Önemli Günler Takvimi

Eylül Ayı Önemli Günler Takvimi

Eylül ayı 12 aydan oluşan bir yıldaki dokuzuncu ay olarak dikkat çeker. Sonbahar ayları arasında bulunan Eylül ayının girmesi insanların resmi tatil ve önemli gün arayışını beraberinde getirir. Bu nedenle insanların merak ettikleri soruya cevap verecek Eylül ayındaki önemli günler takvimi şunlardan oluşur;

Eylül Ayında Bulunan Önemli Günler

Eylül ayı toplamda 30 gün çeken bir aydır. Bu 30 gün içerisinde resmi tatil günü bulunmaz ancak önemli kabul edilen birden fazla günün olduğunu söylemek mümkündür.

Eylül ayı içerisinde geçirilecek önemli günlerin isimleri şunlardır;

  • Dünya Barış Günü
  • Dünya Okuma Yazma Günü
  • Gaziler Günü
  • Türk Dil Bayramı
  • Dünya Turizm Günü

Eylül ayı içerisinde dikkat çeken günleri bir araya getirdik. Listeye eklemediğimiz günlerin de Eylül ayı içerisinde geçmesi mümkündür. Özellikle bu günlerin dışında Eylül ayı aynı zamanda Mevlid Kandili’nin bulunduğu gündür. Bu günde de özellikle Müslüman olanlar ibadet ederek günü geçirirler.

1 Eylül

Savaşların engellenmesini sağlamak amacıyla her yıl 1 Eylül tarihi Dünya Barış Günü olarak kutlanır. Bu günde insanlara barışın ne kadar önemli olduğu anlatılmaya çalışır.

8 Eylül

Unesco tarafından 8 Eylül tarihi Dünya Okuma Yazma Günü olarak ilan edilmiştir. Bu nedenle 1966 yılından beri bu tarihte okuma ve yazmanın önemini vurgulayan programlar yapılır. Edinilen okuma ve yazma becerisinin gelişim üzerinde olumlu etkisinin olduğu anlatılır.

19 Eylül

TBMM’de 1921 yılında kabul edilen kanun teklifi sayesinde 19 Eylül Gaziler Günü olarak ilan edilmiştir. Bu nedenle her yıl gazileri anmaya yönelik törenler hazırlanır. Bu törenlere devlet büyükleri de katılarak başta Mustafa Kemal olmak üzere tüm savaş gazileri anılır.

26 Eylül

Mustafa Kemal’in önderliğinde 1932 yılında 26 Eylül Türk Dil Bayramı olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle yıllardır kutlanır. Bu bayramın kutlanma amacı ise Türk dilinin önemini insanlara açıklamak ve Türk dilinin tanınmasına yardımcı olmaktır.

27 Eylül

Dünya Turizm Günü Eylül ayında bulunan önemli günlerden birisidir. 27 Eylül tarihi dünya genelinde turizm günü kabul edilir. Bu günde turizmin ülkelere kazandırdıkları ve önemi anlatılırken aynı zamanda turizme yönelik yapılması gereken çalışmalara değinilir.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu