Wordpress

Akismet Nedir? Akismet Nasıl Kurulur?

Her WordPress kurulumu, Akismet eklentisi önceden yüklenmiş olarak gelir. Ancak varsayılan olarak etkinleştirilmemiştir.
 
Çoğu zaman kullanıcılar bize Akismet’in ne olduğunu ve bu eklentiyi WordPress’inizde gerçekten etkinleştirmeniz gerekip gerekmediğini soruyor.
 
Bu yazımızda Akismet nedir ve neden hemen kullanmaya başlamanız gerektiğini anlatacağım.

Akismet Nedir?

Akismet, WordPress için bir yorum spam filtreleme hizmetidir. Automattic Akismet’in arkasındaki şirkettir. WordPress’in kurucu ortağı Matt Mullenweg tarafından kurulmuştur.
 
Akismet, blog yorumlarını inceler ve algoritmalarını kullanarak istenmeyen e-postaları filtreler. Algoritma, hatalarından ve diğer web siteleri tarafından gerçekleştirilen işlemlerden ders alır.
 
Örneğin, birkaç web sitesi benzer görünen içeriği spam olarak bildirmeye başladığında. Akismet gelecekte bu tür içeriği spam olarak tanımlamayı öğrenecektir.
 
Akismet bugün itibariyle 523 milyardan fazla istenmeyen yorum yakaladı. Bu sayı artmaya devam ediyor.

Akismet’i Neden Kullanmalısınız?

Popüler WordPress web sitelerinde, spam yorumların sayısı %85’e kadar çıkabilir. Bu, her 100 yorumdan yalnızca 15’inin meşru olduğu anlamına gelir.
 
Bunun yanı sıra, yorum denetleme zaman alan bir iştir. Spam yorumları manuel olarak filtrelemek için sayısız saat harcamanız gerekir.
 
Akismet’in size saatler kazandırabileceği yer burasıdır. WordPress eklentisi, spam yorumları beklemede olarak moderasyon sıranıza girmeden önce otomatik olarak yakalar. Bu, enerjinizi gerçek kullanıcıların yorumlarını denetlemeye odaklamanızı sağlar .
 
Bir yorum, Akismet tarafından spam olarak işaretlendiğinde, normalde diğer yorumlarda gördüğünüz gibi Bekleyen Denetleme bildirimini göstermez. Bunun yerine, onları otomatik olarak spam klasörüne taşıyacaktır .
 
Şimdi web sitenizde Akismet’i nasıl yapılandırabileceğinize bakalım.

WordPress’te Akismet Nasıl Kurulur?

Yapmanız gereken ilk şey, WordPress için Akismet Spam Protection eklentisini yükleyip etkinleştirmektir. Daha fazla ayrıntı için lütfen bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin kılavuzumuza bakın .

Etkinleştirmenin ardından, WordPress kontrol panelinizden Ayarlar »Akismet Anti-Spam’e  gidebilirsiniz. Ardından, devam edin ve ‘Akismet hesabınızı oluşturun’ düğmesini tıklayın.

Etkinleştirmenin ardından, WordPress kontrol panelinizden Ayarlar »Akismet Anti-Spam'e  gidebilirsiniz. Ardından, devam edin ve 'Akismet hesabınızı oluşturun' düğmesini tıklayın.

Şimdi tarayıcınızda yeni bir sekme veya pencere açılacak ve Akismet fiyatlandırma sayfasını göreceksiniz. Akismet, ücretsiz ve premium fiyatlandırma planları sunar.

Siteniz ticari amaçlı değilse, örneğin reklam yayınlamıyorsa, Kişisel planı seçebilirsiniz. Aksi takdirde, ticari planlardan birini seçmeniz gerekir.

Şimdi tarayıcınızda yeni bir sekme veya pencere açılacak ve Akismet fiyatlandırma sayfasını göreceksiniz. Akismet, ücretsiz ve premium fiyatlandırma planları sunar.Bir sonraki ekranda, bir hesap oluşturmak için e-posta adresinizi, adınızı. Web sitesi URL’nizi girmeniz ve hesabınız için ödemek istediğiniz fiyatı seçmeniz gerekecek.

Bunun dışında, sitenizde reklam yayınlamıyorsanız, ürün ve hizmet satmıyorsanız veya bir işletmenin tanıtımını yapmıyorsanız. Akismet sizden kutuları işaretlemenizi isteyecektir.
 
Bu yapıldıktan sonra, ‘Kişisel Abonelikle Devam Et’ düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Ardından, kayıt sırasında verilen e-posta adresine aldığınız onay kodunu girmeniz gerekir. Kodu girdikten sonra ‘Devam’ düğmesini tıklayın.

Ardından, kayıt sırasında verilen e-posta adresine aldığınız onay kodunu girmeniz gerekir. Kodu girdikten sonra 'Devam' düğmesini tıklayın.
Akismet, kodu doğrulayacak ve ardından size kayıt işlemini tamamlamanız için ek talimatlar içeren bir sayfa gösterecektir.
 
Yapılandırmayı tamamlamak için sitenizin WordPress kontrol paneline geri dönebilir. Ayarlar »Akismet Anti-Spam sayfasına gidebilirsiniz.
 
Şimdi devam edin ve ‘Manuel olarak bir API anahtarı girin’ düğmesini tıklayın.

Akismet, kodu doğrulayacak ve ardından size kayıt işlemini tamamlamanız için ek talimatlar içeren bir sayfa gösterecektir.

Düğmeye tıkladığınızda, API anahtarını girmeniz gereken yeni bir alan görünecektir. API Anahtarını e-posta gelen kutunuzda bulabilirsiniz.

Anahtarı girdikten sonra, ‘API anahtarıyla bağlan’ düğmesini tıklamanız yeterlidir.

API anahtarı bağlandıktan sonra. Akismet web sitenizi spam yorumlardan korumaya başlayacaktır.
 
Akismet’teki ayarları da değiştirebilirsiniz. Örneğin, eklenti, her yorum yazarının yanında onaylanan yorumların sayısını görüntülemenize. İstenmeyen yorumları incelemenize veya otomatik olarak. Silmenize ve yorum formlarının altında bir gizlilik bildirimi göstermenize olanak tanır.
 
Değişiklikleri yaptığınızda devam edin ve ‘Değişiklikleri Kaydet’ düğmesini tıklayın.

Akismet'teki ayarları da değiştirebilirsiniz. Örneğin, eklenti, her yorum yazarının yanında onaylanan yorumların sayısını görüntülemenize. İstenmeyen yorumları incelemenize veya otomatik olarak. Silmenize ve yorum formlarının altında bir gizlilik bildirimi göstermenize olanak tanır.

Ardından, WordPress panonuzdan Yorumlar’a gidip ‘Spam’ sekmesini seçerek spam yorumları inceleyebilirsiniz .

Geçerli bir yorumun spam olarak işaretlendiğini düşünüyorsanız , yorumun altındaki ‘Spam Değil’ düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Ayrıca yorumları kalıcı olarak silebilir veya spam klasörünü temizlemek için ‘Spam’i Boşalt’ düğmesini tıklayabilirsiniz.

Ardından, WordPress panonuzdan Yorumlar'a gidip 'Spam' sekmesini seçerek spam yorumları inceleyebilirsiniz. Geçerli bir yorumun spam olarak işaretlendiğini düşünüyorsanız , yorumun altındaki 'Spam Değil' düğmesini tıklamanız yeterlidir. Ayrıca yorumları kalıcı olarak silebilir veya spam klasörünü temizlemek için 'Spam'i Boşalt' düğmesini tıklayabilirsiniz .

Sonuç

Akismet, çevrimiçi platformunuzun spam içermediğinden emin olmak için harika bir araçtır. Platformunuzun tüm içeriğini otomatik olarak kontrol eder.
 
Spam’i bulmak ve engellemek için sizin de kontrol edip onaylayabileceğiniz kesin spam kriterlerini kullanır.
 
Akismet ayrıca sizin için mükemmel şekilde çalışan. Web sitenizin istenmeyen e-postalardan iyi korunduğunu garanti eden hizmetler sunar.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu