SEO

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması, bir markanın veya şirketin hedef kitlelerine yönelik hedeflenmiş. İlgi çekici ve değerli içerikler oluşturarak, bu içerikler aracılığıyla marka bilinirliği. Müşteri sadakati, satışlar ve diğer pazarlama hedeflerini gerçekleştirmek için stratejik bir yaklaşımdır.
 
İçerik pazarlaması, geleneksel pazarlama tekniklerine göre daha dolaylı bir yaklaşım benimser. Bunun yerine, potansiyel müşterilerin ilgisini çekecek kaliteli içerikler üretir ve paylaşır. Bu içerikler, blog yazıları, infografikler, videolar. Podcast’ler ve sosyal medya gönderileri ve daha birçok formatta olabilir.
 
İçerik pazarlaması, müşterilerin satın alma kararlarını etkilemek için kullanılabilir. Markalar, potansiyel müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak, sorunlarını çözmek veya ilgi alanlarına hitap etmek için. Özelleştirilmiş içerikler oluşturarak, müşteri sadakati ve marka bağlılığı oluşturma sürecini hızlandırabilir.

En Yaygın İçerik Pazarlama Türleri

İçerik birçok şekil ve boyutta gelir. Yazılı, görsel veya her ikisinin karışımı olabilir.

İşte popüler içerik türlerinin bazı örnekleri.

 • Blog gönderileri.
 • E-posta.
 • Bilgi Grafikleri.
 • Videolar.
 • E-Posta Bültenleri.
 • E-Kitaplar ve Teknik İncelemeler.
 • Durum Çalışmaları.
 • Podcast’ler ve Web Seminerleri.
 • Açılış Sayfaları.

Blog Yazıları

Blog gönderileri ve makaleler, en yaygın içerik biçimlerinden ikisidir. Temel olarak, bunları oluşturmanın ve paylaşmanın önünde minimum engel olduğu için.

İşte SEO ve pazarlama ile ilgili kaliteli yazılar paylaştığımız Semrush blogunun açılış sayfası.

Blog gönderileri ve makaleler, en yaygın içerik biçimlerinden ikisidir. Temel olarak, bunları oluşturmanın ve paylaşmanın önünde minimum engel olduğu için.

Bu sayfayı sürekli olarak güncellemek, SEO ile otoritemizi oluşturmamıza yardımcı olur ve okuyucularımızla ilişkilerimizi besler.

Kitleniz, blogunuzun uzman bir bilgi kaynağı olduğunu bilirse, tavsiye ve önerilerinize güvenme olasılığı daha yüksektir.

E-Kitaplar ve Tanıtım Belgeleri

E-kitaplar ve teknik incelemeler, orijinal veriler ve içgörülerle dolu derinlemesine raporlar veya kılavuzlardır.
 
Bir konuya blog gönderilerinden daha derin bir dalış sunarlar. Daha karmaşık konuları keşfederler, bir şirketin ürünlerini veya hizmetlerini vurgularlar. Çözümlerini yönlendiren araştırmaları paylaşırlar.
 
Bu derinlemesine içerik türleri, bunları kapılı varlıklar olarak sunduğunuzda daha fazla müşteri adayı oluşturmanıza da yardımcı olabilir. Bu, okuyucuların kişisel verileri paylaşması veya bunları görüntülemek için ödeme yapması gerektiği anlamına gelir.
Bir konuya blog gönderilerinden daha derin bir dalış sunarlar. Daha karmaşık konuları keşfederler, bir şirketin ürünlerini veya hizmetlerini vurgularlar. Çözümlerini yönlendiren araştırmaları paylaşırlar.

E-Posta Pazarlama

E-posta pazarlaması, bir markanın veya şirketin potansiyel müşterileri veya mevcut müşterileri ile iletişim kurmak için e-posta yoluyla doğrudan pazarlama yapmasıdır. Bu pazarlama stratejisi, birçok farklı amaçla kullanılabilir, örneğin:
 
 1. Yeni ürün veya hizmetleri tanıtmak
 2. Satışları artırmak veya promosyonlar sunmak.
 3. Web semineri veya etkinlik gibi marka faaliyetlerine katılımı teşvik etmek.
 4. Müşteri sadakatini artırmak.
 5. Abonelere düzenli olarak bilgi, eğitim veya eğlence sağlamak.
E-posta pazarlama kampanyaları, abonelerin listelerine kaydolmaları. Ve onay vermeleri gereken bir sistemle çalışır. Bu, markaların izin almadan spam e-postaları göndermesini önler. Abonelerin ilgi alanlarına göre özelleştirilmiş içerikler almalarını sağlar.
 
E-posta pazarlaması, diğer pazarlama stratejilerine göre daha uygun maliyetli ve ölçülebilirdir. Kampanyaların açılma, tıklama ve dönüşüm oranları gibi birçok farklı metrik izlenebilir. Analiz edilebilir, böylece markalar kampanyalarını sürekli olarak iyileştirebilir. Ve optimize edebilirler.

Video ve Ses İçeriği

Video ve ses içeriği, müşterilerle bağlantı kurmada giderek daha önemli hale geldi. 
 
Podcast’ler, işletmeler arası (B2B) içerik varlıkları olarak da popülerlik kazanıyor. En popüler on B2B içeriği türünde yer alırlar.
Video ve ses içeriği, müşterilerle bağlantı kurmada giderek daha önemli hale geldi.  Podcast'ler, işletmeler arası (B2B) içerik varlıkları olarak da popülerlik kazanıyor. En popüler on B2B içeriği türünde yer alırlar.
Her içerik türünün kendine has özellikleri vardır ve farklı izleyici türlerinde yankı uyandırır. Şimdi, pazarlama stratejinizin bir parçası olarak içerik oluşturmanın ve paylaşmanın genel faydalarına bakalım.

İçerik Pazarlamanın 5 Faydası

Bu en etkili içerik türlerinin masaya getirdiği özel faydalar nelerdir? Pek çok pazarlamacının yüksek kaliteli içeriğe güvenmesinin nedenlerinden birkaçına bir göz atalım:
 
 • Daha fazla çevrimiçi görünürlük.
 • Daha fazla müşteri adayı.
 • Daha fazla yetki.
 • Daha fazla müşteri etkileşimi.
 • Daha fazla bütçe.

Daha Fazla Çevrimiçi Görünürlük

Okuyucularla sık sık karşılaştıkları yerlerde etkileşim kurmak. Dönüşüm huninizin üst kısmındaki daha fazla potansiyel müşteriye erişmenizi sağlar . Tutarlı bir şekilde gönderi yayınlamak ve daha fazla kanala yayılmak, hedef kitlenizi genişletir.

Daha Fazla Potansiyel Müşteri

Birçok pazarlamacı için, etkili içerik pazarlama yönetimi daha fazla müşteri adayı sağlar. Etkili bir harekete geçirici mesaj (CTA) ile birlikte markanızın faydalı içeriği üzerinde daha fazla göz olması. Ürününüzü denemek isteyen daha fazla insan anlamına gelir.
 
İşletmeniz için olası satış oluşturmak üzere içeriği herhangi bir biçimde kullanabilirsiniz. 
 
Daha fazla bilgi (ve bir e-posta göndermek) için biyografinizdeki bağlantıya tıklamak üzere yönergeler içeren. Ev sahipliği yaptığınız yaklaşan bir web semineri hakkında sosyal bir gönderi yapın.
 
Ücretsiz deneme bağlantısını doğrudan blog makalelerine yerleştirin.

Veya satış ekibinizin iletişim bilgilerini doğrudan teknik incelemelere ve e-kitaplara ekleyin.

İçerikle yeni potansiyel müşteriler oluşturmanın pek çok yolu var.

Daha Fazla Yetki

Bir uzman bilgisi ve değerli içerik kaynağı olduğunuzda, markanız güvenilir bir otorite haline gelir. Ve insanlar size güvendiğinde, sizden  satın alma olasılıkları daha yüksektir.

Aşağıdakileri yapan içerik oluşturarak uzmanlık (ve güven) oluşturabilirsiniz:

 • Soruları cevaplar.
 • Yeni bilgi ve verileri ortaya çıkarır.
 • Diğer saygın kaynaklardan alınan bilgileri paylaşır.
 • Bazı sırlar verir.

Kişisel ipuçlarını ve deneyimleri paylaşmak, markanızı insanlaştırır. İzleyiciler de bu tür bir özgünlük için can atıyor.

Daha Fazla Müşteri Etkileşimi

İş büyümesini hızlandırmak için yeni müşteriler kazanmanız ve mevcut müşterilerinizi mutlu etmeniz gerekir. İçerik pazarlama planınız, bu hedeflerin her ikisini de gerçekleştirmenize yardımcı olabilir.
 
Sosyal medya pazarlaması, müşterilerle doğrudan bağlantı kurmayı ve daha güçlü ilişkiler kurmayı kolaylaştırır.
 
Örneğin, kullanıcı tabanınıza ulaşabilir ve yeni bir blog gönderisinde kullanmak üzere alıntılar isteyebilirsiniz. Veya kullanıcıları, ürününüzün çalışırken videolarını markalı bir hashtag altında yayınlamaya teşvik edebilirsiniz . 
 
Ve elbette, müşterilerinizden gelen yorumlara ve doğrudan mesajlara aktif olarak yanıt verebilirsiniz.
 
Bu tür bir etkileşim, markanızla etkileşimi yeniden canlandırabilir.

Daha Fazla Bütçe

Etkileyici içerik üretmek, zamandan tasarruf etmenize ve üretkenliği en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir. Bu şekilde, her içerik parçasıyla sıfırdan başlamanıza gerek kalmaz. 
 
İçeriğin farklı kanallarda geri dönüştürülmesi daha büyük bir yatırım getirisi sağlayabilir.
 
Bir podcast röportajını bir blog gönderisine dönüştürebilirsiniz. Veya çalışma sonuçlarını bir teknik incelemeye ve bilgi grafiğine dönüştürün. Seçenekler sonsuzdur.
 
İçeriği yeniden kullandığınızda, her seferinde %100 yeni fikir bulmanız gerekmez. Böylece bütçeden tasarruf edebilir ve diğer alanlara yönlendirebilirsiniz.

Etkili Bir İçerik Pazarlama Stratejisi Oluşturmanın 5 Adımı

İçerik pazarlama stratejisi, pazarlama çabalarınızı yolunda tutmak için bir yol haritasıdır. Neden içerik oluşturduğunuzu, kimin için olduğunu ve onu nasıl ve ne zaman uygulayacağınızı ayrıntılarıyla anlatır .
 
Etkili bir pazarlama stratejisi, hedefler belirlemenize. Net başarı ölçütleri belirlemenize ve iyileştirme süreçleri oluşturmanıza yardımcı olacaktır. 
 
İşte kendi stratejinizi geliştirmenize yardımcı olacak beş adım.

İçerik Pazarlama Hedefleri Belirleyin

Başlamadan önce, başarının nasıl bir şey olduğunu bilmeniz gerekir. Buna aşağıdakiler dahildir.
 
 • Anlamlı iş sonuçlarını destekleyen özel hedefler.
 • Hedeflerinize göre ilerlemenizi gösteren temel performans göstergeleri (KPI’lar).
 • İlerlemeyi ölçmek için size bir temel sağlayan kıyaslamalar.

Hedeflerinize bağlı KPI’lar işinize özgü olacaktır.

Bazı işletmeler için başarı, Instagram’daki günlük görüntülemeleri gönderi başına 10.000 görüntüleme artırmak gibi görünebilir.

Diğerleri için bu, gelecek yıl içinde sitelerine %50 daha fazla trafik çekmek anlamına gelebilir .

Kendinizin veya rakiplerinizin mevcut sonuçlarına (kıyaslamalar) göre ne istediğinizi (hedefler) ve başarıyı (KPI’lar) nasıl tanımlayacağınızı belirleyin. Bu ilk adım, çabalarınızı odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Hedef Kitlenizi Belirleyin ve Tanımlayın

Hedef kitleniz, sitenize çekmek istediğiniz insan grubudur. İçeriğinizin onlarla konuşmasını istiyorsanız. Kim olduklarını ve neyle ilgilendiklerini bilmeniz gerekir. 
 
Peki, hedef kitleniz kim? Bu yaklaşımlardan birini veya birkaçını kullanarak öğrenin:
 
 • Satış Ekibinize Sorun : Spesifik olun. En yüksek dönüşüm oranına veya en yüksek ortalama sipariş değerine sahip olanların dökümünü isteyin.
 • Google Analytics Verilerini Kullanın : Sitenizi kimlerin ziyaret ettiğini ve nereden geldiklerini görmek için “Kitle” raporuna göz atın.
 • Sosyal Medya İzleyici İçgörülerine Göz Atın : Takipçi dökümü, büyüme ve takibi bırakma, en iyi konumlar, yaş aralığı, cinsiyet, aktif zamanlar. 
 • Rakip Verilerine Analizi Edin : Rakiplerinizin anahtar kelime sıralamalarını keşfetmenize ve daha pek çok şeye yardımcı olabilir.
 • Müşterilerle Anket Yapın Veya Görüşün : Müşterilerin markanızla nasıl etkileşim kurmayı tercih ettiğini sorun (ör. web sitesi, sosyal medya, blog gönderileri).
 • Piyasayı Keşfedin : Sektör içgörülerini kontrol etmenize. Ve kendinizi rakiplerle karşılaştırmanıza olanak tanır.
Tüm bu veriler, size pazardaki mevcut yeriniz ve aynı hedef kitlenizi. Hedefleyen diğerlerine kıyasla nasıl bir yeriniz olduğu hakkında benzersiz bir anlayış sunar.
 
Stratejinize ince ayar yapmak için bu bilgileri kullanın. Hedef kitleniz için önemli olan konuları kaçırıyor musunuz? Rakipleriniz temel fikirleri sizden daha iyi mi kapsıyor?

Doğru İçerik Biçimlerini ve Kanallarını Seçin

Hedeflerinizi belirledikten ve hedef kitlenizi tanıdıktan sonra. Kullanıcılara doğru yerde, doğru içerikle ulaşmanız gerekir.
 
İçeriğinizi, kullanıcıların dönüşüm hunisinde bulunduğu yerle (içerik eşleme olarak da adlandırılır) hizalamak. Alakalı ve zamanında içerik oluşturmanıza yardımcı olur.
 
Örneğin, satın almaya hazır olanlara nasıl yardımcı olursunuz? Hâlâ seçeneklerini değerlendiren ve düşünenler için hangi içerik ve kanallar en yararlı olur? 
 
İçerik formatlarınızı ve kanallarınızı planlarken, alıcının yolculuğunun tüm farklı aşamalarını göz önünde bulundurun.
Müşteri yolculuğunun her aşamasında doğru içeriği sunmak, aynı zamanda bu içeriği doğru biçimde sunmak anlamına gelir.

 • Videolar.
 • Bloglar.
 • Görseller.
 • Durum Çalışmaları.

Bir İçerik Pazarlama Takvimi Oluşturun

Bir içerik takvimi (veya içerik takvimi), içeriğiniz için zaman çizelgesini ve hedefi düzenler. Neyi ne zaman yayınlayacağınızı özetler. Size yardımcı olacaktır:

 • Ekibinizi aynı sayfada tutun.
 • Tutarlılığı koruyun (ve tekrardan kaçının).
 • Belirli etkinlikleri kaçırmaktan kaçının.
 • Performansı daha verimli izleyin.
 • Yaratıcı fikirleri harekete geçirin.

Doğru araç, aşağıdakileri gerçekleştirmenize izin verecektir.

 • Haftalık son tarihler ve hedefler belirleyin.
 • Her görev için tamamlanacak adımlardan oluşan bir kontrol listesi oluşturun.
 • Ekip üyeleriyle işbirliği yapın.
 • Planları diğer takvimlerden kolayca taşıyın.

Bir içerik takvimini takip etmek, doğru yolda kalmanıza ve sürekli olarak yüksek kaliteli içerik sunmanıza yardımcı olacaktır. Okuyucuları ve takipçileri meşgul etmenin anahtarı budur.

Bir İçerik Dağıtım Planı Oluşturun

İçerik dağıtımı, farklı kitlelere ve demografiye hitap etmek için içeriğinizi birden çok platformda tanıtma işlemidir.

Bunlar aşağıdakileri içerebilir.

 • Web siteniz ve blogunuz.
 • E-posta pazarlama ve haber bültenleri.
 • Sosyal medya platformları.
 • Çevrimiçi topluluklar ve forumlar.
 • İçerik özetleri ve konuk gönderileri.
 • Influencer gönderileri.
 • ücretli reklamlar.

İçeriğinizin hedef kitlenizin önüne çıkmasını sağlamak için bir içerik dağıtım planı çok önemlidir.

Hangi kanallarda gönderi paylaşacağınızı belirlemek için hedef kitleniz. Hangi kanalları tercih ettiklerinin yanı sıra kendi hedefleriniz ve KPI’larınız hakkındaki verileri kullanın.

İçerik Pazarlama Stratejinizin Başarısını Nasıl Ölçersiniz?

İçerik pazarlama analizi yapbozun son parçasıdır. Bu ölçümler, içeriğinizin ne kadar iyi performans gösterdiğini görmenizi sağlar. 
 
İlerlemenizi göstermek ve bütçeyi doğru yerlere ayırmanıza yardımcı olması için bu verileri kullanın. Ya da sorunları maliyetli hale gelmeden önce yakalayın. 
 
B2B kuruluşlarının %75’inin içerik performansını ölçmesinin nedeni budur.
 
Gelen pazarlama hedeflerinizin başarısını değerlendirmenize yardımcı olan metrikleri izleyin
 
Google Analytics. Semrush ve benzeri platformlarda takip edebileceğiniz bazı önemli ölçümleri burada bulabilirsiniz. Ve her biri, içeriğinizin ne kadar iyi performans gösterdiğini anlamanıza nasıl yardımcı olabilir.

Metrik Anlam Kategori
Benzersiz ziyaretçiler Web sitenizdeki bir sayfayı (veya birden çok sayfayı) ziyaret eden kişi sayısı Marka bilinirliği
Benzersiz sayfa görüntüleme sayısı Tek bir kullanıcının sayfanızı görüntüleme sayısı Marka bilinirliği
Yetki Puanı Alanınızın genel kalitesi SEO
Sayfada geçirilen ortalama süre İnsanlar bir sayfada ne kadar zaman harcıyor? Nişanlanmak
Çıkma Oranı Hızlı çıkış yapan sayfa ziyaretçilerinin sayısı Nişanlanmak
Tıklama oranı (TO) Bağlantılarınızı kaç kişi tıklar (ve hangileri) Nişanlanmak

Analitik araçları, önemli ölçümleri izlemenize ve yorumlamanıza yardımcı olabilir.

İçerik Pazarlama Örneği

Bir şirket için işe yarayan başkaları için işe yaramayabilir. Ancak başarılı içerik pazarlama örneklerinden ders almak faydalıdır.

İşte web içeriği pazarlamanıza ilham verecek harika içerik stratejilerine sahip üç marka.

Spotify

Spotify Wrapped, kişiselleştirilmiş, veri odaklı içeriğin en iyi örneklerinden biridir .

Spotify kullanıcıları, Sarılmış raporlarının her yılın sonunda yayınlanmasını sabırsızlıkla bekliyor.

2016’dan beri şirket, her bir dinleyici için aşağıdaki verileri görselleştiren bir yıllık rapor sunuyor.
 
 • Dinlemek için harcadıkları süre.
 • En iyi sanatçıları ve türleri.
 • Onların “dinleme kişiliği”.
 • En iyi 100 şarkıları.

Spotify kullanıcıları, Sarılmış raporlarının her yılın sonunda yayınlanmasını sabırsızlıkla bekliyor.

Ardından, optimize edilmiş hikaye formatı nedeniyle geniş çapta paylaşıldı.

Yıl boyunca devam eden konuşmaları açan bir çevrimiçi içerik pazarlama kampanyasının parçasıdır. Ve insanlar sürekli Spotify hakkında konuşuyor.

Sonuç

İçerik, en güçlü pazarlama araçlarınızdan biri olabilir. O yüzden bir şeyi sadece olmuş olsun diye yazmayın. Kitlenizi tanıyın ve kararlarınızı güvenilir verilere dayandırın.
 
Mesajınızı basit ama empatik tutun. Hedef kitlenizin sizi yalnızca bir tedarikçi olarak değil, güvenilir bir. İş ortağı ve ortak çalışan olarak görmesine yardımcı olacak içerikler oluşturun.
 
Hiçbir şeyi kaçırmamak için bir içerik stratejisi oluşturun ve belgeleyin. Ve her zaman nelerin işe yaradığını ve neleri iyileştirebileceğinizi not edin.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu