SEO

2023’ün En İyi Yapay Zeka Sohbet Robotlarından 10’u

Facebook Messenger’da, web sitelerinde ve hatta kısa mesajlarda. Giderek daha fazla marka müşterilerine hizmet vermek. Markalarını pazarlamak ve hatta ürünlerini satmak için sohbet robotlarından yararlanıyor.

Ancak, birçok sohbet robotunun konuşma becerilerine güç veren eğer/o zaman mantığı. Onları benzersiz ve yeni soruları yanıtlamaktan alıkoyar.

Neyse ki, sohbet robotu teknolojisindeki bu sorunu çözebilecek bir sonraki gelişme. Yapay zeka destekli sohbet robotları olan buhar kazanmaktır. Bu gönderide, yapay zeka sohbet robotlarının ne olduğunu ve nasıl çalıştıklarını tartışacağız. Bilinmesi gereken en iyi yapay zeka sohbet robotlarından 18 tanesini özetleyeceğim.

AI Chatbot Nedir?

Bir yapay zeka sohbet robotu, bir web sitesi veya uygulama içinde, girdileri yorumlamak ve bir isteğin arkasındaki amacı anlamak için. Makine öğrenimi (ML) ve doğal dil işlemeyi (NLP) kullanan bir programdır. Kalıpları tanımak ve doğal dili anlamak için büyük veri kümeleri üzerinde eğitilerek karmaşık sorguları işlemesine. Daha doğru sonuçlar üretmesine olanak tanır. Ek olarak, bir AI chatbot, önceki konuşmalardan öğrenebilir ve yanıtlarını kademeli olarak iyileştirebilir.

Üretken yapay zekanın ve GPT ve LaMDA gibi dil modellerinin yükselişi bir insan konuşma stilini taklit edebilen. Çevrimiçi bilgi bulabilen ve benzersiz içerik üretebilen gelişmiş yeteneklere sahip konuşma tabanlı yapay zeka sohbet robotlarının yerini aldı.

Bir AI chatbot hakkında bilinmesi gereken en önemli şey, insanların neye ihtiyacı olduğunu anlamak ve en iyi çözümleri getirmek için makine öğrenimi ile NLU’yu birleştirmesidir. Bazı AI sohbet robotları, araştırma yapmak gibi kişisel kullanım için daha iyidir ve diğerleri, web sitenizde bir sohbet robotu öne çıkarmak gibi ticari kullanım için en iyisidir.

Konuşmaya Dayalı Yapay Zeka ve Chatbot’lar

Konuşmaya dayalı yapay zeka ve sohbet robotları birbiriyle ilişkilidir, ancak tam olarak aynı değildirler.

Konuşmaya Dayalı Yapay Zeka, sohbet robotlarını, sanal asistanları ve yapay zeka tarafından üretilen diğer uygulamaları kapsayan daha geniş bir terimdir. Bilgisayar programlarının doğal dil girdilerini anlamasına, yorumlamasına ve bunlara yanıt vermesine olanak tanıyan ileri bir teknolojiyi ifade eder.

Yapay zeka sohbet robotları, konuşmalı yapay zekanın bir uygulaması olsa da, tüm sohbet robotları konuşmalı yapay zeka ile programlanmamıştır. Örneğin, kural tabanlı sohbet robotları, kullanıcı girdilerini anlamak ve bunlara yanıt vermek için basit kurallar ve karar ağaçları kullanır. Yapay zeka sohbet robotlarından farklı olarak, kural tabanlı sohbet robotlarının yetenekleri, hazır yanıtları tetiklemek için anahtar kelimelere ve belirli ifadelere güvendikleri için daha sınırlıdır.

AI Chatbot’lar için Kullanım Örnekleri

AI sohbet botları, birçok sektörde çok çeşitli uygulamalarda kullanılmakta ve işletmelerin operasyonları kolaylaştırmasına ve üretkenliği artırmasına, daha iyi kullanıcı deneyimleri sağlamasına ve müşteri hizmetlerini iyileştirmesine yardımcı olmaktadır. Kuruluşunuzdaki süreçleri geliştirmek için yapay zeka sohbet robotlarını kullanmanın bazı yolları şunlardır:

Müşteri desteği

 • Müşterilerinize 7/24 destek sağlayın.
 • Adres SSS.
 • Basit sorunları sohbet arayüzü aracılığıyla çözün.

Satış ve Pazarlama

 • Ürünler ve hizmetler hakkında ilk soruları yanıtlayın.
 • Öneriler sağlayın.
 • Müşterilere satın alma kararlarında yardımcı olun.

Yazma ve Düzenleme

 • İçerik fikirleri üretin.
 • Makale ana hatları oluşturun.
 • Taslak e-postalar, sosyal kopya ve paragraflar.

İşe Alım ve İK

 • Potansiyel iş adaylarıyla etkileşim kurun.
 • Açık pozisyonlarla ilgili temel soruları yanıtlayın.
 • Mülakatları ve toplantıları planlayın.

AI Chatbot’ların Faydaları

Şirketinizin web sitesinde bir yapay zeka sohbet botuna sahip olmak, hangi sektörde olursanız olun sayısız fayda sağlayabilir. İşte birkaç önemli avantajı.

İyileştirilmiş Müşteri Deneyimi

AI Chatbot’lar anında yanıtlar, kişiselleştirilmiş öneriler ve bilgilere hızlı erişim sağlar. Ek olarak, günün her saati kullanılabilirler ve web sitenizin personel uygunluğundan bağımsız olarak her an destek sağlamasına ve müşterilerle etkileşime geçmesine olanak tanır.

Yeterlik

İşletmeniz büyüdükçe, müşteri sorgularını ve isteklerini ele almak daha zor hale gelebilir. Yapay zeka sohbet robotları, aynı anda birden fazla konuşmayı işleyerek manuel müdahale ihtiyacını azaltabilir. Bu, daha hızlı yanıt süreleri sağlar ve genel verimliliği artırır. Ayrıca, müşteri desteği kalitesinden ödün vermeden şirketinizin büyümesine ayak uydurarak büyük hacimli istekleri işleyebilir ve zahmetsizce ölçeklendirebilirler.

Veri Toplama ve Analiz

AI Chatbot’lar, tercihler, sorunlu noktalar ve sık sorulan sorular gibi değerli müşteri verilerini toplayabilir. Bu veriler, pazarlama stratejilerini iyileştirmek, ürünleri veya hizmetleri geliştirmek ve bilinçli iş kararları vermek için kullanılabilir.

Kurşun Yaratma ve Destek

Yapay Zeka Chatbot’ları müşteri adaylarını nitelendirebilir, kişiselleştirilmiş deneyimler sağlayabilir ve müşterilere alıcı yolculuklarının her aşamasında yardımcı olabilir. Bu, daha anlamlı etkileşimler sağlamaya yardımcı olur ve dönüşüm oranlarını artırır.

Bunu göz önünde bulundurarak, 2023 için en iyi AI sohbet robotlarının bir listesini derledik. Sizin için doğru olanı bulmak için okumaya devam edin.

En İyi Yapay Zeka Sohbet Robotları

ChatGPT

Fiyat: Ücretsiz; ChatGPT Plus: 20$/ay

ChatGPT

ChatGPT, OpenAI’nin GPT-3.5 ve GPT-4 tarafından desteklenen sohbete dayalı sohbet robotudur. Kullanıcılarla iletişim kurmak için standart bir sohbet arabirimi kullanır ve yanıtları. Önceki konuşmaları analiz eden ve onlardan öğrenen derin öğrenme algoritmaları aracılığıyla gerçek zamanlı olarak oluşturulur.
 
ChatGPT, büyük bir veri toplama konusunda önceden eğitildiğinden, finans, sağlık, müşteri hizmetleri ve daha fazlası gibi. Çeşitli alanlardaki istemlerden tutarlı ve alakalı yanıtlar üretebilir. Sizinle sohbet etmenin yanı sıra matematik problemlerini çözebilir, kod yazıp hata ayıklayabilir.
 
ChatGPT’nin hem ücretsiz hem de ücretli kullanıcıları sınırsız kullanımdan yararlanabilir. Bununla birlikte, ChatGPT Plus aboneleri. GPT-4’e özel erişim, yoğun zamanlarda öncelikli erişim ve daha yüksek yanıt hızları gibi, ücretsiz kullanıcıların sahip olmadığı. Birkaç ekstra avantajın keyfini çıkarabilir.
 
Ana Özellikler
 
 • İnsan benzeri bir konuşmada ilgili ve orijinal yanıtlar sağlamak için konuşmaların bağlamını anlamak için doğal dil işlemeyi kullanır.
 • Basit soruları yanıtlamak, fikir edinmek ve ilham almak veya yeni içerik oluşturmak gibi şeyler için çoklu kullanım örnekleri.
 • Daha fazla konuşmaya sahip olduğu için zamanla gelişir.

Bing Chat

Fiyat: Ücretsiz (Microsoft Edge gerektirir)

Bing Chat

Microsoft, Bing Chat’i web aramaları yaptığınız zamanlar için yapay zeka destekli bir yardımcı pilot olarak tanımlar. Size tek ve ayrıntılı bir yanıt vermek için arama sorgunuzun en iyi sonuçlarını birleştirerek arama yeteneklerini genişletir. Ayrıca, bilgi aldığı kaynakları da belirtir.

Bing ayrıca, istediğiniz herhangi bir şeyin görüntüsünü oluşturmasını isteyebileceğiniz bir görüntü oluşturma aracına sahiptir. Hatta tam olarak hayal ettiğiniz görüntüyü elde etmek için sıfatlar, konumlar veya sanatsal stiller gibi ayrıntılar da verebilirsiniz.

Bing’den en iyi şekilde yararlanmak için net olun, ihtiyacınız olduğunda açıklama isteyin ve ona nasıl iyileştirilebileceğini söyleyin. Ayrıca, bir konuda size nasıl yardımcı olabileceğini ve sınırlamalarının neler olduğunu tam olarak öğrenmek için nasıl kullanılacağına ilişkin Bing soruları da sorabilirsiniz.

Ana Özellikler

 • Konuşma istemlerini anlamak için NLP ve makine öğrenimini kullanır
 • Oluşturma özelliği, orijinal yazılı içerik ve resimler oluşturabilir ve güçlü arama motoru özellikleri, web’den yanıtları ortaya çıkarabilir
 • Bu bir konuşma aracıdır, böylece tatmin olana kadar mesaj göndermeye devam edebilirsiniz.

Jasper Chat

Fiyat: 39 $ / ay’dan başlar.

Jasper Chat.

Jasper Chat, işletmeler düşünülerek oluşturulmuştur ve kullanıcıların yapay zekayı içerik oluşturma süreçlerine uygulamalarına olanak tanır. İçerik fikirleri üzerinde beyin fırtınası yapmanıza, fotoğraf altyazıları yazmanıza, reklam metni oluşturmanıza, blog başlıkları oluşturmanıza, metin düzenlemenize ve daha pek çok şeye yardımcı olabilir.

ChatGPT’den farklı olarak Jasper, size en doğru bilgileri sağladığından emin olmak için bilgileri doğrudan Google’dan alır. Aynı zamanda markanızın sesini ve tarzını da öğrenir, böylece sizin için ürettiği içerik daha az robotik ve size daha çok benzer.

Ana Özellikler

 • OpenAI ve diğer modellerden kaynaklı tescilli AI motoru.
 • Niş ve ayrıntılı konularda geniş bilgi birikimi.
 • Önceki konuşmaları hatırlar ve öğrenir.

Perplexity

Fiyat: Ücretsiz; Pro: 20 $/ay

Perplexity

GPT-3.5 tarafından desteklenen Perplexity, konuşmalı bir arama motoru görevi gören bir yapay zeka sohbet robotudur. İnternette bulduğu bilgileri derleyerek ve kaynak materyaline bağlantılar sağlayarak, kullanıcıların sorularına basit yanıtlar sağlamak için tasarlanmıştır.

Kurulum gerektirmeyen Perplexity’ye erişmek ve kullanmak oldukça kolaydır. Sadece web sitesine veya mobil uygulamaya gidin ve sorgunuzu arama çubuğuna yazın, ardından mavi düğmeyi tıklayın. Oradan, Perplexity bir cevap ve okunacak ilgili konuların kısa bir listesini üretecektir.

Ana Özellikler

 • Kaynaklara bağlantılar sağlar ve daha fazla okuma için ilgili sorgular oluşturur.
 • Odak ayarı, hesaplama sorguları için WolframAlpha veya tartışmalar ve görüşler için Reddit gibi farklı amaçlar için belirli kaynaklardan elde ettiğiniz sonuçları daraltmanıza olanak tanır.
 • Arama dizilerini kaydetmenize ve başkalarıyla paylaşmanıza olanak tanır.

Not: Yukarıda bahsedilen altı sohbet robotu, fikir oluşturma, içerik üretme ve sorgularınıza yanıt alma gibi şeyler için şirket içi kullanım için en uygun konuşma ve üretken robotlardır. Aşağıda, müşteriye dönük yapay zeka sohbet robotlarını inceleyeceğiz.

Tidio Lyro

Fiyat: 29 $ / ay’dan başlar.

Fiyat: 29 $ / ay'dan başlar.

Lyro, küçük ve orta ölçekli işletmeler düşünülerek oluşturulmuş, sohbete dayalı bir yapay zeka sohbet robotudur. Onlar için müşterilerle kişiselleştirilmiş görüşmeler yaparak müşteri hizmetleri temsilcilerinin zamanını boşaltmaya yardımcı olur.

Lyro, müşteri sorunlarını hemen çözmeye başlayabilmesi için şirketinizin bilgi tabanını anında öğrenir. Ayrıca halüsinasyonları önlemek için sağladığınız veri setinin sınırları içinde kalır. Bir sorguyu yanıtlayamazsa, görüşmeyi bir insan temsilcisine yönlendirir.

Ana Özellikler

 • Sıkça sorulan sorulara insan benzeri yanıtlar verir.
 • Daha sonra bilgi bankanıza ekleyebilmeniz için yönlendirilen soruların kaydını tutar.
 • Memnuniyet sağlamak için müşterilere takip soruları sorar.

Infobip

Infobip

Infobip’in sohbet botu oluşturma platformu Answers, sürükle ve bırak oluşturucu ile ideal konuşma akışınızı tasarlamanıza yardımcı olur. Kullanıcı niyetini tanımak, bilgileri işlemek ve insan benzeri bir konuşma deneyimi sağlamak için yapay zeka ve NLP kullanan hem kural tabanlı hem de amaç tabanlı sohbet robotları oluşturmanıza olanak tanır.

Infobip ayrıca şu anda beta sürümünde olan Deneyimler adlı yapay zeka destekli üretken bir konuşma bulutuna sahiptir. Üretken yapay zeka sohbet botuna ek olarak müşteri yolculuğu şablonları, entegrasyonlar, analiz araçları ve rehberli bir arayüz içerir.

Ana Özellikler

 • Yapay zeka ve makine öğrenimi, sohbet robotunuzu eğitmenize yardımcı olur.
 • Bir konuşma deneyiminin bağlamını anlayan ve kopyalayan kural ve amaç tabanlı robotlar.
 • WhatsApp, Facebook Messenger, vb. için çok kanallı kullanılabilirlik.

Appy Pie Chatbot

Fiyat: Bot başına aylık 6 ABD dolarından başlar.

Appy Pie Chatbot

Appy Pie, kodsuz bir oluşturucu ile çok çeşitli sohbet robotları tasarlamanıza yardımcı olur.

Appy Pie’nin Chatbot Builder’ı, sohbet robotları oluşturma ve dağıtma sürecini basitleştirerek işletmelerin müşterilerle etkileşim kurmasına, iş akışlarını otomatikleştirmesine ve kodlamaya ihtiyaç duymadan destek sağlamasına olanak tanır. Özelleştirilebilir şablonlar, NLP yetenekleri ve entegrasyon seçenekleri, onu her büyüklükteki işletme için kullanıcı dostu bir seçenek haline getirir.

Appy Pie ayrıca , müşteri sorgularını akıllıca yanıtlamak ve müşteri destek sürecinizi kolaylaştırmak için de kullanılabilen, GPT-4 destekli bir Yapay Zeka Sanal Asistan oluşturucuya sahiptir.

Ana Özellikler

 • Bağlamsal anlayışa sahip GPT-3 destekli sezgisel sohbet robotu.
 • Sorgulara doğru sonuçlar vermek için iş verilerinizden yararlanır.
 • Web sitenize veya mobil uygulamanıza bir chatbot yerleştirin.

Kommunicate

Fiyat: Başlangıç: 40$/ay; Büyüme: 100$/ay; İşletme: Özel Fiyatlandırma

 Kommunicate

Kommunicate, işletmelerin müşteri katılımını ve desteğini geliştirmesine yardımcı olmak için tasarlanmış bir insan + Chatbot hibrit platformudur.

Platform, işletmelerin sohbet botları oluşturmasına ve web sitesi sohbeti, mesajlaşma uygulamaları ve e-posta dahil olmak üzere birden fazla kanalda müşteri etkileşimlerini yönetmesine yardımcı olur.

Kommunicate chatbot’unuzu çeşitli amaçlar için eğitebilseniz de, bir sorguyu yanıtlayamadığında görüşmeyi otomatik olarak bir müşteri hizmetleri temsilcisine yönlendirmek üzere tasarlanmıştır.

Ana Özellikler

 • İşletmelerin, sık sorulan soruları yanıtlamak veya müşterileri doğru destek temsilcisine yönlendirmek gibi müşteri desteğinin çeşitli yönlerini otomatikleştirmesine olanak tanıyan Konuşmaya Dayalı Yapay Zeka ve NLP yetenekleri.
 • İşletmelerin bunu mevcut iş akışlarına sorunsuz bir şekilde dahil etmelerine olanak tanıyan bir dizi entegrasyon seçeneği sunar.
 • İşletmelerin müşteri etkileşimlerini ve destek metriklerini izlemesine ve analiz etmesine olanak tanıyan gelişmiş analitik ve raporlama yetenekleri sağlar.

Watson Assistant

Fiyat: Ücretsiz – $140/ay

Watson Assistant

IBM Watson Assistant, işinde daha iyi hale gelmesi için size ileri eğitim için etkileyici öneriler sunan, yapay zeka destekli bir konuşma robotudur. Amaç önerileri, veritabanına eklenmesi gereken konu kümelerini işaretlerken, varlık önerileri, daha fazla derinlik gerektiren mevcut konuları tanımlar.

Watson Assistant, sektörünüze ve işletmenize özgü verilerle eğitildiğinden, kullanıcılara ilgili bilgileri sağlar. Web sitenizde, mesajlaşma kanallarınızda, müşteri hizmetleri araçlarınızda ve mobil uygulamanızda çalışabilir. Ayrıca, düşük kodlu sohbet oluşturucuyu kullanmaya hızla başlayabilirsiniz.

Ana Özellikler

 • Bağlam toplamak için NLP ve makine öğrenimi.
 • Bilgiye erişmek için birden çok sistem ve veritabanıyla bütünleşir.
 • Kullanıcı etkileşimlerini izlemek, kullanıcı davranışını anlamak ve genel performansı iyileştirmek için analizler ve içgörüler.

Salesforce Einstein

Fiyat: Bulut ürünleri aracılığıyla kullanılabilir.

Salesforce Einstein

Salesforce Einstein, tüm Salesforce ürünleriyle yerel olarak entegre olan bir konuşma robotudur. Genel sorguları karşılıklı konuşarak halledebilir, destek sağlayabilir ve hatta belirli işlemleri tamamlayabilir. Ayrıca, çok dillidir, böylece müşteri hizmetleri çabalarınızı dünyanın her yerinde kolayca ölçeklendirebilirsiniz.

Einstein Botları, Salesforce Service Cloud ile sorunsuz bir şekilde entegre olarak Salesforce kullanıcılarının CRM’lerinin gücünden yararlanmalarına olanak tanır. Botlar, Service Cloud ortamında müşteri verilerine erişebilir, kayıtları güncelleyebilir ve iş akışlarını tetikleyerek müşteri etkileşimlerinin birleşik bir görünümünü sağlayabilir.

Ana Özellikler

 • Tahmine dayalı zeka ve makine öğrenimi ile güçlendirilmiştir.
 • Bağlamsal anlayış oluşturur ve en iyi yanıtları ortaya çıkarmak için mevcut Salesforce verilerini kullanır.
 • Daha acil konuşmalar için insan temsilcilere yönlendirme.

Sonuç

Bu yazım da Yapay Zeka Sohbet Robotlarından 10 adetini detaylı olarak açıklamaya çalıştım. Umarım faydalı bulursunuz. Bir sonraki Yapay Zeka aracın da görüşmek dileğiyle! Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa yorumlar kısmına yazabilirsiniz

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu