SEO

SEO Nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. SEO, bir web sitesinin veya içerik parçasının Google’da daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak adımlar atma sürecidir.

SEO ile ücretli reklamcılık arasındaki temel fark, SEO’nun “organik” sıralamayı içermesidir; bu, o alanda olmak için para ödemediğiniz anlamına gelir. Bunu biraz daha basitleştirmek için, arama motoru optimizasyonu, bir parça çevrimiçi içeriği alıp, biri bir şey aradığında Google gibi arama motorlarının onu sayfanın en üstüne doğru göstermesi için optimize etmek anlamına gelir.

SEO’nun Temel Öğeleri: Sayfa İçi SEO ve Sayfa Dışı SEO

Daha geniş SEO söz konusu olduğunda, eşit derecede önemli iki yol vardır: sayfa içi SEO ve sayfa dışı SEO . 

Sayfa içi SEO, sıralamalarınızı iyileştirmek için içerik oluşturmakla ilgilidir. Bu, anahtar kelimeleri sayfalarınıza ve içeriğinize dahil etmek, düzenli olarak yüksek kaliteli içerik yazmak, diğer faktörlerin yanı sıra meta etiketlerinizin ve başlıklarınızın anahtar kelime açısından zengin ve iyi yazılmış olduğundan emin olmak için gelir.

Sayfa dışı SEO, geri bağlantı kazanmak gibi web sitenizin kendisinde gerçekleşen optimizasyondur. Denklemin bu kısmı, ilişkiler kurmayı ve insanların paylaşmak istediği içeriği yaratmayı içerir. Çok fazla ayak işi gerektirse de, SEO başarısının ayrılmaz bir parçasıdır. 

SEO Stratejileri: Black Hat Vs. Beyaz Şapka

Her zaman uzun vadeli girişimcilik oyununu oynadım ve gidilecek yolun bu olduğuna inanıyorum. Ancak, bu herkes için geçerli değil. Bazı insanlar hızlı kazanımları alıp başka bir şeye geçmeyi tercih eder.

SEO söz konusu olduğunda, hızlı kazanç elde etmek genellikle “ siyah şapka SEO ” olarak adlandırılır. ” olarak adlandırılır . Siyah şapka SEO uygulayan kişiler, hızlı bir şekilde sıralamak için anahtar kelime doldurma ve bağlantı kazıma gibi sinsi taktikler kullanma eğilimindedir. Kısa vadede işe yarayabilir ve sitenize biraz trafik çekebilir, ancak bir süre sonra Google, sitenizi cezalandırır ve hatta kara listeye alır, böylece asla sıralamada yer almazsınız.

Öte yandan, beyaz şapka SEO, sürdürülebilir bir çevrimiçi iş kurmanın yoludur. SEO’yu bu şekilde yaparsanız, insan kitlenize odaklanırsınız.

Onlara mümkün olan en iyi içeriği vermeye ve arama motorunun kurallarına göre oynayarak kolayca erişilebilir hale getirmeye çalışacaksınız.

SEO Stratejileri: Black Hat Vs. Beyaz Şapka

SEO Pazarlamanın Temelleri

Şimdi SEO pazarlamasını nasıl yapacağınızı öğrenmenin zamanı geldi. Bunu anlamak bir şeydir, ancak SEO çok fazla eylem ve zaman gerektirir. Bu, bugün değişiklik yapabileceğiniz ve yarın sonuçları görmeyi bekleyebileceğiniz bir şey değil. SEO, uzun vadeli başarı hedefi ile günlük eylemler gerçekleştirir.

İçerik

Muhtemelen daha önce duymuşsunuzdur: “İçerik kraldır.” Bill Gates bu öngörüyü 1996’da yaptı ve bugün her zamanki gibi doğru.

Neden? Niye?

Çünkü bir Google kullanıcısı, ihtiyaçlarına en iyi şekilde hizmet eden sonucu bulduğunda mutlu olur.

Google’ı “hızlı ve kolay ev yapımı makarna ve peynir” olarak adlandırdığınızda, Google tüm enerjisini, Google’ın tüm web’de ev yapımı makarna ve peynir (az zaman alan ve az malzeme kullanan) için en iyi olduğuna inandığı tarifi sunmaya harcıyor.

Sadece en hızlı tarifi, sadece en kolay tarifi aramaz ya da donmuş akşam yemekleri için bir sürü çevrimiçi mağazayı çöpe atmaz. Size tam olarak ne istediğinizi vermeye çalışır. Google her zaman en iyi deneyimi sunmaya çalışır , sizi bulabileceği en iyi içeriğe yönlendirir.

Bu, SEO ile iyi yapmanız gereken bir numaralı işinizin harika içerik üretmek olduğu anlamına gelir.

İçerik Unsurları

Yüksek kaliteli içerik oluşturmaya giden milyonlarca unsur vardır; işte en önemlilerimden birkaçı:

Kalite

Bir zamanlar, bir dizi anahtar kelimeyle bir parça içerik yayınlamak standarttı. Birinin problemini gerçekten çözen kaliteli içerik oluşturuyorsanız, göze çarpan biriydiniz ve bu, sıralamayı kolaylaştırdı.

Bugün içerik çok daha iyi ve birçok çevrimiçi işletmenin sitelerine değer katmak ve Google’da daha üst sıralarda yer almak için kullandıkları blogları var.

Sonuç olarak, içeriğinizin bir sorunu çözmesi veya okuyucuyu gönderinize getiren her şeye bir çözüm sağlaması gerektiğidir. Olmazsa, Google’a içeriğinizin kimsenin sorununu çözmediğini söyleyerek sayfanızdan hızla uzaklaşırlar.

Niyet

Google, niyete çok önem verir. Arama çubuğuna bir şey yazdığında, arayıcının ne aradığını anlamak ister.

 • Bir şey bilmek istiyorlar mı?
 • Bir şey satın almaya mı çalışıyorlar?
 • Vitrin alışverişi mi yapıyorlar?

İçerik oluşturucu olarak bunu da anlamanız gerekir. “En iyi SEO’cu” hakkında bir içerik oluşturamaz ve birincil anahtar kelimeniz olarak “ucuza seo” hedefleyemezsiniz. Mantıklı değil çünkü için SEO büyük yatırımlar ister. Bu nedenle, sorguya doğru yanıtı vermiyorsunuz ve Google bunu bilecektir.

Kaliteli İçerik Oluşturmak için 4 İpucu

İşte okuyucuların sevdiği ve Google’ın saygı duyduğu en iyi içeriği oluşturmak için en iyi ipuçlarım:

 1. Kullanıcı amacını anlayın: Okuyucunun sayfanıza geldiğinde neyi başarmak istediğini bilmeniz gerekir.
 2. Bir müşteri avatarı geliştirin: Okuyucunuzun kim olduğunu da bilmeniz gerekir. , neyi sevdiğini, neyi sevmediğini ve neden orada olduklarını
 3. Metni parçalayın: İnsanların dikkat süreleri kısadır ve dev metin duvarları yazmak artık işe yaramıyor; çok sayıda başlık ve resimle ayırmanız gerekir.
 4. Eyleme geçirilebilir hale getirin: Bir içeriği okumaktan ve bir şeyi başarmak için ihtiyacınız olan her şeyi alamamaktan daha kötü bir şey yoktur. İçeriğiniz kapsamlı olmalı, ancak aynı zamanda “Şimdi ne olacak?” Sorusuna da cevap vermelidir. Okuyucu, makalenizi bitirdiğinde ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olacak mı?

Anahtar Kelime Araştırması ve Seçimi

Anahtar kelimeler, seçtiğiniz taktiklerden bunları nasıl uygulamayı planladığınıza kadar her şey dahil olmak üzere, bağlantıları nasıl oluşturacağınızı bile belirler. İnsanların yaptığı bir diğer yaygın hata, durmalarıdır.

Anahtar Kelime Araştırması ve Seçimi

Anahtar Kelime Seçiminin Unsurları

Anahtar kelime seçimi için anahtar kelime araştırma aracınızı gözden geçirmek ve listedeki her anahtar kelimeyi seçmekten çok daha fazlası vardır . Anahtar kelimenin rekabet gücünün yanı sıra arkasındaki amacı da anlamanız gerekir. Anahtar kelime seçiminin arkasındaki en önemli unsurlar şunlardır:

 1. Doğru Anahtar Kelime Seçimi
 2. Rekabet Analizi
 3. Arama Amacı

Rekabet Analizi Örnek; “SEO nedir” anahtar kelimesine bakın.

Anahtar Kelime Seçiminin Unsurları

Arama Amacı Örnek; Sizin aracılığınızla ne kadar çok insan iş bulursa, o kadar çok ödeme alırsınız. “Araba Kiralama” gibi bir anahtar kelimeyle neler olduğunu görün.

Anahtar Kelime Seçiminin Unsurları 2

HTML

Sitenizin HTML’si, SEO pazarlama bulmacasının önemli bir parçasıdır. Uygun etiketler, başlıklar ve açıklamalar olmadan Google, içeriğinizin ne hakkında olduğunu ve neden rekabetten daha üst sıralarda yer alması gerektiğini anlamakta zorlanacaktır.

HTML Öğeleri

Şimdi, HTML söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken bazı faktörleri sıralayalım.

Başlık Etiketleri

Birçok insanın kafasını karıştıran bir şey, başlık etiketi ve H1 etiketidir . Bunlar iki farklı başlıktır ve bu şekilde ele alınmalıdır. Başlık etiketi, tarayıcınızın üst kısmındaki sekmede görüntülenen şeydir ve sayfanız Google’da görüntülendiğinde gösterilir.

Başlık Etiketleri

Meta Açıklaması

Meta açıklama bunun altındaki alandır . Burada, arama yapan kişiye içeriğin ne hakkında olduğunu söyleme şansınız olur. Bu bölümün anahtar kelime optimizasyonu önemlidir ve 160 karakterden uzun değildir. Hem mobil hem de masaüstü ekranlarında doğru şekilde görüntülenmesini istiyorsunuz.

Meta Açıklaması

Şema

Şema, birkaç arama motorunun işbirliğinin sonucudur. Temel olarak, SERP’lerin içeriğinizi görüntüleme şeklini geliştiren belirli HTML etiketlerinin bir alt kümesidir.

Alt başlıklar

Bir alt başlığa bir örnek, H1’iniz olacaktır. Bu, makalenizin başlığıdır ve en üstte görüntülenir. Sadece bir kelime dizisi gibi görünse de, H1’iniz olduğu için önemlidir. Bu sizin birincil başlığınız.

Alternatif Metin

Alternatif metin, makalenizdeki bir resmi açıklar. Tüm içerik parçaları buna sahiptir, ancak birçok insan bundan faydalanmaz. Alternatif metnin amacı, arama motorlarının görseli görme engelli kişilere sözlü olarak tanımlayabilmesidir.

URL Bilgisi

Bu resme tekrar döndüğünüzde, kutunun “içerik pazarlaması nedir” ifadesinin etrafında olduğunu göreceksiniz. Bu, URL’nin Google’a içeriğin ne hakkında olduğunu söyleyen kısmı olan URL bilgisidir. Bunlar aynı zamanda en önemli anahtar kelimenizi eklemeniz için önemli alanlardır.

Site Mimarisi

İyi bir web sitesi mimarisi , SEO pazarlaması için önemli olan harika bir kullanıcı deneyimine yol açar. Hızlı yükleme süreleri, güvenli bağlantı ve mobil uyumlu tasarım gibi şeylere odaklanır.

İdeal olarak, alan adını satın almadan önce sitenizin mimarisinin haritasını çıkaracaksınız. Bu, gerçekten kullanıcının kafasına girmenize ve harika bir kullanıcı deneyimine (UX) giden yolda tersine mühendislik yapmanıza olanak tanır.

Site Mimarisi Unsurları

Site mimarisini anlamakta güçlük çekiyorsanız, aşağıdaki bölümler sizin için netleştirecektir.

 1. Taraması Kolay.
 2. Yinelene İçerik.
 3. Mobil Uyumluluk.
 4. Sayfa Hızı.
 5. HTTPS ve SSL.

Mobil Uyumluluk Görsel Örnek;

Mobil Uyumluluk Görsel

Site Mimarinizi Geliştirmek için 3 İpucu

Sitenizin mimarisini geliştirirken aklınızda bulundurmanız gereken üç önemli faktör vardır. Bir göz at.

1. Önemli Web Verilerini anladığınızdan emin olun: Bulmacanın en önemli parçası Önemli Web Verileri’dir. Bunların ne olduğunu, sıralamalarınızı nasıl etkilediğini ve bunlar hakkında neler yapabileceğinizi anlamanız gerekir. 

2. Bir site haritası edinin: Kapsamlı bir siteniz varsa WordPress site haritası eklentisi gibi bir şey kullanın. Bunun harika bir örneği bir emlak web sitesi içindir. Bunun gibi siteler çok büyük çünkü tüm emlak listeleri için binlerce sayfaya sahipler. Daha da kötüsü, evler alınıp satıldıkça sayfalar sürekli değişiyor. Bir site haritası almak, emlak sitesinin her adres için sıralamasına yardımcı olur ve sıraladıkları anahtar kelime sayısını, trafiğini ve alan otoritesini önemli ölçüde artırır.

3. Kurallılaştırma sorunlarını düzeltin: Yinelenen içeriğe neden olan özellik genellikle sitede yerleşiktir, ancak bunun gibi kurallılaştırma sorunlarını düzeltmenin yolları vardır. Kesin çözüm, orijinal soruna neyin neden olduğuna bağlıdır. Bir kod satırını kaldırmak kadar basit veya yinelenen içeriği önlemek için sitenizin tamamını yeniden yapılandırmak kadar karmaşık olabilir.

Sitenizdeki Güven Unsurları

Şimdi, güven oluşturmanın üç parçası var: yetki, hemen çıkma oranı ve alan yaşı.

Yetki

Google, oluşturabileceğiniz iki tür yetki karışımıyla sitenizin genel yetkisini belirler:

 • Etki alanı adınızın ne kadar yaygın olduğu ile ilgili olan etki alanı yetkilisi. Örneğin Coca-cola.com çok yetkili çünkü herkes bunu duymuştur.
 • Tek bir sayfanın (örneğin bir blog gönderisinin) içeriğinin ne kadar yetkili olduğuyla ilgili olan sayfa yetkisi.

Çıkma Oranı

Hemen çıkma oranınız, sitenizden hemen çıkmadan önce kaç kişinin sitenizde yalnızca bir sayfayı görüntülediğinin bir ölçüsüdür.

İçerik, yükleme süreleri, kullanılabilirlik ve doğru okuyucuları çekmek, hemen çıkma oranınızı düşürmenin bir parçasıdır. Matematik basittir; doğru okuyucular hızlı yüklenen, iyi görünen ve harika içeriğe sahip bir sitede daha fazla zaman harcarlar.

Alan Yaşı

Bazen odadaki en saygın kişi en yaşlı kişidir değil mi? Aynı şey internet için de geçerli. Bir web sitesi bir süredir var ise, tutarlı içerik üretiyorsa ve bunu arama motorlarını memnun edecek şekilde yapıyorsa, ne olursa olsun yeni bir siteden daha üst sıralarda yer alacaktır.

Bağlantılar

Sağlam bir bağlantı profilinin önemi uzmandan uzmana değişiklik gösterecektir. Hala bağlantıların Google’ın sizin için sahip olduğu en önemli sıralama faktörlerinden biri olduğuna inanıyorum.

Bağlantı Oluşturma Unsurları

Siteniz için bağlantılar oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörler şunlardır:

Bağlantı kalitesi

Bağlantılar her şey olmasa da, bağlantılara bakıldığında kaliteleri her şeydir. Sahip olduğunuz bağlantıların sayısından çok daha önemlidir. Kaliteli geri bağlantılar oluşturmak, doğru kaynaklara ulaşmak ve sağlam bir bağlantı karşılığında değer sunmakla ilgilidir. Bağlantıları doğru şekilde oluşturmanın birçok yolu vardır , bu nedenle Google, doğru şekilde yapanlara ödeme yapar.

Bağlantı kalitesi

Bağlantı metni

Bağlantı metni, bağlantının altında kullanılan metindir. Amaç, metnin makalede olabildiğince doğal görünmesidir. Her birinin SEO alanında kendi yeri olduğundan, çeşitli farklı bağlantı metinlerine sahip olmak istersiniz.

Bağlantı Sayısı

Son olarak, sahip olduğunuz toplam bağlantı sayısı da önemlidir ve zaman içinde yüksek kaliteli geri bağlantılar oluşturmanız gerekir .

Buna zaten değindik, ancak tekrar etmekte fayda var: Peşinde olduğunuz sadece toplam bağlantılar değil. Günün sonunda, en kaliteli bağlantılara sahip site genellikle daha iyi bir avantaja sahip olacaktır. Ancak, bağlantı aldığınız sayfalara da bağlıdır. Ana sayfanıza verilen bağlantılar iyidir, ancak çoğu doğal bağlantı, özellikle marka adınızdan bahsetmedikçe bir ana sayfaya olmayacaktır.

Bağlantı Profilinizi Geliştirmek için 3 İpucu

Şimdi bağlantı profilinizi geliştirmek ve çabalarınızdan en fazla bağlantı suyunu aldığınızdan emin olmak için atabileceğiniz bazı uygulanabilir adımlar sunmama izin verin.

 1. Kısayolları Kullanmayın: Bağlantı oluşturmada kısayol yoktur; zaman ayırmanız ve onları doğru şekilde inşa etmeniz gerekir. Bu, insanlarla sohbet etmeyi, kendinizi tanıtmayı ve onlara sitelerine nasıl değer katabileceğinizi söylemeyi içerir. 
 2. Tehlikeli Bağlantıları Kaldırın: Google, sıralama yeteneğinize zarar verebilecek bağlantıları kaldırmanıza olanak tanıyan reddetme aracı adlı bir şeye sahiptir . Bu aracı dikkatli kullanmak isteyeceksiniz çünkü bir sürü bağlantıyı reddetmek sitenize gerçekten zarar verebilir. Artık alakalı olmayan veya yanlışlıkla profilinize gelmiş olabilecek bağlantıları kaldırmak, bağlantı profilinizi temizlemenize yardımcı olabilir.
 3. Dahili Linklemeyi Unutmayın: Dahili linkleme de bulmacanın önemli bir parçasıdır; sadece dış bağlantılar için endişelenmemeliyiz. Elbette, harici bağlantılar önemlidir, ancak aynı niş içinde bir konular ağı oluşturmak, Google’ın sitenizi taramasına yardımcı olur. 

Kişiye Özel

Göz atmaya değer bir sonraki sayfa dışı SEO kategorisi kişisel faktörlerdir. Demografi ve konum hakkında konuşuyorum. Bu faktörler, birinin içeriğinize yanıt verme şeklini otomatik olarak etkiler, ancak SEO çabalarınız da dünyanın bir bölgesinden diğerine farklı davranır.

Kişisel SEO Faktörlerinin Unsurları

Kişisel SEO’yu etkileyen en büyük faktörler şunlardır:

 1. Ülke.
 2. Şehir.

Sosyal

Son olarak, sayfa dışı SEO’nun sosyal faktörlerine bir göz atalım. Doğrudan arama yapan kişiden gelen sosyal sinyallerin yanı sıra, sosyal medyadaki iyi sonuçların daha iyi sıralamanıza yardımcı olmasının başka yolları da vardır.

SEO için Sosyal Unsurlar

İki ana etki faktörü vardır:

Hisselerin Kalitesi

SEO pazarlaması ve sosyal medya pazarlaması el ele gider çünkü amaç Google’a ne kadar harika olduğunuzu söylemektir. İnsanlar içeriğinizi paylaşıyorsa ve erişimi daha da genişletiyorsa, bu Google’a ne söyler?

İnsanlara sunduklarınızı beğendiğini ve insanlara büyük değer verdiğinizi söyler. Bu Google için iyidir.

Paylaşma sayısı

İkincil sosyal metrik, hisse sayısıdır. Viral bir hit elde etmek her pazarlamacının hayalidir, ancak abartılıyor. Çok fazla ipucu ve tüyo var ama gerçek biraz daha basit: Harika içerikler oluşturun.

Google’ın EAT Yönergeleri

SEO uygulamalarınızı değerlendirirken, Google’ın insan içerik değerlendiricilerini eğitmek için ne kullandığını analiz edebilirsiniz. Bakın, çok sayıda algoritmaya ek olarak Google , arama motoru deneyimini herkes için iyileştirmek için Kalite Değerlendiricileri kullanır.

Google, değerlendirici yönergelerinde yüksek kaliteli bir sayfanın yüksek bir düzeye sahip olması gerektiğini açıklar:

 • Uzmanlık.
 • Yetki.
 • Güvenilirlik.

Veya, bu yönergeler dizisi daha yaygın olarak bilindiği gibi, EAT.

SEO Pazarlama Rehberi: Sonuç

Umarım bu kılavuzdan çok şey öğrenmişsinizdir, çünkü burada çok fazla bilgi var. SEO pazarlama yolculuğunuz boyunca ilerlerken geri döndüğünüzden emin olun . SEO hakkında hatırlanması gereken en önemli şey, bu oyunda kısayol olmamasıdır. İşleri doğru şekilde yapmanız ve ekstra yol kat etmeniz gerekiyor çünkü bu şekilde öne çıkacaksınız.

Sonuçları görmek istiyorsanız, buna en az altı ay ayırmayı bekleyin . SEO’nun “yap ve unut” stratejisi olduğunu söyleyenler yanılıyor. İçeriğinizi yakından takip etmek, düzenli olarak güncellemek ve sitenizi yenilemek ve Google’a hâlâ etkin olduğunuzu göstermek için harika yeni içerikler oluşturmaya devam etmek isteyeceksiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

SEO'nun Çalışması Ne Kadar Sürer?

SEO başarıya giden hızlı bir yol değildir. Asla olmadı ve olmayacak. SEO söz konusu olduğunda uzun vadeli bir plana sahip olmanız gerekir çünkü çoğu anahtar kelime için sıralamaya girmek altı ay ile bir yıl arasında sürebilir.

SEO Pazarlamasında En Önemli Faktör Nedir?

Hepsi önemli olduğu için en önemli olan tek bir faktör yoktur. Odaklanmanız gereken bir şey seçmem gerekseydi, bu insanlara kaliteli bilgi sağlamak olurdu. Tüm SEO parçalarını yerinde tutabilirsiniz, ancak içeriğiniz iyi değilse bunun bir önemi yoktur çünkü insanlar sizinle ilgilenmeyecektir.

Google'da Nasıl Daha Hızlı Sıralanırım?

Derecelendirmenin en iyi yolu, düzenli olarak tutarlı çaba göstermektir. Kazanmak istiyorsanız, düzenli olarak sitenize bağlantılar oluşturmak, yeni içerik oluşturmak ve önceki içeriği güncellemek isteyeceksiniz. Bunu her gün yapmak, istediğiniz sonuçları verecektir.

SEO Olmadan Bir Web Sitesini Sıralayabilir miyim?

Elbette, insanların şanslı olduğu durumlar vardır, ancak bunun nedeni muhtemelen pek çok insanın sağlayamadığı bir şeyi sağlamalarıdır. Pek çok insan, en iyi SEO'nun kazanabileceği aynı alanda rekabet ediyor. Bağlı kuruluş pazarlaması bunun harika bir örneğidir. Bağlı kuruluş pazarlaması için spor malzemelerine odaklanan bir milyon site var. Bu alanda rekabet etmek, SEO pazarlamasının sağlam bir şekilde anlaşılmasını gerektirir.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu