Wordpress

Wix vs WordPress: Hangi Platform Web Sitesi Kurmak İçin Daha İyi?

WordPress, kullanıcıların gelişmiş web siteleri oluşturmasına ve bunları kendi beğenilerine göre özelleştirmesine izin vererek Wix’i gölgede bırakır.

Wix, WordPress kadar tasarım özgürlüğüne sahip değil, ancak yeni başlayanlar için ilk günden kullanımı çok daha kolay olacak.

Farklı kullanıcılara hizmet veren WordPress ve Wix ile nihai karar, nihayetinde deneyim düzeyinize ve bir web sitesini başlatma amacınıza bağlıdır.

WordPress veya Wix: Hangisi Daha İyi?

WordPress, esnekliğe ve çok yönlülüğe değer verenler için en iyi içerik yönetim sistemidir. Kutudan çıkar çıkmaz harika bir işlevsellikle birlikte gelmez. Ancak onu binlerce tema ve eklenti aracılığıyla özelleştirebilirsiniz. WordPress’in güçlü, esnek platformunu kullanarak web sitesi fikrinizi sıfırdan hayata geçirin.

Wix, gelişmiş özelliklere ihtiyaç duymayan temel bir web sitesini hazırlamak isteyen yeni başlayanlar için en iyisidir. Sezgisel bir sürükle ve bırak düzenleyiciye sahip giriş seviyesi bir araçtırç

Böylece çok fazla teknik bilgi birikimi olmadan bir web sitesini dakikalar içinde oluşturabilirsiniz. Bugün kendi web sitenizi oluşturun ve ağır işi Wix’e bırakın.

En İyi Web Sitesi Kurucularına İlişkin Bir İnceleme

Web sitesi oluşturucular, temel veya çok yönlü web sitelerini herhangi bir koda dokunmadan döndürmek için ihtiyacınız olan araçları sağlar. Ancak ne arayacağınız konusunda hiçbir fikriniz yoksa, hangi web sitesi kurucusunun ihtiyaçlarınıza uygun olduğuna karar vermek zor olabilir.

Yılların verdiği deneyimle, bir web sitesi oluşturucu için alışveriş yaparken aramanız gereken temel farklılaştırıcıları öğrendim. En iyi dört web sitesi oluşturucunun bu derinlemesine incelemesini kullanarak, web sitenizi gelecekteki başarıya hazırlayacak en iyi platforma odaklanabileceksiniz. Hem WordPress hem de Wix ilk dörde girdi.

WordPress Kazandı

Tam Veri Sahipliği : WordPress’in açık kaynaklı bir yazılım olması sayesinde, kimse sizi ensesinden tutmuyor. Bu nedenle, bir ana bilgisayardan diğerine aktarım karmaşık değildir. Tüm dosyalarınızın sahibi sizsiniz ve onları WordPress’i destekleyen herhangi bir barındırma sağlayıcısına götürebilirsiniz.

Site aktarımları, Wix’te bulamayacağınız yerleşik WordPress İçe ve Dışa Aktarma araçlarıyla kolaylaştırılır. Ayrıca, Wix siteleri yalnızca Wix’in sunucularında barındırılmaktadır. Bu nedenle, web sitesi dosyalarınızı kendi kendine barındırılan bir WordPress’e aktarmak, karmaşık ve külfetli bir süreç gerektirir.

Sınırsız Tasarım Seçenekleri : WordPress, kullanıcılara web sitelerini tasarlama gücü verirken bir hataya karşı cömerttir. Yeni başlayanlar için ücretsiz temalar mevcuttur, ancak daha fazla işlevsellik arıyorsanız, maliyeti 25 ila 299 ABD Doları arasında değişen 5.000’den fazla premium üçüncü taraf teması arasından seçim yapabilirsiniz.

Web sitenizi öne çıkarmak için alışılmadık özelliklere sahip özel bir tema oluşturması için bir geliştirici de tutabilirsiniz. En iyi yanı, siteniz yayına girdikten sonra buna izin vermeyen Wix’in aksine, bir temadan diğerine kolayca geçiş yapabilmenizdir.

Sınırsız tasarım seçenekleri : WordPress, kullanıcılara web sitelerini tasarlama gücü verirken bir hataya karşı cömerttir. Yeni başlayanlar için ücretsiz temalar mevcuttur, ancak daha fazla işlevsellik arıyorsanız, maliyeti 25 ila 299 ABD Doları arasında değişen 5.000'den fazla premium üçüncü taraf teması arasından seçim yapabilirsiniz.  Web sitenizi öne çıkarmak için alışılmadık özelliklere sahip özel bir tema oluşturması için bir geliştirici de tutabilirsiniz. En iyi yanı, siteniz yayına girdikten sonra buna izin vermeyen Wix'in aksine, bir temadan diğerine kolayca geçiş yapabilmenizdir. 

WordPress Sponsorluğunda Reklam Yok : WordPress ücretsizdir, ancak çalışması için bir alan adı ve bir barındırma planı satın almanız gerekir (bunları almak için adım adım kolay bir kılavuz buradadır). Ancak web siteniz çalışmaya başladığında, istediğiniz şekilde para kazanmakta özgürsünüz. Bu arada, Wix web siteleri ücretsizdir ve en temel planlar sizin kontrolünüzde olmayan reklamlarla dolu. Wix, bu reklamları yalnızca siz daha yüksek premium planlara geçtiğinizde kaldırır.

Eşsiz Özelleştirilebilirlik : Açık kaynaklı bir yazılım olan WordPress, kutudan çıkar çıkmaz büyük esneklik sunar. Bir programcıysanız veya kodlamayı bilen biriyseniz. Tam olarak düşündüğünüz gibi bir web sitesi oluşturmak için WordPress’in temel kodlarında ince ayar yapabilirsiniz. Yeni başlayanlar ayrıca WordPress sitelerini istedikleri gibi özelleştirebilir.

WordPress, web sitesi yayına girdikten sonra şablonları değiştirmekten site güvenliğini artırmaya ve blog gönderilerine formlar eklemeye kadar, sitenizi Wix ile imkansız olan şekillerde değiştirmenize olanak tanır.

Sürükle ve bırak oluşturucusu için Wix’i sevseniz bile, WordPress ayrıca Elementor veya Divi gibi üçüncü taraf sayfa oluşturucu eklentileriyle daha iyi bir şey sunar.

Eşsiz Özelleştirilebilirlik : Açık kaynaklı bir yazılım olan WordPress, kutudan çıkar çıkmaz büyük esneklik sunar. Bir programcıysanız veya kodlamayı bilen biriyseniz. Tam olarak düşündüğünüz gibi bir web sitesi oluşturmak için WordPress'in temel kodlarında ince ayar yapabilirsiniz. Yeni başlayanlar ayrıca WordPress sitelerini istedikleri gibi özelleştirebilir.  WordPress, web sitesi yayına girdikten sonra şablonları değiştirmekten site güvenliğini artırmaya ve blog gönderilerine formlar eklemeye kadar, sitenizi Wix ile imkansız olan şekillerde değiştirmenize olanak tanır.  Sürükle ve bırak oluşturucusu için Wix'i sevseniz bile, WordPress ayrıca Elementor veya Divi gibi üçüncü taraf sayfa oluşturucu eklentileriyle daha iyi bir şey sunar. 

Muazzam Eklenti Seçimi : WordPress, web sitenizin işlevselliğini geliştirmek için en fazla sayıda eklentiye sahip olma konusunda Wix’i geride bırakır. Bir tablo eklemek, ziyaretçilerinizin e-postalarını toplamak veya bir açılış sayfası oluşturmak isteyin, her zaman ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir eklenti vardır. Aralarından seçim yapabileceğiniz 55.000’den fazla ücretsiz ve premium eklenti vardır, bu nedenle herhangi bir kodla oynamadan web sitenizi güçlendirmek kolaydır.

Sağlam Blog Platformu : Tam gelişmiş bir içerik yönetim sistemine dönüşmüş olsa bile, WordPress köklerini unutmaz ve blogla ilgili her şey için tercih edilen platform olmaya devam eder. Wix ile aynı blog oluşturma özelliklerini sunar, ancak yalnızca WordPress’te bulacağınız gelişmiş özelliklerle onu bir adım öteye taşır.

Bunlar, ek eklentilere ihtiyaç duymadan okuyucularınızın yorumlarını yönetebilmeniz için yerel bir yorum bölümü içerir. Herkese açık, özel veya parola korumalı olarak ayarlayabileceğiniz için gönderiler ve sayfaların görünürlüğü üzerinde de tam kontrole sahip olursunuz.

Yeni Gutenberg editörünün kusurları var, ancak yukarı veya aşağı kaydırmaya gerek kalmadan farklı öğeleri ekleme, sürükleme ve bırakma kolaylığı rakipsiz.

Daha İyi Arama Görünürlüğü : WordPress size daha fazla kontrol sağlar, bu nedenle web sitenizin arama motoru sonuçlarında sıralaması daha olasıdır. Yavaş web sitesi? Hız artırıcı stratejiler uygulayarak sitenizin performansını iyileştirebilirsiniz.

WordPress kullanıcıları, dünyanın en popüler SEO eklentisi olan Rank Math’ı de yükleyebilir. Bu araç, beş milyondan fazla web sitesinin makalelerinin arama sonuçlarında nasıl göründüğünü iyileştirmesine. Dahili bağlantılar eklemesine ve eski sayfaları yenilerine yönlendirmesine yardımcı olur ve bunların tümü uzun vadede sıralamalarını yükseltmeye yardımcı olur.

Her yönüyle önde gelen bir SEO aracı olan Ahrefs, bir keresinde 6,4 milyon web sitesini analiz etti ve sonuçlar, WordPress sitelerinin Wix muadillerine göre daha yüksek etki alanı yetkisine, geri bağlantılara ve trafiğe sahip olduğunu gösteriyor.

Daha İyi Arama Görünürlüğü : WordPress size daha fazla kontrol sağlar, bu nedenle web sitenizin arama motoru sonuçlarında sıralaması daha olasıdır. Yavaş web sitesi? Hız artırıcı stratejiler uygulayarak sitenizin performansını iyileştirebilirsiniz.  WordPress kullanıcıları, dünyanın en popüler SEO eklentisi olan Rank Math'ı de yükleyebilir. Bu araç, beş milyondan fazla web sitesinin makalelerinin arama sonuçlarında nasıl göründüğünü iyileştirmesine. Dahili bağlantılar eklemesine ve eski sayfaları yenilerine yönlendirmesine yardımcı olur ve bunların tümü uzun vadede sıralamalarını yükseltmeye yardımcı olur.  Her yönüyle önde gelen bir SEO aracı olan Ahrefs, bir keresinde 6,4 milyon web sitesini analiz etti ve sonuçlar, WordPress sitelerinin Wix muadillerine göre daha yüksek etki alanı yetkisine, geri bağlantılara ve trafiğe sahip olduğunu gösteriyor. 

Ölçeklenebilir E-Ticaret İşlevi : WordPress, yerleşik e-ticaret özelliklerinden yoksundur, ancak onu WooCommerce gibi güçlü bir e-ticaret çözümüyle kolayca entegre edebilirsiniz.

E-ticaret sitelerinin %40’ından fazlası tarafından kullanılan bu eklenti, ürünleri görüntülemenize, siparişleri yerine getirmenize, birden fazla para biriminde ödeme almanıza ve bölgeye göre otomatik olarak vergi hesaplamanıza yardımcı olabilir.

İşlevselliğini daha da artırmak için ek WooCommerce eklentileri de yükleyebilirsiniz. Örneğin, mağazanızı siparişleri sizin adınıza işleyecek bir talep üzerine baskı hizmetine bağlayabilirsiniz.

Ayrıca, ziyaretçilerinizi izlemenize ve onları satış huninize yönlendirmenize olanak tanıyan e-ticaret için ücretsiz HubSpot eklentisi de bulunmaktadır.

WordPress Kayıpları

Telefon Desteği Yok : WordPress, küresel gönüllüler topluluğuna güvenir. Bu nedenle, teknik sorunlarla karşılaştığınızda başvurabileceğiniz bir müşteri hizmetleri hattı yoktur.

Bununla birlikte, dünyadaki web sitelerinin %39’undan fazlası WordPress tarafından desteklenmektedir, bu nedenle hangi sorunla uğraşıyor olursanız olun, destek forumlarında, Slack kanallarında veya YouTube’da bir sorun giderme kılavuzu bulma olasılığınız yüksektir. Ancak çözüm aramaya gitmek can sıkıcı.

Bir Web Sitesi Oluşturmanın ve Sürdürmenin Maliyeti Değişir : WordPress’i indirmek ücretsizdir. Ancak, kendi başına duramaz, bu nedenle bir web sitesi kurmadan önce bir alan adı ve bir barındırma planı için ödeme yapmanız gerekir.

Özel bir alan adı yıllık 10 dolardan başlarken, bir barındırma planı ayda 2,95 dolardan başlayan fiyatlarla başlayabilir. Web siteniz çok fazla trafik alıyorsa, her trafik artışında kesinti sürelerini önlemek için bir barındırma planı için daha fazla ödeme yapmanız gerekir.

Ek masraflar, sitenizin işlevselliğini geliştirmek için premium temaları ve eklentileri içerir. Toplamda, her yıl 200 ila birkaç bin dolar arasında harcama yapabilirsiniz.

Dik Öğrenme Eğrisi : WordPress en sezgisel değildir ve onu anlamak zaman alır. Resmi bir izlenecek yol ile gelmiyor, bu yüzden her şeyi kendi başınıza öğrenmeniz gerekiyor.

Örneğin, WordPress’in Gutenberg editörü, Wix’in sürükle ve bırak editörü kadar sezgisel değildir. Ne görürsen onu alırsın (WYSWYG) çerçevesinden yoksundur, bu nedenle yayınlandıktan sonra nasıl görüneceğini görmek için üzerinde çalıştığınız sayfayı önizlemeniz gerekir.

Kendin Yap Güvenlik ve Bakım : Web sitesi bakımı, WordPress kullanıcıları için kolay değildir. WordPress yazılımının kendisi arada bir güncellemeler sunar ve en son sürümü kullandığınızdan emin olmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Ayrıca hataları düzeltmek ve site performansını etkilemelerini önlemek için temaları ve eklentileri manuel olarak güncellemeniz gerekir.

Yedekleme ve güvenliğe gelince, bunları eklentilerin yardımıyla kendiniz halledebilirsiniz. Sabit aylık ücretler karşılığında, tüm bunları bir WordPress bakım hizmetine yaptırabilir veya her şeyi sizin yerinize halletmesi için yönetilen bir WordPress ana bilgisayarını seçebilirsiniz.

Wix Kazandı

Ön Maliyet Yok : Herkes ücretsiz olarak kaydolabilir ve bir Wix web sitesi oluşturabilir. Daha fazla işlevsellik istiyorsanız ve Wix reklamlarını kaldırmak istiyorsanız, Wix web sitesi planlarından birine veya iş ve e-ticaret planlarına geçebilirsiniz.

%100 ücretsiz olan ancak ekstra masraflar içeren WordPress’in aksine, Wix’in fiyatlandırması çok daha basittir.

Fiyatlandırma sayfasında tüm ayrıntılar bulunduğundan herhangi bir tahminde bulunmanıza gerek yoktur. Birleşik Plan ayda 14 dolardan başlar ve başlamak için ihtiyacınız olan her şeyle birlikte gelir. WordPress kullanıyorsanız, ilk yıl için kendi başınıza satın almanız gereken ücretsiz bir alan adı bile alırsınız.

Sohbet botları veya etkinlik rezervasyonu gibi daha fazla özellik istiyorsanız, 3 ila 20 ABD Doları arasında değişen fiyatlarla ücretsiz veya premium Wix uygulamaları da ekleyebilirsiniz.

Ön Maliyet Yok  Herkes ücretsiz olarak kaydolabilir ve bir Wix web sitesi oluşturabilir. Daha fazla işlevsellik istiyorsanız ve Wix reklamlarını kaldırmak istiyorsanız, Wix web sitesi planlarından birine veya iş ve e-ticaret planlarına geçebilirsiniz.  %100 ücretsiz olan ancak ekstra masraflar içeren WordPress'in aksine, Wix'in fiyatlandırması çok daha basittir.  Fiyatlandırma sayfasında tüm ayrıntılar bulunduğundan herhangi bir tahminde bulunmanıza gerek yoktur. Birleşik Plan ayda 14 dolardan başlar ve başlamak için ihtiyacınız olan her şeyle birlikte gelir. WordPress kullanıyorsanız, ilk yıl için kendi başınıza satın almanız gereken ücretsiz bir alan adı bile alırsınız.   Sohbet botları veya etkinlik rezervasyonu gibi daha fazla özellik istiyorsanız, 3 ila 20 ABD Doları arasında değişen fiyatlarla ücretsiz veya premium Wix uygulamaları da ekleyebilirsiniz. 

Zahmetsiz Kayıt : Yazılımın kendisi ücretsiz olmasına rağmen, WordPress ile bir web sitesi oluşturmak, ek alan kaydı ve bir barındırma sağlayıcısına kaydolma adımlarını gerektirir.

Wix ile kayıt, Facebook veya Google hesabınızı kullanarak kaydolmak kadar kolaydır. Ardından, düzenleyici aracılığıyla veya bir AI aracının yardımıyla web sitenizi hemen oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Sezgisel Sürükle ve Bırak Düzenleyici : Wix, kullanıcıların çok az veya hiç öğrenme eğrisi olmadan web sitelerini hızlı bir şekilde oluşturabilmeleri için esneklikten ödün verir. Yeni başlayanlar, Wix’in nesneleri hareket ettirmenize ve istediğiniz kadar çok özellik eklemenize izin veren sürükle ve bırak arayüzüyle web sitesi şablonlarını kolayca özelleştirebilir.

WordPress’in Gutenberg editöründen farklı olarak, Wix’s ne görürsen onu alırsın (WYSWYG) paradigmasına göre çalışır, bu nedenle gördüğünüz her şey, site yayına girdiğinde tam olarak görünecek olan şeydir.

Vaktiniz kısıtlıysa, Wix’in Yapay Tasarım Zekası (ADI) aracının bir dizi soruya verdiğiniz yanıtlara göre otomatik olarak bir web sitesi oluşturmasına da izin verebilirsiniz.

Geniş Ücretsiz Şablon Yelpazesi : Wix, tüm web sitesi oluşturucuları arasında en ücretsiz hazır şablonları sunar. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş, fotoğrafçı, küçük işletme veya okul olun, aralarından seçim yapabileceğiniz 500’den fazla şablon arasından markanıza en uygun şablonu kolayca seçebilirsiniz.

Her şablon, istediğiniz yere sürükleyip bırakabileceğiniz yerleşik öğelerle doludur. Düzenleyici ayrıca size arka plan görüntüsünü bir videoya dönüştürme, farklı bir renk paleti seçme, yazı tipini değiştirme ve sizin için önemli olan diğer öğelerde ince ayar yapma özgürlüğü verir.

Geniş Ücretsiz Şablon Yelpazesi : Wix, tüm web sitesi oluşturucuları arasında en ücretsiz hazır şablonları sunar. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş, fotoğrafçı, küçük işletme veya okul olun, aralarından seçim yapabileceğiniz 500'den fazla şablon arasından markanıza en uygun şablonu kolayca seçebilirsiniz.  Her şablon, istediğiniz yere sürükleyip bırakabileceğiniz yerleşik öğelerle doludur. Düzenleyici ayrıca size arka plan görüntüsünü bir videoya dönüştürme, farklı bir renk paleti seçme, yazı tipini değiştirme ve sizin için önemli olan diğer öğelerde ince ayar yapma özgürlüğü verir. 

Özenle Seçilmiş Şirket İçi ve Üçüncü Taraf Uygulamaları : Wix’in 250’den fazla uygulaması, bir web sitesinin işlevselliğini artıran WordPress eklentilerinin karşılığıdır. WordPress eklentilerinin sayısı Wix’inkinden fazla olabilir, ancak ihtiyacınız olanı bulmadan önce hantal olanları gözden geçirmeniz gerekir.

Ancak Wix ile kalite, miktardan daha önemlidir. Wix App Market’teki her şey, Wix’in yönergelerini zaten geçmiştir, bu nedenle bir inceleme süreci gerçekleştirmeniz gerekmez. Buna ek olarak, tüm uygulamalar Wix ile iyi entegre olur, bu nedenle uyumsuzluk sorunları hakkında endişelenmenize gerek yoktur.

Birden Çok Müşteri Destek Kanalı : Temel olarak destek forumlarına dayanan WordPress’in aksine Wix, müşteri hizmetlerine daha kişisel bir yaklaşım kullanır.

Kullanıcılar, bir şirket temsilcisinin kendileriyle doğrudan konuşabilmesi için Wix web sitesi aracılığıyla geri aranma talebinde bulunabilir. Bu şekilde, sorunu kendileri çözmek için zaman harcamak zorunda kalmayacaklar ve sorunu gerçek bir kişinin halletmesine izin verecekler.

Telefon desteği yoksa, Wix kullanıcıları e-posta yoluyla da ulaşabilir veya ilgili makaleleri ve video eğitimlerini bulmak için Wix’in çevrimiçi yardım merkezinde arama yapabilir.

WordPress’ten Wix’e Kolay Geçiş : Çoğunluğa katıldıysanız ancak WordPress’in aradığınız basitlikten yoksun olduğunu kısa sürede fark ettiyseniz, Wix kolay bir çıkış yolu sunar. Tek yapmanız gereken Wix’in blog içe aktarma aracına WordPress blog URL’sini girmek ve tek tıklamayla WordPress blogunuz bir Wix bloguna dönüştürülecek.

Bu içe aktarma aracıyla, sıfırdan bir şey oluşturmadan yalnızca Wix’e taşımak istediğiniz blogları seçebilirsiniz.

Kesintisiz Güvenlik ve Bakım : Web sitenizin Wix gibi kapalı bir ekosistemde barındırılmasının avantajı, teknik ekibin tüm bakım ve güvenliği halletmesidir. Bu, yedekleme oluşturmak, uygulamaları güncellemek veya güvenlik hatalarını düzeltmek için parmağınızı bile kıpırdatmanıza gerek kalmayacağı anlamına gelir.

Tüm güncellemeler şirket içi teknik ekip tarafından uygulanır ve dağıtılır, böylece bir güncelleme olduğunu bile fark etmezsiniz. Buna karşılık, WordPress bunların hiçbirini kutudan çıkarır çıkarmaz, bu nedenle temelde kendi başınızasınız.

Ayrıca Wix siteleri, e-ticaret ödemeleri için PCI DSS’den SOC Tip 2’ye ve ISO 27001, 27701, 27018 ve 27017’ye kadar en yüksek endüstri güvenliği uyumluluğunu geçer.

Yönetilen Altyapı ve Site Veri Yedeklemeleri : Wix, güvenilirlik için kendi başınıza halletmek zorunda kalmayacağınız daha da faydalı özellikler sunar. Veri merkezi altyapıları, rutin bakım sırasında bile sitenizi her zaman kullanılabilir durumda tutacak kadar sağlamdır. Ayrıca, otomatik ölçeklendirme, sitenizin ani trafik artışlarını bir an bile kaçırmadan yönetmesine olanak tanır.

Ayrıca, site verileriniz her zaman güncel tutulur ve tüm bu Wix veri merkezlerinde tutulan yedek kopyalarla yedeklenir. Sitenizin ziyaretçiler tarafından kullanılabilir olup olmadığı veya bir şeyler ters giderse geri yükleyip geri yükleyemeyeceğiniz konusunda asla endişelenmezsiniz.

Wix Kayıpları

Sınırlı Esneklik : Wix’in kullanımı WordPress’ten daha kolay olabilir, ancak bunun esnekliğin bedeli vardır.

Örneğin, ücretsiz şablonlar, deneyimsiz inşaatçılar için yeterince iyi tasarımlara sahiptir, ancak daha gelişmiş web sitesi yaratıcıları için sınırlayıcıdır. Web sitesi yayına girdikten sonra farklı bir şablona geçemeyeceğinizden bahsetmiyorum bile.

Wix ayrıca açık kaynak değildir, bu nedenle programcılar ve diğer teknoloji meraklısı kullanıcılar, onun temel kodlarını kurcalayamazlar. Son olarak, App Market’teki 250’den fazla uygulama, sitenin işlevselliğini artırabilir, ancak binlerce WordPress eklentisine kıyasla sönük kalırlar.

Ezici Blog Özellikleri : Wix, blog yazarları düşünülerek oluşturulmadı, bu nedenle yazılı içerik web sitenizin ana cazibe merkeziyse, bunun yerine WordPress’i seçin.

Wix, kategoriler, etiketleme, kapak resmi ve gönderi planlama gibi temel blog özellikleri sunsa da, yerel yorum gibi diğer hayati unsurlardan yoksundur.

Okuyucuların yorumları için, Wix yalnızca bir dizi spam göndericiye karşı çok daha savunmasız olan Facebook yorumları sunar. Ayrıca, Wix düz blog düzenleyicisi, WordPress’in Gutenberg’in sürükle ve bırak işlevine sahip değildir, bu nedenle biçimlendirme seçenekleri sınırlıdır.

Reklamsız Site Tüm Planlarda Bulunmaz : Ücretsiz bir Wix web sitesi, Wix reklamları ve bir Wix alt alan adı ile birlikte gelir. Hiçbir şey için ödeme yapmazsınız, ancak markalaşma için iyi değildir.

Çıkması Zor : Wix web siteleri altyapılarında barındırılır, bu nedenle onlarla bir web sitesi oluşturduğunuzda, ömür boyu barındırmalarında takılıp kalır. Ayrıca, WordPress’in İçe ve Dışa Aktarma işlevinden de yoksundur, bu nedenle web sitesi dosyalarınızı Wix’ten WordPress’e taşımak zordur.

Bir fikir vermesi açısından gönderileriniz RSS dosyaları şeklinde import edilirken görsellerinizin manuel olarak aktarılması gerekecektir. Çoğu kullanıcı için bu karmaşık prosedür, onları geçiş yapmaktan caydırmak için yeterlidir.

Düşük Yerleşik SEO İşlevi : Sitenizde yalnızca doğrudan veya sosyal medya trafiği alıyorsanız, Wix korkunç bir seçim değildir. Ancak arama motoru görünürlüğü söz konusu olduğunda, Wix WordPress’in gerisinde kalıyor.

Wix, URL’lerini görüntülemek için Javascript’e güvendiği ve taranmasını zorlaştırdığı için teknik SEO açısından yetersiz değildir. Javascript ayrıca kodun şişmesine yol açarak daha yavaş sayfalara neden olur.

Sonuç

Wix ve WordPress açısından, ilk web sitenizi oluştururken yardıma ihtiyacı olan bir acemi iseniz, Wix sizi hızlı bir şekilde çevrimiçi hale getirebilir. Sürükle ve bırak düzenleyicisinin kolaylığı rakipsizken, çok çeşitli ücretsiz şablonları, bütçenizi zorlamadan size profesyonel görünümlü bir web sitesi sağlayabilir.

İçerikten gelir elde eden yüksek trafikli web siteleri için, WordPress en iyi içerik yönetim sistemi olmaya devam ediyor.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu