SEO

Zararlı Backlink Analizi Nasıl Yapılır? Disavow İşlemi

Backlinkler, bir web sitesindeki bir sayfadan diğerine verilen bağlantılardır. Birisi sitenize bağlantı verirse, onlardan bir geri bağlantınız olur. Başka bir web sitesine bağlantı verirseniz, sizden bir geri bağlantı alırlar.

Backlinkler SEO için önemlidir, çünkü arama motorları tüm bu güven oylarını içeriğinizin değerli olduğunun kanıtı olarak görür.

Çok sayıda site sizin sitenize geri bağlantı veriyorsa, arama motorlarının içeriğinizi arama sonuçlarında gösterme olasılığı daha yüksektir.

Bu yazıda, zararlı backlink bağlantıların ne olduğuna, SEO çabalarınıza nasıl zarar verdiklerine ve sıralamanızı korumak için onlardan nasıl kurtulabileceğinize bakacağız.

Backlink

Her backlink teorik olarak sitenize bir güven oyu olsa da, yüksek otoriteye sahip güvenilir sitelerden gelen bağlantılar en iyisidir. Arama motorlarına, güvenilir bir otoritenin içeriğinize kefil olduğunu söylerler. Güçlü bir siteden takip edilmeyen bir bağlantı bile sıralamanızı yükseltebilir.

Yelpazenin diğer ucunda, düşük otoriteye sahip veya ‘spam’ yapan sitelerden gelen bağlantılar sıralamanıza yardımcı olmayabilir.

Zararlı backlinkler yalnızca sıralamanıza zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda arama motorlarından ceza almanıza da neden olabilir.

Zararlı Backlinkler

Zararlı backlinkler nelerdir? Google bunu şöyle belirtiyor:Levent Demirbas Google Ne Diyor?Backlink’i Zararlı Yapan Nedir?

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, arama motorları açısından bir geri bağlantının toksisitesini artırabilecek birkaç şey vardır:

  • Düşük Etki Alanı Güven Puanı –  Bu, güvenilen alanlardan geri bağlantı sağlayan etki alanına yapılan geri bağlantıların sayısına bağlıdır. Düşük bir sıralama, sitenin alan adı puanının yapay olarak şişirilmiş olabileceği anlamına gelir.
  • Yansıtılmış Sayfalar –  Birden çok sitedeki benzer sayfalar size aynı bağlantı metninden bağlantı veriyorsa, arama motorları bunun bir bağlantı oluşturma şeması olduğunu görebilir.
  • Sayfa Düzeni –  Görünür metnin HTML’ye oranı düşükse, bağlantı veren sayfa kalitesiz olarak görülebilir.

Zararlı Backlinklerin Etkisi

Cezalandırılırsanız, sayfa sıralamanızı düşürür, içeriğinizin bulunma şansını azaltır – veya cezalar yeterince kötüyse, arama dizininden tamamen çıkarılabilirsiniz.

Cezalar iki şekilde verilir. Google, düşük kaliteli bağlantıları hedefleyen Penguin algoritmasını 2012’de tanıttı. Bağlantı kurma şemalarını kullanan siteler, sıralamada düşüş gördü. O zamandan beri Google, kötü bağlantıları yakalama ve cezalandırmada daha iyi hale getirmek için algoritmayı geliştirdi.

Penguin zehirli bir bağlantı görürse, bağlantı profilinize göre bir ceza uygular. Hiçbir insan bunu incelemez.

Penguin’e ek olarak Google, spam ekibine zehirli geri bağlantıları olan siteleri manuel olarak cezalandırabilen daha fazla insan kaynağı ekledi.

Search Engine Watch’a göre Google, ayda 400.000’den fazla manuel işlem başlatır.

Manuel bağlantı incelemeleri ve cezalar aşağıdakiler tarafından tetiklenebilir:

  • Bir rakipten spam raporu.
  • Google’ın spam ekibi etkinliğinin izlediği bir nişin içindesiniz.

Zararlı Backlinkler Nasıl Tespit Edilir?

Algoritmik bağlantı cezaları konusunda yapabileceğiniz pek bir şey yok, sadece sitenizin genel bağlantı profilini iyileştirmeniz gerekiyor.

Manuel olarak uygulanan cezalar, Google Search Console’da “Güvenlik ve Manuel İşlemler > Manuel İşlemler” altında görünecektir.

Bu bir manuel işlemse, sorunun genel bir açıklaması, daha fazla bilgi edinmek için bir bağlantı ve inceleme isteğinde bulunmanızı sağlayan bir düğme ile birlikte burada görünecektir.

Zararlı geri bağlantıları bulmak için bir SEO site denetim aracı kullanmak genellikle daha kolaydır. Bu, özellikle bir süredir (veya hiç) zararlı bağlantıları kontrol etmediyseniz geçerlidir. Semrush  ve Ahrefs gibi araçlar bu bilgiyi sağlayabilir.

Zararlı Bağlantı Levent

Zararlı Backlink Bağlantılar Nasıl Onarılır?

Zararlı geri bağlantıları ele almanın birçok yolu vardır.

Örneğin, bağlantı veren sitenin yöneticisiyle iletişime geçebilir ve bağlantının kaldırılmasını isteyebilirsiniz.

Bağlantı geçerliyse ve ceza manuel olarak etkinleştirildiyse inceleme talebinde bulunabilirsiniz. Search Engine Watch’a göre Google, uygulanan 400.000 manuel cezadan ayda yaklaşık 20.000 yeniden değerlendirme talebini işleme koyuyor. Bir yanıt almak yaklaşık 30 gün sürebilir.

Disavow Dosyasının Search Console’a Yüklenmesi

Google Search Console Yardımındaki adımları izleyin;

Zararlı Geri Bağlantılar Nasıl Onarılır?Yardım makalesinde listelenen biçimlendirmeyi izleyerek reddetmek istediğiniz bağlantıların bir listesini yapın.

İpucu: Google Arama Konsolu bağlantıları raporunuz, Semrush gibi araçlardan alınan bağlantı raporları. Genellikle dışa aktarılabilir ve bu dosyanın oluşturulmasını kolaylaştırmak için kullanılabilir.

Ardından Reddetme aracını başlatırsınız.Alan Adı Levent Demirbas

Ve Dosyanızı Yükleyin

Disawow İşlemi (Video)

Sonuç

Google gibi arama motorlarında sıralama söz konusu olduğunda geri bağlantılar önemlidir. Bununla birlikte, tüm backlinkler eşit oluşturulmamıştır. Alaka düzeyi, yerleşim ve diğer özelliklerin tümü, bir bağlantının kalitesine ve kullanışlılığına katkıda bulunur.

Genel bir kural olarak, bir bağlantı almak ne kadar kolaysa, o kadar az değerli olacaktır.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu