SEO

Breadcrumb Nedir?

SEO çalışmaları açısından önemli bir yere sahip olan, breadcrumb sözcüğü ekmek kırıntısı anlamına gelir. Web sitelerinin link yapısında kullanılan bu bağlantı sistemi, arama motorlarının web sitesinin hiyerarşik yapısını tanımasına, web sitesi dahilinde yer verilen alt kategorilerin linkte gösterilmesini sağlar.

Bu sayede breadcrumb bağlantısı kullanan web sitesinin, arama motorlarında üst sıralara taşınmasın, ziyaretçilerin web sitesine ve alt kategorilerine kolay erişim sağlamasını, side ziyaretlerinin daha uzun olmasına katkı sağlar. Hansel ile Gratel isimli masal kahramanları eve dönüş yolunu bulmama için ekmek kırıntıları kullanmışlardır.

Breadcrumb bağlantının oluşturulmasında da bu masaldan etkilenilmiş ve ekmek kırıntısı anlamına gelen sözcük kullanılmıştır. Web sitesi ziyaretçileri de breadcrumb bağlantı yöntemi ile kolayca web sitesinde yollarını bulabilir ve ilgili oldukları sayfaya daha kısa yoldan ulaşabilirler.

Breadcrumb SEO İçin Neden Önemlidir?

Web sitelerinin istenen düzeyde ziyaretçi alması, ziyaretçilerin sayfa içerisinde uzun süre kalmaları ve daha görünür olmaları için SEO çalışmalarına ihtiyaç duyulur. SEO uzmanları görev aldıkları web sitlerini daha etkili kılmak için, mutlaka organik olan yöntemleri kullanmaları gerekir. Bu sayede istenen düzeyde performanslı web sitelerinden söz edilebilir.

Breadcrumb bağlantılı linkler de arama motorlarının organik olarak kabul ettiği, hatta oldukça beğendiği bir SEO araçlarındandır. Bu yöntemle web sitesinde yer alan her bir kategori URL olarak belirtilmek yerine, orijinal web sayfasının birer alt kategorisi olarak gösterilir. Web sitesi ana başlığı ve alt kategori başlıkları ziyaretçilerin erişimini kolaylaştırır.

Web sitelerinde ziyaretçi artışlarının sağlanması, aynı zamanda kalıcı olması SEO uzmanlarının ve web sitesi sahiplerinin hedefleri arasında yer alır. Breadcrumb bağlantılı uygulamalarda diğer SEO çalışmaları ile birlikte, web sitelerinin hedeflenen başarıya daha kısa sürede ulaşmasını sağlar.

Breadcrumb SEO İçin Neden Önemlidir?Breadcrumb Nasıl Kullanılır?

Web sitesi ziyaretçilerinin site içerisinde uzun süre kalmaları, hizmet ve ürün satışını doğrudan etkiler. Bunun gerçekleşmesi içinde, web sitesinin daha görünür olması gerekir. İnternet arama motorları güven duydukları ve hiyerarşik yapısını çözebildikleri web sitelerini üst sıralara taşırlar.

Bu yönde gelişme gösteren web siteleri incelendiğinde, breadcrumb bağlantı yöntemlerini sıklıkla kullandıkları görülür. Gelişmiş internet arama motorlarının standart olarak kabul ettiği, Schema.org etiketleme yöntemleriyle breadcrumb bağlantısı oluşturulabilir.

SEO çalışmasında WordPress gibi hazır sistem kullanıyorsa, Yoast benzeri eklentilerle breadcrumb bağlantısını etkinleştirebilir. SEO uzmanı bu amaç için özel olarak geliştirilmiş yazılımları da kullanabilir. Bu gibi durumlar için, https://schema.org/BreadcrumbList başlığından uyumluluk kontrolleri sağlanabilir.

Breadcrumb Konumu

Web sitesinin yapısına, ziyaretçi alışkanlıklarına ve yer verilen tasarıma göre, beadcrumb konumu farklılık gösterebilir. Ancak genellikle sayfada yer verilen menünün hemen altında yer alır. SEO uzmanının prensiplerine veya müşteri tercihine göre sola yatık veya ortada yer alır. Bazı durumlarda site tasarımı sayfanın sağında yer almasına olanaklı kılabilir. Amacını yerine getirdiği sürece, breadcrumb konumu çokta önemli değildir.

Örnek olarak : www.leventdemirbas.com/seo-nedir

Breadcrumb Konumu.

Breadcrumb Nasıl Kullanılır?

Breadcrumb kullanmak için, bu amaç için kullanılacak ayıraç ve kullanılan etiketin büyüklüğü öncelikle iyi planlanmalıdır. Bu tür etiketlerde genellikle sayfa geçişler için, büyüktür işareti kullanılır. Bu sayfalar arasındaki hiyerarşik yapının tanınmasına sağlar.

SEO uzmanın çalışmalarında web sitesinin tasarıma uygun olması için, eğik çizgi, nokta, tire gibi işaretleri de bu amaçla kullanabilir. Beadcrumb etiketinin büyüklüğü, sitenin tasarıma uygun olacak şekilde, ziyaretçiler tarafından kolayca görülebilecek şekilde olmalıdır.

Gereğinden büyük veya gereğinden küçük kullanımlar, etkileşim açısından sorunlar yaratabilir. Bu türden kullanımlar için, menü boyutu esas alınabilir. Kullanıcı tercihine göre hatta biraz küçük şekilde de düzenlenebilir.

Sonuç

Web sitelerinin ziyaretçileri için bir nevi navigasyon görevi gören breadcrumb etiketleri, ziyaretçilerin sayfalara arasında kolayca gezinmelerine, başlangıç noktasına dönebilmelerine imkan tanır. Gelişmiş web sitelerinin tüm içeriklerini tek sayfada toplamaları, hem kullanım açısından oldukça zor, hem de ziyaretçilerin ürün kategorilerine erişimini zorlaştırıcı bir durumdur.

Bu nedenle SEO çalışmalarında ürün kategorilerine yönelik farklı sayfalar oluşturulur. Giriş sayfasından itibaren breadcrumb etiketleri ile geçişler istenen kategori sayfasına geçiş sağlanabilir. Bu tür kullanımlar, PC’lerde olduğu kadar mobil cihazlar içinde oldukça kullanışlı bir sistemdir.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu