Önemli Günler Takvimi

Haziran Ayı Önemli Günler Takvimi

Yıl içerisindeki tüm aylarda olduğu gibi Haziran ayı da önemli günler açısından zengin olan günler arasındadır. Aylık plan yapanlar tarafından sıklıkla merak edilen Haziran ayı önemli günler takvimindeki detaylar şunlardır;

Haziran Ayı Önemli Gün ve Haftaları

Haziran ayı 30 gün çeken aylardan birisidir. Yaz ayları arasında bulunması ve en uzun güne sahip olması açısından önemlidir.

Okul tatili ve resmi tatilleri de barındıran bir ay olan Haziran ayında görülen önemli gün ve haftalardan birkaçı;

  • Çevre Koruma Haftası
  • Dünya Mülteciler Günü
  • Dünya Müzik Günü
  • Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü
  • Dünya Sosyal Medya Günü

Bu günler insanların birbirlerine hediye alabilecekleri veya resmi tatil içeren günlerden değildir. Bu günler daha çok insanlar arasında farkındalık oluşturmayı amaçlayan ve genellikle kurumlarda anılan günlerdendir.

5-11 Haziran

5-11 Haziran tarihleri Çevre Koruma Haftası günlerini oluşturur. Bu günde çevreyi koruma bilinci oluşturmaya yönelik çalışmalar yapılır. Özellikle okulda öğrencilere özel olarak çevre gezileri, törenler ve aktiviteler hazırlanır. Böylelikle iyi bir çevreye sahip olmak için yapılması gerekenler aşılanmaya çalışılır.

20 Haziran

2000 yılından beri 20 Haziran tarihi Dünya Mülteciler Günü olarak anılır. BM tarafından alınan kararla bu günde mültecilerin haklarını korumaya yönelik görüşmeler yapılır. Ayrıca mülteci haklarının neler olduğu diğer insanlara anlatılmaya çalışılır.

21 Haziran

1982 yılından beri 21 Haziran Dünya Müzik Günü olarak kutlanır. Dünyanın her yerinde müzikle ilgili kutlamalar ve festivaller düzenlenir. Müziğin tarihçesi ve gelişimine yönelik programlar hazırlanır. Böylelikle insanların hem bu özel günü anması hem de eğlenmesi sağlanır.

26 Haziran

1987 yılından beri 26 Haziran tarihi Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü olarak kabul edilir. BM tarafından kabul edilen bu gün sayesinde insanların uyuşturucu kullanımına dair bilinçlendirilmesi amaçlanır. Ayrıca kaçakçılık yapmayan ve uyuşturucu kullanmayan bir toplumun nasıl olacağı anlatılmaya çalışılır.

30 Haziran

2010 yılı itibariyle 30 Haziran tarihi Dünya Sosyal Medya Günü anılır. Bu günde insanlar sosyal medya kullanımının kazandırdığı özgürlüklerin tadını çıkarmaya çalışırlar. Ayrıca sosyal medya konusunda özgür olmayan ülkelere değinerek yapılan haksızlığı vurgularlar. Özellikle sosyal medya kullanımının yoğun olarak yaşandığı günlerden birisidir.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu