Sosyal Medya

Tiktok Reklam Verme ve Tiktok Reklam Modelleri

Hala TikTok’un sadece çocuklar için olduğunu düşünüyorsanız, markanız için önemli bir sosyal medya reklam seçeneğini kaçırıyorsunuz demektir.

TikTok, Eylül ayında 1 milyar kullanıcıyı aştı ve TikTok reklamları artık dünya çapında tahmini 825 milyon yetişkin kitleye ulaşabiliyor.

2021 TikTok Reklam İstatistikleri

Daha genç yetişkinlere, özellikle kadınlara pazarlama yapıyorsanız, TikTok’ta reklam vermek doğaldır. TikTok kullanıcılarının neredeyse yarısı (%43) 18 ila 24 yaşları arasında. Bu yaş kategorisindeki kadınlar, TikTok’un reklam izleyicisinin yaklaşık dörtte birini (%24,7) oluşturuyor.

2021 TikTok Reklam İstatistikleri

TikTok’un en büyük kitlesi 120.768.500 kişiyle Amerika Birleşik Devletleri’nde. Ancak daha da ilginci, TikTok reklamlarının Kuzey Amerika dışındaki ülkelerde, özellikle Orta Doğu ve Asya’da ulaşabileceği yetişkin nüfusun yüzdesi.

2021 TikTok Reklam İstatistikleri

Uluslararası bir kitleye pazarlama yapıyorsanız TikTok’taki reklamlar mükemmel bir erişim sunar.

Peki, TikTok’ta reklam vermeye kimler yatırım yapmalı? Geniş bir kitle yelpazesine sahip markalar, küçük bir TikTok kampanyasını test etmeye değer bulsa da, TikTok reklamları muhtemelen aşağıdakiler için en iyi sonuçları verecektir:

 • 35 yaş ve altı müşterilere pazarlama yapan markalar
 • Özellikle 18-25 yaş arası kadınları hedefleyen markalar
 • Asya veya Orta Doğu’da güçlü bir varlığı olan (veya oluşturmayı umut eden) markalar

TikTok Reklam Türleri

İşte TikTok’un reklam platformunda ve uygulama ailesinde yayınlayabileceğiniz tüm reklam türleri. Tüm reklam türleri her alanda mevcut değildir. Bu gönderide tüm biçimler için TikTok reklam özelliklerine göz atın.

1. Feed İçi Reklamlar

Bu tür TikTok reklamları, insanlar “Sizin İçin Sayfalarında” (FYP) gezinirken görünür.

Feed İçi reklamlar 60 saniyeye kadar uzunlukta olabilir (ancak 9 ila 15 saniye arasındaki videolar “tatlı nokta” gibi görünmektedir). TikTokers, bu reklamlarla beğeniler, yorumlar (bazen) ve paylaşımlar yoluyla gerçekten etkileşim kurabilir. Kapak tarafında, bu reklamlar da atlanabilir.

Bu tür TikTok reklamı oluşturan markalar, bir açılış sayfasına bağlantı veren bir harekete geçirici mesaj düğmesi içerebilir. Amacınız TikTok’tan trafik veya satış çekmekse, Akış İçi reklamlar işinizi görebilir.

Feed İçi Reklamlar

2. TopView Reklamları

TopView Reklamları, Marka Devralmaları üzerine kurulu yeni bir reklamcılık seçeneğidir.

TopView Reklamlarını farklı kılan, Markalı Devralma Reklamlarından farklı olarak, TikTok kullanıcılarının uygulamayı açar açmaz bir reklam bombardımanına uğramamasıdır  TopView Reklamları, 3 saniye sonra akış içi ilk gönderidir.

TopView Reklamları

Otomatik oynatılan ve sesli 60 saniyeye kadar tam ekran video ile TikTok’un en premium gayrimenkulü olan Sizin İçin sayfasının üst kısmında görünür.

3. Marka Devralma Reklamları

Bu tam ekran reklamlar, birisi TikTok’u açar açmaz FYP’de görünür. 3 ila 5 saniyelik videolar (veya 3 saniyelik görüntüler) kullanılarak oluşturulurlar ve izleyicileri bir Hashtag Yarışmasına veya açılış sayfasına yönlendirirler. Markalar, kampanya hedeflerine bağlı olarak ikisinden birini seçebilir.

TikTok kullanıcıları günde yalnızca bir Markalı Devralma reklamı görüyor. Bu, reklam alanı için daha az rekabet anlamına gelir, ancak aynı zamanda onları biraz pahalı hale getirir.

4.Markalı Hashtag Mücadelesi

Bu sponsorlu hashtag meydan okumaları, TikTok’un Keşfet Sayfasının üst kısmında gösterilir. Bu reklam biçimi, daha fazla etkileşim (ortalama %8,5 ) sağlar ve kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği de teşvik eder.

İşte bu tür TikTok reklamlarının nasıl çalıştığına dair bir anlık görüntü:

 • Bir izleyici, Keşfet Sayfasının üst kısmındaki markalı hashtag yarışmasını tıklar.
 • Yarışmanın açıklamasını, kuralları, sponsor markanın logosunu ve web sitelerinin bağlantısını içeren bir Marka Yarışması sayfasına yönlendirilirler.
 • TikTokers daha sonra gönderilerini tanıtmak için markanın hashtag’ini kullanarak meydan okumaya dayalı olarak kendi içeriklerini oluşturur.

Markalı Hashtag Mücadelesi

5. Markalı Efektler

Snapchat ve Instagram’ı düşünün! Tıpkı bu platformlarda olduğu gibi Branded Effects, markaların kendi tanıtımları için TikTok üzerinde paylaşılabilir çıkartmalar, filtreler ve özel efektler oluşturmasına olanak tanır. Markalar genellikle bu formatı diğer TikTok reklamlarıyla birleştirir.

Fayda? Filtreler ve özel efektler genellikle yüksek sesli ve gösterişlidir, bu da onları TikTok’un izleyicileri için mükemmel kılar. Bu tür reklamlar, etkileşimi artırmak ve aynı şekilde daha fazla UGC almak için idealdir.

Örneğin 2019 Yılın da PUMA, Future Flash koleksiyonunu #FlashOfFuture etiketi altında tanıtmak için bir Branded Effect (hashtag yarışmasıyla birlikte) oluşturdu. Bu kampanya o sırada 587,5 milyon kez görüntülendi.

Markalı Efektler

TikTok Reklam Kampanyası Nasıl Kurulur?

Bir TikTok reklam kampanyası oluşturmak için TikTok Reklam Yöneticisine gitmeniz yeterlidir. Bir TikTok Reklam Yöneticisi hesabı oluşturmadıysanız, önce bunu yapmanız gerekir .

Hedefinizi seçin

Başlamak için TikTok Reklam Yöneticisi’ne giriş yapın ve Kampanya düğmesine tıklayın.

Hedefinizi seçin

TikTok’un üç kategoriye ayrılmış yedi reklam hedefi vardır:

Tanıma

 • Erişim : Reklamınızı maksimum sayıda kişiye gösterin (beta sürümünde).

Düşünce

 • Trafik : Trafiği belirli bir URL’ye yönlendirin.
 • Uygulama Yüklemeleri : Uygulamanızı indirmek için trafik çekin.
 • Video Görüntülemeleri : Video reklam oynatmalarını en üst düzeye çıkarın (beta sürümünde).
 • Müşteri Adayı Oluşturma : Müşteri adaylarını toplamak için önceden doldurulmuş bir Hızlı Form kullanın.

Dönüşümler

 • Dönüşümler : Sitenizde satın alma veya abonelik gibi belirli işlemleri artırın.
 • Katalog Satışları : Ürün kataloğunuza dayalı dinamik reklamlar (beta sürümündedir ve yalnızca desteklenen bölgelerde yönetilen reklam hesabı olanlar tarafından kullanılabilir ).

Reklam Amacı Levent Demirbaş

2. Kampanyanıza Bir Ad Verin ve Bir Bütçe Belirleyin

Kampanyanıza, ekibiniz tarafından kolayca tanınabilecek bir ad verin. En fazla 512 karakter olabilir.

Cepleriniz dipsizse veya bütçe limitlerini kampanyanın tamamı yerine belirli reklam grupları için belirlemeyi tercih ediyorsanız, kampanya bütçenizde Limitsiz ayarını seçebilirsiniz. Aksi takdirde, kampanyanız için Günlük veya Ömür Boyu bütçe belirlemek isteyip istemediğinizi seçin (bununla ilgili daha fazla bilgi aşağıdadır).

Kampanyanıza Bir Ad Verin ve Bir Bütçe Belirleyin

3. Reklam Grubunuzu Adlandırın ve Yerleşimleri Seçin

Her kampanya bir ila 999 reklam grubu içerir. Her bir reklam grubu adı en fazla 512 karakter olabilir.

Her reklam grubu için farklı yerleşimler seçebilirsiniz. Tüm yerleşimler her yerde mevcut değildir:

 • TikTok yerleşimi : Sizin İçin akışındaki yayın içi reklamlar.
 • Haber Kaynağı Uygulama yerleşimi : TikTok’un diğer uygulamalarında içindeki reklamlar.
 • Pangle yerleşimi : TikTok izleyici ağı.
 • Otomatik yerleştirme , TikTok’un reklam dağıtımını otomatik olarak optimize etmesine olanak tanır.

Reklam Grubunuzu Adlandırın ve Yerleşimleri Seçin

4. Otomatik Kreatif Optimizasyonu Kullanıp Kullanmayacağınızı Seçin

Tek tek reklamlar oluşturma aşamasına gelene kadar reklam öğenizi yüklemeyeceksiniz. Ancak şimdilik, TikTok’un resimlerinizin, videolarınızın ve reklam metninizin kombinasyonlarını otomatik olarak oluşturmasına izin verip vermeyeceğinize karar verebilirsiniz. Reklam sistemi daha sonra yalnızca en iyi performans gösterenleri gösterecektir.

TikTok, yeni reklamverenlerin bu ayarı açmasını önerir.

5. Kitlenizi Hedefleyin

Çoğu sosyal reklam gibi, TikTok da reklamlarınızı özellikle hedef pazarınıza göstermenize olanak tanır . Benzer veya özel bir hedef kitle kullanabilir veya reklamlarınızı şunlara göre hedefleyebilirsiniz:

 • Cinsiyet
 • Yaş
 • Konum
 • Dil
 • İlgi Alanları
 • Davranışlar
 • Cihaz Ayrıntıları

Kitlenizi Hedefleyin

6. Reklam grubu bütçenizi ve planınızı belirleyin

Genel kampanyanız için zaten bir bütçe belirlediniz. Şimdi sıra, reklam grubu için bütçeyi ve yayınlanacağı planı belirlemeye geldi.

Reklam grubunuz için bir günlük veya toplam bütçe seçin, ardından başlangıç ​​ve bitiş zamanlarını seçin. Gün bölümlendirme altında , reklamınızı günün belirli saatlerinde (hesabınızın saat dilimine göre) yayınlamayı da seçebilirsiniz.

7. Teklif stratejinizi ve optimizasyonunuzu belirleyin

Öncelikle, optimizasyon hedefinizi seçin: dönüşüm, tıklamalar veya erişim. Kampanya hedefiniz bu hedefi otomatik olarak belirleyebilir.

Ardından, teklif stratejinizi seçin.

8. Reklamlarınızı Oluşturun

Her reklam grubunda en fazla 20 reklam olabilir. Her reklam adı en fazla 512 karakter olabilir ve yalnızca dahili kullanım içindir (reklamın kendisinde görünmez).

Öncelikle, reklam biçiminizi seçin: resim, video veya Spark reklamı. TikTok uygulamalarının ailesi yerine TikTok’un kendisine bağlıysanız, yalnızca video veya Kıvılcım reklamları kullanabilirsiniz.

Varsayılan küçük resimlerden birini seçin veya kendinizinkini yükleyin. Ardından, metninizi ve bağlantınızı girin. Ekranın sağ tarafında reklamınızın önizlemesine göz atın, ilgili izleme bağlantılarını ekleyin ve Gönder ‘i tıklayın.

Reklamlarınızı Oluşturun

Reklamınız yayınlanmadan önce bir inceleme sürecinden geçecek.

Sonuç

Tiktok kampanya türleri ve nasıl kampanya oluşturabileceğinizi adım adım anlattım. Umarım yazımı faydalı bulursunuz. Tiktok reklamcılığı hakkında aklınıza takılan herhangi bir soru olursa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu