Google

Google Analytics Nedir? (Kapsamlı Rehber)

Google Analytics, web sitenizin veya uygulamanızın performansını izlemek ve analiz etmek için kullanabileceğiniz bir web analizi aracıdır. Google Analytics aracılığıyla, web sitesi trafiği ve web sitesi ziyaretçi davranışları hakkında çok çeşitli verilere ve raporlara erişebilirsiniz. 

Google Analytics Ne İçin Kullanılır?

Google Analytics, web siteniz ve site ziyaretçileriniz hakkında çok çeşitli verileri izler. Bu veriler şunları içerir;

 • Kullanıcılar web sitenize nasıl ulaşır?
 • Kullanıcılar web sitenizin içeriğiyle nasıl etkileşime girer?
 • Web sitenizin hedef kitlesinin özellikleri.
 • Web sitenizin ziyaretçilerinden kaç tanesi dönüşüm sağlıyor?
 • ve daha fazlası.

Aşağıdaki gibi şeyleri gerçekleştirmek için Google Analytics’teki raporları kullanabilirsiniz:

 • Pazarlama kampanyalarınızın performansını değerlendirme.
 • Sayfalarınızın nasıl performans gösterdiğini ve sayfalarınızı nasıl optimize edeceğinizi belirleme.
 • İçeriğinizi ve pazarlamanızı kime hedefleyeceğinize karar vermek.
 • Dönüşümleri ve satın alma işlemlerini izleme.

Google Analytics Nasıl Çalışır?

Web sitenizi Google Analytics kullanarak izlemek için web sitenizin sayfalarına bir JavaScript kodu parçacığı eklemeniz gerekir.

Bir kullanıcı bu kod parçacığına sahip bir sayfayı ziyaret ettiğinde, kod, verileri izlemeye başlamak ve bunu Google Analytics’e göndermek için bir JavaScript dosyası kullanır.

Google Analytics sitenizden yeterli veriyi topladıktan sonra, veriler GA içindeki raporları dolduracaktır.

Google Analytics’ten Kimler Yararlanabilir?

Google Analytics, arama motoru optimizasyonu (SEO), tıklama başına ödeme ve diğer pazarlama çabalarını izlemek için kullanıldığından, pazarlama kampanyalarını izlemek isteyen çevrimiçi varlığı olan şirketler için en faydalı olanıdır.

Google Analytics ile hedef kitleniz, sitenizdeki ziyaretçi davranışı, trafik kalıpları ve daha fazlası hakkında önemli bilgiler edinebileceksiniz. Ayrıca, Google Analytics’in veri örnekleme özelliği ile verilere hızlı bir şekilde erişebilir ve analiz edebilirsiniz  .

Google Analytics Neden Faydalıdır?

Google Analytics’in ne olduğunun ötesine geçelim ve neden önemli olduğundan bahsedelim.

Google Analytics’in neden bu kadar faydalı olduğunu anlamak için öncelikle neyin izlenmesine yardımcı olduğuna dair temel bir anlayışa sahip olmak önemlidir.

SEO, web sitenizi geliştirmek için kullanılan karma bir pazarlama teknikleri çantasını ifade eder. Bu iyileştirmeler, web sitenizin arama motoru sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olur, bu da daha fazla trafik çekecekleri anlamına gelir.

Tüm bunlarla birlikte, bir tür izleme platformu olmadan bu stratejilerden elde edilen sonuçları anlamanın ne kadar zor olabileceğini görebilirsiniz.

Google Analytics’in bu kadar faydalı olmasının tam nedeni budur.

Google Analytics’in sağladığı 5 inanılmaz avantaj

Google Analytics, yetenekleri söz konusu olduğunda bir İsviçre çakısı gibidir neredeyse  sınırsızdır.

Bu geniş yetenek yelpazesi, işletmeler için sayısız fayda sağlar. İşte en önemlilerinden beş tanesi.

1. Gerçek Zamanlı Verilere Erişim

Google Analytics’teki ilk sekmelerden biri “gerçek zamanlı” sekmedir. Bu sekme, web sitenizle ilgili gerçek zamanlı bilgileri görmenizi sağlar.

Herhangi bir saniyede web sitenizde kaç kişinin bulunduğuna, bu kullanıcıların kaçının web sitenizi masaüstünde ve kaçının mobilde görüntülediğinin dijital olarak okunmasını içerir.

Ayrıca dakikada ve saniyede kaç web sitesi sayfa görüntülemesinin gerçekleştiğini, en çok yönlendiren web sitelerini (web sitenizden bahseden web siteleri), en çok aktif olan sayfaları ve web sitenizin görüntülendiği en iyi yerleri görebileceksiniz.

Gerçek Zamanlı Verilere Erişim

Bu gerçek zamanlı bilgiler ayrıca konumlara, trafik kaynaklarına, içeriğe ve daha fazlasına bölünebilir.

Konumlar sekmesinde, web sitesi kullanıcılarının yüzde kaçının web sitenizi dünyanın herhangi bir yerinden görüntülediğini görebileceksiniz.

Trafik kaynakları sekmesinde, trafiğinizin nereden geldiğini görebileceksiniz; bu, hedef kitlenizin web’de nasıl gezindiğini anlamada son derece faydalıdır. Platform, web sitesi kullanıcılarının yüzde kaçının arama motorlarından geldiğini organik trafik olarak da bilinir yönlendirme trafiğinin, ücretli reklamlardan gelen trafiğin ve doğrudan trafiğin yüzde kaçının olduğunu söyleyebilir  .

Gerçek zamanlı sekme ayrıca verilerinizi, hangi içeriğin görüntülendiğine ilişkin gerçek zamanlı sayılar veren içeriğe ve dönüşümlere (şu anda ne tür hedeflerin tamamlandığına) ayırır.

Web sitesi sahipleri kendi hedeflerini belirler ve yeni bir müşteri adayı veya iş başvurusundan bir bülten kaydına kadar her şey olabilir.

Bu Bilgi Neden Önemli?

Gerçek zamanlı sayılar, site trafiği hakkında temel bilgiler sağlar ve kullanıcı davranışını anlamanıza yardımcı olur. Gibi şeyler:

 • Kullanıcıların genellikle web sitenizde bulunduğu günün saati.
 • Kullanıcıların zaman içinde dalgalanması.
 • Enerjinizi nereye odaklamalısınız – trafiğiniz çoğunlukla ücretli mi, yönlendirme mi yoksa organik mi?
 • Kullanıcıların bir bültene ne sıklıkla kaydolduğu, bir kılavuz indirdiği, dönüşüm gerçekleştirdiği veya belirlediğiniz diğer hedefleri ne sıklıkla tamamladığı.

2. Kitlenize İlişkin İçgörüler

Hedef kitlenize nasıl hizmet edeceğinizi ve hedef kitlenizi nasıl hedefleyeceğinizi daha iyi anlamak için, onlar hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinmek son derece yararlıdır.

Bu nedenle Google Analytics, web sitenizin kaç ziyaretçisi olduğu, her kullanıcının kaç oturumu tamamladığı, kullanıcıların oturum başına kaç sayfa görüntülediği ve ortalama oturum süresi gibi bilgileri sağlar.

Kitle sekmesi ayrıca sitenize gelen yeni ziyaretçilere karşı geri gelen ziyaretçilerin yüzdesini ve trafiğin belirli bir zaman aralığında nasıl dalgalandığını gösteren grafikler sağlar.

Google Analytics ayrıca, web sitenizin kullanıcılarını daha da derinlemesine anlamanıza yardımcı olacak kitle demografisi sağlar. Ziyaretçilerin yüzde kaçının belirli bir dili konuştuğu, ziyaretçilerinizin büyük çoğunluğunun hangi ülkeden olduğu, kullandıkları tarayıcı ve hatta mobil cihazlarının işletim sistemi gibi bilgiler verir.

Kitlenize İlişkin İçgörüler

Kitle sekmesi ayrıca, kitlenizin ilgi alanlarını, sitenizdeki davranışlarını (etkileşim gibi şeyleri kapsar), ne tür bir mobil cihaz kullandıklarını ve daha fazlasını incelemenize olanak tanır.

Bu Bilgi Neden Önemli?

Kitle analizi, görünenden daha önemlidir!

 • Sitenizde kullanacağınız dil, jargon, ton ve daha fazlası gibi şeylere karar vermenize yardımcı olur.
 • Kullanıcıların sitenizde günün hangi saatinde en aktif olduğunu anlamanıza yardımcı olur.
 • Web siteniz için mobil uyumluluğun ne kadar önemli olduğunu anlamanıza yardımcı olur.
 • İlgi alanlarını ve nelere daha fazla içerik ekleyeceğinizi anlamanıza yardımcı olur.
 • Ve çok daha fazlası.

3. Gelişmiş Kampanya Yönetimi

Daha önce de belirttiğimiz gibi, reklamlar web sitenize trafik çekmenin harika bir yoludur, ancak bir Analytics platformu olmadan sonuçları izlemek zordur.

Google Analytics ile Google Ads hesabınızı tek bir yerden takip edebilir ve yönetebilirsiniz. Her bir reklamın tıklanma sayısı, her bir kampanyanın maliyeti, tıklama başına maliyet ve daha fazlası gibi şeyleri görebileceksiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, reklamlar web sitenize trafik çekmenin harika bir yoludur, ancak bir Analytics platformu olmadan sonuçları izlemek zordur.

Bu Bilgi Neden Önemli?

Kampanyalarınızı takip etmek, neyin işe yaradığını anlamanıza yardımcı olur ve uzun vadede paradan tasarruf etmenize yardımcı olur.

 • Harcanan parayı ve kampanyanıza fayda sağlayıp sağlamadığını anlayın.
 • Hangi anahtar kelimelerin faydalı olduğunu anlayın.
 • Kullanıcıların ne sıklıkla tıkladığını ve hangi reklamların en iyi sonucu verdiğini anlayın.
 • Kullanıcıların açılış sayfalarıyla nasıl etkileşime girdiğini anlayın.

4. Etkileşimlerin ve Kullanıcı Davranışının Daha İyi Anlaşılması

Analytics platformunuzun davranış sekmesinde, site içeriğiyle ilgili her şeyi öğrenebileceksiniz.

Etkileşimlerin ve Kullanıcı Davranışının Daha İyi Anlaşılması

Sitenizdeki en popüler olan tüm sayfaların bir özetini ve zaman içinde ne kadar trafik aldıklarını görebilirsiniz.

O sayfayla ilgili sayıları görmek için web sitenizden belirli bir URL de girebilirsiniz.

Davranışlar sekmesinde sağlanan bilgilerden bazıları,  o sayfanın oturumları, yeni kullanıcıları, hemen çıkma oranını, ortalama oturum süresini ve dönüşüm oranını içerir.

Bu sekmeden ayrıca site hızınızı, çıkış sayfası analizlerini (bir kullanıcının siteden ayrılmadan önce bulunduğu son sayfa) ve daha fazlasını görebilirsiniz.

Bu Bilgi Neden Önemli?

Kullanıcıların site içeriğinizle nasıl etkileşime girdiğini anlamak, zamandan ve emekten tasarruf etmenize ve sitenizin doğru alanlarına yönlendirmenize yardımcı olur.

 • Hangi içeriğin en popüler ve en faydalı olduğunu belirlemeye yardımcı olur.
 • Kullanıcıları bir sayfada hangi öğelerin tuttuğunu belirlemeye yardımcı olur.
 • Hangi sayfaların dönüşüm sağladığını gösterir.
 • İçerik değişikliklerinin sayfalarınızı nasıl etkilediğini izlemek için iki farklı zaman diliminde bir sayfayı karşılaştırmanıza olanak tanır.

5. Hedeflerin ve Dönüşümlerin Daha İyi İzlenmesi

Daha önce de belirttiğimiz gibi,   web sitenizde bir dönüşüm olarak kabul ettiğiniz her şeye dayalı olarak hedefler belirleyebilirsiniz .

Bir e-ticaret sitesiyseniz, bir hedefi satın alma olarak düşünebilirsiniz. Bir fırın iseniz, bir hedef tamamlamayı bir teklif formu göndermeyi düşünebilirsiniz.

Bir hedef yapmak istediğiniz ne tür bir eylem, bir hedef olabilir. Diğer bazı hedef fikirleri arasında haber bülteni kayıtları, iletişim formu doldurma, rehber indirmeleri veya web semineri kayıtları bulunur.

Analytics’teki dönüşümler sekmesi, hedeflerinizi anlamanıza, kaç tanesinin tamamlandığını, hedeflerinizin parasal değerini ve daha fazlasını görmenize yardımcı olur.

Hedeflerin ve Dönüşümlerin Daha İyi İzlenmesi

Bu Bilgi Neden Önemli?

Hedef tamamlamalarınızı anlamak, potansiyel olarak herhangi bir pazarlama kampanyası hakkında anlamanız gereken en önemli şeylerden biridir.

 • Hangi hedeflerin tamamlandığını ve hangilerinin tamamlanmadığını görün ve bunun neden olduğu hakkında sonuçlar çıkarın.
 • Dolar cinsinden genel hedef değerini görün.
 • Hangi sayfa hedeflerinin tamamlandığını görün.

Sonuç

Bu yazım da Google Analytics detaylı olarak açıklamaya çalıştım. Umarım faydalı bulursunuz. Bir sonraki SEO aracın da görüşmek dileğiyle! Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu