Sosyal Medya

Instagram Pazarlama Rehberi

Pekala, size öğretmeden önce, size Instagram’a genel bir bakış atmama izin verin.
 
Oluşturulduğundan bu yana, dünya çapında 1.318 milyardan fazla aktif kullanıcıyla. Fotoğraf paylaşımı için en iyi platform haline geldi.
 
Ayrıca sitede çok sayıda takipçisi olan çok sayıda etkileyici var; doğru plan ile etkili bir marka da olabilirsiniz.
 
Instagram’da başarılı olmak için. Yenilerini getirirken mevcut takipçilerle alakalı kalmak için doğru içeriği yayınlamanız gerekir.
 
Ancak, kitlenizi büyütmek için hangi tür gönderilerin en iyi sonucu verdiğini bilmek çok çalışma gerektirebilir. Bunu akılda tutarak, çevrimiçi ortamda başarılı olmanıza yardımcı olacak. En iyi Instagram pazarlama ipuçlarından bazılarını size öğreteceğim.

Instagram Pazarlama Nedir?

Instagram pazarlaması, marka bilinirliği oluşturmak ve ürünleri paylaşmak için hedef kitlelerine ulaşmak için. Instagram’ın gücünden yararlanan markaların sürecini ifade eder. Platform, pazarlamacılara veya işletmelere, ücretli ve ücretsiz seçenekler de dahil olmak üzere. Arzu ettikleri kitlelerle bağlantı kurmaları için çeşitli yollar sunar.

Instagram pazarlaması, marka bilinirliği oluşturmak ve ürünleri paylaşmak için hedef kitlelerine ulaşmak için. Instagram'ın gücünden yararlanan markaların sürecini ifade eder. Platform, pazarlamacılara veya işletmelere, ücretli ve ücretsiz seçenekler de dahil olmak üzere. Arzu ettikleri kitlelerle bağlantı kurmaları için çeşitli yollar sunar.

Instagram’dan alınan istatistiklere göre, ilişki kurmak için en iyi platform. Instagram tarafından ankete katılan insanların yüzde 70’i, platformdayken video izlemekten çekinmiyor.
 
Bu istatistiklerden, Instagram’ın pazarlamacılar ve işletme sahipleri için ne kadar mükemmel bir yer olduğunu görmek kolaydır.

Pazarlamacılar Instagram’ı Neden Önemsemeli?

Platform 25-34 yaş arasındakilerin yüzde 31,5’ini barındırırken, fotoğraf paylaşım uygulaması. 18-24 yaş arasındakilerin yüzde 30,1’i, 35-44-44 yaş arasındakilerin yüzde 16,1’i ile her yaştan izleyiciyi de ağırlıyor. Yaşındakiler ve 45-54 yaş arasındakilerin yüzde 8’i Instagram platformunu aktif olarak kullanıyor.
 
Bu rakamlar, yanlış kitle algısına rağmen. Hedef kitlenizin Instagram’a giriş yapma olasılığının yüksek olduğunu. Giriş yaptıklarında onları içerikle karşılamanız gerektiğini ortaya koyuyor.
 
Kullanıcıların büyüklüğü ve çeşitliliğine ek olarak, Instagram kullanıcılarının yüzde 90’ı en az bir işletmeyi takip ediyor. Şirketlerle olan bu organik etkileşim, diğer sosyal platformlara kıyasla keskin bir şekilde duruyor.
 
Bu ölçümlerin dışında Instagram, çeşitli başka nedenlerle de bir pazarlamacının hayalidir. Bunları aşağıda parçalıyoruz.
 • Anlatı: Instagram, geleneksel yazılı hikaye anlatımına odaklanmasa da, platform. Pazarlamanın özünde yer alan resimler aracılığıyla bir anlatı paylaşmakla ilgilidir. Platform, estetik açıdan çekici gönderiler. Hikayeler ve reklamlar aracılığıyla markanızın öyküsünü hayata geçirmek için mükemmeldir.
 • Erişim: Her ay bir milyardan fazla hesap Instagram kullanıyor. Bir milyar. Platform, kitlelere neredeyse sınırsız erişim sağlayarak erişiminizi büyük ölçüde genişletmenize olanak tanır.
 • Topluluk Katılımı: Instagram’ın markalarla yüksek etkileşim oranlarını yukarıda tartıştık. Bu rakamın dışında Instagram, pazarlamacılara topluluk üyeleriyle bağlantı kurmak için. Benzersiz fırsatlar sunarak sohbeti ve katılımı teşvik ediyor.
 • Rekabetçi Mercek: Şu anda Instagram pazarlamasını bir strateji olarak kullanmıyor olsanız bile. Büyük olasılıkla rakiplerinizin kullanma olasılığı yüksektir. Rakiplerinizin paylaştığı şeyleri, iyi performans gösteren ve olmayanları değerlendirmek için platformun görünürlüğünden yararlanın. Doğrudan rakipleriniz için neyin başarısız ve başarılı olduğunu görerek topluluğunuz için en iyi uygulamaları oluşturun.

Kullanım istatistikleri ile birleştiğinde, Instagram pazarlamasının bu dört avantajı, platformdaki varlığınızı bir zorunluluk haline getirir.

Markanızı Instagram’da Nasıl Başlatırsınız?

Bunların hepsi teoride kulağa harika gelse de, markanızı Instagram’da pazarlamanın gerçek uygulamasını nasıl hayata geçiriyorsunuz ?

Aşağıdaki bölümde, işletme hesabınızı oluşturmaktan Instagram pazarlama analitiğinin gizemini çözmeye kadar her şeyi yıkıyoruz.

Instagram İşletme Hesabınızı Özelleştirin

Kendinizi bir işletme olarak kurduktan sonra. Profilinizi başarı için optimize edebilirsiniz.
 
Instagram, işletmelere kişisel hesaplarda bulunmayan çeşitli benzersiz özellikler sunar. Hepsinden yararlanmak akıllıca olacaktır.
 
 • İletişim Bilgileri : Takipçilerinizin sizinle doğrudan iletişim kurabilmesi için fiziksel adresinizi. E-posta adresinizi ve telefon numaranızı ekleyin. Bu iletişim bilgilerini eklediğinizde, Instagram ilgili düğmeleri (Ara, Yol Tarifi Al, E-posta) otomatik olarak oluşturur.
 • Kategori veya Kategoriler : Bu gruplamalar, adınız altında döngüsel konular olarak görünür. Markanızın neyle ilgili olduğunu göstermenin basit bir yoludur. 
 • Harekete Geçirici Mesaj Düğmeleri : Ziyaretçilerin randevu almak veya rezervasyon yapmak gibi. Belirli işlemleri gerçekleştirmesine olanak tanımak için bu düğmeleri iş tekliflerinize göre uyarlayabilirsiniz. Bu düğmeleri profilinize dahil etmek için Profili Düzenle, İletişim Seçenekleri’ni seçin ve bir Eylem düğmesi ekleyin.

Bir Instagram Pazarlama Stratejisi Oluşturun

İster yeni başlıyor olun, ister Instagram pazarlama stratejinizi geliştirmek istiyor olun. Aşağıdaki dört adım bilinçli ve başarılı kampanyalar oluşturmanıza yardımcı olabilir.
 
Bazı hedefler belirleyin. Bunlar, nihai amacınıza bağlı olarak işletmeden işletmeye değişir. İster yeni müşteri adayları elde etmek ister markanızı bir sektör lideri olarak konumlandırmak isteyin. Kampanyalarınızın başarmaya çalıştığı açıkça tanımlanmış hedeflere ihtiyacınız var.
 
Başarılı bir dijital kampanya için anahtar kelime araştırması şarttır. Instagram’da farklı değil. Instagram, çarpıcı görsel görüntülere ev sahipliği yapsa da, hashtag kullanımı yoluyla birçok keşif gerçekleşir. Platform, kullanıcıların ilgili içeriği bulmasına yardımcı olmak için hashtag’lere çok fazla güvendiğinden. Anahtar kelimeler platformdaki keşfin temeli olarak çalışır.
 
Kitlenizi tanımlayın. Instagram’ın kitlesinin çok büyük olduğunu zaten belirledik, ancak bu sizinkinin öyle olduğu anlamına gelmez. Açıkça tanımlanmış bir hedef kitle, istediğiniz eylemi gerçekleştirme olasılığı en yüksek olan kişilere ulaşma şansınızı artırır.
 
Belirli pazarınız için en iyi uygulamaları öğrenmek için rakip araştırması yapın. Instagram pazarlama stratejinizi oluştururken, performanslarının ayrıntılı bir. Görünümünü elde etmek için rakip verilerini daha derinlemesine inceleyin. Rakip verilerini kendinizinkiyle karşılaştırarak gerçekçi bir. performans görünümü elde edebilir ve stratejilerinizi buna göre uyarlayabilirsiniz.

İçerik Göndermeye Başlayın

Ölçülebilir bir strateji belirledikten ve profilinizi oluşturduktan sonra sıra içerik yayınlamaya gelir.
 
Ancak, Yayınla’yı seçmeden önce ne paylaştığınızı, ne zaman paylaştığınızı ve gönderinizin estetiğini dikkatlice düşünmelisiniz.
 
Herhangi bir sosyal platformda, işletmeniz bir marka sesi iletmelidir. Bu ses yalnızca gerçek yazılı metne atıfta bulunmaz. Gönderilerinizin ve hashtag’lerinizin renk paletini, gönderi türünü ve temasını içerir.
 
Renk
Belirli renkler izleyicide duygusal bir tepkiyi tetiklediğinden. Renk psikolojisi içerik pazarlamasında önemli bir rol oynar. Instagram gönderileriniz için bir renk paleti seçerken, markanızın genel mesajını somutlaştıran tonları seçin.
 
Şirket, izleyiciye tatil hayali kuran mavi tonları vurguladı.
 
Renk paletinizi seçerken markanızın özünü yansıtan tonları tercih ettiğinizden emin olun. Ardından, bu renk paletini içeriğinize çekin.
 
Yazı tipi
Instagram, pazarlamacılara standart resim gönderileri, makaralar. IGTV ve çok daha fazlasını içeren birçok gönderi türü sunar. Seçtiğiniz gönderi türü de bir işletmenin markasına bağlıdır.
 
Örneğin, tanıtımını yaptığınız işletme eğlenceli ve gündelik mi yoksa resmi mi?
 
Daha rahat işletmeler için ilgi çekici, komik videolar. Kitlenin dikkatini çekmenin kesin bir yoludur.
 
Tersine, şakacı videolar, daha fazla düğmeli kuruluşlar için büyük olasılıkla kaçınılması gereken bir yoldur.
 
Hashtag’ler
Hashtag’lerin topluluğunuzu büyütmenize nasıl yardımcı olabileceğini zaten tartışmıştık. Instagram, gönderi başına 30 alanla hashtag’ler için çok yer sağlar . Bununla birlikte, genel bir en iyi uygulama. Dağıtıma yardımcı olmayacağı için çok fazla kullanmaktan kaçınmaktır 3-5 yeterli olacaktır.
 
Hashtag’leriniz ayrıca markanızın sesini ve kimliğini yansıtmalı. Topluluk üyelerinin ilgi alanlarını arayarak işletmenizi bulmalarına olanak sağlamalıdır.
 
Ek olarak şunları yapmak isteyeceksiniz.
 
 • Genel hashtag’lerden kaçının.
 • Keşfedilebilirliğe yardımcı olmak için yerleşik, nişe özgü hashtag’leri kullanın.
 • Alakalı hashtag’leri dahil et.
Hashtag’lerden hareketle, takipçilerinizle etkileşim kurmanın önemini tartışalım.

Takipçilerle Etkileşim

Herkes duyulmak ister ve Instagram takipçileriniz de farklı değildir. Bu nedenle, gönderilerini beğenerek ve yorumlarını yanıtlayarak onları duyduğunuzu. Takdir ettiğinizi bildiklerinden emin olun.
 
Bu uygulama, işletmenize karşı iyi niyet oluşturur ve takipçileri sizinle tekrar etkileşime geçmeye teşvik eder.

Analitiklerinizi İzleyin

Instagram, performansınızın hem kuşbakışı hem de ayrıntılı bir görünümünü elde etmenizi sağlayan. Oldukça kapsamlı bazı analizlere sahiptir.

Keşfedebileceğiniz birden fazla metrik olsa da, iyice aşina olmanızı önerdiğimiz en önemlileri burada bulabilirsiniz.

Ulaşmak

Erişim metrikleri aracılığıyla, gönderinizi kaç benzersiz hesabın görüntülediğini öğrenirsiniz.
 
Gönderiniz alışılmadık derecede yüksek veya düşük bir erişim puanı aldıysa, sonucu etkileyen faktörleri değerlendirebilirsiniz. Örneğin, hangi hashtag’leri kullandınız? Ne zaman posta attın? Harekete geçirici mesajınız (CTA) anlaşılır mıydı?
 
Erişim metriklerine dayalı olarak bu soruları sormak. Daha iyi performans için gelecekteki kampanyaları optimize etmenize yardımcı olabilir.
 
Gönderinizin toplam erişimini sahip olduğunuz takipçi sayısına bölerek erişim oranınızı ölçebilirsiniz.
Gönderiniz alışılmadık derecede yüksek veya düşük bir erişim puanı aldıysa, sonucu etkileyen faktörleri değerlendirebilirsiniz. Örneğin, hangi hashtag'leri kullandınız? Ne zaman posta attın? Harekete geçirici mesajınız (CTA) anlaşılır mıydı?

Satış

Instagram’ın alışveriş özelliklerine ek olarak, bağlantılara. UTM parametreleri ekleyerek insanları web sitenize çekin.
 
Bu işlev, Instagram üzerinden ne kadar gelir kazandığınız da dahil olmak üzere dönüşümleri izlemenizi sağlar. Bu ölçümler, seçtiğiniz web analizi programında saklanır ve Instagram pazarlama stratejinizin ne kadar. Trafik çektiği ve hangi içeriğin gerçek satışa dönüştüğü konusunda somut bilgiler sağlayabilir.

Kaydetme

Instagram kayıtları, kullanıcıların gönderinin altındaki “yer imi” öğesini seçerek. Gönderileri daha sonra “kaydetmelerine” olanak tanır.
 
Zaman içindeki tasarrufları takip ederek, hangi içerik parçalarının en yüksek tasarruf sayısını sağladığını belirleyebilir. Ve Instagram pazarlama stratejinizi bunu yansıtacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
 
Instagram pazarlama stratejistlerinin inceleyebileceği başka birçok ölçüm olsa da. Bu üçü, iyi performans gösteren içeriğin net bir görünümünü sunarak mevcut ve gelecekteki stratejileri bilgilendirir.

Instagram Pazarlaması İçin En İyi İpuçları

Milyonlarca aktif kullanıcısı olan. Instagram, işletmelerin ürün ve hizmetlerini pazarlaması için önemli bir platformdur. Ancak, dikkat çekmek için yarışan bu kadar çok markayla, kalabalığın arasından sıyrılmak çoğu zaman zordur.
 
Başlamak için yardıma ihtiyacınız varsa, Instagram’da pazarlamaya yönelik en iyi ipuçlarımızı burada bulabilirsiniz.

Ücretsiz Instagram Pazarlama Araçlarını Kullanın

Instagram’daki işletme profilleri, Meta işletme profillerinden tamamen farklı değildir.
 
Analizler aracılığıyla, gösterimler. Etkileşim verileri ve daha fazlası gibi istatistikleri görüntüleyebilirsiniz.
 
Hatta takipçilerinizin yaşları, cinsiyetleri, konumları ve en aktif saatleri dahil olmak üzere. Demografik bilgilerinin bir dökümünü bile alabilirsiniz .
 
İçgörüler de sadece genelleştirilmiş değildir. Örneğin, o dönem için kaç gösterim kazandığınızı. En iyi gönderilerinizin neler olduğunu gösteren. o haftaya ait gönderilerle ilgili özel bilgiler edinebilirsiniz.
 
Bu ücretsiz araçlar paha biçilemez çünkü bunları. Kullanıcıların içeriğinizle tam olarak nasıl etkileşime girdiğini anlamak için kullanabilirsiniz.
 
Kullanıcıların gönderilerinizle nasıl etkileşim kurduğunu ne kadar çok bilirseniz. Etkileşimi artırmak için içeriğinizi o kadar iyi ayarlayabilirsiniz.
 
Neredeyse her zaman dikkat çekici olan bir gönderi kategorisi, ürün tanıtımlarıdır.

İnsanları (Kibarca) Satın Almaya Teşvik Eden Ürün Fragmanları Yayınlayın

Ya Instagram’da ürün tanıtımları yayınlayarak daha fazla ürün satabilseydiniz? Yapabilirsiniz.

Instagram, ürünlerinizin reklamını yapmak için harika bir yerdir. Kartlarınızı doğru oynarsanız, reklamlarla da kullanıcıları rahatsız etmez veya korkutmazsınız.

Çok ısrarcıysanız, takipçiler sinek gibi düşecektir. Bununla birlikte, ürün tanıtım gönderileri, ürününüz hakkında konuşmanın ve çok çalışıyormuş gibi görünmeden heyecanı artırmanın basit bir yoludur.

Ayrıca bazı sponsorlu reklamlar oluşturmaya yardımcı olur.

Sponsorlu Reklamlar Oluşturun

Instagram reklamları platformda sıradan hale geldi. En iyi kısım? Bir reklam bütçesi belirleyerek bunlara ne kadar harcamak istediğinizi kontrol edebilirsiniz.
 
Karusel özelliği ile sadece bir sponsorlu Reklam veya birden fazla Reklam gösterebilirsiniz .
 
Bu, markaların hedef kitlelerini yepyeni bir şekilde hedeflemesine olanak tanır. Sponsorlu gönderilerden önce, yalnızca hesabınızı takip eden kullanıcılar güncellemelerinizi ve fotoğraflarınızı görebilirdi.
 
Artık markalar, erişimlerini her zamankinden daha fazla artırmak için hedef kitlelerine uyan herkese fotoğraflarını tanıtabilir .
 
Sponsorlu reklamlar için. Cezbetmek istediğiniz hedef demografiye hitap etmek için ilgi çekici içerik kullanın.
 
Ayrıca mevcut gönderileri sponsorlu reklamlara dönüştürebilirsiniz, bu nedenle en iyi gönderilerinize göz atın.
 
Bu yüksek performanslı gönderileri daha sonra. Sponsorlu reklamlar aracılığıyla potansiyel müşterilere iletebilirsiniz.
 
Daha fazla etkileşim için farklı kitlelere aynı anda birden fazla gönderi yayınlayın. Yayınlayabileceğiniz başka birçok sponsorlu reklam biçimi olduğunu unutmayın, örneğin.
 
 • Fotoğraf.
 • Video.
 • Dönen/Dinamik Reklamlar.
 • Hikayeler.
 • Reels.
Sponsorlu olsun ya da olmasın. Instagram Stories veya Reels, takipçilerle bağlantı kurmanın başka bir mükemmel yoludur.

Instagram Hikayelerini Kullanın

Potansiyel müşteriler oluşturmak istiyorsanız Instagram Stories size yardımcı olmak için burada. Bu özellik, Snapchat Stories’e çok benzer ve hatta doğrudan bir rakiptir.

Instagram Hikayeleri, haber akışında görünmek yerine, üzerinde küçük bir alanda görünür.

Bir kullanıcı en üstteki fotoğrafınıza tıkladığında, Hikayenizi görebilecekleri bir pencere açılır.

Instagram Hikayeleri, “slayt gösterisi” biçiminde geldikleri için normal gönderilerden farklıdır.

Yalnızca 24 saat canlı kalırlar, ancak bunları herhangi bir cihazınıza kaydedebilir. Ve daha sonra tekrar kullanabilirsiniz.
 
Instagram Hikayelerinin markalar için faydaları gerçekten sonsuzdur. Yeni başlayanlar için Hikayeler, kullanıcıların günlük olarak baktığı takipçi zaman çizelgelerinin en üstünde gösterilir.
 
Markalar, normal gönderiler kadar “yüksek kaliteli” olmayabilecek içeriden öğrenilenlerin perde arkası. Gönderilerini yakalamak için hikayeleri kullanabilir.
 
Ayrıca, markanızın “estetiğine” uygun içerikler veya Stories ile ilgili. Instagram sayfanız hakkında çok fazla endişelenmenize gerek yok.
 
Instagram ayrıca Hikayeler özelliğinde fotoğraflar, kısa videolar, videoları geri sarma, canlı videolar. Makaralar veya Bumeranglar gibi farklı içerik türlerini denemeyi kolaylaştırır. Ek olarak, hikayeleriniz için harika görseller. Ve videolar oluşturmak için Canva ve InVideo gibi araçları kullanabilirsiniz.
 
Instagram Reels, 60 saniyeye kadar olan kısa videolardır. Hikayelerin aksine bunlar 24 saat sonra kaybolmaz. TikTok’a çok benzer şekilde. Videoyu geliştirmek için bir dizi yerleşik düzenleme aracı da kullanabilirsiniz.
 
Hikayelerde başka hesapları da etiketleyebilirsiniz. Bu, başka bir marka veya etkileyiciyle iş birliği yapıyorsanız harikadır.
 
Yüz filtreleri, metin veya çıkartmalar, görüntüleri düzenlemeyi veya eğlenceli, göz alıcı görseller oluşturmayı kolaylaştırır. Bununla birlikte, gönderilerinizi daha da geliştirmek için birçok kullanışlı uygulama Instagram ile entegre olur.
Instagram Reels, 60 saniyeye kadar olan kısa videolardır. Hikayelerin aksine bunlar 24 saat sonra kaybolmaz. TikTok'a çok benzer şekilde. Videoyu geliştirmek için bir dizi yerleşik düzenleme aracı da kullanabilirsiniz.
Eklediğiniz her fotoğraf ve video, eklediğiniz sırayla oynatılır.

Herhangi bir zamanda Hikayelere ekleyebileceğiniz gönderi sayısı sınırsızdır. Bu özellik dünya çapında tüm işletmeler tarafından kullanılabilir.
 
Hikayelere bilgisayarınızdan ve Instagram uygulamasından erişilebilir. Ve görüntülediğiniz sayfanın gizlilik ayarlarına bağlı olarak bunları doğrudan mesaj olarak paylaşabilirsiniz.
 
Halihazırda Instagram’da cinayet işleyen etkileyicilerle ortaklık yapmadıysanız. Birlikte çalışmak isteyeceğiniz birkaç kişi bulun ve onlara ulaşın.
Instagram pazarlamanızda çeşitlilik istiyorsanız. Instagram Reels’den uzakta birçok fırsat vardır.
 
 • Çift Kamera : Ön ve arkaya bakan kameranın aynı anda kullanılmasına izin verir.
 • Fotoğraf Remiksi : Kullanıcıların herkese açık videoları remix yapmasına izin verir.
 • Etkileşimli Çıkartmalar : Instagram hikayelerinize ekleyebileceğiniz. İzleyici etkileşimine izin verebileceğiniz özelleştirilebilir grafikler.
 • Kılavuz Sabitleme : kullanıcıların profil sayfalarında üç resim/makara sergilemesine izin verir.
 • Ortaklık Gelen Kutusu : Markaların potansiyel işbirlikleri hakkında. Etkileyicilere/kullanıcılara başvurduğu yer.
 • Reklam Öğelerini Bulun : Instagram’da reklam öğelerini keşfetmenize yardımcı olur.
 • Makaralar ve Hikayeler İçin Otomatik Altyazılar : Konuşma metni transkripsiyonları.
 • Takvim Araçları ve Abonelikler.
 • Reels Aracılığıyla Görsel Yanıtlar : Videoya kullanıcı yorumları eklemenizi sağlar.
“İş Ortağı Gelen Kutusu” ve “Reklam Öğeleri Bul” gibi bu araçlardan bazılarını, etkileyicilerle ilişkiler kurmanıza ve markanızı daha da geliştirmenize yardımcı olması için kullanabilirsiniz.

Daha Geniş Bir Erişim İçin Etkileyenlerle Ortak Olun

Instagram’da potansiyel müşterilere ulaşmak istiyorsanız, en hızlı yol, halihazırda büyük bir takipçi kitlesi oluşturmuş etkileyici kişilerdir.

Giderek daha fazla insan, takip ettikleri etkili insanlardan beslemelerinde gördüklerine göre hizmet veya ürün satın alıyor. Onlara güveniyorlar.

Influencer pazarlamasını stratejiniz dahilinde uygulamak, güçlü bir başarı olasılığına sahiptir, Instagram, influencer kampanyaları için en popüler kanaldır.

Doğru sektör etkileyicisiyle ortak olursanız, markanızı bu kullanıcıların önüne çıkarabilirsiniz.

İlk adım, ürününüz veya hizmetinizle alakalı bir kitleye sahip birkaç etkileyiciyi belirlemektir.

Bir influencer kampanyasından elde edebileceğiniz kısa vadeli kazançları. Doğrudan satışları bir kenara bırakırsanız, uzun vadeli daha da fazla fayda vardır.
 
Bugünlerde özgünlük, markalar için çok önemlidir ve en çok müşterilerde yankı uyandırır.
Mevcut müşterileriniz etki sahibi olmayabilir, ancak yine de, kullanıcıların. Gönderdiği fotoğrafları toplayarak insanları ürünlerinizi satın almaya. İkna etmek için gönderilerini kullanabilirsiniz.

Etkileşimli Markalı Bir Hashtag Bulun

Anında etkileşim istiyorsanız. Eetkileşimli hashtag’ler bunu elde etmenin harika bir yoludur.
 
Müşteriler daha sonra, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği yayınlamak için etiketi kullanabilir. Bu, kullanıcıların markanızla ilgili tüm yayınlarda arama yapmasına olanak tanır.
 
Ayrıca, sayfanızda yeniden yayınlamayı düşünmek isteyebileceğiniz resimler arasında kolayca arama yapmanızı sağlar.
 
Şirketinizin (ve diğer kullanıcıların) arayabileceği bir hashtag oluşturmak, temelde ücretsiz reklamcılıktır.
 
Birisi etiketi kullanarak bir fotoğraf yayınladığında, şirketinizi takipçilerine ifşa eder.
 
Halihazırda popüler bir marka sloganınız veya cümleniz varsa, bunu markalı hashtag’iniz yapmayı düşünün. 
 
Ancak, ne yayınlıyor olursanız olun, doğru zamanlarda gönderi paylaşmalı ve gereğinden fazla gönderi yapmaktan kaçınmalısınız.

Doğru Zamanda Gönderi Yayınlayın

Instagram’da fazla paylaşım yapmak, mevcut takipçilerinizi devre dışı bırakmanın kesin bir yoludur.

Haber akışlarında gördükleri tek şey markanızsa, muhtemelen mümkün olan en kısa sürede sizi takip etmeyi bırakacaktır.

Ancak, düzenli olarak haber akışlarında kalmak için tutarlı bir şekilde gönderi göndermek istiyorsunuz.

Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, yalnızca takipçilerinizin çevrimiçi olduğu yoğun gün ve saatlerde gönderi paylaşmaktır.

Doğru Instagram Metriklerini Takip Ettiğinizden Emin Olun

Takipçi sayınızı izlemek önemli olsa da, diğer önemli ölçütler size hedef kitleniz. Onların içeriğinizle nasıl etkileşim kurdukları hakkında daha kapsamlı bir anlayış sağlayabilir.
 
Size verebileceğim en iyi Instagram pazarlama ipuçlarından biri, doğru ölçümleri ölçmektir. Bunun anlamı:
 
Nişan oranı. Kaç kullanıcı içeriğinizle beğeniler, yorumlar, paylaşımlar. Kaydetmeler veya doğrudan mesajlar aracılığıyla etkileşime giriyor? En iyi performansı gösteren bir içerik türü var mı?
 
Takipçi Büyüme Oranı : Kitlenizin ne kadar hızlı büyüdüğünün bir ölçüsü. Bu metrik, içeriğinizle ne kadar ilgi kazandığınızı gösterdiğinden, platformda başarı için önemli bir belirteç olabilir.
 
Web Sitesi Trafiği : Müşterilerinizin kaçı Instagram’dan ve doğrudan web sitenize geliyor? Instagram trafiğinizin ne kadarının dönüşüm sağladığını anlamak için analizleri kullanın.
 
Gönderi Başına Bağlantı Tıklaması : Bu, birinin Instagram gönderinizdeki köprüye tıklama sayısıdır. Gönderi başına bağlantı tıklama sayısı ne kadar yüksek olursa. İnsanların gönderdiğiniz şeylerle ilgilendiğini ve daha fazla bilgi edinmek istediğini o kadar iyi gösterir.
 
Instagram’daki Takipçilere Göre Etkileşim Oranı : Gönderilerinizle beğeniler, yorumlar paylaşımlar. Veya kaydetmeler yoluyla etkileşim kuran takipçilerin yüzdesini ifade eder. Yüksek katılım oranı, içeriğinizin hedef kitlenizde yankı uyandırdığı anlamına gelir. Bu platformda daha fazla görünürlük ve büyümeye yol açabilir.
 
Metriklerin dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik ise etiketlemedir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

İçeriğinizde Ürünler Var mı? Onları Etiketle

Bu özellik sayesinde Instagram kullanıcıları sosyal medya sitesinden bir eşya satın alabiliyor. Kullanıcılar bir Instagram etiketine tıkladıklarında, ürün hakkında ek bilgi alıyorlar ve oradan satın alabiliyorlar.

Instagram ürün etiketlemenin faydaları çoktur.
 
 • Platformda keşfettiği ürünleri satın almak isteyen müşteriler için sorunsuz bir alışveriş deneyimi sunar.
 • Manuel arama ve çoklu tıklama ihtiyacını ortadan kaldırarak hem müşteriler hem de işletmeler için zaman kazandırır.
 • Markaların Instagram hesaplarından satışları daha etkin bir şekilde takip etmelerini sağlar.
Ayrıca etiketleme eklemek, müşteri deneyimini iyileştirirken görünürlüğü ve dönüşümleri artırabilir.
 
Bu, etiketleme kapsamındadır. Sırada, makaralarla ilgili size yardımcı olacak bazı Instagram pazarlama ipuçları var.

Instagram Reels Kitleniz İçin Nasıl Çalıştıracağınızı Öğrenin

Daha önce de belirtildiği gibi Instagram Reels, kullanıcıların kısa videolar oluşturmasına olanak tanır. Bunlar 60 saniyeye kadar uzayabilir ve takipçileriyle paylaşabilir.
 
Instagram Reels, işletmeler ve bireyler için izleyicileriyle etkileşim kurmaları için harika bir platform sağlar.
Site artık kullanıcıların makaralarına reklam eklemesine izin veriyor. Instagram bunlara “Yükseltilmiş Reels” adını verir ve bunlar aşağıdaki özelliklere sahiptir.

 • Hikayeler.
 • Keşfetmek.
 • Reels sekmesi.
Instagram, artırılmış makaralardan daha fazlasını. Elde etmenize yardımcı olacak bazı pazarlama ipuçlarına sahiptir.
 
 • Reels bir dakikadan kısa olmalı ve 9:16 en boy oranına sahip olmalıdır.
 • Bir reklam yayınladıktan sonra, reklamlarınızın nasıl performans gösterdiğini görmek için. “Analizler” sekmenizi kontrol edin.
 • Ardından, kitlenizle bağlantı kurmak ve potansiyel potansiyel müşteriler kazanmak için. artırmaya devam edin.
Unutmayın, Instagram kurallarına göre, üçüncü taraf IP içerikleri de dahil olmak üzere içerikler öne çıkmaya uygun değildir.

Yeni Güncellemeleri ve Özellikleri Takip Edin

Rekabette önde olmak ve pazarlamanızı en üst düzeye çıkarmak için basit bir yol mu istiyorsunuz? Tabii ki!
 
Size verebileceğim en temel Instagram pazarlama ipuçlarından biri. Instagram’ın özellikleri ve güncellemelerinden haberdar olun.
 
Rakiplerinizin çoğunun bunu yapmayacağına garanti verebilirim. Şunları yapabilirler:
 
 • Zamanın Yok.
 • Rehavete Kapılmak.
 • Mevcut yaklaşımlarının onlar için gayet iyi çalıştığını düşünüyorum.
Sebepleri ne olursa olsun, önemli değil. İşleri farklı yapacaksınız ve aşağıdakiler gibi en son/yeni özelliklerden yararlanacaksınız:
 
 • Instagram’da para kazanmak istiyorsanız. Özel içerik oluşturduğunuz ve abonelerden buna erişmek için ücret aldığınız abonelikler .
 • Izgara sabitleme, gönderilerinizden üçünü Instagram ızgaranızın üstüne sabitlemenizi sağlar.

Sonuç

Sosyal medya pazarlama dünyasına adım atmak bunaltıcı görünse de. Instagram pazarlama ipuçlarını kullanmak inişinizi kolaylaştırır.
 
Takipçilerinizi büyütmeye ve hedef kitlenizle etkileşim kurmaya çalışırken. hem uygulamanın kendisinde hem de Google Analytics gibi harici bir platformda. Bulunan metriklerinizi göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun.
 
Bu ölçümlerle gönderilerinizi sürekli izleyin ve uyarlayın. Dijital reklamcılıkta işler hızlı hareket eder. En iyi uygulamalarınızı buna göre değiştirebilmelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram'da En İyi Paylaşım Stratejisi Nedir?

Bir kişi için işe yarayan başka biri için işe yaramayabilir. Ancak, herkes için geçerli olan birkaç genel yönerge vardır. Hedef kitlenizi belirlemek ve platformda en çok hangi saatlerde aktif olduklarını belirlemek çok önemlidir. Bu bilgileri öğrendikten sonra, maksimum erişim ve etkileşim sağlamak için gönderilerinizi buna göre planlayın. Bir diğer önemli faktör tutarlılıktır; günde en az bir veya iki kez gönderi yayınlamayı hedefleyin. Ancak nicelikten çok kaliteyi koruyun. Ek olarak, her gönderide markanız ve içeriğinizle alakalı hashtag'ler kullanın. Bu, sizi henüz takip etmeyen ve içeriğinizi çekici bulabilecek kişiler arasındaki görünürlüğü artırmanıza yardımcı olur.

Instagram Pazarlaması Etkili midir?

Instagram pazarlaması, doğru yapıldığında inanılmaz derecede etkili olabilir. Hubspot'a göre 2023'te en yüksek yatırım getirisine sahip ve uzmanlar. Instagram pazarlamasının iyi performans göstermeye devam edeceği konusunda hemfikir.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu