Google

Google Keşfet (Discover) Nedir ve Nasıl Optimize Edilir?

Bazı pazarlamacılar için Google Keşfet, dijital pazarlama araç kutularının bir parçası değildir. Bazıları bunu işlerini büyütmek için kullanırken, bu içerik pazarlama aracı başkaları tarafından fark edilmedi. Ancak Keşfet, pazarlamacılar için dikkate değer bir web trafiği kaynağıdır. Marka otoritenizi daha hızlı oluşturmanıza yardımcı olabilir .

Yazılım, kullanıcıların daha hızlı arama yapmasına ve ilgi çekici konuları bulmasına olanak tanır. Ancak en iyi yanı, aradığınızı arama yapmadan bulmanızı sağlamasıdır. Google arama motorunun bir bileşeni olarak, sevebileceğiniz ilgili materyalleri göstermek için önceki arama geçmişinizi kullanır.

Sonuç olarak, içerik pazarlamacıları, web sitelerine daha fazla trafik çekmek için Google uygulamasını kullanıyor. Google geliştiricileri yazılımı optimize ettiği ve mobil cihazlar için özelleştirdiği için, yeniden adlandırılan Feed daha fazla trafik üretiyor.

Ancak, yeniden markalanan Google Discover’ın Google Haberler olmadığını unutmayın.

Google Haberler ve Google Keşfet, Farklar Nelerdir?

Google haberleri, tüketicilerin trend olan hikayeleri ve dünya çapında olup bitenlerle ilgili uygun materyalleri keşfetmelerine olanak tanır. Ana haber özelliği, arama sorgusuna dayalı olarak bir araştırmacının haber konusu için sonuçlar sunar.

Ancak Google Keşfet, tüketicilere, kullanıcıları aramadan meşgul eden ilgi alanlarıyla ilgili bilgileri gösterir. Ayrıca Keşfet’i kullanırken, size seçtiğiniz içeriği özelleştirme yeteneği verir. Konuları takip ederek bunu hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Bununla birlikte, pazarlama içeriğinizin Keşfet’te görünmesi için, Google tarafından web sayfalarınızın dizini ile en yüksek kalitede olması gerekir.

Google Keşfet Nedir?

Google Keşfet, tüketicilere arama geçmişlerini izleyerek web içeriği sunan güncellenmiş bir Google Akışıdır. Yazılım, siz daha arama yapmadan bilgi önerir. Başka bir deyişle, anahtar kelime girmeden büyüleyici konular bulacaksınız.

Bunun için Google, yeni Keşfet’i üç önemli vardiyada açıkladı.

 1. Yanıtlardan Yolculuklara Geçiş.
 2. Sorgulardan Sorgusuz Bilgi Edinme Sürecine Geçiş.
 3. Metinden Verileri Keşfetmenin Gelişmiş Bir Görsel Yoluna Geçiş.

Ayrıca lansman yürürlüğe girmeden önce, eski Akış daha çok metinsel bir tasarımdı. Ancak yeni Keşfet, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli farklı içeriklere sahiptir:

 • Haber Hikayeleri.
 • Video İçeriği.
 • Fotoğraflar/resimler.
 • Yeni Yayınlanan Blog Yazıları.
 • Makbuz Nalzemeleri.
 • Unutulmayan İçerik.
 • Vesaire.

Böylece Keşfet akışı, ilgi alanınızla ilgili son konuları ve içeriği keşfetmenizi sağlar. Markası değiştirilmiş Google Discover aşağıdadır.

Google Keşfet, tüketicilere arama geçmişlerini izleyerek web içeriği sunan güncellenmiş bir Google Akışıdır. Yazılım, siz daha arama yapmadan bilgi önerir. Başka bir deyişle, anahtar kelime girmeden büyüleyici konular bulacaksınız.

 

Daha yakından bakıldığında, geliştiricilerin Feed’i mobil cihazlar için kişiselleştirdiği görülebilir. Akışınızı yalnızca seçtiğiniz içeriği gösterecek şekilde özelleştirebilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için ilginç bulduğunuz herhangi bir içeriğin başlığına dokunun.

Bunu yaptığınızda, Google Keşfet size heyecan verici, alakalı içerik göstermeye başlayacaktır. Ek olarak, içerik seçiminizi takip ederek, o andan itibaren sadece ilgili materyalleri göreceksiniz. Ancak mobil ekranınızın altında sağ köşede bulunan “Diğer” butonuna dokunarak konuları takip etmeyi bırakabilirsiniz.

“Diğer” düğmesine dokunduğunuzda, biraz aşağı kaydırın ve arama geçmişinizi görmek için “Aramadaki verileriniz”e dokunun. Oradan, artık ilginizi çekmeyen öğeleri silmek için aşağı kaydırın.

Keşfet, web sitenize büyük web trafiği çekebileceğinden, dijital pazarlama stratejinizin bir unsuru olmalıdır.

Google Keşfet’i Neden Önemsemelisiniz?
 
Keşfet’in çevrimiçi işletmeniz için önemli olmasının birkaç nedeni vardır. Ama bunlardan birkaçını ele alacağız.
 
Biliyor musun? Google Keşfet, web’de bulduğunuz ilginç içerik parçalarını düzenlemeniz için size bir alan da sunan bir arama motoru platformudur. Bu alana “Koleksiyonlar” denir. Ürünler ve diğer hayati içerik parçaları dahil olmak üzere sizi büyüleyen web sayfaları ekleyebilirsiniz.
 
Ayrıca koleksiyonlarınıza katkıda bulunmaları için başkalarını da davet edebilirsiniz. Ancak harika olan, Google uygulamasının Discover platformundan aldığınız trafiği ölçmenize yardımcı olan bir analitik araç olarak da işlev görmesidir.
 
Google ayrıca raporlama aracını “Keşfet” olarak adlandırdı. Google Keşfet’ten gelen web trafiğini görüntülemenizi ve ölçmenizi sağlar. Böylece veriler, en iyi performansı gösteren içeriği – en fazla trafiği çekenleri ve performans göstermeyenleri – tanımlamanıza yardımcı olur.
 
Oradan, düşük performans gösteren materyalleri güncelleyebilir. Ve SEO’yu iyileştirmek ve daha fazla trafik çekmek için sonuç üretenleri çoğaltabilirsiniz. Bu nedenle Google, kullanıcılara bazı acil soruların yanıtlarını sağlayan yararlı bilgiler vermek için. Google Search Console’a yeni Keşfet raporu özelliğini eklediklerini belirtti.

Yeni Keşfet Raporu Verilerinden Bazıları Şunlardır;

 • Keşfet’ten Sitenize Gelen Trafiğin Hacmi.
 • İçeriğinizinEn İyileri Google Keşfet’te.
 • Sitenizin Keşfet’te Görünme Sıklığı.
 • İçeriğiniz Keşfet’te Geleneksel Arama Sonuçlarına Göre Nasıl Performans Gösteriyor?

Bu bilgi parçaları, içerik stratejinizi ve Google sıralamalarınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bu nedenle, tüm arama motorları ilgi çekici içeriği sevdiğinden, bu eğilimi temsil ettiği için Google Keşfet için optimizasyon yapmak önemlidir. Kullanıcılara kişiselleştirilmiş, ilgi çekici içerik sağlar.

Google Keşfet için Optimize Etmenin 8 Gizli Yolu

Bu makalede, içeriğinizi Google Keşfet için optimize etmenize yardımcı olacak sekiz gizli bileşeni keşfedeceksiniz.

1. İçerik Kalitenizi Güçlendirin

İçerik, dijital pazarlamanın özüdür, bu nedenle içerik olmadan pazarlama çabanız boşa gidecektir. Ancak bu, herhangi bir materyali yayınlamanız gerektiği anlamına gelmez. Örneğin, teneke içerik daha az önemlidir ve okuyucularınıza hiçbir değer katmaz.
 
Dolayısıyla, bu tür materyalleri yayınlamaya devam ederseniz, Keşfet’te neredeyse hiç görünmeyecek ve yavaş yavaş okuyucu sayınızı kaybedeceksiniz. Makaleleriniz okuyucularınızın sorularına zar zor cevap veriyorsa. Ve rakipleriniz onlara sizin sunduğunuzdan daha iyi bir şey sunuyorsa. Rakiplerinizin onların sadakatini kazanacağını söylemek mantıklıdır.
 
Benzer şekilde Google Keşfet, tüketicilere alakalı, ilgi çekici içerik sağlar. Makaleler, blog gönderileri, videolar ve daha fazlası olabilir. Discover, kullanıcılara kaliteli materyaller. Sunmak üzere programlandığından gönderileriniz oldukça bilgilendirici olmalıdır.
 
Bunun için, yayınlamak üzere içerik oluştururken veya eski blog gönderilerini güncellerken. Makalelerinizi büyütmek için trend verilerini, güncel istatistikleri ve pazarlama stratejilerini kullanın. Gönderinizi optimize etmek için daha uzun kuyruklu anahtar kelimeler. Anlamsal anahtar kelime öbekleri, yüksek kaliteli resimler ve açıklayıcı grafikler kullanın.
 
Ayrıca, kullanıcının amacını, yani pazarlama personelinizin muhtemelen Google’da arayacağı arama terimlerini anlamaya çalışın. İlgili anahtar kelime terimlerinin bir listesini yapın ve bunları içeriğinizi güçlendirmek için kullanın.
 
Okuyucularınızı sayfaya yapıştıracak tüm temel bileşenlere sahip olduğundan emin olun. Örneğin, baştan okuyucuların dikkatini çekmek için retorik sorular kullanın . Retorik bir soru cevap gerektirmez. Bunun yerine, okuyucuları mesajınız hakkında düşünmeye sevk etmek için kullanılan bir hiledir. İçerik pazarlamacıları da önemli noktaları vurgulamak için bu yazı stilini kullanır.
 
Bu Yaklaşımı Kullanmak, Şunları Artırmanıza Yardımcı Olacaktır;
 
 • Blog Okuyucusunun Sayfada Geçirdiği Süre.
 • Hemen Çıkma Oranlarını Azaltın.
 • Web Trafiğini Artırın.
 • Bekleme Süresini İyileştirin.
 • Arama Sıralamasını Artırın.
 • Google Keşfet’te Görünme Şansınızı Artırın.

2. Yüksek Kaliteli Görseller Kullanın

Yeniden markalanan Google Keşfet, daha fazla görsel içeriğe duyulan ihtiyacın altını çiziyor. Bu, platformda görünme şansınızı artırmak için daha kaliteli görseller oluşturmanız ve bunları uygun şekilde optimize etmeniz gerektiği anlamına gelir.
 
Google, Discover içeriğinin. Malzeme kalitesi ve tüketici ilgisi ile içerik arasındaki bağlantı nedeniyle aramalarda üst sıralara çıkabileceğine dikkat çekti. Bunun için içeriğinizin Google Keşfet’teki sıralamasını yükseltmek için iki şey yapmalısınız:
 
 1. Tutarlı bir şekilde okuyucularınızın ilgisini çeken heyecan verici içerikler yayınlayın.
 2. Gönderilerinizi büyütmek ve uygun şekilde optimize etmek için videolar. Fotoğraflar, infografikler ve grafikler dahil olmak üzere kaliteli görseller kullanın.
Ayrıca, küçük resimleri büyük resimlerle değiştirin. Neden? Çünkü Google, Discover kartlarında büyük resimlerin daha iyi performans gösterdiğini belirtmişti. Lütfen bu istatistikleri Google tarafından rapor edildiği şekliyle dikkate alın :
 
 • Pazarlamacılar Sayfada Geçirilen Süreyi %3 Artırdı.
 • Yayıncılar, Tıklama Oranında (TO) %5’lik Bir Artış Elde Etti.
 • Ayrıca Kullanıcı Memnuniyetinde %3’lük Bir Artış Gerçekleştirdiler.
Hepsi yüksek kaliteli büyük fotoğraflar sayesinde. Ancak fotoğraflarınızın en az 1.200 piksel genişliğinde olduğundan emin olun.

3. Heyecan Verici Videolar Oluşturun

Yeni Google Feed, kaliteli görsellere sahipse içeriğinizi tüketiciler için daha karşı konulamaz hale getirecektir. Ek olarak, son zamanlarda videoların daha fazla öne çıkması nedeniyle Discover, görsel materyalleri merkeze almıştır.
 
Bu nedenle, hedef pazarınızın ilgisini çekecek ve sorunlarını çözecek farklı türde videolar üretin. En iyi performans gösteren bloglarınıza bakmanızı ve onlardan videolar oluşturmanızı tavsiye ederim. Bu içerik parçaları şimdiden daha fazla sosyal medya etkileşimi sağlıyor ve Google ve diğer arama motorlarında sıralama sağlıyor.
 
Dolayısıyla, onları video içeriğine dönüştürmek, web sitesi katılımını, SEO sıralamasını iyileştirmeye ve Keşfet’te görünmeye yardımcı olacaktır.
 
İlham almak için aşağıdaki videoları oluşturabilirsiniz:
 
 • Nasıl Yapılır Video Eğitimleri.
 • Şirketinizin Kamera Arkası Videoları..
 • Ürün veya Hizmetlerinizin Tanıtım Videosu
 • Uzman Görüşmeleri.
 • Örnek Olay Videoları.
 • Konsept, Kitlenizin Karşı Koyamayacağı İlgi Çekici Video Materyalleri Üretmenizi Sağlamaktır. Sonuç olarak Tüketiciler, Destekledikleri Pazarlamacılardan Daha Fazla Video Görmeyi Tercih Ediyor.

HubSpot tarafından yapılan araştırmaya göre müşterilerin %50'den fazlası diğer içerik türlerinden daha fazla video görmek istiyor . Bu, ne kadar kaliteli videolar oluşturursanız, Google Keşfet'te görünme şansınızın o kadar yüksek olduğu anlamına gelir.

HubSpot tarafından yapılan araştırmaya göre müşterilerin %50’den fazlası diğer içerik türlerinden daha fazla video görmek istiyor. Bu, ne kadar kaliteli videolar oluşturursanız, Google Keşfet’te görünme şansınızın o kadar yüksek olduğu anlamına gelir.

4. Google’ın İçerik Politikalarına uyun

Google, Discover’ın içeriğinizi seçmesini ve arama yapanlara göstermesini istiyorsanız,  içerik politikalarına uymanız gerektiğini açıkça belirtti. Google yönergeleri”Sayfa Kalitesi (PQ)” ve “Karşılanan İhtiyaçlar (NM) derecelendirmelerini” kapsayan. “Arama Kalitesi Derecelendirmesini” içerir.

Uyarı, yayınladığınız herhangi bir gönderinin Google Haberler yönergelerine uyması gerektiği anlamına gelir.

Bu adım, içeriğinizin Google Haberler’de görüneceği anlamına gelmez. Bunun yerine, Discover içeriğinizi seçerse Google içerik politikalarına uyduğunu ve Google Haberler’e gelebileceğini belirtir.

Bu nedenle, yayınladığınız blogların, Keşfet’te görünme olasılığınızı artırmak için Google yayıncılık politikalarına uygun olduğundan emin olun.

5. Topluluğunuza Sizi Google Discover’a Eklemesini Söyleyin

Keşfet yazılımı, büyüleyici yetenekleriyle dikkat çekicidir. Uygulama yazılımının koleksiyonlarınıza hangi bilgi kaynaklarını ekleyeceğinizi seçmenize izin verdiğini biliyor musunuz? Evet öyle! Takip etmek istediğiniz ilgi alanlarını seçmenizi sağlar.

Ancak hedef alıcınız, siz söylemedikçe sizi ilgi alanlarına veya koleksiyonlarına ekleyebileceğini bilemeyebilir. Bu nedenle, okuyucu topluluğunuzu sizi Google Keşfet’e eklemeleri için bilgilendirmelisiniz. Bu şekilde, bir gönderi yayınladığınızda veya Keşfet blogunuzdan içerik seçtiğinde onlar bilgilendirilir.

Web sitenizdeki harekete geçirici mesaj gibidir. Ziyaretçiler, harekete geçirici mesaj olmadan istediğiniz eylemi gerçekleştiremeyebilir. Benzer şekilde, onlara söylemezseniz blogunuzu Keşfet’e eklemeyebilirler.

Google Discover’a Heyecan Verici Konular Nasıl Eklenir?

İlgi alanlarınızı Keşfet’e eklemek basit bir yöntemdir. Örnek olarak Levent Demirbaş’ı heyecan verici konular listeme ekliyorum. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Yazılımı açın ve arama çubuğuna odak noktanızı girin. Bu yazı için Levent Demirbaş’ı. Aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın. Böylece Levent Demirbaş’ı eklenmesiyle Google Discover aracılığıyla Levent Demirbaş’tan güncellemeler alacağım.

İlgi alanlarınızı Keşfet'e eklemek basit bir yöntemdir. Örnek olarak Levent Demirbaş'ı heyecan verici konular listeme ekliyorum. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Ancak, sonuçlar sayfanız “+ Takip Et” düğmesini göstermeyebilir. Arama sonucum sekmeyi göstermedi. Bu yüzden biraz aşağı kaydırdım ve ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi onu buldum. Aynı şekilde aramada konunuzu veya blogunuzu girerseniz ve takip et butonunu görmezseniz stres yapmayın. Sadece biraz aşağı kaydır ve onu bulacaksın.

Düğmeyi gördüğünüzde, sizi heyecanlandıran bir blogu veya konuları takip etmeye başlamak için “+ Takip Et”e dokunun. Takip et düğmesine dokunduktan sonra, (+) işareti bir onay işaretine (✓) dönüşecektir. Onay işareti, artık konuyu veya yayını takip ettiğiniz anlamına gelir.

Bu nedenle Levent Demirbaş blogundan yeni bir yazı geldiğinde Google Discover bana yazıyı gösterecek. Bu, mevcut okuyucularla çekişi artırmaya yardımcı olur.
 
Bunun için yedek veriler olmasa bile, daha fazla kişi blogunuzu Keşfet’e eklediğinde. içeriğinizin okuyucularınız için faydalı ve alakalı olduğunun Google’a bildirileceğini kabul edersiniz. Arama motoru sıralamanızı yükseltecek ve Keşfet’teki konumunuzu sağlamlaştıracaktır.

6. Google Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP’ler) için Optimize Edin

Neden Google Hızlandırılmış Mobil Sayfalar için optimizasyon yapmalısınız? Çünkü AMP, web sitesi kullanıcı deneyimini (UX) geliştirmek için idealdir. Bildiğiniz gibi, iyileştirilmiş kullanıcı deneyimi bir Google sıralama faktörüdür. Bu nedenle, Google geliştiricileri AMP’yi hız için tasarladı.
 
Daha hızlı yüklenen bir web sayfası, müşteri memnuniyetini artıran UX’i iyileştirmeye yardımcı olur. Başka bir deyişle, siteniz güncel değilse, arama sıralamanız düşer ve Discover tarafından seçilme şansınız azalır. İnsanların neden blogunuzu rakipleriniz için terk ettiğine katkıda bulunur.
 
Bu nedenle, yayınlarınızın Keşfet’te olmasını istiyorsanız Google Hızlandırılmış Mobil Sayfalar için optimizasyon yapmak çok önemlidir. Bu nedenle Google Search Console üzerinde yer alan Keşfet raporu özelliği size AMP ve AMP olmayan veriler için karşılaştırma seçenekleri sunar.
 
Arama konsolunuzdan sırasıyla AMP ve AMP olmayan verileri ölçebilirsiniz. Bu nedenle, kullanıcı deneyimini artırmak ve Keşfet’te görünmek için web sitenizi AMP için optimize edin.

7. Daima Eskimeyen ve Trendy İçerikleri Sık Sık Yayınlayın

Bu makalenin başlarında. Google Keşfet’in, arayanın sorgusuyla alakalı hem taze hem de eskimeyen içeriği gösterdiğini belirtmiştim. Bu sonuçlar, kullanıcının geçmiş arama geçmişini takip eder. Kullanıcıların sektördeki trendlerden haberdar olmalarına yardımcı olur.

Keşfet, aramanızla ilgili hem trend olan içeriği hem de eskimeyen malzemeleri gösterecektir. Ayrıca Google Keşfet, okuyucuyu meşgul etmek, bir sorunu çözmek ve eğlendirmek için her zaman geçerli olan materyalleri sunar. Oysa popüler gönderiler okuyucunun ilgisini çeker ve sizi en son gelişmelerden haberdar eder.

İlginçtir ki, bu bir kazan-kazan pazarlama stratejisidir. Çünkü haber değeri taşıyan, unutulmayan içerik parçaları oluşturduğunuzda.Keşfet bunu seçip alakalı arama sonuçlarında sunar.

Sonuç olarak, sitenize gelen trafiği artıracak, marka bilinirliğini artıracak, hedeflenen olası satışlar oluşturacak ve daha fazla satış yapacaksınız.

8. Rakip Araştırması Yapın

Rakip araştırması yapmak neden önemlidir? Her şeye rağmen gönderiniz Keşfet’te değilse, Keşfet’in içeriğinizi neden gözden kaçırdığını öğrenmek için rakip araştırması yapmak akıllıca olacaktır.

Anlamaya Çalışın.

 • Google Keşfet Beden Rakiplerinizin İçeriğini Sizinkine Tercih Ediyor?
 • İçeriğinizin Keşfet Platformunda Olmamasının Nedeni.
 • Rakiplerinizin Google Keşfet’te Görünmek İçin Neyi Farklı Yaptığı.
 • Rakiplerinizin İçeriğini Öne Çıkaran Nedir?

Rakiplerinizi incelemek, malzemelerinizi Keşfet’te nasıl elde edeceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, Google Keşfet’te ilgili konuları takip etmeye başlamalısınız. Bu adım, içerik pazarlama aracının düzenlediği ve kullanıcılara gösterdiği malzemelerin kalitesini daha iyi bilmenize yardımcı olacaktır .

Verileriniz, kullanıcıların davranışlarını ve Discover’ın neden sizin yerinize rekabetinizi seçtiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Sonuç

Artık Google Keşfet’in ne olduğunu ve bunun için nasıl optimize edileceğini anladığınıza göre, platformda görünme olasılığınızı artırmak için bu ipuçlarını uygulayın.

İçerik kalitenizi ne kadar artırırsanız, şansınız o kadar artar. Bu nedenle, sizin için en iyi olanı belirlemek için uygulamaya ve test etmeye devam edin.

Okuyucularımıza yardımcı olacak ekleyebileceğiniz başka ipuçları var mı? Lütfen yorumlarda bana bildirin!

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu