SEO

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

301 (Kalıcı) Yönlendirme Nedir?

301, bir web sunucusu tarafından bir tarayıcıya gönderilen bir HTTP durum kodudur. 301, bir URL’den diğerine kalıcı bir yönlendirme sinyali verir; bu, eski bir. URL isteyen tüm kullanıcıların otomatik olarak yeni bir URL’ye gönderileceği anlamına gelir. 301 yönlendirmesi, tüm sıralama gücünü eski URL’den. Yeni URL’ye aktarır ve en yaygın olarak bir sayfa bir web sitesinden kalıcı olarak taşındığında veya kaldırıldığında kullanılır.

301, bazılarını muhtemelen duymuş olduğunuz birçok olası HTTP durum kodundan biridir (404 Bulunamadı, 403  Yasak ve, 500 Sunucu Hatası dahil). Bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde ve sunucu sayfayı normal şekilde gönderdiğinde, o sayfaya eklediği durum kodu 200 Tamam’dır.

301 yönlendirmesini bir posta iletici gibi düşünebilirsiniz. Bir içeriği belirli bir URL’den uzağa taşıdığınızda, onu ziyaret etmeye çalışan herkes 404 sayfa bulunamadı mesajı alır.

Kullanıcı yolculuklarını iyileştirmek için sunucudan, bir 301 yönlendirmesi kullanarak ziyaretleri eski URL’den yeni bir konuma (içeriğinizin yeni evi) yönlendirmesini isteyebilirsiniz.

Şimdi, eski URL’yi ziyaret etmeye çalıştığınızda. Sunucu 301 Kalıcı Olarak Taşındı durum kodunu geri gönderecek ve ardından sizi yeni konuma taşıyacaktır.
 
Bu o kadar hızlı olur ki, genellikle farkında olmazsınız ve kendinizi aradığınız içerikte bulursunuz. URL’nin tıkladığınızdan veya yazdığınızdan farklı olduğunu fark edebilirsiniz. 
 
301 yönlendirmesinin yerine getirdiği diğer önemli rol, arama motorlarıdır. İçeriğin nereye taşındığını doğru bir şekilde gösteren yararlı durum kodlarına sahip olmak. Google ve Bing gibi arama motorlarının dizinlerini güncel tutmasına olanak tanır.
 
Esasen, bir 301 yönlendirmesi arama motorlarına şunları bildirir: “Hey, kullanıcıların SERP’lerden tıklamaktan keyif aldığı o içerik parçasını biliyor musunuz? Artık burada yaşıyor, bu nedenle bu sayfayla ilişkilendirdiğiniz tüm görünürlüğü alın ve aktarın bu yeni URL’ye aktarın.”
 
Bu nedenle 301 yönlendirmeleri SEO için önemlidir.
 
Artık bunu ele aldığımıza göre, kendiniz için nasıl 301 yönlendirmesi yapabileceğinize geçelim. 

301 URL Nasıl Yönlendirilir?

WordPress, dünyadaki en popüler CMS’dir , bu nedenle, bir WordPress bağlamında yönlendirmelere nasıl bakılabileceğine bir sonraki adımda değinmek bizim için mantıklı.

Ancak, WordPress’in kendisinin çok esnek olduğunu not etmek önemlidir. WordPress kurulumları çılgınca değişebilir ve bu nedenle HubSpot CMS’de olduğu gibi sağlayabileceğimiz herkese uyan tek bir kılavuz yoktur.

Şüpheniz varsa, URL yönlendirmeleri ekleme konusunda web geliştiricinize danışın.

Sunucunun Kendisi Aracılığıyla Bir Yönlendirme Uygulayın

Yönlendirmeleri hız ve teknik açıdan uygulamanın en iyi yolu, WordPress’e güvenmek yerine web sunucusunun kendisidir.
 
WordPress, bu işlevselliğe erişmenizi sağlayacak eklentiler olmasına rağmen, kullanıma hazır 301 yönlendirmeleri uygulamak için bir tesis sunmaz.
 
301 yönlendirmelerini sunucunun kendisi aracılığıyla uygulama süreci, sunucunuzun kullandığı yazılım yığınına bağlı olarak değişiklik gösterecektir.
 
Sunucunun kendisi aracılığıyla bir yönlendirmeyi nasıl uygulayacağınızı bilmiyorsanız. Web siteniz için hizmet kesintisine yol açabileceğinden bu, kurcalamanızı önereceğimiz bir şey değildir.

Bir WordPress Eklentisi Kullanarak Bir URL’yi Yönlendirin

Bazen pazarlamada, gerçekten elde edebileceğiniz çözüm için bu optimum çözümden taviz vermeniz gerekir. Bu, o durumlardan biri olabilir. Sunucunuz aracılığıyla bir yönlendirme uygulayamıyorsanız, bir WordPress eklentisi kullanmayı düşünün.
 
Bu en uygun yöntem değildir eklentiler daha yavaştır ve üçüncü taraf koduna güvenmeniz gerekir. Bu nedenle riski size ait olmak üzere devam edin.
Her eklenti arayüzü farklı olacaktır, bu nedenle özel rehberlik için seçtiğiniz eklentinin belgelerine bakın. Burada, ücretsiz Yönlendirme eklentisi ile 301 yönlendirmelerinin nasıl kurulacağını kısaca inceleyeceğiz.
1. Yönlendirme eklentisini yükleyin ve etkinleştirin.
1. Yönlendirme eklentisini yükleyin ve etkinleştirin.

2. Ayarlar > Yönlendirme’ye  gidin ve kurulum talimatlarını izleyin.
2. Ayarlar > Yönlendirme'ye gidin ve kurulum talimatlarını izleyin.

3. Kurulumun sonunda eklenti Seçenekleri menüsüne yönlendirileceksiniz . Yeni bir yönlendirme eklemek için üst menüden Yönlendirmeler’i seçin.

Kurulumun sonunda eklenti Seçenekleri menüsüne yönlendirileceksiniz . Yeni bir yönlendirme eklemek için üst menüden Yönlendirmeler'i seçin.
4. Yönlendirmeler altında , tüm aktif 301 yönlendirmelerinizi görüntüleyebilir ve yenilerini ekleyebilirsiniz. Yeni bir 301 yönlendirmesi eklemek için, Yeni yönlendirme ekle altına bir Kaynak URL (eski URL) ve bir Hedef URL (yeni URL) ekleyin.

4. Yönlendirmeler altında , tüm aktif 301 yönlendirmelerinizi görüntüleyebilir ve yenilerini ekleyebilirsiniz. Yeni bir 301 yönlendirmesi eklemek için, Yeni yönlendirme ekle altına bir Kaynak URL (eski URL) ve bir Hedef URL (yeni URL) ekleyin.

5. Yeniden Yönlendirme Ekle’yi tıklayın. Artık yeni yönlendirmeyi etkin yönlendirmeler listenizde göreceksiniz.

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır? (Video)

301 Yönlendirmesi Ne Zaman Kullanılır?

Burada, bir araç olarak 301 yönlendirmesine ulaşmak isteyeceğiniz bazı özel durumlar verilmiştir.

1. Bir URL’yi Değiştirme

Belki orijinal URL’niz yeterince optimize edilmemiştir veya web sitenizin. URL’lerinin klasör yapısını yeniden düzenliyorsunuzdur.

2. Bir Parça İçeriği Yeniden Oluşturmak

Bazen, örneğin, farklı bir web sayfası şablonu kullanmaya karar verirseniz. Eski içeriğinizi tamamen yeni bir sayfada yeniden oluşturmak isteyebilirsiniz. 
 
Bu durumda, eski URL’den yeni URL’nize basit bir 301 yönlendirmesi uyguladığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. Bu yapıldıktan sonra, eski sayfayı yayından kaldırdığınızdan ve arşivlediğinizden emin olun.

3. Birkaç İçeriği Birleştirme

Çakışan, aynı anahtar kelimeler için rekabet eden veya hepsinin aynı konuyu kapsayan birden çok içeriğiniz olduğuna karar verdiyseniz.
 
Bunları birleştirmek isteyebilirsiniz. Ancak, bu eski sayfaların elde etmiş olabileceği arama motoru görünürlüğünü bir kenara atmak istemeyeceksiniz.
 
Yeni, birleştirilmiş kaynağınızı oluşturduktan sonra. Eski sayfaların her birinden yeni tek sayfaya basit bir 301 yönlendirmesi ayarlamanız gerekir.

4. İçeriği Bir Alandan Diğerine Taşıma

Web sitenizi bir etki alanından diğerine taşıyorsanız, eski içeriğinizden yeni içeriğinize sayfadan sayfaya 301 yönlendirmeleri uygulamanız çok önemlidir.
 
Site bir etki alanını taşıyorsa ancak yapı ve düzen açısından aynı kalıyorsa bu kolaydır. İçerik değişiyor veya yeniden yapılandırılıyorsa.
Eski sayfalarınızın her birinin görünürlüğünü yeni meslektaşlarına iletmek için kullanıcılarınızın asıl amacına uygun. Mantıklı yeniden yönlendirme seçimleri yapmanız yine de önemlidir.
 
Bir etki alanından diğerine sayfadan sayfaya 301 yönlendirmeleri uygularken. Aklınızda bulundurmanız gereken özel bir zorluk vardır. Yönlendirmeleriniz orijinal URL’den sunulmalıdır.

5. Aşamalı Web Lansmanı Sırasında Bir Web Sitesini Taşıma

Web sitenizi yukarıda özetlendiği gibi bir alandan diğerine taşıyor olabilirsiniz. Ancak proje kısıtlamaları nedeniyle aşamalı bir lansman yaklaşımı kullanıyorsunuz.
 
Bu, birinci aşamada ana web sitesi sayfalarını, ardından ikinci aşamada ikinci bir sayfa dalgasını başlattığınız anlamına gelir ve bu böyle devam eder.
 
Bu durumda, aşamalı bir yeniden yönlendirme haritası oluşturmanızı öneririm. Eski alanınızdaki tüm URL’ler hesaba katılmalı ve her aşama için bir yönlendirme belirtilmelidir.
 
Birinci aşamada, yeni sitede hesaba katılacak tüm sayfalar için 301 yönlendirmeleri uygulamayı bekleyeceksiniz.
 
Ayrıca, diğer tüm sayfalar için, genellikle yeni web sitesinin ana sayfasına 302 yönlendirmesi ekleyeceksiniz. Bu, eski alanınızı ziyaret etmeye çalışan kullanıcıların 404 hatası almasını önleyecek.
 
Ve sayfalarınızın aniden alakasız görünen içeriğe yönlendirilmesiyle arama motorlarının kafasını karıştırmayacaktır.
 
Her aşamayı başlattığınızda, karşılık gelen içerik kullanıma sunuldukça 302’lerinizi 301’lerle değiştirerek yönlendirmelerinizi güncellemelisiniz.
 
Bir kez daha, bu yönlendirmelerin eski etki alanınızdan sunulacak şekilde uygulanması gerekir.

301 Yönlendirmesi ile 302 Yönlendirmesi Arasındaki Fark

301 yönlendirmeleri kalıcı, 302 yönlendirmeleri ise geçicidir. Bir sayfa kalıcı olarak konum değiştirdiğinde 301 kullanılır ve gelecekte sayfayı orijinal URL’nin altına geri taşımayı düşünüyorsanız 302 kullanılmalıdır.

Genel olarak, web sitenizde 301 yönlendirmeleri kullanmayı beklemelisiniz. Ancak, bunun yerine 302 kullanmak isteyebileceğiniz birkaç durum vardır, örneğin;
 
  • Aşamalı bir web sitesi başlatma planı kullanıyor olabilirsiniz.
  • Oturum açma ağ geçitleri veya e-ticaret ödemeleri gibi SEO’nun geçerli olmadığı. İşlevlerin bir parçası olarak kullanıcıları yeniden yönlendiriyor olabilirsiniz.
  • Geçici bir bekletme sayfası kullanıyor olabilirsiniz ve ayrıntılı, zengin içeriğinizi kalıcı olarak boş bir bekletme sayfasına yönlendirdiğinizin. Sinyalini vererek arama motorlarının kafasını karıştırmak veya arama motoru sıralamalarınıza zarar vermek istemiyor olabilirsiniz.

Sonuç

301 yönlendirmeleri hakkında anlamanız gereken her şeyi açıkladım. 
 
Dolayısıyla, URL’leri değiştirmeyi veya içeriğinizi başka bir web sitesine taşımayı planlıyorsanız.
 
Ne yapacağınızı ve daha da önemlisi ne yapmayacağınızı biliyorsunuz! 

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu