SEO

SEO için ChatGPT

ChatGPT, 2022’nin sonunda interneti kasıp kavurdu ve yaratıcısı OpenAI, şimdiden 2023’ün sonuna kadar. 200 milyon dolardan fazla gelir elde etmesini ve 2024’te 1 milyar dolara ulaşmasını bekliyor.
 
Herkes, yapay zekanın genel olarak dijital pazarlama için sağladığı sonsuz olasılıkları öğreniyor. SEO alanında bazı heyecan verici potansiyel kullanımlar vardır.
 
ChatGPT hala genç olsa da, SEO çabalarınızda size yardımcı olmak için yapabileceği pek çok şey var.
 
Bu blogda, daha etkili SEO stratejileri oluşturmak için ChatGPT’nin en etkili 10 kullanımını derledim.

ChatGPT Nedir ve İnsanlar Neden Bununla İlgileniyor?

ChatGPT-3 veya “Generative Pretrained Transformer 3”, bir insanla gerçek konuşmaları simüle edebilen. İnternette bilgi arayabilen, fıkralar anlatabilen. Fikir üretebilen ve daha fazlasını yapabilen bir yapay zeka sohbet robotudur.
 
ChatGPT’nin faydaları, Kasım 2022’de piyasaya sürüldükten sonra kısa sürede kamuoyuna açıklandı. Microsoft, potansiyelini gördü ve OpenAI’ye hemen 10 milyar dolar yatırım yaptı.
 
ChatGPT çok dikkat çekiyor. Bu kısmen büyüleyici yapay zeka teknolojisinden yararlandığı için, ama esas olarak harika bir ürün olduğu için. ChatGPT, bir chatbot arabiriminin kullanıcı deneyimini yapay zekanın güçlü yetenekleriyle birleştirir.

Bunun için sayısız uygulama var ve kullanımı son derece basit.
 

SEO için ChatGPT Nasıl Kullanılır?

Sayfa içi uygulamadan teknik iyileştirmelere, okuyucular için etkili içerik oluşturmaya ve daha fazlasına kadar SEO’nun sayısız farklı yönü vardır.
 
ChatGPT’yi hangi bilgileri beslediğinize bağlı olarak. SEO stratejinize dahil etmek için oldukça harika sonuçlar elde edebilirsiniz.
 
Benim için hangi sonuçları üretebileceğini görmek için ChatGPT’yi her türlü SEO testinden geçirdim.
 
Bazı yanıtların SEO hedeflerinize uygun olmayabileceğini ve bilgilerin her zaman doğru olmadığını unutmayın. ChatGPT şu anda yalnızca 2021’e kadar olan çevrimiçi verileri depolar ve o zaman bile bazı şeyleri yanlış yapabilir. Bu nedenle, ChatGPT’den ne çektiğinize dikkat edin ve doğruluğunu her zaman iki kez kontrol edin.
 
İşte bir ChatGPT pazarlama stratejisinin web sitenizin SEO’su için ne kadar etkili olabileceğini gösteren bulduklarım.

Hedef Anahtar Kelimelerinizle İlgili Anahtar Kelimeleri İsteyin

Başlangıç ​​olarak, ChatGPT’den kendi işletmeniz veya müşteriniz için. Hedeflediğiniz anahtar kelimelere benzer anahtar kelimelerin bir listesini vermesini isteyebilirsiniz.

Samsun’da işletmenizin görünürlüğünü artırmaya çalışan bir SEO Ajansı sahibi olduğunuzu varsayalım.
 
ChatGPT’den “Samsun’daki Yerel SEO” ile alakalı anahtar kelimeler istemeyi deneyin.
 
Bazı durumlarda, işletmeniz hakkında tamamen farklı bir şekilde düşünmenizi sağlayacak cevaplar alabilirsiniz.Başlangıç ​​olarak, ChatGPT’den kendi işletmeniz veya müşteriniz için. Hedeflediğiniz anahtar kelimelere benzer anahtar kelimelerin bir listesini vermesini isteyebilirsiniz.
 Bazı durumlarda, işletmeniz hakkında tamamen farklı bir şekilde düşünmenizi sağlayacak cevaplar alabilirsiniz.Başlangıç ​​olarak, ChatGPT'den kendi işletmeniz veya müşteriniz için. Hedeflediğiniz anahtar kelimelere benzer anahtar kelimelerin bir listesini vermesini isteyebilirsiniz.
Elbette, yine de genel stratejiniz ve müşterileriniz için anlamlı olan terimleri bulmanız gerekiyor. bu nedenle ChatGPT tüm işi sizin yerinize yapamaz. Yapabileceği şey, SEO stratejinizi yeni yönlere götürmeniz için bazı kıvılcımlar sağlamaktır.
 
Daha benzersiz ve kullanışlı içerik oluşturmak için size büyük ilham verebilecek ChatGPT’den gelen buna benzer istemler. Buna biraz daha girelim.

Belirli Konular Etrafında İçerik Oluşturun

Bu anahtar kelimeleri seçtikten sonra, onlar için sıralanacak içerik oluşturma zamanı.
 
ChatGPT’nin yardımıyla, bu anahtar kelimeleri ekleyebilir. Üzerinde çalışması için bir konu verebilir ve bana kullanacağım bazı içerikler yazmasına izin verebilirim.
Bu anahtar kelimeleri seçtikten sonra, onlar için sıralanacak içerik oluşturma zamanı. ChatGPT'nin yardımıyla, bu anahtar kelimeleri ekleyebilir. Üzerinde çalışması için bir konu verebilir ve bana kullanacağım bazı içerikler yazmasına izin verebilirim.
Bilgi isteminin arkasındaki niyete dikkat edin. ChatGPT, küçük bir işletme sahibi gibi görünmek istediğimi belirterek, daha özel bir yanıt oluşturmak için bunu dikkate alıyor.
 
Bununla birlikte, dijital pazarlamacıların. ChatGPT’yi istem yazmak için kullanırken burada daha dikkatli olmaları gerekir. Bilgiler yalnızca yanlış olmakla kalmaz. Aynı zamanda diğer çevrimiçi kaynaklardan herhangi bir intihal olasılığından da kaçınmak istersiniz.
 
Bu nedenle, kendi benzersiz sesinizle yenilemeniz için içeriğinizi başlatmak üzere ChatGPT’yi kullanın.
 
AI metin yazarlığı, içeriğin kalitesi gibi yalnızca zamanla gelişecektir. Rekabette önde olmak için kendinizi rahat hissetmeniz en iyisidir.

Arama Niyeti Etrafında Bir Anahtar Kelime Listesi Oluşturun

ChatGPT, istemli bir filtre (küçük işletme sahibi) kullanarak tüm metin gövdelerini yazabiliyorsa. Daha uygun anahtar kelimeler sunmakta da sorun yaşamamalıdır.
 
Arama amacına odaklanan ChatGPT, anahtar kelime listenizi başlatmak için size bazı harika fikirler verebilir.
 
Müşteriler, onları ürününüze veya hizmetinize yönlendiren ne arıyor?

ChatGPT, istemli bir filtre (küçük işletme sahibi) kullanarak tüm metin gövdelerini yazabiliyorsa. Daha uygun anahtar kelimeler sunmakta da sorun yaşamamalıdır. Arama amacına odaklanan ChatGPT, anahtar kelime listenizi başlatmak için size bazı harika fikirler verebilir.
İfadelerinizi, sunmak zorunda olduğunuz şey yerine müşterinin ne istediğini tatmin etmeye odaklayın.
Ve unutmayın, ChatGPT’nin size bu fikri vermesi, bunun iyi bir fikir olduğu anlamına gelmez. Hangi anahtar kelimelerin peşinden gidileceğini öğrenmek için kendi araştırmanızı yaptığınızdan emin olun.

Meta Başlıklar/Açıklamalar Oluşturun

Ayrıca web sayfanız için meta başlıklar ve meta açıklamalar için farklı fikirler üretebilir. Her birinden beğendiğiniz öğeleri bir araya getirebilirsiniz.

Ayrıca web sayfanız için meta başlıklar ve meta açıklamalar için farklı fikirler üretebilir. Her birinden beğendiğiniz öğeleri bir araya getirebilirsiniz.

Elbette, tüm insanlığı kopyanızdan çıkarmayın. Markanızın tonunu ve sesini temsil edecek metne hala ihtiyacınız var. Bu nedenle her zaman bir şeyleri kendiniz rötuşladığınızdan emin olun. Ayrıca, hedeflemek istediğinizi bildiğiniz belirli anahtar kelimeler varsa. Bunları oraya kendiniz eklediğinizden emin olun.

Sıkça Sorulan Sorular Oluşturun

Sunduğunuz bir ürün veya hizmet hakkında insanların en çok hangi soruları sorduğunu öğrenmek istiyorsanız. Kendinize bakmak yerine ChatGPT’ye sormayı düşünün.

Sunduğunuz bir ürün veya hizmet hakkında insanların en çok hangi soruları sorduğunu öğrenmek istiyorsanız. Kendinize bakmak yerine ChatGPT'ye sormayı düşünün.

İçerik Stratejiniz İçin Potansiyel Konuların Bir Listesini Sağlayın

Pazarlamacılar, konu oluşturmada size ne kadar zaman kazandırabileceğinden. ChatGPT içerik yazma stratejisinin ne kadar etkili olabileceğini öğreniyorlar.
 
Taze bir örnek kullanalım. İnsanlara platformunuzun benzersiz niteliklerini öğretmek isteyen. Yeni bir çevrimiçi bankacılık hizmetiyseniz. ChatGPT sizin için eğitici içerik oluşturmanız ve paylaşmanız için sayısız farklı konu ve yol bulabilir.
Pazarlamacılar, konu oluşturmada size ne kadar zaman kazandırabileceğinden. ChatGPT içerik yazma stratejisinin ne kadar etkili olabileceğini öğreniyorlar.
Elbette, blog yazmak ve sosyal medya pazarlaması, bugünlerde birçok içerik pazarlama stratejisinin ekmeği ve yağı gibi görünüyor. Bununla birlikte, nasıl yapılır kılavuzları ve karşılaştırma tabloları gibi daha niş önermeler. İçeriği görüntülemenin harika alternatif yollarını düşünmenize neden olabilir.
 

Backlink Fırsatları İçin E-postalar Oluşturun

ChatGPT’nin gerçekten neler yapabileceğini görmek için ondan sizin için. Backlink e-postanızı yazmasını isteyin.
 
ChatGPT’yi burada bir mini testten geçirdim ve sonuçlar oldukça ilginç. E-postayı “trafik için çaresizmişim gibi” yazmak için kuşkusuz kötü bir istem verdim.
 
Açıkçası, hiçbir web sitesi zorlanan bir siteye bağlanmak istemez, bu nedenle. ChatGPT kendi yanıtını benim sorduğumun bir adım ötesine taşıdı, sorunu bana bildirdi ve bir çözüm önerdi.
ChatGPT'yi burada bir mini testten geçirdim ve sonuçlar oldukça ilginç. E-postayı "trafik için çaresizmişim gibi" yazmak için kuşkusuz kötü bir istem verdim.
Chatbot’un tavsiyesine uydum ve onun benim için daha iyi bir e-posta şablonu oluşturmasına izin verdim.
 Chatbot'un tavsiyesine uydum ve onun benim için daha iyi bir e-posta şablonu oluşturmasına izin verdim.
Pazarlama e-postası başarısı söz konusu olduğunda, olabildiğince fazla kişiselleştirmeye sahip olmak istediğinizi unutmayın. Ancak bu durumda, ChatGPT bana yalnızca bu geri bağlantı erişimi için iyi bir temel sağlamakla kalmadı. Aynı zamanda bana biraz sosyal yardım tavsiyesi de sağladı!

Şema İşaretlemesi Oluşturun

Şema, arama motorlarının verileri görüntülemek için kullandığı dildir. Şema işaretleme, arama motorlarının web sitenizde taranan bilgileri anlamasını sağlayan bir kod kümesidir.

Veriler için kullanabileceğiniz pek çok farklı işaretleme vardır, örneğin.
 
  • SSS.
  • Video bilgileri.
  • Fiyat:%.
  • Oylar ve görüşler.
Şema işaretlemenin nasıl çalıştığını pek çok kişi anlamıyor. Öyleyse neden AI’nın halletmesine izin vermiyorsunuz?
Şema, arama motorlarının verileri görüntülemek için kullandığı dildir. Şema işaretleme, arama motorlarının web sitenizde taranan bilgileri anlamasını sağlayan bir kod kümesidir.
Kendi SSS şemanız için iyi sorular ve cevaplar bulmak üzere, hedef anahtar kelimelerinizi arayın. Google’ın Cevap Kartlarında ve Kişiler de soruyor bölümlerinde hangi sonuçların göründüğüne bakın.
 
İnsanların en çok neyi sorduğunu ve en çok hangi SERP’lerin dikkat çektiğini göreceksiniz.

Sonuç

SEO için ChatGPT’yi kullanmak, temel olarak size beyin fırtınası yapabileceğiniz ek bir çalışan sağlar.
 
Ve bu çalışan, internetin her yerindeki içeriğe anında erişebiliyor.
 
ChatGPT SEO’dan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız. Onu kullanırken rahat olmanız için işte birkaç ipucu.
SEO sürecinin her adımında ChatGPT kendi rolünü oynayabilir.
  • Anahtar Kelime Araştırması : ChatGPT, içerik oluşturmanız için bir anahtar kelime listesi oluşturabilir.
  • İçerik Fikri ve Stratejisi : Şimdi bu anahtar kelimeleri ChatGPT’ye bağlayın. Her biri için içerik konularının yanı sıra bu içeriği çevrimiçi paylaşmak için benzersiz fikirler bulmasını sağlayın.
  • Yazma ve Meta Veri Oluşturma : Bu fikirleri alır ve Google için gerçek kopya veya başlık etiketleri. Meta açıklamaları olarak kullanabileceğiniz, üzerinde çalışmanız için farklı içerik sürümleri hazırlar.
  • Düzenleme : İçeriği hazırladıktan ve rötuşladıktan sonra. Dilbilgisi hatalarını vurgulamak için ChatGPT üzerinden bir kez daha çalıştırın.
Paylaşma İçeriğinizi Yayınladıktan Sonra ChatGPT’nin Web Sayfanızın. Etki alanı yetkisini artıracak geri bağlantı erişimi için e-posta taslakları oluşturmasını sağlayabilirsiniz.
Platformla daha rahat büyüdükçe. Ondan yararlanabileceğiniz daha benzersiz yolları keşfedeceksiniz.
Unutmayın
 
ChatGPT, SEO için kullanılacak başka bir araçtır, tek gerçek kaynağı değildir. Hâlâ yeni bir ürün ve büyüdükçe çözülmesi beklenen pek çok hata ve karışıklık var. Aynı zamanda, yetenekleri gelişecek ve işimizde hepimiz için daha büyük yaratıcı yeteneklerin kilidini açacaktır.
 
Yapay zekanın geleceği bazılarına göz korkutucu görünüyor ancak pazarlamacılar olarak. Daha sonra yerimizi alacağından endişelenmek yerine kendi yaratma sürecimizi geliştirmek için şimdi onu kucaklamalıyız.
 
ChatGPT günlük iş akışınızda size nasıl yardımcı oluyor?

Sıkça Sorulan Sorular

ChatGPT Nedir?

ChatGPT, OpenAI tarafından oluşturulan ve Kasım 2022’de yayına giren bir yapay zeka sohbet robotudur. Geliştiriciler, onu etkileyici öğrenme yetenekleri sağlamak için OpenAI’nin GPT-3 devasa dil modelleri ailesini kullanarak eğitti. ChatGPT’yi kullanarak deneme yazmak, bilgisayar yazılımında hata ayıklamak. Müzik yapmak, hikayeler anlatmak ve daha fazlası gibi çok çeşitli şeyleri başarabilirsiniz.

ChatGPT Uygulaması Ücretsiz mi?

ChatGPT, uygulamanın hem ücretsiz hem de ücretli bir sürümünü sunar. ChatGPT’nin ücretsiz sürümü, mümkün olduğunda OpenAI’nin sohbet botuna erişmenizi sağlar. Ancak erişimi garanti etmez ve bazen sizi bekleten uzun kuyruklar olabilir. Öte yandan, ChatGPT’nin ücretli sürümü. Benzersiz yeni özelliklere erişimin yanı sıra platform trafiğin yoğun olduğu zamanlarda size öncelikli erişim sağlar.

ChatGPT'de GPT'nin Açılımı Nedir?

ChatGPT’deki “GPT”, “Üretken Eğitim Öncesi Transformatör” anlamına gelir. Metin oluşturabilen bir AI modeli olması anlamında üretkendir. Ön eğitim, bilgi tabanında depolanan muazzam veri veritabanını ifade eder. Transformer, ChatGPT’nin mimari tasarımını ifade eder.

ChatGPT, Pazarlama Kampanyalarımı Kolaylaştırabilir mi?

Bahsedildiği gibi ChatGPT, pazarlama kampanyalarınızı başlatmak için oyunun kurallarını değiştirebilir. Pazarlama operasyonlarınızı sizin yerinize yürütemese de beyin fırtınası yapmak ve içerik oluşturmak için harika bir yol olabilir.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu