SEO

Makale Özgünlük Kontrolü Siteleri

Web sitelerinde kullanılacak makalelerin özgünlüğü bu amaçla geliştirilen makale özgünlük siteleri ile test edilir. Bu testler sayesinde yayınlanacak makalenin kopya veya çalıntı olması durumu ortadan kalkar. Ayrıca siteler aracılığıyla yapılan testler sayesinde makalenin SEO uygun olma durumu anlaşılır.

Özgün Makale Nedir?

Makalelerde özgünlüğün kontrol edilmesi işlemi ve siteler hakkında açıklama yapmadan önce özgün makale nedir? Cevaplamak gerekir. İnternet ortamı için hazırlanan, yazan kişinin üslubunu yansıtan, benzer konularda hazırlanan makalelerle benzerlik taşımayan ve önemli bilgileri içeren makalelere özgün makale denir.

Özgün makalelerin doğru bilgileri içermesi gerekir. Böylelikle yayınlandıkları siteyi inceleyen kişilerin doğru bilgilere ulaşmaları mümkün olur. Bu makaleler yazarları tarafından geniş kapsamlı araştırmalar sonrasında yazılabileceği gibi yazarların bilgileri kapsamında da yazılabilir.

Makale Özgünlük Kontrolü Nasıl Yapılır?

Hazırlanan bir makalenin özgün olup olmadığını kontrol etmek mümkündür. Ancak bu kontrol kişilerin kendi bilgi veya araştırmalarıyla yapılamaz. Özgünlük kontrolü için geliştirilmiş olan test araçları vardır ve bu araçlar kullanılarak bir makalenin özgünlük oranı ortaya çıkarılır.

Makale özgünlüğünün kontrol edilmesi için geliştirilmiş olan araçlar kişiler tarafından iki şekilde kullanılır. Bunlardan ilki ücretli kullanımdır ve aracın özgünlük test edebilmesi için belirlenen ücretin ödenmesi şarttır.

İkinci kullanım ise ücretsiz kullanımdır. Ücretsiz olarak kullanıma uygun olan test araçları web sitesi veya uygulamalar üzerinden kolayca kullanılır. Yapılan kontrol esnasında makalenin cümle ve kelime açısından özgün olmadığı öğrenilirse makale üzerinde yeni düzenlemeler yapılması gerekir.

Makale Özgünlük Kontrolü Siteleri

Dijital ortamda makale özgünlüğünün kontrolü için hazırlanmış onlarca site vardır. Bu sitelerden bazıları kolay kullanılması, doğru sonuç vermesi ve ücretsiz olmasıyla kişiler tarafından tercih edilir.

Yaygın olarak kullanılan ve önerilen makale özgünlük kontrol siteleri şunlardır;

  • Small Seo Tools.
  • Plagiarisma.
  • Plagiarism Checker.
  • Dupli Checker.
  • Quetext.
  • Plagium.
  • Kopya Kontrol.

Bu sitelerin seçimini site incelemesi ile kolayca yapabilirsiniz. Seçim aşamasında sitenin ücretli veya ücretsiz kullanım durumuna önem vermelisiniz.

Small Seo Tools

Kopya makale yayınlamamak için kullanılabilecek ilk kontrol sitesi Small Seo Tools isimli sitedir. Bu site ilk olarak geniş dil seçenekleri ile dikkat çeker. Dil seçimi yapan kullanıcılar siteyi istedikleri dilde kullanma imkanına sahip olurlar.

Small Seo Tools sitesi kullanıcılara ücretsiz olarak 1000 kelimeye kadar makale kontrol etme imkanı sağlar. Bu imkandan yararlanmak isteyen kişilerin makalelerini kopyalayarak hazırlanmış alana yapıştırmaları gerekir. Makalenin kopyalanıp yapıştırılmasının ardından test aşamasına geçilir. Yapılan test sonucunda makalede kopya olan cümleler veya kelimeler gösterilir.

Kontrol edilecek makalenin 1000 kelimeyi aştığı durumlarda ise sitenin ücretli olarak kullanılması mümkündür. Bunun için makale sahiplerinin ücret ödeyerek test aracını kullanmaları gerekir.

Site: www.smallseotools.com

Smaal Tools.

Plagiarisma

Ücretsiz olarak makale kontrolünün yapılabileceği sitelerden birisi de Plagiarisma isimli sitedir. Sitede bulunan makale test aracı hata oranı en düşük araçlardan birisidir. Bu araç kullanılarak 190 üzeri dilde makale kontrolünün yapılması mümkün olur.

Plagiarisma kullanıcılar tarafından ücretsiz şekilde kullanılabilen bir sitedir. Makalelerinin güvenliği veya ekstra haklar için kişilerin ücretli üyelik tercih etmeleri de mümkündür.

Site: www.plagiarisma.net

Plagiarisma.net

Plagiarism Checker

Satın alınan veya hazırlanan makalenin ne kadar özgün olduğunu anlamak için Plagiarism Checker sitesinden yararlanmak mümkündür. Bu site maksimum 800 kelimelik makalenin kontrol edilmesini sağlar. Makaleleri 800 kelimeden uzun olan kişilerinse siteden yararlanmak için ücretli üye olmaları gerekir.

Plagiarism Checker sitesi kullanıcılara kontrol esnasında yazım istatistikleri, anahtar kelime analizi ve kopya metin analizi yapar. İngilizce olarak kullanılması mümkün olan siteden yararlanmak için ilgili makalenin yüklenmesi ve kontrol işleminin başlatılması yeterli olur.

Site: www.plagiarismchecker.co

Plagiarismchecker.

Dupli Checker

Özgünlük kontrolü için tercih edilebilecek siteler arasında Dupli Checker isimli siteyi görmek mümkündür. Bu site ücretsiz üyeleri için maksimum 1000 kelimeye kadar makale testine imkan verir. Ücretli üyelerin ise maksimum kelime hakkı 12 bin kelimeye kadar çıkar.

Dupli Checker sitesi metnin kopyalanıp yapıştırılmasıyla birlikte kullanılır. Test edilen makalede özgün olmayan kelimeler olduğu görülürse bu kelimelerin değiştirilmesi gerekir. Yapılan birden fazla kontrol sayesinde tamamen özgün makale hazırlanır.

Site: https://www.duplichecker.com

Duplichecker.

Quetext

Satın alınan makalenin özgünlüğünü test etmek için Quetext sitesinin kullanılması da mümkündür. Bu site hem ücretli hem de ücretsiz kullanıma uygundur. İntihal (kopyalama) sonuçlarını ortaya çıkaran test aracı sayesinde kişilerin sitelerine yüklemeden makalelerini kontrol edebilme imkanına sahip olmalarını sağlar. Bu sitedeki ücretsiz kullanım için belirlenen maksimum kelime sayısı ise 1000 kelimedir.

Quetext sitesi kişilerin İngilizce diliyle kullanabilecekleri sitedir. Ancak site yapısı basit tasarlandığı için minimum İngilizce bilgisine sahip olan kişiler tarafından da kullanılabilir.

Site: www.quetext.com

Quetext.

Plagium

Makalelerin özgünlük kontrolleri için kullanılabilecek sayfalar arasında Plagium web sayfası yer alır. Bu sayfa Türkçe dil seçeneğine sahiptir ve kolayca kullanılır. Makalede kopya kelime veya cümle bulunduğu durumlarda düzenleme imkanı verir.

Bu sayede site üzerinde düzenlemeler yapılarak makalenin tamamen özgün hale getirilmesi mümkün olur. Plagium sitesinin diğer makale özgünlük sitelerinden farklı derin arama ve hızlı arama seçeneklerini sunmasıdır. Bu seçenekler sayesinde kontrol sonuçlarının daha başarılı olduğu görülür.

Site: www.plagium.com

Plagium.

Kopya Kontrol

Metin özgünlük kontrolünde kullanılabilecek son site Kopya Kontrol isimli sitedir. Bu site Türkçe olarak kullanılarak hızlı şekilde sonuç alınmasını sağlar. Sitenin üyelik oluşturarak veya üye olmadan kullanma olarak iki şekilde kullanımı vardır. Üyeliği bulunmayan kişilerinse maksimum 300 kelimelik 2 makaleyi test etme hakkı bulunur.

Bu hak günlük olarak belirlenmiş olan haktır. Kopya Kontrol sitesinin üye olunarak kullanımlarında kelime sayısı 300 kelimeden fazla olurken kontrol sayısı da artıyor. Böylelikle makale yazanlar ve satın alanlar istedikleri sayıda kontrol imkanını değerlendiriyor.

Site: www.kopyakontrol.com

Kopyakontrol.

Sonuç

Siteniz için makale satın almayı tercih ediyorsanız ödeme yapmadan önce size sunulan makalenin özgünlüğünü kontrol etmelisiniz. Bunun için önerdiğimiz siteleri kullanabilirsiniz. Siteniz için özgün makale hazırlamak istiyorsanız ise yazdığınız makaleyi bu sitelerden birinde test ederek sitenize yükleyebilirsiniz. Bu sayede sitenizdeki makaleleriniz hem seo uyumlu hem de kopya olmadığı için Google aramalarında görünür.

Makalelerinizi test etmek için site seçimini yaparken sitenin özelliklerini, kullanım imkanlarını ve ücretlerini karşılaştırmalısınız. Böylelikle bütçenize uygun ve doğru sonuçlar veren özgünlük sitelerine ulaşabilir ve test araçlarını kullanabilirsiniz.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu