Sosyal Medya

Sosyal Medya Görsel Boyutları

Sosyal medya platformları üzerinden milyonlarla kullanıcı çeşitli etkileşimlerde bulunuyor. Sosyal medya hesaplarının doğru kullanılması ve kaliteli paylaşımların yapılabilmesi için paylaşılan görsellerin boyutlarının doğru ayarlanması gerekiyor.

Platformların kullanılan özelliklerine ve bölümlerine göre görselleri boyutlandıranlar, ziyaretçiler tarafından görsellerin düzgün görüntülenmesini sağlayacaktır. Bu sosyal medya üzerinden pazarlama yapanlara kaliteli içerik sunma avantajı sağlayacaktır.

İçindekiler

2024’de Sosyal Medya Görsel Boyutları

Sosyal medya platformları, çeşitli güncellemeler yaparak, görsel içerikleri boyutlarında değişiklikler yapıyor. 2024 yılında sosyal medya platformları görsel boyutları ve yapılan son güncellemeler hakkında bilgi paylaşımları yapıyor. Bu paylaşımlarla, farklı sosyal medya platformlarını kullananların, içeriklerini doğru yöntemlerle oluşturmalarını sağlıyor.

Instagram Görsel Boyutları

Instagram uygulamasını kullanan milyarlarca kullanıcı, daha çok fotoğraf görselleri paylaşımı yapıyor. Fotoğraf paylaşımlarında görsel boyutları oranlarına dikkat edenler, paylaşımlarının daha iyi görünmesini sağlayacaktır.

Instagram Profil Fotoğrafı Boyutu

Instagram hesaplarında profil fotoğraflarını oluşturmaya çalışanlar, 320×320 piksel boyutunu kullanabiliyor. Profil fotoğrafları 320x 320 pikselinde saklanıyor ve kullanıcılara 110×100 pikselinde gösteriliyor. Kullanıcılar, profil resimlerini yüklerken bu boyut bilgilerine dikkat etmelidir.

Instagram Post Boyutu

Instagram gönderi boyutu için 1080 x1080 pikseli kullanılıyor. Yüklenen görseller kare ya da dikdörtgen olabiliyor. Post boyunutu ayarlamak isteyenler, ön izleme seçeneğini kullanarak ayarlarını yapabiliyor.

İpuçları: İnstagram profil ya da gönderi görsellerini yüklerken, görsellerin hesap adı ve paylaşım içeriklerine uygun olmasına dikkat edilmelidir. Görsel boyutları ile ilgili sürekli güncellemeler yapıldığı için büyük boyutlu resimler için özel boyutlandırma yapabilirsiniz. Görselleri hedef kitlenin ilgisini çekecek resimlerden seçmeye çalışın.

İnstagram Post Boyutu.

Instagram Küçük Resim Boyutu

Instagram küçük resim paylaşımlarında ekran boyutu 161 x161 piksel olarak belirlenmiştir. Küçük resimler için önerilen boyutlar ise 1080 piksel olarak belirlenmiştir.

İpuçları: Instagram platformu, küçük resim görsellerinin en fazla 1080 x 1080 boyutuna kadar olmasını ister ve bu boyuta kadar olan resimleri saklar. Instagram sayfası akışının kaliteli olabilmesi için belirlenen boyutlara göre en yüksek boyut bilgisine ait görselleri yüklemelisiniz.

Instagram Hikayeleri Resim Boyutu

Instagram hikayeleri, paylaşımların 24 saate kadar yayında kalmasını sağlıyor. Hikaye görsellerinin boyutları 1080 x 1920 pikseldir.

İpuçları: Instagram hikayesi için resim yüklemesi yaparken, küçük boyutlu resimleri seçmek yüklemenin hızlı gerçekleşmesini sağlayacaktır. Hikaye görsel boyutuna dikkat edilmediğinde ve büyük resimler paylaşıldığında, görselin tamamı görülmeyecek ya da hikaye ekranının bazı bölümleri boş kalacaktır.

Instagram Reklam Boyutları

Instagram hesabında reklam içerikleri paylaşacak olanlar, reklam boyutlarını şu şekilde kullanabilir:

  • Kare reklam: 1080 x 1080,
  • Landscape reklam: 1080 x 566,
  • En az genişlik: 320 piksel,
  • En fazla genişlik: 1080 piksel,
  • Reklam için desteklenen boyutlar: 1,91:1 – 4:5 arası,

Instagram Hikayeleri Reklam Boyutları

Instagram hikaye bölümünü reklam için kullanacak olanlar, reklam görseli paylaşımlarında 1080 x 1920 piksel boyutuna dikkat etmelidir.

İpuçları: Hikaye bölümünde paylaşılacak olan reklam görselleri için yüksek boyutlar kullanılabilir. Hikaye penceresi boyutuna göre görseller kırpılabilir ve görülmesi istenen bölüm yakınlaştırılabilir.

Twitter Resim Boyutları

Twitter platformunda, görsel içerik yer alan paylaşımlar daha fazla tıklanıyor. Kullanıcılar, beğeni ve retweet alabilmek için paylaşımlarına görseller eklemeyi tercih ediyor. Paylaşımlarda resimlerin kullanılması, daha fazla ilgi görmesini, twitter etkileşimlerinin daha fazla olmasını sağlıyor.

Twitter Profil Fotoğraf Boyutu

Twitter hesabında profil fotoğrafını oluşturmaya çalışanlar, platform tarafından belirlenen boyut bilgilerine dikkat etmelidir. Profil fotoğrafları için resim boyutunun en az 200 x 200 piksel olması, dosya boyutunun ise maksimum 2 MB olması gerekiyor.

Twitter Başlık Resmi Boyutu: 1500×500 piksel (önerilir)

Twitter başlıklarında kullanılacak resimlerin büyük boyutlu olması, görsel kalitenin artmasını sağlayacaktır.

İpuçları: Kapak fotoğrafı için görsel boyutunun maksimum değerde olması tercih edilmelidir. Kapak fotoğrafı için düzenlemeler yapılırken 3:1 en boy boyut bilgilerinde kırpma işlemi yapılabilir. Kapak fotoğrafları, kullanıcının giriş yaptığı cihazın ekran boyutuna ve kullanılan tarayıcı türüne göre değişebileceği unutulmamalıdır.

Twitter Post Boyutu : 1024 x 512 piksel (önerilir)

Twitter post fotoğraf boyutları için 1024 x 512 piksel ölçüsü öneriliyor. Paylaşılan fotoğrafı incelemek için tıklayanlara ise 1200x 675 piksel ölçüsünde gösterilecektir.

Twitter Post Boyutu.

Twitter Özet Kartı Resim Boyutu

Geniş kitlelerin kullandığı twitter platformunda özel kart resimleri paylaşımı yapanlar için resim boyutlarının 1200 x 628 piksel ölçülerinde kullanmaları öneriliyor.

Twitter Reklamı Resim Boyutu:

Twitter reklam paylaşımlarında kullanılan resimler için minimum 600 x 335 piksel boyutu kullanılabiliyor. Resimler için jpg, gıf ve png formatları destekleniyor. Web için 15 MB, mobil için 5 MB dosya boyutuna kadar destekleniyor.

Facebook Görsel Boyutları

Sosyal medya platformları arasında en eskilerden birisi olan facebook, görsel boyutlarını ve tasarımlarını sürekli güncelliyor ve kullanıcılarına daha geniş imkanlar sunuyor. Dijital reklam ve pazarlama aracı olarak kullanılabilen facebook platformunda görsellerinizi her zaman yüksek kalitede yükleyebiliyorsunuz.

Facebook Profil Fotoğraf Boyutu: 170×170 piksel (çoğu bilgisayarda)

Facebook platform hesabı profil fotoğrafını yükleyecek olanlar, masaüstü işlemlerinde 170 x 170 piksel boyutunu, akıllı telefonlarda ise 128 x 128 piksel boyutlarını kullanabiliyor.

Facebook Kapak Fotoğrafı Boyutu

Facebook kapak fotoğrafı için görsel boyutlar güncellenmiştir. Önerilen boyutlar şöyledir:

Masaüstü için : 820 x 312 piksel,

Akıllı telefonlar için: 640 x 360 piksel,

Minimum görsel boyutu: 400 x 150 piksel,

Resim dosya boyutu ideal olan: 100 KB ve altı,

İpuçları

Facebook görsel boyutları, kullanılan görsellerde bozulma olmaması için belirleniyor. Görseller için png ya da jpg dosyaları yüklenmelidir. Önerilen piksel boyutlarını kullandığınızda yüklemi işlemlerini hızlı yapabilirsiniz. Kapak fotoğrafları için png dosyaları önerilir. Yüklenen kapak fotoğrafları sürükleme yaparak konumlandırılabilir.

Facebook Post Boyutu

Facebook gönderileri için kullanılan görseller, 1,9:1 oranında boyutlandırılmalıdır. Görseller 500 piksel genişliğinde olduğunda yüklenebilecek ve gösterilecektir. Facebook post görseli önerilen boyutları:

Minimum : 600 x 315 piksel,

Önerilen : 1200 x 630 piksel,

Facebook Post Boyutu.

Facebook Etkinlik Kapak Fotoğrafı Boyutu: 1920×1080 piksel (16: 9 oranı)

Facebook etkinlikleri için görsel yükleyebilirsiniz. Resim boyutları 1920 x 1080 piksel, 16:9 en boy ölçülerinde öneriliyor.

İpuçları

Facebook kapak fotoğrafları yüklendikten sonra konumlandırmak için sürükleme yöntemi kullanılabilir. Png dosyaları sayfanın çalışmasını sağlar.

İpuçları

Facebook etkinlik görselleri için 1200 x 628 piksel boyutları da kullanılabilir. Bu 2:1 oranında yükleme yapılmasını sağlar. Etkinlik için yüklenen fotoğrafların boyutları, yüklemi işlemi sonrasında düzenlenemez.

Facebook Reklamlarının Boyutu

Facebook reklam görsellerinin boyutları reklam içerik türlerine göre değişiyor. Tüm reklamlar için 1080 x 1080 piksel boyutu en az değer olarak kullanılıyor. Reklam alanının özelliklerine göre en boy ve dosya boyutları değişebiliyor. Akış reklamları için 1.91:1 ile 1:1 oranı ve 30 MB maksimum dosya boyutu kullanılabiliyor.

İpuçları

Facebook platformunda reklam görseli paylaşımı hangi alana yerleştirilecekse, o alan için önerilen boyut bilgilerini kullanmanız, reklam içeriğinin daha kaliteli görülmesini sağlayacaktır.

Facebook Sağ Sütun Reklam Boyutu En Az 1200 x 628 piksel

Facebook platformu, sağ sütun reklamlarında kullanılabilecek boyutlar, 1080 x1080 olarak belirlenmiştir. Yapılan güncellemelerle en az 1200 x 628 piksel boyutları da kullanılabiliyor.

9:16 – 16: 9 En Boy Oranı

Facebook görsellerinde en boy oranına dikkat edildiğinde, görsel için oluşturulan alana resim tam olarak yerleştirilebiliyor ve kaliteli içerik oluşturulmasını sağlıyor.

İpuçları

Sağ sütün reklamları için önerilen boyutları dikkat edenler, oran için 1: 1, boyut için 254x 133 ve piksel için 1080 x 1080 oranlarına dikkat etmelidir. Önerilen oranlar, resmin çözünürlüğünün bozulmamasını sağlar.

Facebook Anlık Makaleleri Reklam Boyutu: En Az 1.200 x 628 Piksel

Facebook hızlı makaleler için reklam boyutlarında en az 1200 x 628 pikseli öneriyor. Reklam boyutları, tüm ekranlarda daha iyi görünmesini sağlayacak şekilde belirleniyor.

9:16 – 16: 9 en boy oranı

Hızlı makale reklam görselleri için en boy oranları 9:16 ile 16:9 olarak belirlenmiştir. Bu görselin dikey ya da yatay olarak kullanılabilmesini sağlıyor.

Facebook Marketplace Reklam Boyutu: En Az 1.200 x 628 Piksel

Marketplace reklam boyutları için 1:1 oranı ve dosya boyutu maksimum 30 MB olarak kullanılabiliyor. Piksel için en az 1200 x 628 ya da 1080 x 1080 değerlerinin kullanılması öneriliyor.

9:16 – 16: 9 En Boy Oranı

Reklam için kullanılan resimlerin konumlandırılması, istenen görüntünün ve etkileşimin elde edilmesi için önemlidir. En ve boy oranı için 9: 16 – 16:9 seçenekleri kullanılarak resim yatay ya da dikey olarak konumlandırılabiliyor.

Facebook Messenger Reklam Boyutu

Messenger gelen kutusu ve stories reklamları boyut ölçüleri arasında farklılıklar vardır. Her ikisi için 1080 x 1080 piksek ve maksimum dosya boyutunun 30 MB olarak kullanıldığı görülüyor.

Facebook Hikayeleri: 1080 x 1920 piksel (ancak metninizi 1080 x 1420 içinde tutun)

Facebook hikaye paylaşım pencereleri, metin ve görsellerin boyutlandırılmasını sağlıyor. Hikayeler için 1080 x 1420 piksel boyunu kullanılıyor.

Dönen Fotoğraflar: En Az 1080 x 1080 piksel

Facebook profil hesaplarında paylaşılacak olan dönen hareketli fotoğraflar için 1080 x 1080 piksel boyutları görsel kalite için önerilen boyutlardır. Görsel boyutları ile ilgili güncellemeler yapıldığında daha büyük ölçüler kullanılabilecektir.

Linkedın Resim Boyutları

İş dünyasının sosyal medyası olarak bilinen linkedin platformunda da profil ve paylaşımlar için çeşitli görseller kullanılabiliyor. Resimler daha fazla etkileşim kazanılmasını sağlıyor.

Linkedin Post Boyutu.

Linkedın Profil Fotoğraf Boyutu: 400 x 400 Piksel Veya Daha Büyük (önerilir)

Her kullanıcı linkedin hesabında kendi resmini kullanarak profil fotoğrafını oluşturmaya çalışıyor. Bunun için önerilen boyutlar 400 x 400 pikseldir ve bu oran minimum boyut olarak öneriliyor.

İpuçları

Linkedin için 7680 x 4320 boyutuna kadar fotoğraf yükleyebilirsiniz. Profil fotoğrafının 8 MB boyutuna kadar olmasına dikkat edin.

Linkedın Profili Kapak Resim Boyutu: 1584 x 396 piksel (önerilir)

Kapak resim boyunu için önerilen piksel değerini kullanırken, resim en ve boy oranını 4:1 olarak kullanabilirsiniz.

İpuçları

Profil kapak fotoğrafı yükleme işlemleri için seçilen dosyanın maksimum 8 MB olduğundan emin olmalısınız. Kullanılan fotoğraflar için masaüstü ve mobil erişimlerde farklı kırpma seçenekleri kullanılır.

Linkedın Şirket Sayfa Boyutları:

Şirket sayfaları için kullanılacak görsel boyutları farklıdır.

Şirket logosu: 300 x 300 piksel,

Sayfa kapak resmi: 1128 x 191,

Ana resim: 1128 x 376,

Özel modül görüntüleri: 502 x 282,

Şirket fotoğrafları: 900 x 600,

Logo: 60 x 60 pikseldir.

İpuçları

Şirket sayfaları için kullanılacak resimlerin 1.91:1 en boy oranında ve jpg, png formatında olduğundan emin olun. Önerilen piksel boyutlarını kullanın.

Linkedin Post Boyutu: 1200 x 628 piksel (önerilir)

Linkedin gönderi görselleri için önerilen boyut, 1200 x 628 pikseldir.

Linkedin Reklam Boyutları

Reklamlar için 100 x 100 piksel,

Reklam logosu için 100×100 piksel,

Reklam arka plan görseli için 300×250 piksel,

İçerik için 1200×627 piksel,

İçerik dönen görseli için 1080×1080 piksel,

Pinterest Resim Boyutları

Görsel paylaşım platformu pinterest için resim boyutları 165×165 piksel olarak öneriliyor.

Pinterest Görsel Boyutları.

Pinterest Profil Fotoğrafı Boyutu 165 x 165 piksel (önerilir)

Profil fotoğrafı yüklenirken 165×165 piksel boyutu önerisi dikkate alınmalıdır.

İpuçları

Kapak fotoğrafı için portre yerine manzara fotoğraflarını 16:9 oranında kullanmalısınız.

Pinterest Pin Resim Boyutu: 600 ile 735 Piksel Arasında Genişlik

Pinler için görsel boyutları, 2:3 en boy, kare pim için1000x1000 piksel, önerilen boyut olarak 1000×1500 ve maksimum 20 MB dosya boyutu kullanılır.

2: 3 En Boy Oranı (önerilir)

Pinterest pinler için 2:3 en boy boyutu öneriliyor.

İpuçları

Önerilen boyut bilgilerini kullanmak, görselin tüm kitleler tarafından görülmesini sağlayacaktır.

Tanıtılan Raptiyeler

Tanıtım için kullanılan görseller için güncel boyutlar önerilen oran aralıklarında kullanılmalıdır.

Tek Dokunuşla Tanıtılan Raptiyeler

Yüksek çözünürlüklü görseller, pinterest paylaşımlarının hedef kitleler tarafında görüntülenmesini ve sayfa akışının hızlı gerçekleşmesini sağlar.

Tanıtılan Uygulama Pimleri Boyutu:

Uygulama pimleri görsel boyutları, sayfa akışının düzenli yapılmasını sağlar. Kullanıcılar önerilen boyut bilgilerine dikkat ederek görsel dosyalarını yükleyebilir.

Tumblr Resim Boyutları

Tumblr resimleri için 2048×1152 piksel, ideal dosya boyutu olarak gösteriliyor.

Tumblr Profil Fotoğrafı Boyutu:

16:9 en boy oranındadır ve maksimum 10 MB boyutunda olabilir.

Gösterge Tablosu Görünümü Resmi

Gösterge tablosu için 500×750 piksel boyutları kullanılıyor ve görsel bu boyutlarda görüntüleniyor.

Tumblr Fotoğraf Seti

Fotoğraf seti paylaşımlarında en fazla 500 piksel, 1 Mb dosya boyutu sınırları kullanılıyor.

Paylaşılan Bir Bağlantıdaki Veya Metin Gönderisindeki Tumblr Resimleri

Metin gönderisi içerisinde yer alan resimler, 128×128 piksel boyutudadır.

Tumblr Ses Gönderisi Resim Boyutu: 169 x 169 piksel

Ses gönderisi için güncellenen dosya boyutu 169×169 piksel,

Tumblr Reklamları Resim Boyutu: 1280 x 1920 piksel (önerilir)

Reklam için paylaşılan görselin boyutu en fazla 1280×1920 olabiliyor.

Snapchat Görüntü Boyutları

1080×1920 piksel, png ya da jpeg formatı özelliklerine sahiptir.

Snapchat Reklamları Resim Boyutu 1080 x 1920 piksel (önerilir)

Snapchat reklamları için önerilen resim boyutları minimum oranlar olarak gösteriliyor.

Snapchat Geofilter Görüntü Boyutu: 1080 x 1920 (önerilir)

Dosya türü jpeg, png, en boy oranı 9:16 ve maksimum dosya boyutu ise 5 MB,

Youtube Resim Boyutları

Youtube hesabı profil fotoğrafları için 800×800 piksel kullanılıyor.

Youtube Resim Boyutları.

Youtube Profil Fotoğrafı Boyutu 800 x 800 piksel (önerilir)

Profil fotoğrafının en iyi şekilde görüntülenebilmesi için önerilen piksel ölçüleri kullanılır.

İpuçları

Youtube profil fotoğraflarında hareketli gif resimler çalışmaz ve resimlerin bmp, png, jpg formatında olmasına dikkat etmelisiniz.

Youtube Kanalı Kapak Fotoğrafı Boyutu 2560 x 1440 piksel

Kapak fotoğrafı için 2560×1440 piksel öneriliyor. 16:9 en boy kullanılabiliyor.

Youtube Video Boyutu: 1280 x 720 piksel (hd)

Videoların hd standartlarına uygun olması için 1280×720 piksel boyutlarında hazırlanması gerekiyor.

İpuçları

Youtube videoları, tanıtım ve satış amaçlı hazırlanıyor ve yüksek piksele sahip olmasına dikkat edilmesi öneriliyor.

Tiktok Görüntü Boyutları

Tiktok görselleri için farklı boyutlar kullanılıyor. Profil için 20×20, videolar için 1080×1920 piksel öneriliyor.

Tiktok Profil Resmi Boyutu:

Profil fotoğrafı boyutu minimum 20×20 piksel olabilir.

İpuçları

Profil için her zaman yüksek kalitede fotoğraf yüklemelisiniz.

Tiktok Video Boyutu: 1080 x 1920

Önerilen video boyutları kullanıldığında, hızlı açılacak ve akış hızlı olacaktır.

İpuçları

Tiktok videoları için 1:1 ya da 9:16 en boy oranını kullanmalısınız.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu