Sosyal Medya

Twitter Reklam Verme Rehberi

Twitter, sosyal reklamcılık stratejinizi düşündüğünüzde akla gelen ilk sosyal ağ olmayabilir. Ancak Twitter reklamlarının 486 milyonluk potansiyel bir kitleye ulaşabileceğini düşünün. Reklam biçimleri, ultra basitten çok gelişmişe kadar değişir. Ve minimum harcama yoktur.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, Twitter reklamlarını tanıtım karışımınıza dahil etmenin zamanı geldi. Yeni başlayanlar için Twitter reklamlarına yönelik bu kılavuz, bugün ilk Twitter reklam kampanyanızı başlatmak için bilmeniz gereken her şeyde size yol gösteriyor.

Twitter Reklam Türleri

Twitter Tanıtılan Reklamlar

Önceden Tanıtılan Tweetler olarak bilinen Twitter’daki Tanıtılan Reklamlar, normal Tweetlere çok benziyor. Farklı olan, bir reklamverenin, o reklamvereni Twitter’da henüz takip etmeyen kişilere içeriği göstermek için ödeme yapmasıdır.

Sıradan Tweetler gibi beğenilebilir, retweetlenebilir ve yorum yapılabilir. Ancak reklam olarak etiketlenirler: sol alt köşede her zaman “Tanıtılan” yazar.

Önceden Tanıtılan Tweetler olarak bilinen Twitter'daki Tanıtılan Reklamlar, normal Tweetlere çok benziyor. Farklı olan, bir reklamverenin, o reklamvereni Twitter'da henüz takip etmeyen kişilere içeriği göstermek için ödeme yapmasıdır. Sıradan Tweetler gibi beğenilebilir, retweetlenebilir ve yorum yapılabilir. Ancak reklam olarak etiketlenirler: sol alt köşede her zaman "Tanıtılan" yazar.

Tanıtılan Reklamlar, farklı medya türlerini içeren çeşitli biçimlerde gelir.

  • Metin Reklamlar: Ek medya bileşenleri olmadan basit bir Tweet gibi görünün.
  • Resim Reklamlar: Tek bir fotoğraf ekleyin.
  • Video Reklamlar: Yukarıdaki Oreo örneğinde olduğu gibi, bunlar tek bir videoyu içerir. Video, 60 saniyenin altındaysa döngüye girer.
  • Anlık Reklamlar: Daha uzun bir hikaye anlatmanıza olanak tanıyan, özenle hazırlanmış bir Tweet koleksiyonu.
  • Twitter Canlı Reklamları: Tanıtılan bir canlı yayın.
  • Dönen Reklamlar: Altı adede kadar yatay kaydırılabilir resim veya video ekleyin.

İşte Mitsubishi Kanada’dan bir Dönen Reklam örneği;

Metin Reklamlar: Ek medya bileşenleri olmadan basit bir Tweet gibi görünün. Resim Reklamlar: Tek bir fotoğraf ekleyin. Video Reklamlar: Yukarıdaki Oreo örneğinde olduğu gibi, bunlar tek bir videoyu içerir. Video, 60 saniyenin altındaysa döngüye girer. Anlık Reklamlar: Daha uzun bir hikaye anlatmanıza olanak tanıyan, özenle hazırlanmış bir Tweet koleksiyonu. Twitter Canlı Reklamları: Tanıtılan bir canlı yayın. Dönen Reklamlar: Altı adede kadar yatay kaydırılabilir resim veya video ekleyin. 

Twitter Takipçi Reklamları

Eskiden Tanıtılan Hesaplar olarak bilinen bu tür Twitter reklamı, markanızın tüm Twitter hesabını tanıtmanıza olanak tanır . Halihazırda markanızı takip etmeyen kullanıcıları hedefler ve işletmenizin Twitter takipçi sayısını artırmanıza yardımcı olabilir .

Takipçi Reklamları, potansiyel takipçilerin zaman çizelgelerinde gösterilir. Reklam, Kimi Takip Etmeli önerilerinde ve arama sonuçlarında da gösterilir.

Eskiden Tanıtılan Hesaplar olarak bilinen bu tür Twitter reklamı, markanızın tüm Twitter hesabını tanıtmanıza olanak tanır . Halihazırda markanızı takip etmeyen kullanıcıları hedefler ve işletmenizin Twitter takipçi sayısını artırmanıza yardımcı olabilir . Takipçi Reklamları, potansiyel takipçilerin zaman çizelgelerinde gösterilir. Reklam, Kimi Takip Etmeli önerilerinde ve arama sonuçlarında da gösterilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tanıtıldıklarını göstermek için etiketlenmelerinin yanı sıra bir Takip Et düğmesi de içerirler.

Twitter Yükseltme

Twitter Amplify Videodan Önce Gösterim, markanızın videodan önce gösterilen video reklamları 15’ten fazla kategoride ön gösterimden geçmiş, marka açısından güvenli yayıncıların içeriğine yerleştirmesine olanak tanır.

Amplify sponsorlukları, Google’ın Leylah Fernandez’in bu videosunda yaptığı gibi, belirli bir yayıncının videolarına sponsor olmanızı sağlar.

Twitter Devralma

İki farklı Twitter Devralma türü vardır.

Trend Devralma

Eskiden Trend Olan Konular olarak bilinen Trend Takeover, markaların Twitter. Ana sayfasının Neler oluyor bölümüne ve Keşfet ekranındaki. Trend sekmesine sponsorlu bir reklam yerleştirmesine olanak tanır.

Eskiden Trend Olan Konular olarak bilinen Trend Takeover, markaların Twitter. Ana sayfasının Neler oluyor bölümüne ve Keşfet ekranındaki. Trend sekmesine sponsorlu bir reklam yerleştirmesine olanak tanır.

Trend Takeover + bir resim, video veya GIF içerir ve Keşfet sekmesinin en üstünde görünür.

Trend Takeover + bir resim, video veya GIF içerir ve Keşfet sekmesinin en üstünde görünür.

Zaman Çizelgesi Devri

Zaman Çizelgesi Devri, birisi Twitter’ı günün ilk kez açtığında, kullanıcının zaman çizelgesinin en üstünde görünen bir reklamdır.

Markalı Hashtag’ler

Markalı hashtag reklamları, birisi hashtag’inizi kullandığında otomatik olarak görünen emoji gibi görsel bir bileşen eklemenize olanak tanır.

Markalı hashtag reklamları, birisi hashtag'inizi kullandığında otomatik olarak görünen emoji gibi görsel bir bileşen eklemenize olanak tanır.

Twitter Reklam Özellikleri

Karakter sayısından Twitter reklam boyutuna kadar her tür Twitter reklamını oluşturan bileşenler hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Bir bağlantının 23 karakter sayıldığını unutmayın, dolayısıyla reklamınızın bir bağlantı içerdiğini varsayarsak, aslında 280 karakter yerine 257 karakter alırsınız.

Metin Reklamlar

Tweet kopyası: 280 karakter.

Resim Reklamlar

Tweet kopyası: 280 karakter

Resim boyutu: 1200 x 1200 piksel veya 1200 x 628 piksel, konuşma düğmeleri gibi özellikler eklemediğiniz sürece, bu durumda boyut 800 x 418 pikseldir

En boy oranı: 1:1 veya 1,91:1

Kabul edilebilir dosya türleri: PNG veya JPEG

Maksimum dosya boyutu: 5MB

Video Reklamlar

Tweet kopyası: 280 karakter.

Video boyutu: 1200 x 1200 piksel veya konuşma düğmeleri gibi özellikler eklemediğiniz sürece 1920 x 1080 piksel, bu durumda boyut 800 x 450 pikseldir

En boy oranı: 1:1 veya 16:9

Video uzunluğu: Maks. 2:20, ancak Twitter 15 saniye veya daha kısa olmasını önerir

Kabul edilebilir dosya türleri: MP4 veya MOV

Maksimum dosya boyutu: 1 GB, ancak Twitter, dosyayı 30 MB’ın altında tutmanızı şiddetle tavsiye ediyor

Küçük resim dosyası türleri: PNG veya JPEG

Maksimum küçük resim boyutu: 5MB

Dönen Reklamlar

Slayt sayısı: 2-6

Görüntü boyutu: 800 x 418 piksel veya 800 x 800 piksel

Video boyutu: 800 x 450 piksel veya 800 x 800 piksel

En-boy oranı: resimler için 1:1 veya 1,91:1; videolar için 1:1 veya 16:9

Kabul edilebilir dosya türleri: PNG, JPEG, MP4, MPV

Takipçi Reklamları

Tweet kopyası: 280 karakter.

Takipçi reklamları, resim veya video içermeyen (Twitter profiliniz ve afiş resimleriniz dışında) otomatik olarak bir takipçi kartı oluşturur.

Videodan Önce Gösterimi Güçlendirin

Tweet kopyası: yok

Video boyutu: 1200 x 1200 piksel

En boy oranı: 1:1

Video uzunluğu: Maks. 2:20, ancak Twitter 15 saniye veya daha kısa olmasını önerir

Kabul edilebilir dosya türleri: MP4 veya MOV

Maksimum dosya boyutu: 1 GB

Sponsorluğu Güçlendirin

Tweet kopyası: yok

Video boyutu: 1200 x 1200 piksel

En boy oranı: 1:1 veya 16:9, yayıncı içeriğine bağlı olarak

Video uzunluğu: Maks. 2:20, ancak Twitter en fazla 6 saniye öneriyor

Kabul edilebilir dosya türleri: MP4 veya MOV

Maksimum dosya boyutu: 1 GB

Twitter Canlı

Etkinlik sayfası kopyası: 280 karakter

Video boyutu: 1200 x 720 piksel önerilir; 1920×1080 maksimum

Trend Devralma

Hashtag: 20 karakter

Açıklama: 70 karakter

Trend Devralma +

Hashtag: 16 karakter

Açıklama: 30 karakter

En boy oranı: 16:9

Kabul edilebilir dosya türleri: GIF, MP4, PNG, JPEG

Maksimum dosya boyutu: 5MG görüntü; 15MB GIF

Markalı Hashtag’ler

Emoji tasarımı: Maks. 72 x 72 piksel ve 16 x 16 pikselde açıkça görülebilmelidir

Twitter Reklamlarının Maliyeti Nedir?

İlk olarak, iyi haber: Twitter reklamları için minimum harcama yoktur , böylece istediğiniz kadar çok veya az ödeme yapabilirsiniz.

Ancak bu, Twitter reklamlarının maliyetinin tamamen size bağlı olduğu anlamına gelmez. Çoğu sosyal medya platformunda olduğu gibi. Twitter da reklamlarını bir açık artırma sisteminde yayınlar. Belirli bir işlem için ödemeye hazır olduğunuz teklifi ve kampanyanız için günlük bir bütçe belirlersiniz.

Her bir Twitter kampanyası türü için faturalandırılabilir işlemler şunlardır;

Her bir Twitter kampanyası türü için faturalandırılabilir işlemler şunlardır;

Birisi hedefinizden farklı bir eylem gerçekleştirirse, ödeme yapmanız gerekmez. Dolayısıyla, bir takipçi kampanyası yürütüyorsanız ve birisi ücretli Tweetinizi beğenir ancak takip etmezse, bunun size hiçbir maliyeti olmaz.

Genel olarak, teklifiniz ne kadar yüksekse, reklamınızın hedef kitlenize sunulma olasılığı o kadar yüksektir. Ancak bu tek faktör değil. Twitter, hangi reklamların sunulacağını düşünürken, reklamınızın ne kadar ilgi çekici olduğunu da dikkate alır. Yüksek talep gören bir kitleye ulaşmak da daha pahalı olacaktır.

Bu, kaliteli kreatif ve uygun reklam hedeflemeye odaklanarak Twitter reklamlarınızın maliyetini azaltabileceğiniz anlamına gelir.

Twitter Reklam Kampanyası Nasıl Kurulur?

1. Adım. Reklam verme amacınızı seçin

Başlamak için Twitter hesabınıza giriş yapın ve ads.twitter.com adresinden Twitter Reklam Yöneticisi’ne gidin. Twitter reklamlarınızla neyi başarmak istediğinize karar vererek başlayacaksınız.

Yukarıda belirtildiği gibi, seçtiğiniz kampanya hedefi, hangi etkileşim türleri ve işlemler için ödeme yapacağınızı belirler.

Bu örnek için, takipçileri artırmak ve hesabınız için bir hedef kitle oluşturmak için bir kampanya yürüteceğiz.

Başlamak için Twitter hesabınıza giriş yapın ve ads.twitter.com adresinden Twitter Reklam Yöneticisi'ne gidin. Twitter reklamlarınızla neyi başarmak istediğinize karar vererek başlayacaksınız.

Hedefinize tıklamak sizi Harekât ayrıntıları ekranına götürecektir . Burada kampanyanıza bir ad verin, bunun için nasıl ödeme yapacağınızı seçin ve kampanya bütçenizi belirleyin.

Seçimlerinizi yaptıktan sonra İleri’yi tıklayın.

2. Adım. Reklam Grubunuzu ve Tekliflerinizi Ayarlayın

İlk Twitter reklam kampanyanız için muhtemelen tek bir reklam grubuna bağlı kalmak isteyeceksiniz. Ancak Twitter reklamlarına alıştıkça, farklı kitleleri hedeflemek, farklı kreatifler kullanmak veya farklı bütçeleri ve zamanlamayı test etmek için kampanyanızı kategorilere ayırın.

Reklam grubunuza bir ad verin ve bir başlangıç ​​ve bitiş zamanı seçin veya reklam grubunuzun süresiz olarak yayınlanmasına izin verin.

Burada ayrıca her bir etkileşim için ne kadar ödemek istediğinizi de seçeceksiniz . Otomatik Teklif’i seçerseniz, Twitter teklifinizi bütçenize göre en düşük fiyata en iyi sonuçları alacak şekilde ayarlar. Twitter reklamcılığında yepyeniyseniz ve teklif vermenin nasıl çalıştığını iyi bir şekilde kavramak istiyorsanız, bu başlamak için harika bir yoldur.

3. Adım. Kitlenizi Hedefleyin ve Yerleşimlerinizi Seçin

Hedefleme seçenekleri, reklamınız için doğru kitleyi seçmenize ve bütçenizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olur.

Demografik hedefleme ile başlayacaksınız. Kitlenizi cinsiyet, yaş, konum, dil ve teknolojiye göre tanımlayın.

Hedefleme seçenekleri, reklamınız için doğru kitleyi seçmenize ve bütçenizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olur. Demografik hedefleme ile başlayacaksınız. Kitlenizi cinsiyet, yaş, konum, dil ve teknolojiye göre tanımlayın.

Konum hedefleme ile, belirli bir metropol alanı veya hatta posta kodu kadar spesifik bilgi alabilirsiniz. Veya geniş olabilir ve tüm ülkeyi hedefleyebilirsiniz. Teknoloji bileşeni, cihaza, operatöre veya işletim sistemine göre hedefleme yapmanızı sağlar.

Hedefleme özellikleri bölümü, reklamınızı kullanıcılara etkinliklere, ilgi alanlarına ve davranışlara ve hatta belirli konulara ve kullanıcıların Tweet attığı TV şovlarına göre hedeflemenize olanak tanır.

Arayüz, size yol göstermesi için, kampanyanıza daha fazla hedefleme seçeneği ekledikçe değişen, tahmini kitle boyutu özeti sağlar.

Ayrıca kendi kişi listenizi (e-posta listeniz gibi) yüklemeyi veya takipçi tabanınıza benzer kişileri hedeflemeyi seçebilirsiniz. İşletmenizle zaten etkileşim kurmuş olan kişilere ulaşmak için yeniden pazarlama Twitter reklamlarını kullanmak istiyorsanız, web sitesi etkinliğine dayalı olarak bir liste yükleyebilir veya özel bir hedef kitle oluşturabilirsiniz.

Bu ekranın alt kısmında, reklamlarınızın nerede gösterilmesini istediğinizi seçeceksiniz.

Bu ekranın alt kısmında, reklamlarınızın nerede gösterilmesini istediğinizi seçeceksiniz.

Seçiminizi yaptıktan sonra İleri’yi tıklayın.

4. Adım. Reklamlarınızı Oluşturun

Artık kampanyanızın çerçevesini oluşturduğunuza göre, bazı reklamlar oluşturmanın zamanı geldi.

Mevcut bir Tweeti reklam olarak kullanabilir veya İlan detayları ekranındaki alanları doldurarak yeni bir ilan oluşturabilirsiniz.

Çalışırken reklamınızın bir önizlemesini göreceksiniz.

Artık kampanyanızın çerçevesini oluşturduğunuza göre, bazı reklamlar oluşturmanın zamanı geldi. Mevcut bir Tweeti reklam olarak kullanabilir veya İlan detayları ekranındaki alanları doldurarak yeni bir ilan oluşturabilirsiniz. Çalışırken reklamınızın bir önizlemesini göreceksiniz.

Reklamınızdan memnun olduğunuzda İleri ‘yi tıklayın .

5. Adım. Kampanyanızı Başlatın

Son olarak, seçtiğiniz tüm seçenekleri gözden geçirin. Reklamınızı başlatmak için Kampanyayı başlat’ı tıklayın.

Ve bu kadar!

Sonuç

Twitter’ın birçok işletme için hala harika bir reklam fırsatı olduğuna şüphe yok. Twitter reklamları, haber akışına giderek daha fazla yerleşiyor, bu da gerçek tweet’lerden ve tanıtılan tweet’lerden ayırt edilmesinin daha zor olduğu anlamına geliyor. Bu, kullanıcılar için harika olmayabilir, ancak pazarlamacılar için iyidir!

Twitter kampanya türleri ve nasıl kampanya oluşturabileceğinizi adım adım anlattım. Umarım yazımı faydalı bulursunuz. Twitter reklamcılığı hakkında aklınıza takılan herhangi bir soru olursa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu