SEO

Canonical URL Nedir? Nasıl Kullanılır?

Canonical Etiketler Nedir?

Kurallı etiketler, Google’a ve diğer arama motorlarına hangi sayfanın standart sürüm olduğunu söyleyen HTML parçalarıdır.

Bir web sayfasının HTML kaynak kodunun <head></head> bölümünde bulunan bir kanonik etiket şuna benzer;

Kurallı etiketler, Google'a ve diğer arama motorlarına hangi sayfanın standart sürüm olduğunu söyleyen HTML parçalarıdır.

Canonical etiketi, bulunduğu sayfanın canonical URL olmadığını söylüyor. Standart URL, “href”ten sonra işaret ettiği URL’dir.
 
Bunlar, kendi kendini referans alabilir (canonical bir etiketin bir sayfanın kendi URL’sini işaret ettiği yerde). Veya sinyalleri birleştirmek için başka bir sayfanın URL’sini referans alabilir.
 
Çoğu zaman, standart etiketler ve URL’lerin terminolojisinin birbirinin yerine kullanıldığını görüyoruz, ancak durum böyle olmamalı
 
Bu, rel=”canonical” etiketini kullanmanın kanonik URL’leri ayarlamak için.
 
En sık kullanılan yöntem olmasının basit bir nedenidir. Ancak, kesinlikle tek yöntem değildir.

Canonical URL’ler Nedir?

Kurallı URL, bir sayfanın yinelenen sürümlerine sahip olduğunuzda, o sayfanın ana kopyasının URL’sidir.

 
Yinelenen sayfalar farklı URL’lerde olduğundan. Google’ın o sayfanın orijinal olduğunu bilmesi için bir standart URL ayarlayabilirsiniz. Veya en temsili.
 
Sayfanın standart sürümü, sitenizdeki diğer URL’lerde yinelenen sürümleri olduğunda, sayfanın en temsili sürümüdür.

Canonical URL’ler Başka Nasıl Belirtilebilir?

Kanonik etiketler, kullanacağınız en muhtemel yol olmasına rağmen, bir kanonik URL belirtmenin tek yolu değildir
 
Standart URL’ler de ayarlayabilirsiniz:
 
 • HTTP başlığınızda. “rel=canonical” HTTP başlık yanıtını ekleyin.
 • Site haritanızda  . Site haritası, Google’a listelenen tüm sayfaların standart olduğunu önerir, ancak Google hangilerinin kopya olduğunu anlayacaktır.
 • 301 yönlendirmeleri kullanarak  . Google, yönlendirilen sayfayı standart olarak anlar.
Hangi standartlaştırma türünün kullanılacağını bilmek, sitenizin Google’da nasıl görüneceğini kontrol edebilmenizi sağlayabilir. Yinelenen içeriğin bir sonucu olarak ortaya çıkan sorunları önleyebilir.
 
Hangi sayfaların kopya olduğunu ve standart bir etikete ihtiyaç duyduğunu öğrenmek için Semrush ile bir site denetimi yapın.

Neden SEO için Canonical URL’ler Kullanmalısınız?

Canonical URL’ler, Google’ın sitenizi daha iyi anlamasına yardımcı olur. Bu da sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir.

Bunun nedeni, arama motorlarının ve kullanıcıların, yinelenen sayfaların hangi sayfadan geldiğini bilmelerine izin vermeleridir. Bu nedenle, Google’ın sitenizi taraması ve doğru bir şekilde dizine eklemesi daha kolaydır.

Sitenizi SEO için optimize etmek üzere kanonik etiketleri nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Arama Sonuçlarında Gösterilmesi Gereken Canonical URL’yi Belirtin

Arama motorlarının sıralamasını istediğiniz URL’yi belirtmek için canonical etiketleri kullanın. Bu şekilde Google, türev sayfalardan biri yerine orijinal sayfayı görüntüler.

Canonical URL, kullanıcıların tıklaması için daha cazip olabilir.

Şöyle düşünün, hangisini tıklamanız daha olasıdır?

 • https://www.domain.com/page-1/
 • https://www.domain.com/index.php?id=2

Büyük olasılıkla, ilki.

Sitenizde yinelenen veya neredeyse aynı sayfalar olduğunda, tek tek URL’lerin dış kaynaklardan geri bağlantı kazanma şansı vardır.

Birden çok sayfadan gelen geri bağlantıları belirttiğiniz tek bir URL’de birleştirmek için standart URL’ler kullanın.

Bu, normalde birden çok URL’de dağıtılan bu bağlantı sinyallerinin daha güçlü tek bir sayfada birleştirildiği göz önüne alındığında, sitenizin sıralamasına yardımcı olabilir.

Ortak İçeriği Yönetme

İçeriğin yeni izleyicilerin önüne yerleştirilmesi için farklı web sitelerinde ortak kullanıma sunulması alışılmadık bir durum değildir.

Yinelenen sayfaların arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) sıralanmasını önlemek ve orijinal içeriğin sıralanan içerik olduğundan emin olmak için, sıralama sinyallerini birleştirmek için kanonik URL’leri kullanabilirsiniz.

Canonical Etiket Nasıl Uygulanır?

HTML kodunuzda standart URL’ler belirtebilirsiniz. Sayfanızın başlığında rel=”canonical” etiketini kullanmanız gerekir.

CMS’niz, HTML’ye girmeden standartlar belirlemenize de izin verebilir.

WordPress’te Canonical URL Ayarlama

Bir WordPress SEO eklentisi kullanarak WordPress sitenizde kanonik URL’ler ayarlayabilirsiniz  .

Bunu en popüler iki eklenti olan Yoast ve RankMath ile nasıl yapacağımıza bakacağız.

Yoast ile Canonical Etiketler

Yoast kullanıyorsanız, herhangi bir sayfada veya gönderide Yoast SEO seçeneklerine gidin ve ‘gelişmiş’ sekmesini genişletin.

Burada sayfanın standart URL’sini belirtebileceğiniz bir alan bulacaksınız.

Yoast kullanıyorsanız, herhangi bir sayfada veya gönderide Yoast SEO seçeneklerine gidin ve 'gelişmiş' sekmesini genişletin.  Burada sayfanın standart URL'sini belirtebileceğiniz bir alan bulacaksınız.

RankMath ile Canonical Etiketler

RankMath kullanıyorsanız, yukarıdakine benzer bir uygulama şeklidir.

Herhangi bir sayfada veya gönderide, RankMath meta kutusunun ‘gelişmiş’ sekmesine gidin ve sayfa için standart bir URL belirleme seçeneği göreceksiniz.

RankMath kullanıyorsanız, yukarıdakine benzer bir uygulama şeklidir. Herhangi bir sayfada veya gönderide, RankMath meta kutusunun 'gelişmiş' sekmesine gidin ve sayfa için standart bir URL belirleme seçeneği göreceksiniz.

Wix’te Canonical URL Ayarlama

Varsayılan olarak, Wix sayfaları varsayılan olarak kendi kendini referans alan bir standart etiket kullanır.

Bunu değiştirmeniz gerekirse. Menüler ve Sayfalar’a gidip ilgili sayfanın üzerine gelip daha fazla göster simgesine tıklayarak ve ardından. Özel Meta Etiketler başlığı altında SEO seçenekleri > Gelişmiş SEO ve ‘Yeni Etiket Ekle’  seçeneğine giderek yapabilirsiniz.

HTTP Üstbilgisinde Kanonikler Nasıl Ayarlanır?

Kurallı etiketleri kullanmanın bir alternatifi, bir rel=”canonical” HTTP başlığı uygulamaktır . Bu uygulama türü, PDF’ler veya diğer HTML dışı belgeler için standart bir URL belirtmek içindir.

Sitenizin .htaccess dosyasına erişebilmeniz gerekir. .htaccess dosyasında, şuna benzeyen bir kod ekleyerek standart bir URL belirtin.

Kurallı etiketleri kullanmanın bir alternatifi, bir rel="canonical" HTTP başlığı uygulamaktır . Bu uygulama türü, PDF'ler veya diğer HTML dışı belgeler için standart bir URL belirtmek içindir. Sitenizin .htaccess dosyasına erişebilmeniz gerekir. .htaccess dosyasında, şuna benzeyen bir kod ekleyerek standart bir URL belirtin.

Kanonik URL’leri Belirtmek İçin 301 Yönlendirmelerini Kullanma

Google, standart URL’leri belirtmek için 301 yönlendirmelerini kullanabileceğinizi belirtir.

Bununla birlikte, 301 yönlendirmeleri kullanırsanız, yalnızca kurallı URL’nin gerçekten var olacağını açıklığa kavuşturalım. Diğer yinelenen sürümler buna yönlendirecektir.

Bununla birlikte, 301 yönlendirmeleri genellikle bazı belirli sorunlar için yinelenen içerik sorunlarını çözmenin en iyi yoludur.

Bunlar gibi;

 • Sayfanın hem HTTP hem de HTTPS sürümlerine sahip olduğunuzda. Google, HTTPS sürümlerini tercih eder, bu nedenle SEO’nuzun HTTP sürümünü HTTPS sürümüne yönlendirmesi iyidir.
 • Sitenizin hem WWW hem de WWW olmayan sürümlerine sahip olduğunuzda. Bu, Google’ın sitenizi daha iyi anlamasına yardımcı olur.
 • Hem sondaki eğik çizgi hem de sonunda olmayan eğik çizgi URL’leriniz olduğunda. Bir URL sonunda eğik çizgi ile bitiyorsa ve siz aynı URL’ye sahipseniz, Google bunları iki farklı sayfa olarak kabul edebilir.

Site Haritalarındaki kanonik URL’ler

Google, bir site haritasındaki tüm URL’lerin potansiyel olarak kanonik olduğunu düşünür. Google, site haritasındaki sayfalarda yinelenen içerik bulursa. Yinelenen içeriğin hangi sürümünün canonical olduğuna karar verecektir.

Google, bir site haritasında belirtilen URL’lerin standart sürümler olduğunu varsaydığından, mümkünse standart olmayan URL’leri site haritalarına dahil etmemeye dikkat edin.

Bunun standart URL’leri belirtmesi garanti edilmez. Ancak site haritalarını yapılandırırken göz önünde bulundurulması gereken en iyi uygulamadır.

Kurallı Etiket En İyi Uygulamaları

Standart etiketleri uygulamanın zor olması gerekmez ve birkaç basit en iyi uygulamayı anladığınızda, yinelenen içerik sorunlarını tespit edip temizlemenin çok daha kolay hale geldiğini göreceksiniz.

Kanonik URL’leri uygularken, her zaman şunlardan emin olun.

Sayfa Başına Yalnızca Bir Kanonik URL Belirtin

Sayfa başına yalnızca bir kanonik URL belirtmelisiniz, aksi takdirde büyük olasılıkla tümünün göz ardı edildiğini göreceksiniz.

Doğru Etki Alanı Protokolünü Belirtin

Siteniz HTTPS protokolünü kullanıyorsa, buna kanonik URL’niz olarak uygun şekilde başvurduğunuzdan emin olun.

Sondaki Eğik Çizgi veya Sondaki Eğik Çizgi Olmayan URL’leri Belirtin

Sayfalarınızda URL’lerin sonunda eğik çizgi kullanıp kullanmadığına dikkat edin. Aynı URL hem eğik çizgiyle hem de eğik çizgi olmadan mevcutsa, Google bunları iki ayrı URL olarak görebilir. Gerekirse sonuna eğik çizgi ekleyerek standart URL’nize doğru şekilde başvurduğunuzdan emin olun.

WWW Olmayan veya WWW URL’leri Belirtin

Bir URL’nin WWW olmayan ve WWW sürümleri, arama motorları tarafından yinelenen sayfalar olarak görülür; bu yüzden doğru olanı belirttiğinizden emin olun.

Mutlak URL’ler kullanın

Kanonik etiketlere, doğru şekilde yorumlanmalarını sağlamak için göreli yerine mutlak URL’ler kullanılarak başvurulmalıdır.

Bu, alan adınız da dahil olmak üzere tam URL’yi eklemeniz gerektiği anlamına gelir. Bunun gibi;

Kanonik etiketlere, doğru şekilde yorumlanmalarını sağlamak için göreli yerine mutlak URL'ler kullanılarak başvurulmalıdır.

Ve bu değil;

Bu, alan adınız da dahil olmak üzere tam URL'yi eklemeniz gerektiği anlamına gelir. Bunun gibi;

Canonical Etiketleri Uygularken Kaçınılması Gereken Yaygın Hatalar

Kurallı etiketi uygularken yanlışlıkla hata yapmak alışılmadık bir durum değildir. İşte daha yaygın hatalardan bazıları;

Yeniden Yönlendirilen Bir Sayfaya Kanonik Etiket Ayarlamayın

Daha sonra yeniden yönlendirilen standart bir URL oluşturmamaya dikkat edin. Bunun yerine, standart URL’yi yönlendirme hedefi olarak ayarlayın.

Alakasız İçeriğe Canonical Etiket Ayarlamayın

Yinelenen veya neredeyse aynı içerik için yalnızca standart URL’ler ayarlayın. 
 
Alakasız bir sayfaya canonical bir etiket koymaya çalışırsanız, bu yalnızca Google’ın kafasını karıştırır. Bu da arama sonuçlarındaki sıralamanızı etkileyebilir.
 
Birden Çok Canonical URL Ayarlama
 
Her sayfa için yalnızca tek bir standart etiket kullanmalı veya tek bir standart URL belirtmelisiniz. Aksi takdirde, kurallı etiketlerin bir kısmının veya tamamının yok sayılması olasıdır. 
 
Sayfanızın HTML koduna yanlışlıkla iki standart etiket eklemekten kaçının. Standart etiketi CMS’nizdeki bir ayarı kullanarak ayarlarsanız. HTML’nize manuel olarak ek standart etiketler eklemeyin.

Sitenizdeki Canonical Etiketleri Denetleme (ve Sorunları Düzeltme)

Standartlaştırmayla ilgili herhangi bir sorunu bulabilmek için sitenizin standart etiketlerini denetlemeniz gerekir.

Bunu Semrush Site Denetim aracı ile yapabilirsiniz. Web siteniz için site denetim raporunu çalıştırdığınızda, kanonik etiketlerle ilgili bir dizi kontrol bulacaksınız.

Bunların neler olduğuna ve sorunların nasıl çözüleceğine bakalım.

AMP Sayfalarında Canonical Etiketi Yok

AMP sayfaları standart etiketlere sahip olmadığında, Site Denetim aracı bunu bir sorun olarak işaretler. Sayfanızın AMP ve AMP olmayan sürümleri arasında standartlaştırmanın olması önemlidir.

Her AMP sayfasının <head> bölümüne AMP olmayan sayfayı gösteren bir rel=”canonical” etiketi ekleyerek bunu düzeltebilirsiniz.

Yinelenen İçerik için Canonical Etiketi Yok

Site Denetimi, yinelenen içeriğiniz olduğunda işaretler ve standart bir etiket eklemenizi veya sayfayı yeniden yönlendirmenizi önerir.

Yinelenen içerik, sahip olduğunuz diğer içeriğe en az %85 oranında benzeyen içerik olarak kabul edilir.

Kırık Canonical Etikete Sahip Sayfalar

Sayfalarınızda bozuk standart bağlantılar varsa, bunlar standart URL’ler olarak anlaşılmaz.

Bu hatayı görmeniz, kanonik etiketlerinizin var olmayan web sayfalarını işaret ettiği ve sonuç olarak içeriğinizin taranması ve dizine eklenmesi sürecini karmaşıklaştırdığı anlamına gelebilir.

Canonical bağlantıların bozuk olduğu sayfalar bulursanız, bunları doğru standart URL’lere güncellediğinizden emin olun.

Sayfaların Birden Çok Canonical URL’si Var

Bir sayfada birden fazla kanonik URL olduğunda bu hatayı görürsünüz. Bunu düzeltmek için, yinelenen etiketleri kaldırmanız ve yalnızca birini yerinde bırakmanız gerekir.

Kurallı etiket hatalarını ve diğer birçok sorunu düzeltmek için Semrush Site Denetim aracını kullanmaya başlayın.

Sonuç

Canonical etiketler o kadar karmaşık değildir. Başlangıçta kafanı karıştırman zor.

Canonical etiketlerin bir yönerge değil, arama motorları için bir sinyal olduğunu unutmayın. Başka bir deyişle, sizin beyan ettiğinizden farklı bir kanonik seçebilirler.

Hem kullanıcı tarafından beyan edilen hem de Google tarafından seçilen standartı görmek için. Google Search Console’daki URL Denetleme aracını kullanabilirsiniz.

Google’ın, standart URL’lerle ilgili olarak Google Search Console’daki. Dizin Kapsamı Durum Raporunda kullandığı sınıflandırmalar şunlardır;
 
 • Uygun canonical etikete sahip alternatif sayfa.  Bu, standart bir etiketle alternatif bir sayfa belirttiğiniz ve buna uyulduğu sayfaları gösterir. Temel olarak, seçtiğiniz bir sayfada birleştirmeyi amaçladığı şekilde çalışıyor.
 • Kullanıcı tarafından seçilen standart olmadan çoğaltın.  Yinelenen sayfalar var ve bunların hiçbirinde seçilmiş bir standart yok. Bu durumda Google sizin için bir tane seçmiştir, bu yüzden tercih ettiğiniz bu değilse. Bir rel=canonical etiketi eklemelisiniz.
 • Yinelenen, Google, kullanıcıdan farklı bir standart seçti.  Bu, Google’ın önerilen standartlarınızı yok saymayı seçtiği ancak yine de dizinde göstermek için farklı bir sürüm seçtiği durumları gösterir.
 • Yinelenen, gönderilen URL standart olarak seçilmedi.  Bu aynı zamanda bir standartlaştırma sinyalinin yok sayılması durumudur. Bu yinelenen sayfa grubunda açıkça işaretlenmiş bir standart URL yoktur ve bu durumda. Google, dizinde gönderdiğiniz URL dışında başka bir URL’nin gösterilmesi gerektiğine inanmaktadır.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu