SEO

Uzun Kuyruk Anahtar Kelime Nedir? Nasıl Bulunur?

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, nispeten düşük arama hacimlerine. Sahip olma eğiliminde olan oldukça spesifik arama sorgularıdır. 
 
Kullanıcılar bunları daha az arasa da, uzun kuyruklu anahtar kelimeler. Bir araya getirildiğinde genel aramaların büyük bir yüzdesini oluşturur. 
 
“Uzun kuyruk” ifadesi, başlangıçta Amazon gibi sitelerdeki niş ürünlerin. En çok satanlardan daha fazla toplam satış sağlama eğiliminde olduğu olgusunu tanımlamak için kullanılıyordu.
 
Görünüşe göre, insanların arama motorlarına yazdığı anahtar kelimelerde de aynı şey oluyor.
 
Aslında, “uzun kuyruk” terimi, bir eğrinin sonundaki “kuyruk” anlamına gelir. 

 

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, nispeten düşük arama hacimlerine sahip olma eğiliminde olan oldukça spesifik arama sorgularıdır. Kullanıcılar bunları daha az arasa da, uzun kuyruklu anahtar kelimeler bir araya getirildiğinde genel aramaların büyük bir yüzdesini oluşturur.

Yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi. Her bir uzun kuyruklu anahtar kelime nispeten düşük aranma hacmine sahiptir.
 
Ancak toplamda, aslında Google’da gerçekleştirilen tüm aramaların büyük çoğunluğunu oluşturuyorlar.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Neden Önemli?

Derecelendirmek Daha Kolay

Popüler ana terimler tipik olarak çok rekabetçidir. Bu, SEO ile o anahtar kelime için sıralamaya girmenin yıllar alabileceği anlamına gelir (sıralama yapabiliyorsanız).

Hedeflenen Trafik

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler çok spesifik olma eğiliminde olduğundan, Google’da o anahtar kelimeyi kullanan kişi muhtemelen bir satın alma işlemi gerçekleştirmeye yakındır.

Örneğin, “SEO yazılımı” anahtar kelimesini alın.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler çok spesifik olma eğiliminde olduğundan, Google'da o anahtar kelimeyi kullanan kişi muhtemelen bir satın alma işlemi gerçekleştirmeye yakındır.

Bu terimi arayan biri satın alma kararı vermeye oldukça yakındır. Hala en iyi yazılım için alışveriş yapıyor olsalar bile.

Öte yandan, “SEO” gibi bir anahtar kelime çok geniştir.

Bu araştırmacı muhtemelen genel olarak SEO hakkında bazı ön araştırmalar yapıyor. SEO stratejilerine yardımcı olacak bir yazılım aramalarına aylar kalmış olabilir.

Daha Az Pahalı PPC Reklamcılığı

Google Reklamlarını kullanıyorsanız, uzun kuyruklu anahtar kelimeler. Reklamcılık paranızın karşılığını daha fazla almanıza da yardımcı olabilir. 
 
Neden? Birçok yüksek hacimli anahtar kelimenin tıklama başına maliyeti yüksektir. 
 
Artı, az önce belirttiğimiz gibi, bu tür geniş kapsamlı anahtar kelimeler süper iyi dönüşüm bile sağlamaz. 
 
Ancak, düşük hacimli uzun kuyruklu anahtar kelimeler süper hedeflidir. Bu, daha yüksek bir dönüşüm oranına sahip olabilecekleri anlamına gelir. 
 
Ayrıca, daha düşük bir TBM’ye sahip olabilirler. Bu bir PPC kazan-kazan! 
 
Uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmanın ana dezavantajı. Tek bir baş terimden alacağınız trafik miktarına eşit olacak şekilde birkaç tanesini sıralamanız gerekmesidir. 

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

İşte web siteniz için uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulmak için kanıtlanmış birkaç strateji.

Google’ın Otomatik Tamamlama Özelliği

Google’ın arama kutusuna yazmaya başladığınızda, size insanların aradığı ilgili terimlerin bir açılır listesini gösterir.

Google'ın arama kutusuna yazmaya başladığınızda, size insanların aradığı ilgili terimlerin bir açılır listesini gösterir.

Daha da fazla öneri görmek için arama teriminizden sonra bir harf de ekleyebilirsiniz. 
 
Örneğin, içerik pazarlamasıyla ilgili uzun kuyruklu anahtar kelimeler aradığınızı varsayalım. Arama kutusuna “en iyi içerik pazarlama p” gibi. Bir şey yazabilir ve aşağıdaki öneriler listesini alabilirsiniz.

Google’ın “İlgili Aramaları”

Google, arama sonuçlarının ilk sayfasının altında sekiz anahtar kelimelik bir liste sağlar.
Google, arama sonuçlarının ilk sayfasının altında sekiz anahtar kelimelik bir liste sağlar
Bunlar genellikle az önce aradığınız terimle yakından ilgili uzun kuyruklu anahtar kelimelerdir.

Sosyal Medya ve Forumlar

r10 gibi mesaj panoları ve forumlar, insanların mücadele ettiği sorunları bulmanıza yardımcı olabilir. İçeriğinizle bu sorunların çözülmesine yardımcı olabilirsiniz.

Örneğin, r10’da “içerik pazarlaması” yazarak birkaç sağlam konu buldum.

r10 gibi mesaj panoları ve forumlar, insanların mücadele ettiği sorunları bulmanıza yardımcı olabilir. İçeriğinizle bu sorunların çözülmesine yardımcı olabilirsiniz. 

Çevrimiçi forumlardan, panolardan veya sosyal medyadan bilgi toplayabileceğiniz sayısız yer var.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı, PPC kampanyaları için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, anahtar kelime fikirleri için hala yararlı bir kaynaktır.

Kullanmak için Google Ads hesabınıza giriş yapın ve Anahtar Kelime Planlayıcı’ya gidin.

İki seçenek göreceksiniz: “Yeni anahtar kelimeler keşfedin” ve “Arama hacmini ve tahminleri alın:”

Google Anahtar Kelime Planlayıcı, PPC kampanyaları için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, anahtar kelime fikirleri için hala yararlı bir kaynaktır.

“Yeni anahtar kelimeler keşfedin:” öğesini seçin.

"Yeni anahtar kelimeler keşfedin:" öğesini seçin.

Ardından, alana geniş bir “anahtar kelime” girin. Google, bir dizi ilgili terim oluşturacaktır.

Ardından, alana geniş bir "anahtar kelime" girin. Google, bir dizi ilgili terim oluşturacaktır.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeleri Etkili Bir Şekilde Kullanma

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler bulmak savaşın sadece yarısıdır. 
 
Anahtar kelimelerinizi seçtikten sonra bunları sayfanızda doğru şekilde kullanmanız gerekir. Bu sayfa içi SEO kılavuzu, anahtar kelimeleri doğru kullanma hakkında bilmeniz gerekenleri gösterir.
 
Ancak hızlı bir başlangıç ​​olarak, özellikle uzun kuyruklu anahtar kelimeler. İçin geçerli olan birkaç sayfa içi SEO ipucunu burada bulabilirsiniz.

Anahtar Kelimeleri Doğal Olarak Kullanın

Yapabiliyorsanız, uzun kuyruklu anahtar kelimenizi sayfanızın başlığına, başlıklarına ve alt başlıklarına ekleyin. İlk paragrafınızda da kullanın tercihen ilk cümlenizde.

Bir Kullanıcının Arama Amacını Düşünün

Anahtar kelimenizi sayfanıza eklemek yeterli değildir. Sayfanızın Google’da üst sıralarda yer alması için içeriğinizin o anahtar kelimenin arama amacına uygun olması gerekir.

Sonuç

Anahtar kelimenizi sayfanıza eklemek yeterli değildir. Sayfanızın Google’da üst sıralarda yer alması için içeriğinizin o anahtar kelimenin arama amacına uygun olması gerekir. 
 
Semrush’ın Arama Amacı özelliği, bir anahtar kelimenin arama amacını bulmayı kolaylaştırır. 
 
Anahtar kelime araştırması, herhangi bir başarılı SEO kampanyasının temeli olmaya devam etmektedir. Ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler, yeni siteler için idealdir.
 
Hedef terimleriniz için sıralamada zorlanıyorsanız. Bunun nedeni bu anahtar kelimelerin çok rekabetçi olması olabilir.
 
Bunun yerine uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmanın zamanı gelmiş olabilir. 

 

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu