Sosyal Medya

Instagram Gönderi Metni Nasıl Yazılır?

Instagram kullanıcılarının en çok sormuş olduğu sorulardan bir tanesini Instagram gönderi metni nasıl yazılır? Sorusu oluşturuyor. Instagram sosyal medya hesapları arasında en çok kullanılan hesaplardan bir tanesidir.

Instagram’da bir profil sahibi kendi gönderilerini yayınlamak için öncelikli olarak bir görsel eklemelidir. Instagram’a görsel ekleyen kişiler rahatlıkla bu görseli bir metin ile de yayınlayabilir. Ancak Instagram’da gönderi metnini direkt olarak yayınlamak mümkün değildir.

Instagram Twitter ya da diğer sosyal medya hesaplarında olduğu gibi direkt olarak metin yazılan ya da metin gönderilen bir camia değildir. Profil sahipleri başkalarının gönderilerine cevap verebilirler ancak kendilerinin Instagram’da bir gönderi atması için mutlaka Instagram’a bir fotoğraf eklemeleri gerekecektir.

Instagram Gönderi Metni Nedir?

Sosyal medya hesapları kişilerin duygu ve düşüncelerini paylaşmış olduğu bir platformdur. Bu paylaşımlar ile kişiler birbirleri ile özel bir iletişim kuracaklardır. Bu bakımdan yazılan iletinin içeriği önem taşır. Instagram’da da paylaşım yapmanın asıl sebebi budur. Ancak Instagram hesaplarında bir gönderiyi metin şeklinde atabilmek için öncelikli olarak bir obje eklemek gerekecektir.

Instagram’da öncelikli gönderi metni kişilerin kendi eklemiş oldukları resim yazısıdır. Instagram’da diğer bir gönderi metni ise diğer profil sahiplerine yapılan yorumlardır. Beğenilen ya da bir fikre sahip olunan gönderilerin altına yorum yapmak da mümkündür. Bu gönderi metinlerinde bir sınır bulunmamaktadır.

Instagram gönderi metni, diğer profil sayfalarını etkileyen bir metin olmalıdır. Bu bakımdan bu metne her zaman için ve mutlaka bir görsel eklenir. Bu görsellerin ilgi çekici görseller olması ve hatta kişiye özel olan fotoğrafları olması da hesabın popüler olması için yeterlidir. Doğru tercihler yapıldığında Instagram hesapları üzerinden güzel gelirler elde etmek mümkündür.

Instagram Gönderi Metni Neden Önemlidir?

Instagram’da hedef kitlenize kendinizi ifade etmeniz için hazırladığınız gönderi metni büyük bir önem taşıyor. Instagram profil sayfasında yayınlamış olduğunuz herhangi bir fotoğraf veya objenin üzerine yazabileceğiniz gönderi metni ile hedef kitlenizdeki kişilere oldukça samimi görünebilirsiniz. Aynı zamanda hedef kitlenize duygu ve düşüncelerinizi anlatmanın da en önemli şekli gönderi metninde bu içeriği yazmaktır.

Bu anlamda Instagram özel bir içeriğe sahiptir. Özel mesaj gönderme ile gönderi metni yayınlanabileceği gibi karşı taraftaki profil sahiplerine gönderi metni yazılabilir. Bunun yanı sıra her Instagram kullanıcısı kendi resimlerinin üzerine de özel ment atma yöntemi ile gönderi metni hazırlanabiliyor.

Instagram gönderi metninin özel bir metin olması karşı taraftaki kişileri etkileyici olması açısından önem taşır. Kişiler Instagram sayfasına ilk girişlerinde sizlerin profil sayfasındaki metinleri görecektir. Bunun yanı sıra sizlerin ilgi çekici bir metin paylaşması takipçilerinizin hızlı bir şekilde artmasını da sağlar. Seçilen metin anlaşılan bir dil ile yazılması, ilgi çekici olması ve hedef kitleyi etkilemesi de sizin takipçi ve beğeni sayınızı artırmanızda direk olarak etkilidir.

Instagram Gönderi Metni Neden Önemlidir?

Hedef Kitleni Belirleyerek İlgi Çeken İçerikleri Keşfet!

Instagram insanların birbirleriyle sosyal ilişkiler kurduğu ve hatta günümüzde ticari anlamda çalışmalar yaptığı bir portfolyoyu oluşturuyor. Bu anlamda Instagram kullanıcılarının ilgi çeken içerikler hazırlaması önem taşıyor.

Bir Instagram menti ya da mesajı ne kadar dikkat çekici olursa hesabı takip eden kişiler de bu içeriklerden o derece etkileniyor. Hedef kitleyi belirleyerek ilgi çekici içerikler sunmak hedef kitlenin sürekli büyümesini ve potansiyel içeriğin artırılmasını sağlıyor. Takipçi sayısı az olan bir hesapta yapılan ilgi çekici ve benzersiz görseller takipçi sayısının kısa bir süre içerisinde artmasına da yol açıyor.

Bu anlamda doğru tercihler yapmak isteyen kişilerin öncelikli olarak hangi kitleye hitap ettiklerini de incelemeleri önem taşıyor. Bir Instagram kullanıcısının bu detayları önemseyerek yapmış olduğu paylaşımlar her zaman için ilgi çekici oluyor.

Instagram üzerinde popüler ve aktif olmanın diğer bir detayını da hedef kitleyi seçmek oluşturur. Hedef kitlenin beğenisini sağlayacak, ilgisini çekecek ve hedef kitlede merak uyandıracak içerikler oluşturmak Instagram hesaplarınızın popüler, aktif ve canlı hesaplar haline gelmesini sağlar.

Bunu yapmanız için öncelikli olarak hedef kitlenizin tercihlerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Yapmış olduğunuz paylaşımlar eğer hedef kitlenizin ilgisini çekecek paylaşımlar ise bu paylaşımlar üzerinden güzel bir gelir elde etmeniz mümkündür.

Görsel Ve Metin Dengesini Sağlayarak Etkili Bir İlk İzlenim Oluşturun

Instagram profillerinin etkileyici olması için öncelikli olarak profil sayfasını daha gösterişli hale getirmeniz şarttır. Görsel ile metin uyumu bu anlamda sizlere destek sağlayacaktır. Seçmiş olduğunuz görsellerin canlı, efektif ve daha geniş bir potansiyele hitap etmesi sizlerin profil sayfanızın ilgi çekici olmasını ortaya çıkarır.

Seçmiş olduğunuz;

 • Hayvan resimleri,
 • Doğa resimleri,
 • Hobilerinize özel fotoğraflar,
 • Yemek resimleri,
 • Giyim kuşam resimleri,
 • Şarkı sözleri görselleri,
 • Şiir görselleri,
 • Komik görseller ya da bunlara benzer olan seçenekler sizlerin profil sayfasını ilgi çekici hale getirecektir.

Doğru Hashtag Kullanımı İle İçeriğinizi Keşfetmeye Açın

Sosyal Medya hesaplarınızın daha popüler ve canlı hesaplar olduğunu göstermenin diğer bir yöntemi de hashtag kullanımıdır. Hashtag kullanımı ile profilinizin reklamı yapılmış olacaktır. Bu anlamda tercih edilen doğru reklam metni ve içeriği sizlerin internet ortamında çok daha popüler ve aktif bir hesaba sahip olmanızı sağlar. Instagram gönderi metni ve diğer içeriklere özel reklam seçeneklerini tercih etmeniz, profilinizin ve sayfa içeriğinizin ilgi çekmesini sağlayacaktır.

Instagram’da Güncel Kalın Ve Etkileşimi Artırın

Instagram’da her takipçi başka bir takiçiyi sizlere getirecektir. Ancak bu işlem sizlerin sağlamış olduğu etkileşimi daha hızlı seviyeye yükselecektir. Başka profillere yapmış olduğunuz yorumlar ve beğeniler sayesinde takipçi sayısını artırmanız mümkün olacaktır.

Bu anlamda doğru etkileşimleri kullanmak, hedef kitleye göre mentler yayınlamak ve yazılı mesajlar iletmek sizlerin popülaritesini artıran özel seçeneklerden biridir. Instagram profil sayfanızın etkili, aktif ve canlı olması için başka sayfaları ziyaret etmeniz ve onların sayfalarına etkileşimde bulunmanız şarttır. Bunun yanı sıra hesaplarınızı aktif ve canlı tutmak için sürekli olarak hesaplarınızın takibini yapmanız şarttır.

Ara sıra hesabınıza girerek farklı profillere beğeni ve yorum atmanız sizlerin güncel olmanızı sağlayacaktır. Bu anlamda yapacağınız beğeni ve yorumlar sizlerin hesabınızın da takip edilmesini ve profil içeriğinizin incelenmesini sağlar.

İzleyicileri Bağlamak İçin Hikayeler Kullanın

Insanlar hangi platformda olursa olsun kendilerini etkileyen ilginç ve farklı olan paylaşımlardan oldukça hoşlanır. Bu durum Instagram içinde geçerlidir. Bu bakımdan Instagram hesaplarınızı daha aktif ve canlı hesaplar haline getirmeniz sizlerin ellerindedir.

İzleyicileri bağlamak için kullanmış olduğunuz hikayeler hesaplarınızı farklı bir boyuta yükseltecektir. Hesabınızı diğer hesaplardan daha orijinal hale getirmek için Instagram’da değişik hikayeler oluşturabilirsiniz.

Kendi kafanızdan uydurabileceğiniz bu hikayelerin yanı sıra televizyon ekranlarından, haberlerden ya da internet üzerinden paylaşabileceğiniz değişik yaşam hikayeleri yer alır. Paylaşacağınız bu hikayelerin hedef kitlenizi etkilemesi sizlerin başarılı bir profile sahip olduğunuzun da bir göstergesi olacaktır.

Kullanıcı Etkileşimini Artırarak Yorum Ve Beğenileri Çekin

Instagram’da merak edilen bir hesap haline gelmek için öncelikli olarak kullanıcı etkileşimini artırmak gerekir. Kullanıcı etkileşimini artırmak için profil sahibinin diğer hesaplara yorumlar yapması ve beğenilerde bulunması gerekir. Bu yorum ve beğeniler sayesinde hesap unutulmayan bir hesap haline gelecektir.

Kullanılan profil resimleri ya da ment resimleri diğer hesapların, sizlerin neler yaptığınızı öğrenmesini sağlar. Bu alanda tercih edilecek doğru seçeneklerle sizlerin hesapları da unutulmaz hale gelecektir. Etkileşim yapmak için diğer hesaplara yorum yapmak ve beğenilerde bulunmak şarttır. Siz başkalarının hesaplarına ne kadar çok yorum ve beğeni gönderirseniz sizlerin hesaplarına da o derece çok sayıda yorum ve beğeni gelecektir.

Anahtar Kelime Araştırması Yöntemiyle Gönderi Metniniz İçin Doğru Kelimeleri Seçin

İnternet ortamında bazı paylaşımların öne çıkması için anahtar kelime kullanılması gerekiyor. Instagram profil sayfalarında da bu durum geçerli oluyor. Yazacağınız metnin içerisinde doğru anahtar kelimeler bulunduğunda sizlerin profil sayfasının internet ortamında en üst seviyelere yükselmesi durumu oluşacaktır. Kullanmış olduğunuz anahtar kelime ilgi çekici ve Google’da sizleri üst sıralara yükseltecek bir anahtar kelime olduğunda profiliniz de bu derece güçlü bir profil haline gelir.

Call-To-Action (Çağrıya Yönlendirme) İle İzleyicileri Eyleme Geçmeye Teşvik Edin

Instagram ve diğer sosyal medya hesaplarında son dönemlerde başarılı e-ticaret işleri yapılabiliyor. Kişiler profillerinde paylaşmış oldukları bir ürünü satabildikleri gibi fikirlerini daha pazarlayabiliyor. Bu anlamda kazanç sağlayan bir içeriği ortaya çıkarmak için ise izleyicileri harekete geçirmek gerekiyor.

İzleyicinin harekete geçmesi sisteminde izleyici sizlerin sunmuş olduğu o ürünü satın almak istiyor. Bu gibi durumlar için ise call to action seçenekleri kullanılıyor. Bu seçenekleri edindiğinizde hedef kitlenizde bulunan kişiler sizlerin satmış olduğu ürüne yöneliyor ve ticari anlamda başarı sağlamanız mümkün oluyor.

Instagram üzerinde sunmuş olduğunuz videoların izleyiciye etki etmesi demek izleyiciyi harekete geçirmesi demektir. Bu bakımdan tercih edeceğiniz paylaşımın ve videonun izleyiciyi direkt olarak ilgilendiren bir video olması da önem taşır. Bu anlamda seçeceğiniz video ve görsel efektler izleyiciyi harekete geçirmelidir.

Gönderinizi En İyi Zamanlarda Yayınlayarak Etkileşimi Artırın

Instagram gönderilerinin ilgi çekici, etkileyici ve hedef kitlede merak uyandırıcı içerikler olması büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra gönderinin yayınlanmış olduğu saat dilimi de hesabın popüler olması açısından dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesini oluşturuyor.

Instagram’da kişiler sürekli olarak aktif olmuyor. Kişilerin aktif olduğu saatlerin belirlenmesi gönderinin de yayınlanma saatini ortaya çıkarıyor. Bir gönderiyi yayınladığınızda etkileşim sayısı o anda artmıyorsa bu durum diğer profil sayfalarının o an için pasif olduğunu gösteriyor.

Ancak aktif olan profil sayfaları bulunduğunda yayınladığınız gönderi, her zaman için çok dikkat çekici bir gönderi haline geliyor. Özellikle akşam saatlerinde ve Sabah saatlerinde yayınlamış olduğunuz gönderiler her zaman için daha çok ilgi çeken gönderileri oluşturuyor. Sizlerin bir gönderiyi yayınlamadan önce bu detaya dikkat etmeniz hesaplarınızın başarısını birebir etkiliyor.

Doğru zamanda yayınlayacağınız bir gönderi son derece etkili bir gönderi olacakken yanlış zamanda atılan bir ment etkileşim almayacağından beğenilmeyen bir içerik haline gelebilecektir. Bu bakımdan bir gönderi yayınlarken zamanın doğru olup olmadığının tespit edilmesi büyük bir önem taşıyor.

Instagram Algoritmaları İle Gönderilerinizi Daha Fazla Kişiye Ulaştırın

Instagram’da hedefi büyütmenin ve potansiyel takipçi sayısını artırmanın diğer bir seçeneğini de Instagram algoritmaları oluşturuyor. Instagram’da ilgi alanınıza giren konuları öyle bir seçmeniz gerekiyor ki hedef kitlenizi de bu alanda etkileyeceğiniz ilgi alanı bulmanız önem taşıyor. Instagram’da daha fazla kişiye ulaşmak için Algoritma tercihleriniz önem taşıyor.

 • Spor,
 • Sağlık,
 • Yemek,
 • Müzik,
 • Ünlüler,
 • Kitaplar ve daha birçok algoritma tercihi ile ulaşmak istediğiniz hedef kitle sayısını da belirlemeniz mümkün oluyor.

Bu anlamda yapmış olduğunuz doğru tercihler hesabınızı büyütmeniz adına en büyük etkilerden bir tanesini sağlıyor.

Kreatif İçerikler Üretin!

Sosyal medya hesaplarında diğer hesaplardan farklı olduğunuzu kanıtlamanız sizlere artı sağlatan özelliklerden biridir. Bu nedenle paylaşımlarda seçimlerinizi kreatif olgulardan yapmanız doğru olacaktır.

Eşsiz ve benzersiz sunumlar yapmanız sizleri istediğiniz düzeye yükseltir. Diğer profillerde paylaşılan benzer ve sıradan konulardan farklı olan kreatif paylaşımlarınız sizleri İnstagramda ön plana çıkaracak olan özellikleri oluşturur.

Farklı bir fotoğraf ya da düşünce sizi Instagram ortamında ilginç bir profil haline getirecektir. Net, farklı ve kreatif içerikler üretmeniz sizlerin hesabını daha farklı ve orijinal bir hesap haline getirecektir. Paylaşımlarınızdaki samimi dil ya da netlik hedef kitlenizi etkilemek için yeterli olacaktır.

Instagram Analitikleri İle Performansınızı Takip Edin Ve İyileştirin

Instagram’da kendi paylaşımlarınızı ve başarınızı takip etmeniz mümkündür. Bunun için Instagram analitiklerini kullanmanız gerekir. Instagram’ın ayarlar sayfasında sizlerin başarısını takip etmenizi sağlayacak seçenekler bulunuyor. Instagram’daki performansınızı takip ederek daha başarılı olmak için çalışmalar yapabilirsiniz.

Bunu yapabilmek için Instagram analitikleri üzerinde değişimler yapabilirsiniz. Bu işlem sizin başarı seviyenizi yükseltmeniz için özel bir fırsattır. Instagram’da daha başarılı ve aktif işler yapmak için şu ana kadar yapmış olduğunuz işlerin başarısını araştırmanız, Instagram analitikleri ile mümkün olacaktır.

Instagram Etiket Kullanımı İle Kullanıcılarla Etkileşimi Artırın

Instagram’da sıradışı ve farklı olmanın diğer bir seçeneğini de Instagram etiket kullanımı oluşturur. Resimlerinizde ya da paylaşımlarınızda kullanmış olduğunuz bu etiketler sizlerin hatırlanmanıza etki edecektir. Instagram’daki etiket kullanımı ile diğer kullanıcılarla etkileşiminizi artırmanız mümkündür.

Resimlerinize ekleyeceğiniz etiketler sizlerin diğer kullanıcılar tarafından tanınmanızı sağlar. Bu anlamda doğru etiket kullanımı, Instagram’da daha aktif ve başarılı olduğunuzun da bir göstergesidir. Fotoğraflarınızın yanına ekleyeceğiniz etiketler sizleri sıra dışı bir görsel pozisyona sokar.

Reklam Stratejileri İle Instagram Reklamlarını Doğru Kullanma Yolları

Instagram sosyal medya hesapları Tıpkı diğer sosyal medya hesaplarında olduğu gibi reklam kullanmaya uygun olan mecralardandır. Bu bakımdan doğru reklam kullanımı ile hedef kitleye anında ulaşmak ve hedef kitleyi etkilemek mümkündür.

Bu alanda Instagram’ın kendi reklam sayfaları bulunduğu gibi farklı sistemlerden de reklam sayfası alabilmek mümkündür. Sizin sosyal medya hesabınız için en doğru olan reklam seçeneğini tercih etmeniz Instagram üzerinde yapmış olduğunuz işlerde de başarı sağlamanıza etki eder. Bu nedenle doğru reklam stratejisini belirlemek ve kullanmak sizlerin Instagram’daki kazançlarınız açısından son derece önemlidir.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu