Önemli Günler Takvimi

Aralık Ayı Önemli Günler Takvimi

Özel ve önemli günler insanların plan yaptıkları veya birbirlerini kutladıkları günlerdir. Bu nedenle o ay içerisinde hangi özel günün olduğu araştırılır. Bunun için Aralık ayına girilmesiyle birlikte Aralık ayı önemli günler takvimi hazırladık.

Aralık Ayı Önemli Günler

31 gün çeken Aralık ayında birçok önemli gün vardır. Bu günlerin bir kısmında kişiler hediyeleşerek bir kısmında da günün önemine uygun etkinliklere katılırlar.

Aralık ayında karşılaşılan önemli günler şunlardır;

  • Dünya Aids Günü
  • Mevlana Haftası
  • Dünya İnsan Hakları Günü
  • Yerli Malı Haftası
  • Uluslararası İnsani Dayanışma Günü
  • Yılbaşı Gecesi

Aralık ayındaki önemli günler bunlarla sınırlı değildir. Ancak bu günler insanlar tarafından en çok bilinen ve anılan günler olduğu bilinmelidir.

1 Aralık

Aralık ayının 1.günü Dünya Aids Günü olarak kabul edilmiştir. Bu gün sayesinde Aids hastalığı konusunda farkındalık yaratmak amaçlanır. 1988 yılı itibariyle anılmaya başlamıştır.

2-9 Aralık

Aralık ayının 2-9 günlerini kapsayan hafta Mevlana Haftası olarak anılır. Ünlü düşünür Mevlana’nın ölüm tarihi onun yeniden doğuşunu simgeler ve etkinliklerle anılır.

10 Aralık

Aralık ayının 10.günü Dünya İnsan Hakları Günü’dür. Bu günün kutlanma sebebi ise 10 Aralık tarihinde BM’de İnsan Hakları Bildirgesi’nin kabul edilmiş olmasıdır.

12-18 Aralık

12-18 Aralık tarihleri Yerli Malı Haftası olarak kutlanır. Bu hafta içerisinde okullarda ve kurumlarda etkinlikler düzenlenir. Bu etkinliklerde yerli malı kullanmanın ve tutumlu olmanın önemi anlatılmaya çalışılır.

20 Aralık

Aralık ayının 20.günü Uluslararası İnsani Dayanışma Günü olarak kabul edilmiştir. Bu günün önemi fakirliğin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapmak ve farkındalık oluşturmaktır.

31 Aralık

Aralık ayının son günü veya gecesi Yılbaşı olarak kabul edilir. Bu gün eski yılın sona ermesi ve yeni yıla girilmesi amacıyla önemlidir. Bu nedenle pek çok ülkede coşkuyla yeni yıl karşılanır.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu