Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

Çevrimiçi pazarlama olarak da adlandırılan dijital pazarlama, markaların interneti ve diğer dijital iletişim biçimlerini kullanarak potansiyel müşterilerle bağlantı kurmasını teşvik eder. Buna yalnızca e-posta, sosyal medya ve web tabanlı reklamcılık değil, aynı zamanda bir pazarlama kanalı olarak metin ve multimedya mesajları da dahildir.

Geleneksel Pazarlamaya Karşı Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama ve geleneksel pazarlama kolayca karıştırılabilir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Dijital pazarlama, geleneksel pazarlama ile aynı araçların çoğunu kullanır birkaçını saymak gerekirse e-posta ve çevrimiçi içerik.

Her ikisi de, alıcının yolculuğu boyunca potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek ve onları müşterilere dönüştürmek için var. Ancak 2 yaklaşım, araç ve hedef arasındaki ilişki hakkında farklı görüşler alır.

Dijital pazarlama, bireysel araçların veya dijital kanalların potansiyel müşterileri nasıl dönüştürebileceğini değerlendirir.

Bir markanın dijital pazarlama stratejisi birden fazla platform kullanabilir veya tüm çabalarını tek bir platforma odaklayabilir. 

Öte yandan, gelen pazarlama bütünsel bir kavramdır. Önce hedefi değerlendirir, ardından hangilerinin hedef müşterilere etkili bir şekilde ulaşacağını ve ardından satış hunisinin hangi aşamasında gerçekleşmesi gerektiğini belirlemek için mevcut araçlara bakar.

Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

Her türlü pazarlama, işletmenizin gelişmesine yardımcı olabilir. Ancak, dijital kanalların ne kadar erişilebilir olduğu nedeniyle dijital pazarlama giderek daha önemli hale geldi. Aslında, yalnızca Ekim 2022’de dünya çapında 5 milyar internet kullanıcısı vardı.

Sosyal medyadan kısa mesajlara kadar, hedef kitlenizle iletişim kurmak için dijital pazarlama taktiklerini kullanmanın birçok yolu vardır. 

Ek olarak, dijital pazarlamanın minimum ön maliyetleri vardır ve bu da onu küçük işletmeler için uygun maliyetli bir pazarlama tekniği haline getirir.

B2B’ye Karşı B2C Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama stratejileri B2B (işletmeden işletmeye) ve B2C (işletmeden tüketiciye) şirketler için işe yarar, ancak en iyi uygulamalar 2 arasında önemli ölçüde farklılık gösterir. İşte dijital pazarlamanın B2B ve B2C pazarlama stratejilerinde nasıl kullanıldığına daha yakından bir bakış.

 • B2B müşterileri, daha uzun karar verme süreçlerine ve dolayısıyla daha uzun satış hunilerine sahip olma eğilimindedir. İlişki kurma stratejileri bu müşteriler için daha iyi sonuç verirken, B2C müşterileri kısa vadeli tekliflere ve mesajlara daha iyi yanıt verme eğilimindedir.
 • B2B kararları, 1’den fazla kişinin girdisine ihtiyaç duyma eğilimindedir. Bu kararları en iyi şekilde yönlendiren pazarlama materyalleri, paylaşılabilir ve indirilebilir olma eğilimindedir. B2C müşterileri ise bir marka ile birebir bağlantı kurmayı tercih ediyor.

Tabii ki, her kuralın istisnaları vardır. Araba veya bilgisayar gibi yüksek biletli bir ürüne sahip bir B2C şirketi daha bilgilendirici ve ciddi içerik sunabilir. Sonuç olarak, ister B2B ister B2C olun, dijital pazarlama stratejinizin her zaman kendi müşteri tabanınıza yönelik olması gerekir.

B2B'ye Karşı B2C Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Türleri

Dijital medyayı kullanarak etkileşim kurmanın yolları olduğu kadar dijital pazarlamada da birçok uzmanlık vardır. İşte dijital pazarlama taktiklerinin birkaç önemli örneği .

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu veya SEO, teknik olarak kendi içinde bir pazarlama biçiminden ziyade bir pazarlama aracıdır. 

SEO’nun “sanat ve bilim” kısmı en önemli şeydir. SEO bir bilimdir, çünkü bir arama motoru sonuç sayfasında (SERP) mümkün olan en yüksek sıralamayı elde etmek için farklı katkıda bulunan faktörleri araştırmanızı ve tartmanızı gerektirir.

Bugün, bir web sayfasını arama motorları için optimize ederken göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsurlar şunlardır:

 • İçerik kalitesi.
 • Kullanıcı etkileşimi düzeyi.
 • Mobil uyumluluk.
 • Gelen bağlantıların sayısı ve kalitesi.

Yukarıdaki unsurlara ek olarak, sitenizin tüm arka uç bileşenleri olan teknik SEO’yu optimize etmeniz gerekir. Buna URL yapısı, yükleme süreleri ve bozuk bağlantılar dahildir. Teknik SEO’nuzu geliştirmek, arama motorlarının sitenizde daha iyi gezinmesine ve taramasına yardımcı olabilir.

İçerik Pazarlama

Belirtildiği gibi, içeriğinizin kalitesi, optimize edilmiş bir sayfanın önemli bir bileşenidir. Sonuç olarak, SEO, alakalı ve değerli içeriğin hedef kitleye dağıtımına dayalı bir strateji olan içerik pazarlamasında önemli bir faktördür .

Herhangi bir pazarlama stratejisinde olduğu gibi, içerik pazarlamasının amacı, nihayetinde müşteriye dönüşen potansiyel müşterileri çekmektir. Ancak bunu geleneksel reklamcılıktan farklı şekilde yapar.

Bir ürün veya hizmetten potansiyel değeri olan potansiyel müşterileri cezbetmek yerine, yazılı materyal şeklinde ücretsiz olarak değer sunar, örneğin:

 • Blog gönderileri.
 • e-kitaplar.
 • Bültenler.
 • Video veya ses transkriptleri.
 • Beyaz kağıtlar.
 • Bilgi grafikleri.

İçerik pazarlaması önemlidir ve bunu kanıtlayacak çok sayıda istatistik vardır:

 • Tüketicilerin %84’ü şirketlerin eğlenceli ve faydalı içerik deneyimleri üretmesini bekliyor
 • En az 5.000 çalışanı olan şirketlerin %62’si günlük içerik üretiyor
 • Pazarlamacıların %92’si, şirketlerinin içeriğe önemli bir varlık olarak değer verdiğine inanıyor

İçerik pazarlaması ne kadar etkili olursa olsun, zor olabilir. İçerik pazarlama yazarlarının, arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmeleri ve aynı zamanda materyali okuyacak, paylaşacak ve markayla daha fazla etkileşime girecek kişilerle etkileşime geçebilmeleri gerekir. İçerik alakalı olduğunda, boru hattı boyunca güçlü ilişkiler kurabilir.

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Sosyal medya pazarlaması, insanları çevrimiçi tartışmaya dahil ederek trafik ve marka bilincini artırmak anlamına gelir. Markanızı, ürünlerinizi, hizmetlerinizi, kültürünüzü ve daha fazlasını öne çıkarmak için sosyal medya pazarlamasını kullanabilirsiniz. Milyarlarca insan zamanını sosyal medya platformlarında geçirerek sosyal medya pazarlamasına odaklanmak faydalı olabilir.

Etkili bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmak için en iyi uygulamaları takip etmek çok önemlidir. İşte en önemli sosyal medya pazarlaması en iyi uygulamalarından birkaçı:

 • Yüksek kaliteli ve ilgi çekici içerik oluşturun.
 • Yorumları ve soruları profesyonel bir şekilde yanıtlayın.
 • Bir sosyal medya gönderi planı oluşturun.
 • Doğru zamanda yayınlayın.
 • Pazarlama çabalarınızı desteklemek için sosyal medya yöneticilerini işe alın.
 • Kitlenizi ve hangi sosyal medya kanallarında en aktif olduklarını bilin.

Tıklama Başına Ödeme Pazarlaması

Tıklama başına ödeme veya PPC, birisi dijital reklamlarınızı her tıkladığında bir ücret ödediğiniz bir dijital pazarlama biçimidir. Bu nedenle, çevrimiçi kanallarda sürekli olarak hedeflenen reklamlar yayınlamak için belirli bir miktar ödemek yerine, yalnızca bireylerin etkileşimde bulunduğu reklamlar için ödeme yaparsınız. İnsanların reklamınızı nasıl ve ne zaman gördüğü biraz daha karmaşıktır.

En yaygın PPC türlerinden biri arama motoru reklamcılığıdır ve Google en popüler arama motoru olduğundan, birçok işletme bu amaçla Google Ads kullanır. SERP olarak da bilinen bir arama motoru sonuç sayfasında bir yer bulunduğunda, motor bu yeri esasen anında açık artırma olanla doldurur. Bir algoritma, mevcut her bir reklama aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere göre öncelik verir :

 • Reklam kalitesi.
 • Anahtar kelime alaka düzeyi.
 • Açılış sayfası kalitesi.
 • Teklif tutarı.

Hedef dönüşümleriniz olarak ne seçerseniz seçin, kampanyanızın nasıl çalıştığını görmek için seçtiğiniz dijital pazarlama kanalları aracılığıyla bunları izleyebilirsiniz.

Bağlı Pazarlama

Bağlı kuruluş pazarlaması, birinin başka bir kişinin işini tanıtarak para kazanmasını sağlayan bir dijital pazarlama taktiğidir. Destekleyici veya organizatörle birlikte çalışan işletme olabilirsiniz, ancak süreç her iki durumda da aynıdır.

Bir gelir paylaşım modeli kullanarak çalışır. Satış ortağıysanız, tanıtımını yaptığınız ürünü her satın aldığında komisyon alırsınız. Tüccarsanız, size yardımcı oldukları her satış için bağlı kuruluşa ödeme yaparsınız.

Yerel Reklamcılık

Doğal reklamcılık, kılık değiştirmiş dijital pazarlamadır. Amacı, reklam olarak daha az açık olması için çevresindeki içerikle uyum sağlamaktır.

Yerel reklamcılık, günümüz tüketicilerinin reklamlara yönelik sinizmine tepki olarak yaratıldı. Bir reklamın yaratıcısının onu yayınlamak için para ödediğini bilen birçok tüketici, reklamın taraflı olduğu sonucuna varacak ve sonuç olarak onu görmezden gelecektir.

Etkileyici Pazarlama

Bağlı kuruluş pazarlaması gibi, etkileyici pazarlama, maruz kalma karşılığında bir etkileyiciyle (ünlü, endüstri uzmanı veya içerik oluşturucu gibi büyük bir takipçisi olan bir kişi) çalışmaya dayanır. Çoğu durumda, bu etkileyiciler, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi çeşitli sosyal medya kanallarında takipçilerine onaylayacaktır.

Influencer pazarlama, yeni kitlelere ulaşmak isteyen B2B ve B2C şirketleri için iyi sonuç verir. Ancak, esasen markanızı temsil ettikleri için saygın etkileyicilerle ortak olmak önemlidir. Yanlış influencer, tüketicilerin işletmenize olan güvenini zedeleyebilir.

Pazarlama Otomasyonu

Pazarlama otomasyonu, dijital pazarlama kampanyalarını güçlendirmek için yazılım kullanır, reklamın verimliliğini ve alaka düzeyini artırır. Sonuç olarak, hantal ve zaman alıcı süreçler yerine dijital pazarlama çalışmalarınızın arkasındaki stratejiyi oluşturmaya odaklanabilirsiniz.

Pazarlama otomasyonu, işletmenizin onsuz yapamayacağı lüks bir araç gibi görünse de, siz ve hedef kitleniz arasındaki etkileşimi önemli ölçüde artırabilir.

Eposta Pazarlama

E-posta pazarlaması kavramı basittir; bir promosyon mesajı gönderirsiniz ve potansiyel müşterinizin buna tıklamasını umarsınız. Ancak, yürütme çok daha karmaşıktır. Her şeyden önce, e-postalarınızın arandığından emin olmalısınız. 

 • İçeriği hem gövdede hem de konu satırında kişiselleştirir.
 • Abonenin ne tür e-postalar alacağını açıkça belirtir.
 • Açık bir abonelikten çıkma seçeneği sunan bir e-posta imzası.
 • Hem işlemsel hem de tanıtım amaçlı e-postaları entegre eder.

Potansiyel müşterilerinizin kampanyanızı yalnızca bir tanıtım aracı olarak değil, değerli bir hizmet olarak görmesini istiyorsunuz.

E-postalarınızı müşterinizin ihtiyaçlarını daha etkin bir şekilde karşılayacak şekilde bölümlere ayırmanıza ve planlamanıza olanak tanıyan pazarlama otomasyonu gibi diğer dijital pazarlama tekniklerini dahil ederseniz daha da iyi olabilir .

E-posta pazarlamayı düşünüyorsanız, harika e-posta pazarlama kampanyaları oluşturmanıza yardımcı olabilecek birkaç ipucu:

 • Doğru kişilere alakalı kampanyalar göndermek için hedef kitlenizi segmentlere ayırın.
 • E-postaların mobil cihazlarda iyi görünmesini sağlayın.
 • Bir kampanya planı oluşturun.
 • A/B testleri çalıştırın.

Mobil Pazarlama 

Mobil pazarlama, hedef kitlenizle akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlarında etkileşim kurmanıza olanak tanıyan bir dijital pazarlama stratejisidir. Bu, SMS ve MMS mesajları, sosyal medya bildirimleri, mobil uygulama uyarıları ve daha fazlası aracılığıyla olabilir.

Tüm içeriğin mobil cihazlar için optimize edildiğinden emin olmak çok önemlidir. Pew Araştırma Merkezi’ne göre, Amerikalıların %85’inin bir akıllı telefonu var, bu nedenle bilgisayar ve mobil ekranlar için içerik oluşturduğunuzda pazarlama çabalarınız çok yol kat edebilir.

Dijital Pazarlamanın Faydaları

Dijital pazarlama, bu kadar geniş bir kitleye ulaştığı için büyük ölçüde öne çıktı. Bununla birlikte, pazarlama çabalarınızı artırabilecek bir dizi başka avantaj da sunar. Bunlar dijital pazarlamanın faydalarından birkaçı.

Geniş Bir Coğrafi Erişim

Çevrimiçi olarak bir reklam yayınladığınızda, insanlar nerede olurlarsa olsunlar bunu görebilirler (reklamınızı coğrafi olarak sınırlandırmadıysanız). Bu, işletmenizin pazar erişimini büyütmeyi ve farklı dijital kanallarda daha geniş bir kitleyle bağlantı kurmayı kolaylaştırır.

Maliyet Verimliliği

Dijital pazarlama, geleneksel pazarlamaya göre yalnızca daha geniş bir kitleye ulaşmakla kalmaz, aynı zamanda daha düşük bir maliyet taşır. Gazete reklamları, televizyon reklamları ve diğer geleneksel pazarlama fırsatları için genel giderler yüksek olabilir. Ayrıca, hedef kitlenizin bu mesajları ilk etapta görüp göremeyecekleri konusunda size daha az kontrol sağlar.

Ölçülebilir Sonuçlar

Dijital pazarlama ile sonuçların izlenmesi basittir. Dijital pazarlama yazılımı ve platformları, e-posta açma oranları, ana sayfanıza yapılan ziyaretler veya doğrudan satın almalar olsun, elde ettiğiniz istenen dönüşümlerin sayısını otomatik olarak izler.

Daha Kolay Kişiselleştirme

Dijital pazarlama, müşteri verilerini çevrimdışı pazarlamanın yapamayacağı şekilde toplamanıza olanak tanır. Dijital olarak toplanan veriler çok daha kesin ve spesifik olma eğilimindedir.

Finansal hizmetler sunduğunuzu ve ürünlerinize bakan internet kullanıcılarına özel teklifler göndermek istediğinizi hayal edin. Teklifi kişinin ilgi alanına göre hedeflerseniz daha iyi sonuçlar alacağınızı bildiğiniz için 2 kampanya hazırlamaya karar veriyorsunuz. Biri hayat sigortası ürünlerinize bakan genç aileler için, diğeri ise emeklilik planlarınızı düşünen bin yıllık girişimciler içindir.

Müşterilerle Daha Fazla Bağlantı

Dijital pazarlama, müşterilerinizle gerçek zamanlı olarak iletişim kurmanıza olanak tanır. Daha da önemlisi, sizinle iletişim kurmalarını sağlar.

Sosyal medya stratejinizi düşünün. Hedef kitlenizin en son yayınınızı görmesi harikadır, ancak yorum yapmaları veya paylaşmaları daha da iyidir. Bu, ürününüzü veya hizmetinizi çevreleyen daha fazla vızıltı anlamına gelir ve aynı zamanda biri konuşmaya her katıldığında artan görünürlük anlamına gelir.

Etkileşim, müşterilerinize de yarar sağlar. Markanızın hikayesinin aktif katılımcıları haline geldikçe katılım seviyeleri artar. Bu sahiplenme duygusu, güçlü bir marka sadakati duygusu yaratabilir .

Kolay ve kullanışlı Dönüşümler

Dijital pazarlama, müşterilerinizin reklamınızı veya içeriğinizi gördükten hemen sonra harekete geçmesini sağlar. Geleneksel reklamlarda, umabileceğiniz en hızlı sonuç, birisi reklamınızı gördükten kısa bir süre sonra bir telefon görüşmesidir. 

Dijital pazarlama ile bir bağlantıya tıklayabilir veya bir blog gönderisini kaydedebilir ve hemen satış hunisinde ilerleyebilirler. Hemen bir satın alma işlemi gerçekleştirmeyebilirler, ancak sizinle bağlantıda kalacaklar ve size onlarla daha fazla etkileşim kurma şansı verecekler.

Dijital Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Birçok küçük işletme ve yeni başlayan dijital pazarlamacılar için dijital pazarlamaya başlamak zor olabilir. Ancak aşağıdaki adımları başlangıç ​​noktanız olarak kullanarak marka bilinirliğini, katılımını ve satışları artırmak için etkili bir dijital pazarlama stratejisi oluşturabilirsiniz.

Kitlenizi Tanımlayın

Herhangi bir pazarlama kampanyasına başlamadan önce hedef kitlenizi belirlemek en iyisidir. Hedef kitleniz, kampanyanızın yaş, cinsiyet, demografik veya satın alma davranışı gibi benzer özelliklere dayalı olarak erişmesini istediğiniz insan grubudur. Hedef kitlenizi iyi anlamak, hangi dijital pazarlama kanallarını kullanacağınızı ve kampanyalarınıza dahil edeceğiniz bilgileri belirlemenize yardımcı olabilir.

Bütçe Oluşturun

Bütçe, istenen sonuçları vermeyebilecek dijital pazarlama kanallarına aşırı harcama yapmak yerine, paranızı hedeflerinize doğru verimli bir şekilde harcamanızı sağlar. SMART hedeflerinizi ve bir bütçe oluşturmak için kullanmayı planladığınız dijital kanalı düşünün.

Dijital Pazarlama Kanallarınızı Seçin

İçerik pazarlamasından kampanyaların da ve daha fazlasına kadar, avantajınız için kullanabileceğiniz birçok dijital pazarlama kanalı vardır. Hangi dijital pazarlama kanallarını sıklıkla kullandığınız, hedeflerinize, hedef kitlenize ve bütçenize bağlıdır.

Pazarlama Çabalarınızı Hassaslaştırın

Nelerin iyi yapıldığını ve kampanya sona erdikten sonra iyileştirilmesi gereken alanları belirlemek için kampanyanızın verilerini analiz ettiğinizden emin olun. Bu, gelecekte daha da iyi kampanyalar oluşturmanıza olanak tanır. Dijital teknolojilerin ve yazılımların yardımıyla, bu verileri kolay görüntülenen bir gösterge panosunda elde edebilirsiniz. 

Dijital Pazarlama Büyüme Yaratır

Dijital pazarlama, hemen hemen her işletmenin genel pazarlama stratejisinin ana odak noktalarından biri olmalıdır. Daha önce müşterilerinizle bu kadar tutarlı bir iletişim halinde kalmanın bir yolu olmamıştı ve başka hiçbir şey dijital verilerin sağlayabileceği kişiselleştirme düzeyini sunmuyor. Dijital pazarlamanın olanaklarını ne kadar çok benimserseniz, şirketinizin büyüme potansiyelini o kadar çok fark edebilirsiniz.

Sonuç

Bu yazım da Google kampanya türlerini detaylı olarak açıklamaya ve anlatma çalıştım. Umarım faydalı bulursunuz. Google reklamcılığı hakkında aklınıza takılan herhangi bir soru olursa yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu