Dijital Pazarlama

Google ADS (Adwords) Kampanya Türleri Nelerdir?

Google Reklamları, web trafiğini artırmak isteyenler için mevcut en güçlü araçlardan biridir. Ancak, doğru kampanya türü için doğru bir reklamı nasıl seçeceğinizi veya ayarlayacağınızı bilmiyorsanız. Google Reklamları da bir yük olabilir.

Bu makale, tüm önemli Google Ads kampanya türlerini kapsayacak ve her birine genel bir bakış sunacaktır. Sonunda, hangi Google Reklamlarının sizin için doğru olduğuna dair bir fikriniz olduğunu bilmelisiniz!

Google AdWords Nedir?

AdWords, Google’ın işletmelerin kendi arama motoru platformu ve ortak siteleri aracılığıyla çevrimiçi hedef pazarlara ulaşmasına yardımcı olmak için geliştirdiği bir reklamcılık sistemidir.

Google.com’da, AdWords reklamları genellikle bir arama sonuçları sayfasının üst kısmında ve sağ tarafında belirli konumlarda görünür.

Kampanya Türleri

1. Google Arama Ağı Reklam Kampanyası

Arama kampanyası reklamları, anahtar kelime için sonuç sayfasında bir metin reklamı olarak görünür.

Örneğin, “fıfa 23 satın al” anahtar kelimesi için arama ağı kampanyası reklamları şunlardır:

Google Arama Ağı Reklam Kampanyası

Bunlar, muhtemelen en aşina olduğunuz reklamlardır. Arama sonucu sayfasında, URL’nin yanında siyah “Reklam” simgesiyle görünürler.

2. Görüntü Ağı Reklam Kampanyası

Resim reklamlar Google Görüntülü Reklam Ağı’nda yayınlanır, yani reklam alanı sağlamak için Google ile iş ortaklığı yapan web sitelerinde (Gmail, Google Finans ve YouTube dahil) gösterilebilirler; Google, bunları hedef kitlenizin sık ziyaret ettiği web sitelerinde göstermeyi seçecektir. Görüntülü reklamlar olarak da bilinen resim reklamlar, statik veya animasyonlu grafikler olabilir ve marka bilinirliği kampanyaları için önerilir.

Görüntü Ağı Reklam Kampanyası

3. Uygulama Tanıtım Reklam Kampanyası

Uygulama tanıtım reklamları, tam olarak kulağa hoş gelen şeyi yapar: bir uygulamayı tanıtın. Bu reklamlar, Google Play, YouTube ve Google Discover dahil olmak üzere Google Arama ve Görüntülü Reklam Ağlarında yayınlanır. Uygulama kampanyaları, uygulama yüklemelerini, uygulama etkileşimini veya uygulama ön kayıtlarını tanıtmaya odaklanabilir.

4. Video Reklam Kampanyası

Video kampanyaları, videonuzun YouTube’daki belirli yerleşimlerde veya web genelinde belirli kitlelere gösterilmesi için teklif vermeniz açısından Görüntülü Reklam Ağı kampanyalarına benzer şekilde çalışır. Temel fark, Video kampanyalarında farklı türde reklam biçimlerinin bulunmasıdır.

Video Reklam Kampanyası

Google Video Reklam Türleri

  • Atlanabilir Yayın İçi Reklamlar: Görüntüleyenlerin 5 saniye sonra atlama seçeneğine sahip olduğu, akış içeriği öncesinde, sırasında veya sonrasında görünen video reklamlar.
  • Atlanamayan Yayın İçi Reklamlar: İzleyicilerin baştan sona (maksimum 15 saniye) izlemek zorunda kaldığı, akış içeriği öncesinde, sırasında veya sonrasında görünen video reklamlar.
  • Feed İçi Video Reklamlar: Görüntüleyenleri daha fazlasını izlemek için tıklamaya davet eden metin içeren videonuzun küçük resmi. Bunlar, YouTube arama sonuçları gibi yerleşimlerde, ilgili YouTube videolarının yanında ve daha fazlasında görünür.
  • Tampon (Bumper) reklamlar: Başka bir videodan önce, video sırasında veya sonrasında oynatılan, en fazla 6 saniye süren atlanamayan reklamlar.
  • Yayın Dışı Reklamlar: YouTube’da değil, yalnızca Google Video İş Ortağı sitelerinde görünen, yalnızca mobil cihazlara yönelik video reklamlar. İzleyicileri ses açıkken tam sürümü izlemeye davet etmek için ses kapalıyken izleyiciler için otomatik olarak oynatırlar.
  • Masthead Reklamlar: Yalnızca bir Google satış temsilcisi aracılığıyla rezervasyon temelinde sunulan bu reklamlar, 30 saniyeye kadar sessiz olarak otomatik olarak oynatılır. YouTube’un ana sayfa akışının en üstünde görünürler.

5. Alışveriş Ağı Reklam Kampanyası

Alışveriş Reklamları, bir ürün resmi, başlığı, fiyatı ve çevrimiçi mağaza bağlantısıyla birlikte satılık ürünleri gösterir. Tüm bu bilgiler, sağladığınız ürün verileri feed’i aracılığıyla Google Merchant Center hesabınızdan alınır. Ürün alışverişi reklam kampanyanız, arama motoru sonuç sayfasının (SERP) üst kısmında veya sağ tarafında gösterilir; alışveriş reklamları Google Arama Ağı’nda ve Google Görseller’de gösterilebilir. Alışveriş reklamları yayınlamak için web sitenizde bir alışveriş sepetine ihtiyacınız olacaktır. Akıllı Alışveriş kampanyaları, daha otomatik teklif verme ve hedeflemeye sahip Alışveriş reklamlarının bir alt kümesidir.

Alışveriş Ağı Reklam Kampanyası

6. Yerel Arama Ağı Reklam Kampanyası

Bu reklam biçimi, mağaza ziyaretlerini veya belirli iş yerlerine telefon aramalarını artırmak isteyen reklamverenler için idealdir. Google, sağladığınız öğelere (ör. metin, resimler ve videolar) dayalı olarak otomatik olarak bir reklam oluşturur. Reklamlar Google Arama Ağı, Google Haritalar, YouTube ve Google Görüntülü Reklam Ağı’nda gösterilebilir.

7. Telefon Ağı Reklam Kampanyası

Yalnızca telefon araması üreten reklamlar, mobil cihazlarda yayınlanır ve telefon aramalarını tanıtmanıza olanak tanır. Bunlar yalnızca çalışma saatlerinde veya her zaman çalışacak şekilde ayarlanabilir. Bir kullanıcı reklamı tıkladığında, reklam sizi doğrudan SERP’den arar. Bu reklam türleri, başlıklar ve açıklamalar sunmaya devam edecek ve normal metin reklamlara benzeyecektir. Ancak bu reklam türleri, kendi reklamları olarak yayınlanarak kullanıcıdan doğrudan işletmenizi aramasını isterken, metin reklamlar kullanıcıyı bir açılış sayfasına yönlendirdiği için telefon uzantılarından farklıdır.

Telefon Ağı Reklam Kampanyası

Sonuç

Bu yazım da Google kampanya türlerini detaylı olarak açıklamaya ve anlatma çalıştım. Umarım faydalı bulursunuz. Google reklamcılığı hakkında aklınıza takılan herhangi bir soru olursa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu