Dijital PazarlamaGoogle

Google Dijital Atölye

Google Dijital Atölye, dijital pazarlamanın teknik kullanımının yaygınlaşması adına temel ve orta düzeyde eğitimlerin yer aldığı bir platformdur. 2015 yılından bu yana sürekli olarak güncellenir. Her geçen gün kapsamı genişletilen bu eğitimler ise tamamen ücretsizdir. Üstelik katılımcılara verilen sertifikalar sayesinde eğitimlerin belgelendirilmesi de söz konusudur.

Google Dijital Atölye hakkında; eğitim içeriklerinin, sertifikaların, katılım süreçlerinin ve çok daha fazlasının yer aldığı içeriğimizle, ilgili platform hakkında detaylı ön bilgiye sahip olabilirsiniz.

Google Dijital Atölye Nedir?

Google Dijital Atölye Nedir?

Google Dijital Atölye, dijital pazarlamaya henüz nereden başlayacağını bilmeyen bireylerin temel düzeyde ücretsiz eğitim alabilecekleri bir alandır. Her ne kadar program kapsamında başlangıç düzeyinde bir öğretimin olduğu belirtiliyor olsa da genel manada orta düzeye yakın dijital pazarlama eğitimi alabileceğinizi belirtmek isteriz.

Google Dijital Atölye’nin hedeflediği kitle oldukça büyüktür. İşletme sahipleri başta olmak üzere potansiyel dijital pazarlama uzmanları ve birçok kitleye, ilgili konuda bilinç kazandırılmak istenir. Katılımcıların eğitim programını başarıyla tamamlamalarının ardından Google ve IAB tarafından Avrupa’da da geçerliliği olan sertifikalar katılımcılara takdim edilir. Programın; e-posta pazarlamadan SEO’ya, sponsorlu reklam işlemlerinden web analitiğine kadar oldukça büyük bir kapsamı vardır.

Google Dijital Atölyede Hangi Kurslar Var?

Google Dijital Atölye’de tüm kursların sayısının 600’den fazla olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle genel anlamda sağlanan eğitimlerin temel başlıklarıyla incelenmesi önemlidir. Genel olarak sağlanan kurslar ve içeriklerine dair detaylar şu şekildedir:

 • Dijital Pazarlamanın Temelleri: 26 modülden oluşan bu kursta, dijital pazarlama süreçlerine ve işlemlerine dair pratik etkinlikler yer alır. Uygulamalı ve teorik olarak katılımcılara kritik bilgiler aktarılır.
 • Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturma: Projeler çerçevesinde dijital pazarlama stratejilerinin nasıl belirleneceği anlatılır. Ayrıca bu süreçte hangi araçları ne amaçla ve ne şekilde kullanabileceğinizden de bahsedilir.
 • Google Reklamcılık: Google Analytics ile birlikte Ads uygulamasının nasıl kullanılacağı eğitimi verilir. Özellikle herhangi bir işletme özelinde reklam bütçesinin nasıl en verimli şekilde kullanılacağı anlatılır.
 • Kurumsal İletişim: Muhataplarınızla nasıl daha etkin ve kurumsal bir dille iletişim kurabileceğiniz, aynı zamanda bağlantıların hangi araçlar üzerinden yönetileceğine dair 10 iletişim ilkesi çerçevesinde verilen bir kurstur.
 • Dijital Projenin Çeşitli Araçlarla Yönetimi: 6 modülden oluşan bu kursta, zihninizde fikir halinde olan projelerinizin nasıl fiziksel bir hal alacakları anlatılır. Uygulama konusunda ne tür adımlar atacağınız, sistemle ilerleme yöntemlerinizin neler olması gerektiği, bütçe yönetimi gibi daha birçok konuya dair bilgiler verilir.
 • Zaman Yönetimi: Belirlemiş olduğunuz hedefler özelinde ne şekilde planlama yapabileceğiniz, görev dağılımlarını ve süreçleri nasıl adımlaştıracağınıza dair anlatımların olduğu bir kurstur.
 • Sosyal Beceriler: Çeşitli sosyallik araçlarının, liderlik becerilerinizi nasıl geliştireceğine dair detaylar da eğitim kapsamında yer alır. Sağlanan bu program sonucunda etrafınızdaki potansiyelleri çok daha net bir şekilde keşfedebilmeniz amaçlanır.

Google Dijital Atölye, çeşitli modüller, eğitim saatleri ve anlatımlar sonucunda belirtmiş olduğumuz bu kurs seçeneklerini sunar. Sürekli olarak güncellenen içerikler sayesinde trend dijital pazarlama unsurlarından da uzak kalmamış olursunuz. Ayrıca tüm bunların dışında farklı birçok kursun da yer aldığını eklemek isteriz.

Neden Google Dijital Atölye?

Neden Google Dijital Atölye?

Dijital pazarlama konusunda Google Dijital Atölye, öncelikle uluslararası geçerliliği olan sertifikaları nedeniyle kritik bir öneme sahiptir. Ücretsiz bir eğitim programı olması nedeniyle içeriği oldukça yalın ve anlaşılır bilgilerden oluşur. Özellikle yeni girişimcilerin sıfır noktasından, belirli  bir düzeye ulaşabilmeleri konusunda etkilidir.

Eğitimler, dijital pazarlama sektörünün global hakimi olan Google’ın birçok eğitimcisi tarafından hazırlanmıştır. Haliyle bu durum en kapsamlı, detaylı ve doğru kaynaktan bilgilere ulaşmanıza olanak sağlayacaktır. Basit ve anlaşılır anlatımları nedeniyle de kolaylıkla idrak edilebilir. Doğrudan terimler içerisinde boğulmanız söz konusu değildir ve yavaş yavaş dijital pazarlamaya dair önem taşıyan tüm kavramlar tarafınıza aktarılır.

Google Dijital Atölye Kurslarından Neler Beklenebilir?

Google Dijital Atölye kurslarına başlamadan önce beklentiler konusunda düzeltme yapmak önemlidir. İlk olarak belirtmek isteriz ki verilen bu eğitimler neticesinde üst düzey bir dijital pazarlama uzmanı haline gelmeniz söz konusu değildir. İçeriğimizin ilk bölümlerinde de belirtmiş olduğumuz üzere temel ve orta düzeye yakın bir kurs içeriğinden faydalanmanız mümkündür.

Beklentilerin çok üst düzey tutulmaması önemliyken, oldukça düşük seviyelere de çekilmemesi gerekir. Google’ın sunduğu bu kurstan beklenecek kazanımlar şunlar olmalıdır:

 • En temelde sertifika beklentiniz olmalıdır. Google tarafından verilen ve global anlamda geçerliliği olan bu eğitimler, sertifikayla birlikte belgelendirilir.
 • Dijital pazarlamanın içine girdikçe dallanıp budaklandığı, bu nedenle çok daha karmaşık bir hal aldığını görmeniz mümkündür. Haliyle Google Dijital Atölye tarafından verilen eğitimler, gerçek bir başlangıç yapmanıza ve nereden başlamanız gerektiğine dair önemli bilgiler sunar.
 • İşletmenizi, web projelerinizi vb. dijital varlıklarınızı en başta Google, sonrasında da diğer çeşitli araçlarla nasıl yönetmeniz gerektiğine dair beklentinizin oluşması önemlidir.
 • Öte yandan beklentilerin çok yüksek olmaması gerekir. Temel düzeyde bir dijital pazarlama eğitimi programına tabi tutulacağınızı, haliyle beklentinizin de bu yönde olması gerektiğini bilmelisiniz.
 • Sağladığı bilgiler, sertifikalar ve yetenekler nedeniyle iş fırsatları konusunda da bir miktar etkili olduğunu söylemek mümkündür.

Google Dijital Atölye kurslarından verim alınabilmesi adına yukarıda belirtmiş olduğumuz beklentiler içerisinde olmanız önemlidir. Böylelikle eğitimin tam olarak amacını idrak etmeniz ve bu kapsamda kendinizi mental olarak sürece hazırlamanız daha kolay olacaktır.

Google Dijital Atölye Ücretli mi?

Google Dijital Atölye, tüm kurs ve eğitim içerikleriyle birlikte tamamen ücretsizdir. Katılımcıların sadece temel bir Google hesabına sahip olmaları yeterli olacaktır. Çeşitli süreçlerin ardından dijital pazarlama alanında verilen eğitimlerin, ne denli kalıcı ve yeterli olduğuna dair tespit sınavları yapılır.

Eğer herhangi bir kursta başarısız olursanız, aynı program tekrarlanır. Sonrasında ise yine değerlendirme testi uygulanır ve başarılı olana kadar bu süreç devam eder. Üstelik bu akış içerisinde değerlendirmelerin başarısız olması, herhangi bir şekilde tekrar eden eğitimlere dair ücret ödeme zorunluluğunu getirmez.

Google Dijital Atölye Neden Ücretsiz?

Google, sağladığı bu temel dijital pazarlama eğitimiyle bireylere belirli düzeyde bilgi aktarır. Her ne kadar bu bilgiler başlangıç düzeyindeki her işlem için yeterli olsalar da tam profesyonellik adına yeterli olmayabilirler. Bu noktada, ilerleyen süreçte ücretli eğitimlerin devreye girmesi, birçok dijital pazarlama uzmanı tarafından beklenmektedir.

Bu çıkarımlardan dolayı Google Dijital Atölye kurs programının belirli düzeyde ve şu an için ücretsiz olduğunu söylemek mümkündür. İlerleyen süreçte eğitim içeriklerinin daha fazla detaylandırılması, sertifikaların geçerlilik kapsamının büyütülmesi ve bu kapsamda da ücretlendirilmesi ihtimaller dahilindedir.

Google Dijital Pazarlama Sertifikası Nasıl Alınır?

Google dijital pazarlama sertifikasını alabilmeniz için öncelikle 26 modülden ve 40 saatten oluşan bir kursu başarıyla tamamlamanız gerekir.

İlk olarak Google Dijital Atölye içerisinde bulunan “Dijital Pazarlamanın Temelleri” adındaki kursa başlamanız gerekir. Daha sonrasında eğitimi 40 saat boyunca dikkatli bir şekilde takip etmeniz, sürecin ardından değerlendirme sınavına girmeniz önemlidir. Yapılan değerlendirmenin ardından kursun yeterli olduğu sonucu ortaya çıkarsa sertifikanız takdim edilecektir. Başarısız olmanız durumunda ise yeniden kursa yönlendirilmeniz söz konusu olacaktır.

Google Dijital Atölyeden Hangi Sertifikalar Alınır?

Dijital Pazarlamanın Temelleri.

Google Dijital Atölye ile tamamladığınız eğitim süreçlerinin ardından bazı sertifikalar elde edebilirsiniz. Genel manada sunulan sertifikalar ve taşıdıkları anlamlar ise aşağıdakiler gibidir:

 • Google Dijital Atölye: Dijital pazarlama, SEO, sosyal medya yönetimi vb. konularda temelinizin olduğunu gösteren bir sertifikadır.
 • Google Analytics: En önemli kitle analiz araçlarından biri olan Google Analytics’in, temel düzeyde kullanımına hakim olduğunuzu belirten belgedir.
 • Google Ads: Google üzerinden Ads kullanarak herhangi bir sektörde reklam verebileceğinizi ifade eden bir sertifikadır.
 • Google My Business: İşletmenizi çevrim içi olarak nasıl yönetebileceğinize dair bilgi sahibi olduğunuzu ifade eden sertifika programı olarak tanımlanabilir.
 • Google Tag Manager: Web projelerinde etiket kullanımını doğru bir şekilde gerçekleştirebileceğinizi ifade eden bir sertifikadır.

Bu belgeleri almaya hak kazanmak için sınavlarda başarılı olmanız zorunludur.

Google Dijital Pazarlama Kursu Avantajları

Google Dijital Atölye ile alınan dijital pazarlama kurslarının en temel avantajı, bu denli büyük bir bilgi kütüphanesini ücretsiz bir şekilde kullanıp, daha sonrasında sertifika alabiliyor olmanızdır. Bununla birlikte diğer öne çıkan avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kursların gerçek anlamda katkısının olup olmadığı, son kısımlarında bulunan değerlendirme sınavlarıyla tespit edilir. Haliyle saat olarak tamamladığınız bir eğitimi aynı zamanda öğrenmeniz de gerekir. Bu durum aldığınız kursun detaylarına büyük ölçüde hakim olmanızı sağlar.
 • Tüm kurslar ve modüller istediğiniz her an ücretsiz erişime açıktır. İlerleyen süreçte hatırlamak ya da tekrar yapmak istediğiniz zaman kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz.
 • Eğitimlerin içerisinde sadece teorik bilgiler verilmez. Uygulamalar ya da gerçek hayattaki örnekler de yer alır. Bu yüzden çok daha akılda kalıcı ve bilgilendirici bir hal alır.
 • Zaman kısıtı olmadığı için istenilen saatte veya zaman diliminde katılım sağlanabilir.
 • Sağladığı sertifikaların uluslararası geçerliliğinin olması nedeniyle dijital pazarlama alanındaki iş fırsatlarının çehresi genişler.

Genel manada avantajları bunlar olsa da kendinizi geliştirmeniz ve sektördeki yenilikleri takip etmeniz de önemlidir.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu