SEO

Serp Analizi Nedir & Nasıl Yapılır?

Arama motoru sonuç sayfaları, kullanıcılara Google gibi bir arama motorunu kullanarak çevrimiçi bir şey aradıklarında sunulan web sayfalarıdır. Kullanıcı arama sorgusunu girer, bunun üzerine arama motoru onlara bir SERP sunar.

Arama Motoru Sonuç Sayfaları: Nasıl Çalışırlar?

SERP, aynı anahtar kelimeler veya arama sorguları kullanılarak aynı arama motorunda gerçekleştirilen arama sorguları için bile benzersizdir.

Bunun nedeni, neredeyse tüm arama motorlarının, arama terimlerinin ötesinde, kullanıcının fiziksel konumu, tarama geçmişi ve sosyal ayarları gibi çok çeşitli faktörlere dayalı sonuçlar sunarak, kullanıcıları için deneyimi özelleştirmesidir.

İki SERP aynı görünebilir ve aynı sonuçların çoğunu içerebilir, ancak genellikle ince farklılıklar gösterir.

Organik Sonuçlar

SERP’ler genellikle iki tür içerik içerir “organik” sonuçlar ve ücretli sonuçlar. Organik sonuçlar, arama motorunun algoritmasının bir sonucu olarak görünen web sayfalarının listeleridir (bundan biraz daha fazlası).

Genellikle SEO olarak bilinen arama motoru optimizasyonu uzmanları, organik arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak için web içeriğini ve web sitelerini optimize etme konusunda uzmanlaşmıştır.

Aşağıdaki şekilde, vurgulanan sonuçların tümü organik sonuçlardır;

Organik Sonuçlar

Bazı SERP’ler, yukarıdaki örnekte olduğu gibi diğerlerinden çok daha fazla organik sonuç sunacaktır. Bu, çeşitli aramaların farklı niyetlerinden kaynaklanmaktadır. Üç temel İnternet araması türü vardır :

  • Bilgilendirici
  • Navigasyon
  • İşlemsel

Gezinme sorguları, kullanıcının arama yoluyla belirli bir web sitesini bulmayı umduğu sorgulardır. Bu, belirli bir web sitesini arayan, URL’sini artık hatırlayamadıkları bir web sitesini veya başka bir gezinme amacı türünü bulmaya çalışan kişiler için geçerli olabilir.

Son olarak, işlem aramaları, ücretli sonuçların SERP’de görüntülenme olasılığının en yüksek olduğu aramalardır. İşlemsel aramaların yüksek ticari amacı vardır ve işlemsel SERP’lere yol açan arama sorguları, “satın alma” gibi anahtar kelimeleri ve satın alma yapmak için güçlü bir istek olduğunu gösteren diğer terimleri içerebilir.

Ücretli Sonuçlar

Organik sonuçların aksine, ücretli sonuçlar , bir reklam veren tarafından görüntülenmek için ödenen sonuçlardır. Geçmişte, ücretli sonuçlar neredeyse yalnızca organik sonuçların üstünde ve sağında gösterilen küçük, metin tabanlı reklamlarla sınırlıydı. Ancak günümüzde ücretli sonuçlar çok çeşitli biçimler alabilir ve reklam verenlerin ihtiyaçlarını karşılayan düzinelerce reklam biçimi vardır.

Ücretli Sonuçlar

Yukarıdaki örnekte (“ts club” arama sorgusu için bir SERP), SERP’deki tüm sonuçlar harita ve altındaki işletme listesi hariç ücretli sonuçlardır. 

Google Ads platformunda sunulan ve e-ticaret perakendecilerinin ürün bilgilerinin SERP’deki diğer sonuçların yanında görüntülenmesini sağlayan bir özellik olan Alışveriş reklamlarıdır. Alışveriş reklamları, ürün bulunabilirliği, kullanıcı yorumları, özel teklifler ve daha fazlası gibi çok çeşitli bilgiler içerebilir.

Alışveriş reklamlarının hemen altında (üstlerindeki sarı “Reklamlar” bayrağıyla belirtildiği gibi) iki ek PPC reklamı vardır ve bunlar, hedef URL’nin hemen altında yıldız derecelendirmeleriyle belirtilen, kullanıcı incelemesi reklam uzantılarını da içerir.

Harita ve işletme listesi, bu SERP’de açıkça ödeme yapılmayan tek sonuçlardır. Bu harita, bir kullanıcının konumuna ve ücretsiz Google My Business girişini oluşturan yerel işletmeler için özellik listelerine göre gösterilir. Google My Business , mobil cihazlarda özellikle önemli bir özellik olan coğrafi konuma dayalı olarak daha küçük yerel işletmelerin arama yapanlar için görünürlüklerini artırmalarına yardımcı olabilecek ücretsiz bir şirketler dizinidir.

Sıralama Sinyalleri ve Arama Algoritmaları

Organik sonuçlar, “sıralama sinyalleri ” olarak da bilinen bir dizi faktöre dayalı olarak arama motoru tarafından indekslenen listelerdir .

Örneğin, Google’ın kullandığı arama algoritması yüzlerce sıralama faktörü içeriyor ve Google dışında hiç kimse bunların tam olarak ne olduğunu bilmiyorken, bazılarının diğerlerinden daha önemli olduğu düşünülüyor. 

Geçmişte, bir sitenin bağlantı profili diğer web sitelerinden belirli bir web sitesine veya web sayfasına bağlanan harici bağlantıların sayısı önemli bir sıralama sinyaliydi.

Yine de bir dereceye kadar öyle, arama o kadar hızlı ilerlese de, bir zamanlar arama algoritması için çok önemli olan sıralama sinyalleri bugün daha az önemli olabilir, bir kaynak SEO’lar için sürekli hayal kırıklığı.

Arama Motoru Optimizasyonu

Adından da anlaşılacağı gibi, arama motoru optimizasyonu , arama motorlarında keşif için web sitelerini ve web sayfalarını optimize etme uygulamasıdır ve sonuç olarak arama motoru sonuç sayfalarında daha görünür yerleşimdir. Bu, “sayfa içi” SEO olarak bilinenlerden “sayfa dışı” tekniklere kadar çeşitli yollarla gerçekleştirilir.

Sayfa İçi SEO

Sayfa içi SEO, içeriklerinin mümkün olduğunca kolay keşfedilebilir olmasını sağlamak için web içeriği oluşturucularının ve site sahiplerinin izleyebileceği en iyi uygulamaları ifade eder. Bu, her sayfa ve resimler gibi öğeler için ayrıntılı sayfa meta verilerinin oluşturulmasını, benzersiz, statik URL’lerin kullanımını, ilgili başlıklara ve alt başlıklara anahtar kelimelerin dahil edilmesini ve adlandırmak için temiz HTML kodunun kullanılmasını içerir. bir kaç.

Sayfa Dışı SEO

Sayfa içi SEO tekniklerinden farklı olarak, sayfa dışı SEO , siteyi bir bütün olarak etkileyen stratejileri ifade eder. Ortak sayfa dışı SEO teknikleri arasında bağlantı kurma ve alışverişi, sosyal yer imi oluşturma, içerik pazarlaması , dizinlere ve arama motoru dizinlerine gönderimler ve sosyal medyada çevrimiçi toplulukların oluşturulması yer alır.

PPC ve Arama Motoru Sonuç Sayfaları

SEO’dan farklı olarak, tıklama başına ödeme pazarlaması , yalnızca arama motoru sonuç sayfalarında öne çıkan bir konum elde etmek için reklam bütçesinin yatırımına odaklanır. Ancak, bir kampanyaya daha fazla para harcamak kadar basit değil reklam verenler hedeflerine ulaşmak için stratejik düşünmelidir.

Sonuç

SERP analizi, Google’ın önemli SEO verilerini nasıl okuduğunu ve web sayfalarının arama sonuçları sayfasında nasıl görüntülendiğini hangi öğelerin etkilediğini anlamak için önemli bir araçtır. 

Bir SERP analizi, yalnızca kendi içeriğinizdeki boşlukları görmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda SEO stratejinizi geliştirmek için gidilecek yerleri söyleyerek rakiplerinizi geride bırakacak ve optimize edecek yerler bulmanıza yardımcı olur.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu