SEO

SOE Title Nedir? SEO Uyumlu Title Nasıl Yazılır?

SEO içeriklerinde sıkça karşılaşılan SEO  title nedir? İnsanlar tarafından merak edilir. Özellikle SEO çalışmasında bulunacak kişiler title kavramı ve bu kavramın SEO ile bağlantısını öğrenmek isterler. Bu nedenle yazımızda title kavramını ve SEO ile bağlantılarını anlatmaya çalışacağız.

Title Nedir? SEO Uyumlu Title Nasıl Yazılır?

SEO title açıklamasından önce title nedir? Öğrenmek gerekir. Web sayfalarında bulunan başlıkların belirtildiği html etiketine title denir. Başlıkların belirtilmesi için bu etiketin kullanılma sebebi ise kelimenin Türkçe anlamının başlık olarak belirtilmiş olmasıdır.

Html etiketleri içerisinde bulunan ve başlıkların yazılmasını sağlayan title etiketin kullanılışı sayfa başlığı şeklindedir. İstenen başlık yazılarak kod dizini içerisine yerleştirilir.

Bu sayede belirlenen başlığın web sitesi başlığı olan arama motorlarında gözükmesi sağlanır. Title arama motorlarında web sitesini tanıtan en önemli öge olduğu için SEO çalışmalarında mutlaka optimizasyonu yapılması gereken etiket olur.

SEO Title Nedir?

Google kriterlerine uygun olarak hazırlanan web sayfası başlıklarına SEO title denir. Bu başlıklar html kodlarına uygulanarak sonuç listelerinde kullanıcıların sayfanın neyi içerdiğini bilmelerine yardımcı olur.

SEO Title.Sayfa Başlığı Kullanmak Neden Önemli?

Web sayfalarında sayfa başlığı kullanmanın önemi büyüktür. Başlıklar Google veya diğer arama motoru kullanıcılarının sitenin içeriği hakkında bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur. Bu sayede kullanıcılar aradıkları içeriğin sayfada bulunduğunu düşürerek siteye giriş yaparlar.

Sayfa başlıkları konu hakkında arama motorlarına da bilgi verirler. Bu sayede kullanıcılar tarafından yapılan aramalarda ilgili konuların sitede bulunduğu Google algoritması tarafından algılanarak serp listelerinde görülür. Böylelikle sitenin kullanıcılara ulaşması sağlanır.

Sayfa başlıklarının kullanılması web sitelerinin bütünlük kazanmasına yardımcı olur. Böylelikle site içeriği açısından zengin görünüm sağlanır. Bunun dışında sayfa başlıkları kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen site izleme oranlarının artmasına yardımcı olur.

Dikkat Çeken SEO Title Nasıl Yazılır?

İnsanların dikkat çeken şeylere önem verdiği bilinir. Bu nedenle SEO title oluşturulurken dikkat çekicilik ön planda bulundurulmalıdır. Bu sayede başlıkla kullanıcıların dikkati çekilerek siteye girişleri sağlanmış olur.

Dikkat çeken SEO title yazmak için kişilerin ilgi gösterecekleri vurgulara yer verin. Hedef kitlenizin neye ilgi göstereceği üzerine düşünün ve bu ilgiyi çekecek vurgulu kelimelerden yararlanın. Üstünlük belirten ifadelere başlıklarınızda yer verin ve kullanıcıların bu ifadelere ilgisini tetikleyin.

Başlıklarınızda kullanıcıların sorularına hızlı cevap bulmasına özen gösterin. Bunun dışında merak unsuru barındıran ifadelere başlıklarınızda yer verin. Son olarak başlıklarınıza sayılar ekleyin ve sayıyla ifade edilen sayfa içeriklerine kullanıcıların yönelmesini sağlayın.

Sayfa Başlığı Kullanmanın Faydaları?

Sayfa başlıkları web siteler tasarlanırken genellikle önemsenmeyen içeriklerdir. Ancak bilinen aksine sayfa başlıklarının kullanılması site sahipleri ve internet kullanıcıları için oldukça faydalıdır.

Sayfa başlığı kullanmanın sağlayacağı faydalar şunlardır;

 • Web sitelerinde sayfa başlığı kullanmak kullanıcıların site içeriğinizden haberdar olmasını sağlar.
 • Sayfa başlıkları web sitenize organik trafik sağlar.
 • Kullanıcılara yaptıkları aramaya uygun içeriğin sitede bulunup bulunmadığını gösterir.
 • Başlıklar sayesinde sorgularına net cevap veren sitelerin tercih edilmesini sağlar.
 • Web sitenizin güvenilir ve olumlu görünüm kazanmasına yardımcı olur.
 • Arama motorlarında web sitenizin ön sıralara yerleşmesine yardımcı olur.

Sayfa başlıklarından bu faydaları elde etmek için başlığın doğru seçilmesi, SEO uyumlu olması ve içeriği yansıtması gerekir. Böylelikle başlıkların etkisiyle arama motorlarında hem görünürlük hem de yüksek etkileşim elde edebilirsiniz.

SEO Uyumlu Title Nasıl Yazılır?

SEO işlemlerinde web sitesindeki tüm öğeleri dikkate almanız gerekir. Bu öğelerden birisi de title veya diğer ismiyle başlıklardır. Kullanacağınız başlıkların SEO uyumlu olması şarttır. Böylelikle kusursuz SEO çalışmaları yaparak beklediğiniz etkiyi görebilirsiniz.

SEO uyumlu title nasıl yazılır? Cevapları;

 • Anahtar kelime kullanın.
 • Başlığı 50-65 karakter uzunluğunda yazın.
 • Listeler yapın.
 • Sorulara cevap verin.
 • Dikkat çekici başlıklar kullanın.
 • Ürün özelliklerine yer verin.
 • Uzun kuyruklu anahtar kelime kullanın.

Başlığın yazımında bu detaylara dikkat ederseniz SEO uygun başlıklarınız web sitenizde kullanabilirsiniz. Bu sayede aynı sektörde bulunan rakiplerinizin siteleri yerine internet kullanıcılarının sizin sitenizi seçmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca alt sıralarda olan Google sıralamanızı üst sıraya çıkarma imkanı elde edersiniz.

Anahtar Kelime Kullanın

SEO uyumlu title için anahtar kelimeleri kullanın. Siteniz için anahtar kelime belirlediyseniz bu kelimelerden birisinin mutlaka başlıkta yer almasına özen gösterin. Ancak bu aşamada anahtar kelimenizin sitenizin içeriğine uygun belirlenmiş olduğundan emin olmanız gerekir.

Title içerisinde anahtar kelime kullanacaksanız kelime kullanımını 60 karakter içerisinde yapmaya özen gösterin. Bu sayede başlığınızın SEO dostu olmasını sağlayabilirsiniz. Ancak başlıklarınızın anahtar kelimelerle dolu olmamasına da özen gösterin. Fazla anahtar kelime kullanımı yaparak başlığınızın SEO için uyumsuz olmasına neden olabilirsiniz.

50-65 Karakter Uzunluğunda Yazın

Title belirlerken uzunluk sınırına dikkat edin. Google tarafından title başlık sınırı maksimum 50-65 karakter olarak belirlenmiştir. Bu sayıyı geçmemeye özen gösterin. Bu karakterden daha uzun başlık belirlerseniz okuyucuların sıkılacağını ve sitenize girmeyi tercih etmeyeceğini bilin.

Başlığınızı 50-65 karakter aralığında oluşturmaya çalışırken anlamlı olmasına özen gösterin. Bu karakter sayısında anlamsız bir başlık ortaya çıkıyorsa karakter sayısını artırmaktan çekinmeyin.

Listeler Yapın

Web sayfanız için SEO uyumlu title bulmak için listeler yapın. Bu listelerde sitenize uygun başlıkları yazın. Başlıkları inceleyin ve siteniz için en ideal başlığı tercih ederek kullanın.

SEO uyumlu title için liste içeriklerin olduğunu vurgulayacak seçimler yapın. Örneğin 10 ipucu, 20 müze veya en iyi 10 yer gibi başlıklar tercih edin.

Sorulara Cevap Verin

Kullanıcıların arama motorlarında görecekleri başlıkları SEO uyumlu olarak belirlerken sorulara cevap vermeye özen gösterin. Böylelikle kişilerin aramada yazdıkları sorulara cevap alarak siteye giriş yapmasını sağlayın. İçeriklerin sorularının cevabını içerdiğini düşünen kullanıcılar siteye girerek daha uzun süre zaman geçirirler.

Sorulara cevap verecek başlıkları kullanmaya karar verdiyseniz başlıklarınızda nedir, nasıl yapılır, neden önemli veya neyi meşhur? Gibi soru kalıplarına uygun cevaplara yer verin.

Dikkat Çekici Başlıklar Kullanın

Title seçimizin SEO uyumlu olmasını istiyorsanız dikkat çekici olmasına özen gösterin. Bu da dikkat çekecek kelimeleri kullanarak yapın. Web sayfası başlığınızın dikkat çekici olmasını isterseniz kullanabileceğiniz dikkat çekecek kelimelerden bazıları şunlardır; muhteşem, en iyi, güçlü ve harika gibi kelimelerdir.

Ürün Özellikleri

SEO uyumlu title yazımında ürün özelliklerine yer verin. Bu sayede arama yapan kişilerin ürününüzü talep etme oranını artırabilirsiniz. Title içerisinde yer alabilecek ürün özelliklerine boyut, içerik, renk, desen, stil ve ambalaj bilgilerini ekleyebilirsiniz.

Sayfa başlığında ürün özelliklerine yer verecekseniz marka isminizi de yazabilirsiniz. Ürün sizin markanıza ait olduğu için insanların ürüne markasının farkında olarak ilgi göstermesini ve bu sayede siteye girmesini sağlayabilirsiniz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Kullanın

SEO uyumlu title hazırlamak için uzun kuyruklu anahtar kelime kullanın. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler arama hacimleri daha düşük olan kelimeleri ifade eder. Bu anahtar kelimelere uzun kuyruklu denmesinin sebebi ise kelime sayısının daha fazla olmasıdır.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler sorguları ve cümleleri içerir. Bu nedenle arama motorlarında arama sayıları daha düşük olur. Bu da rekabetin düşük olmasını ve insanların bu anahtar kelimenin bulunduğu siteye ulaşmasına yardımcı olur.

Title için uzun kuyruklu anahtar kelime kullanacaksanız soru kelimelerine yer vermelisiniz. Rakip analizi yapmalısınız. Kullanıcı sorularına bakmalı ve kelimelerde niteleme öğelerinin yer almasına önem vermelisiniz. Böylelikle içeriğinize uygun uzun kuyruklu anahtar kelimeleri başlıklarda kullanabilirsiniz.

Sonuç

SEO title web siteleriniz için hazırlayabileceğiniz SEO uyumlu başlıklara verilen isimdir. Title seçimi hakkında bilginiz yoksa hazırladığımız bu içerikle sitenize uygun title belirleyebilirsiniz. Tüm detayları dikkate alarak yapacağınız title (başlık) seçimi ile web sitenizin arama motorlarında yükselişe geçmesine ve bu sayede insanların sitenize organik trafik oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Buna bağlı olarak da marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu