç önemli aşama şunlardır:

 • Tarama süreci; Arama motorları, arama sonuçlarına göre sayfa içeriklerini tarar ve kullanıcıya göstermek için indirir,
 • Dizine ekleme süreci; web sitelerinin içeriklerini analiz eder ve indeksleme yaparak kendi veri tabanında dizin oluşturur,
 • Sıralama süreci; Kullanıcı aramalarında, aranan içeriklere göre en yeni ve kaliteli içeriklere öncelik vererek üst sıralarda gösterir.

Google, dünya çapında en çok kullanılan ve kaliteli olduğu bilinen arama motorudur. Web sitesi tasarımıyla uğraşan ya da web sitelerini ziyaret edenler, arama motorlarının nasıl çalıştığı konusunda bilgi sahibi olabilirler.

Anahtar Kelimeler Neden Önemlidir?

Arama motorları, kullanıcılara aradıkları içerikleri, yazdıkları anahtar kelimelere göre bulur ve gösterir. SEO çalışmalarında anahtar kelimeler önemli bir yere sahiptir. İçerik düzenlemeleri yapılırken, anahtar kelime analizlerinin yapılması, makale içeriğinde, anahtar kelimelerin doğru kullanılması gerekiyor.

Arama motorları, kullanıcı deneyimlerini analiz ederken kullanılan anahtar kelimelerden faydalanır. Anahtar kelime hacmi, frekansı gibi incelemeler, web sitesinin rekabet ilişkisini gösterecektir.

İnsanlar, web sitelerinin isimlerini bilemedikleri için ihtiyaç duydukları bilgiye anahtar kelimeleri kullanarak ulaşmaya çalışıyor. Web siteleri erişimlerinde anahtar kelimeler çok önemlidir ve doğru kelimelerin, yeterli sayıda, doğru yerlerde kullanılması gerekiyor. Bunu ise SEO çalışmaları belirliyor ve web sitesinin içeriklerine daha fazla ve kolay erişim yapılmasını sağlıyor.

SEO Örnekleri

Firmalar, kendi sektörlerindeki rakip firmaların web sitelerini inceleyerek, yapılan seo çalışma örneklerini görebilecektir. Arama motorları sonuç sayfalarında ilk sıralarda karşınıza çıkan siteler, SEO çalışmaları başarılı olan örneklerdir.

SEO Örnekleri.Yapılacak olan her içerik arama türüne göre en iyi örnekleri görebilirsiniz. İçerikleri özgün ve erişim hızı yüksek olan web siteleri, kullanıcıların tercih ettiği sitelerdir. SEO örnekleri için arama motoru, arama bölümüne bir anahtar kelime yazılır ve gösterilen sonuçlar incelenir. SEO konusunda başarılı olan siteler, her zaman serp sayfalarında ilk sıralarda yer alır.

Site İçi Optimizasyon Nedir?

SEO çalışmaları, site içi ve site dışı olarak yapılır. Site içi seo çalışmaları, web sitesinin içeriklerinde ve kodlama sisteminde yapılan optimizasyon çalışmalarıdır. Web sitelerinin iyileştirilebilmesi için, url yapısı, içerik başlıkları, acıkmaları görselleri incelenir.

SEO çalışmalarına site içi optimizasyonu ile başlayanlar, her sayfanın içeriklerinin benzersiz olmasını ve farklı başlıklarla sunulmasını sağlar. Hızlı erişim için url yapısının, anlaşılır olması önemlidir.

Site içi optimizasyon, üzerinde çalışmalar yapılan sitenin sayfalarının düzenlenmesini sağlayan çalışmalar bütünüdür. Bu çalışmalarda, sayfa içeriklerinde yer alan açıklama ve görsellerin uyumlu ve özgün olması sağlanır. Site içi tüm bağlantılar, yapılacak olan aramalara ve gösterilecek sonuçlara göre optimize edilir.

Site Dışı Optimizasyon Nedir?

Site dışı optimizasyon, bir web sitesinin arama motorlarındaki sıralamasının üst sıralara taşınması için site dışında yapılan çalışmaları gösterir. Seo çalışmalarında sıklıkla kullanılan backlink çalışmaları buna en iyi örnektir. Farklı sitelerden link alan siteler, kullanıcıların yönlendirilmesi ile daha fazla gösterilmeye çalışılır. Link bağlantısı alınacak olan sitelerin kaliteli olması sağlanır.

Site dışı optimizasyonda yapılan çalışmalar şunlardır:

 • Backlink bağlantıları,
 • Google reklamları,
 • Sosyal medya paylaşımları,
 • Sosyal medya reklamları,
 • Pr çalışmaları,

Hedef kitlelerin aktif olarak kullandığı kanallara ya da sitelere bağlantı linki oluşturan siteleri, ziyaretçi çekmeye başlayacaktır. Ziyaretçi sayısı arttıkça, aramam motorlarındaki değeri de artacak ve üst sıralara yükselecektir.

SEO Performansımı Nasıl Ölçebilirim?

Google Analytics uygulaması, web sitelerinin performansının ölçülmesini sağlar. Performans ölçme araçlarında gösterilen sonuçlar, web sitesi ile ilgili yapılacak SEO çalışmalarının hangi yönde yapılması gerektiğini gösterir.

Performans ölçümü için kullanılan metrikler şunlardır:

 • Kanal gruplaması,
 • Ortalama konum,
 • Tıklama oranı,
 • Dönüşümler,
 • Ziyaretçi davranışı,

Arama motorlarında yapılan aramalarda, web sitesinin serp sonuç sayfasındaki sıralaması, sitenin performansının hangi seviyede olduğunu gösterecektir. Arama motorları, siteleri, tıklama oranlarına ve gerçekleşen ziyaretçi trafiklerine göre değerlendirir.

SEO İle İşimi Nasıl Geliştirebilirim?

E-ticaret sitelerini kullananlar, sitelerinin ziyaretçi sayılarını artırarak işlerini geliştirmeye başlayabilirler. Arama motoru pazarlamacılığı sistemleri, SEO çalışmalarında doğru anahtar kelimelerin bulunmasını sağlar.

Google Ads üyelik hesabını kullanmaya başlayanlar, ürün reklam ve satış işlemlerinde anahtar kelimelerin performansından faydalanır ve hedef kitlelere daha hızlı ulaşır. SEO çalışmaları profesyonel olarak yapıldığında, hedeflenen başarıya kolay ulaşılacaktır.

Anahtar kelimelerle organik trafik artırılacak, yapılan ziyaretler sonucunda gelirler artmaya başlayacaktır. SEO çalışmaları kısıtlı tutulmamalı ve geniş kapsamlı olarak yapılmalıdır. Web sitesinin kalite puanı arttığında, arama motorları tarafından daha sık ve üst sıralarda gösterilecektir. Üst sıralarda yer almak gelirin artmasına büyük katkı sunar.

Google Web Yöneticisi Yönergeleri

SEO çalışmaları ile Google algoritmalarına uyumlu web sitesi sahibi olabilirsiniz. Web yöneticisi yönergeleri, dikkat edilmesi gereken prensipler ve kaçınılması gereken durumlar hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlar. Başarıya ulaşabilmek için her zaman doğru yöntemlerin kullanılması ve profesyonel destek alınması gerekiyor.

Temel Prensipler:

Google web yöneticisi yönergeleri olarak gösterilen temel prensipler, çalışmaların sistemli olarak ve kesintisiz yapılmasını sağlar.

SEO çalışmalarında tüm prensipler önemlidir ve web yöneticisi yönergeleri temel prensipleri şunlardır:

 • Web sitesi içeriklerinin ve sayfalarının kullanıcı beklentilerine göre düzenlenmesi,
 • Kullanıcılara doğru bilgiler vermek,
 • Arama motoru sıralamaları için gerçek ve doğru yöntemleri kullanmak,
 • Web sitesi içeriklerinin kullanıcı beklentilerini karşılaması,
 • Web sitesini benzersiz yapacak çalışmalara yer vermek,

Tüm temel prensipleri göz önünde bulundurarak web sitelerini tasarlayan ve içeriklerini oluşturanlar, ziyaretçilerinin doğru bilgileri hızlı ulaşmalarını sağlayacaktır.

Kaçınılması Gereken Şeyler:

Web sitesi oluşturmak için basit yöntemleri kullananlar, kısa sürede yeni bir web sitesi sahibi olabiliyor. Sektörde rekabet edebilmek için web siteleri optimizasyonlarında bazı durumlardan kaçınılması gerekiyor.

Kaçınılması gereken hususlar için şunlar söylenir:

 • Sayfa içeriklerinin otomatik olarak oluşturulması,
 • Kalitesiz bağlantıları kullanmak,
 • Kopya içerik ve kopya sayfalar oluşturarak yayın yapmak,
 • Anahtar kelimelere uyumlu olmayın görsellerin gösterilmesini sağlamak,
 • Gizli bağlantılar kullanmak,
 • Web sitesi ziyaretçi trafiğini artırmak için köprü bağlantılarını kullanmak,

Tüm web sitelerinde bu durumlardan kaçınılmalıdır. Seo çalışmalarında bu durumlar analiz edilir ve kaçınılması gereken şeyler belirlenir, çalışmalar ona göre yapılır.

SEO Uzmanı Seçerken Neler Dikkat Edilmelidir?

Web sitesinin geliştirilmesi için seo uzmanlarından yardım alınmalıdır.

Hedeflenen başarıya ulaşabilmek için SEO Uzmanı seçimi yapılırken şunları dikkat edilmelidir:

 • SEO uzmanının firmanın içerisinde bulunduğu sektörle ilgili deneyimlerine,
 • Çalışmalarında Google web yönetici yönergelerine dikkat ediyor mu?
 • SEO deneyimi ne kadar?
 • SEO çalışmalarında nelere dikkat ediyor ve ön planda tutuyor?
 • Önceden yaptığı SEO örnekleri nelerdir?
 • Çalışmalar sonrasında raporlama yapıyor mu?
 • Referansları nelerdir?
 • Çalışmalarını ne kadar zamanda sonuçlandırabiliyor?

Bu hususlara dikkat edenler, web siteleri optimizasyonlarını yapacakları en iyi SEO uzmanını seçebilecektir. SEO çalışmaları yapan çok sayıda kişinin bulunması, firmaların ya da kişisel web sitesi sahiplerinin birçok kriteri karşılaştırarak en iyi SEO uzmanını seçmeye çalışmasını sağlıyor.

İncelemeniz Gereken İçerikler

SEO çalışmaları öncesinde incelenmesi gereken içerikler, web sitesinin çalışma sisteminin daha iyi anlaşılmasını sağlar. Web sitesinin içeriklerinin hedef kitlelere ulaştırılabilmesi için SEO çalışmalarına başlamadan önce bazı konuların incelenmesi gerekiyor.

 • Arama motorları sıralamaları nasıl oluşur,
 • SEO için gerekli olan analizler nelerdir?
 • Rakip web sitesi analizleri ve trafiklerini incelemek,
 • SEO planlanmasının yapılması,
 • İçerik analizlerini yapmak,
 • Organik trafik artışı için çalışmalar yapmak,
 • SEO görevlerinin neler olduğunu incelemek,

Bu konularda incelemeler yapıldığında, arama motoru optimizasyonlarının doğru adımlarla yapılması sağlanacaktır.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları, belirli adımlarla yapılır ve her adımda farklı analizler yapılarak işlem süreçleri başarıyla yürütülür.

Arama motoru optimizasyonu nasıl yapılır sorusu için işlem adımları gösterilir ve seo uzmanlarının bu adımlara göre çalışmalarını yapmaları sağlanır:

 • Web sitesi analizleri,
 • Site içi optimizasyonu,
 • Site dışı optinizasyonu,
 • İçerik üretimi,
 • Ziyaretçi trafiği denetimleri ve optimizasyonları,
 • Web sitesi performans değerlendirilmesi,
 • Anahtar kelime analizlerinin yapılması ve anahtar kelimelerin güncel tutulması,

SEO çalışmalarının tüm süreçleri ile ilgili raporlamalar yapılmalı ve çalışmalar sonucu elde edilen veriler analiz edilebilmelidir. Tüm işlemler adım adım yürütülmeli ve ziyaretçi trafiğini artırıcı hedefler belirlenmelidir.

SEO Eğitimi

Bilgisayar ve web sistemleri deneyimlerine sahip olan her kullanıcı, SEO eğitimi alarak, arama motoru optimizasyonu çalışmaları yapabilecektir. SEO eğitimleri, bu alanda deneyim sahibi olan kişilerin tecrübelerinden faydalanabilecektir.

SEO eğitimleri ile elde edilen bilgiler kullanılarak web sitesi iyileştirme çalışmaları yapılabiliyor. SEO deneyim ve süreklilik gerektiren çalışmalardır. SEO eğitimleri, işlem aşamalarına göre belirleniyor. Site için SEO ve site dışı SEO eğitimlerini alanlar, farklı sektörlerde kullanılan web sitelerinin iyileştirilmesi için çalışmalar yapmaya başlayabilecektir.

Sonuç

SEO, web sitelerinin arama motorlarına göre iyileştirilmesini sağlayan ve profesyonelce yapılabilen işlemlerdir. Web siteleri kurulumları tamamlandıktan sonra ziyaretçi çekebilmek ve ziyaret edenlerin sitede daha uzun süre kalmasını sağlamak için içeriklerin özgün olarak oluşturulması, kullanıcıların beklentilerini karşılamaları gerekiyor.

SEO çalışmaları, anlık çalışmalar değil, süreklilik ve takip gerektiren çalışmalardır. Arama motoru optimizasyon çalışmalarında, beklenen sonuca ulaşabilmek için sabırlı olmak ve belirli bir süre beklemek gerekiyor. Kısa sürede sonuç almak mümkün değildir ve bunun için SEO çalışmalarının devamlılığını sağlamak önemlidir.

SEO çalışmalarının, uzmanlar tarafından yapılması ve SEO uzmanı seçiminde bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Alanında uzman olan kişilerden destek alan web siteleri, arama motorları algoritmalarına uyumlu hale gelecek ve serp sonuç sayfalarında hızla yukarıya yükselecektir.

Merak Edilen Sorular

SEO hizmetleri ile ilgili merak edilen çeşitli sorular ve bu sorulara verilen cevaplar vardır. Herkes, sorularına cevaplar bularak SEO hakkında detaylı bilgi sahibi olabilecektir.

Merak edilen sorulardan bazıları şunlardır:

 • SEO ne işe yarar? Web sitelerinin daha iyi konumda yer almasını sağlar.
 • SEO uzmanı nasıl olunur? Seo eğitimleri alınarak ve iş deneyimleri artırılarak SEO uzmanı olunabilir.
 • Dış SEO nedir? Web sitesinin içerik yapısı dışında kalan ve farklı sitelerle link bağlantılarının yapılmasını sağlayan backlink, sosyal medya ve iletişim bağlantılarının kullanılmasıdır.
 • Kimler SEO uzmanı olabilir? Web tasarımı konusunda deneyim sahibi olan kişiler, SEO alanında kendilerini geliştirerek SEO uzmanı olarak hizmetler sunmaya başlayabilirler.

Tüm sorulara verilen cevaplar, SEO çalışmalarının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Tüm web siteleri SEO çalışmalarına ihtiyaç duyar ve SEO teknikleri kullanılmayan siteler, alt sıralarda yer alacak ve bazen hiç ziyaret edilmeyecektir.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu