Wordpress

Wp Fastest Cache Ayarları

Önbelleğe alma, bir web sitesinin performansını iyileştirme söz konusu olduğunda en yaygın kullanılan terimlerden biri haline geldi. Siteniz istediğiniz kadar hızlı yüklenmediğinde neredeyse başvurulacak çözüm haline geldi.

Dışarıdaki tek çözüm olmayabilir, ancak sizin açınızdan çok az çabayla en önemli etkiyi yaratan çözümlerden biri olduğu kesin.

Basitçe söylemek gerekirse, önbelleğe alma, gelecekte kolay erişim için sitenizin belirli varlıklarını yerel bilgisayarınız veya tarayıcınız gibi bir cihazda depolama yeteneğidir.

WordPress’in durumunda, genel olarak, sitenizde çok sayıda dosya ve dinamik içerik olduğundan, önbelleğe alma eklentileri sitenizin statik bir HTML sürümünü oluşturur ve gelecekte kullanmak üzere saklar.

Bir kullanıcı sayfayı tekrar ziyaret ettiğinde, statik siteye sunulacak ve böylece sayfanın yüklenme süreleri azalacaktır.

Ayrıca, sitenizi yeniden işlemek ve yeniden oluşturmak zorunda olan sunucunuz üzerindeki yükü azaltmaya yardımcı olur.

Ayrı bir gönderide, mevcut en iyi 15 önbellek eklentisini inceledik. Ve bu, önbelleğe alma söz konusu olduğunda, size kaç seçenek ve ne kadar bilgi bulunduğuna dair bir fikir verebilir.

Bu makale için, “önbelleğe alma” sorunlarınızda size yardımcı olmak için özel olarak yapılmış, piyasada en çok kullanılan eklentilerden birini ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. WP En Hızlı Önbellek.

WP En Hızlı Önbellek Nedir?

WP Fastest Cache, basitliği ve kullanım kolaylığı ile bilinen bir WordPress önbellek eklentisidir. Üstelik ücretsiz bir sürümü var.WP Fastest Cache, basitliği ve kullanım kolaylığı ile bilinen bir WordPress önbellek eklentisidir. Üstelik ücretsiz bir sürümü var.

Bu kesinlikle en sevdiğimiz ücretsiz önbellek eklentilerinden biri çünkü işini inanılmaz derecede iyi yapıyor. Elbette, WP Rocket gibi ücretli biriyle çok daha fazla seçeneğiniz ve gücünüz olur , ancak bu bütçeniz dahilinde değilse, bu harika bir alternatif.

Ama bu zayıf olduğu anlamına da gelmez. Etkinliği söz konusu olduğunda kesinlikle sunar.

1 milyondan fazla aktif yüklemeye sahip olan WordPress alanı arasında kalabalığın favorisi olduğunu söyleyebilirsiniz.

İnanılmaz bir desteğe ve sürekli güncellemelere sahipler ve tüm önbelleğe alma işlemleri üzerinde tam kontrole sahipsiniz.

WP En Hızlı Önbellek Fiyatlandırması

Diğer bazı üst düzey önbellek eklentilerinin aksine, WP Fastest Cache ücretsiz bir sürüme sahiptir. Elbette sınırlı özelliklerle, ancak diğer şeylerin yanı sıra HTML ve CSS Küçültme ve Tarayıcı Önbelleğe Alma gibi tüm temel öğeler var.

Özelliklerin tam listesi için web sitelerini buradan ziyaret edin.

Ancak eklentinin tüm harika özelliklerini en üst düzeye çıkarabilmek için WP Fastest Cache Premium’u tercih edebilirsiniz.

Alacağınız lisans sayısına bağlı olarak farklı katmanları vardır:

 • Bronz $49 – 1 site lisansı.
 • Gümüş $125 – 3 site lisansı.
 • Altın $175 – 5 site lisansı.
 • Ve dahasıi

Diğer bazı üst düzey önbellek eklentilerinin aksine, WP Fastest Cache ücretsiz bir sürüme sahiptir. Elbette sınırlı özelliklerle, ancak diğer şeylerin yanı sıra HTML ve CSS Küçültme ve Tarayıcı Önbelleğe Alma gibi tüm temel öğeler var.

WP En Hızlı Önbellek Özellikleri

WP Fastest Cache inanılmaz derecede özelliklerle dolu. Bu hafif eklentinin ne kadar güçlü olduğu şaşırtıcı.

Bahsedildiği gibi, ücretsiz sürüm tek başına size üzerinde çalışacak çok şey sunar ve yalnızca basit bir siteye sahipseniz, bu muhtemelen sizin için yeterlidir.

Ücretsiz sürüm aşağıdaki gibi özellikleri içerir:

 • Bu eklentide en hızlı yöntem olan Mod_Rewrite kullanılmaktadır.
 • Bir gönderi veya sayfa yayınlandığında tüm önbellek dosyaları silinir.
 • Yönetici, önbelleğe alınmış tüm dosyaları seçenekler sayfasından silebilir.
 • Yönetici, küçültülmüş CSS ve js dosyalarını seçenekler sayfasından silebilir.
 • Kısa Kod ile belirli bir sayfa veya gönderi için önbelleği engelleyin.
 • Önbellek Zaman Aşımı – Önbelleğe alınan tüm dosyalar belirlenen zamanda silinir.
 • Belirli sayfalar için Önbellek Zaman Aşımı.
 • Mobil cihazlar için önbellek seçeneğini etkinleştirin/devre dışı bırakın.
 • Oturum açmış kullanıcılar için önbellek seçeneğini Etkinleştir/Devre Dışı Bırak.
 • SSL desteği.
 • CDN desteği.
 • Cloudflare desteği.
 • Ön Yükleme Önbelleği – Tüm sitenin önbelleğini otomatik olarak oluşturun.
 • Sayfaları ve kullanıcı aracılarını hariç tut.

Yine de sitenizin önbelleğe alma sistemi üzerinde gerçekten bir kontrol sahibi olmak istiyorsanız, yalnızca 49 ABD Doları karşılığında Pro Sürümü size çok daha fazlasını verebilir:

 • Mobil Önbellek.
 • Widget Önbelleği.
 • HTML Plus’ı Küçült.
 • CSS Plus’ı küçültün.
 • Javascript’i Küçültün : JavaScript dosyalarını küçültmek, yük boyutlarını ve komut dosyası ayrıştırma süresini azaltabilir.
 • JS Plus’ı birleştirin.
 • Javascript’i Ertele : Oluşturmayı engelleyen JavaScript kaynaklarını ortadan kaldırın. Kritik JS’yi satır içinde teslim etmeyi ve kritik olmayan tüm JS’yi ertelemeyi düşünün.
 • Görüntüleri Optimize Edin : Optimize edilmiş görüntüler daha hızlı yüklenir ve daha az hücresel veri tüketir.

Muhtemelen bu eklentinin benim için en iyi özelliği, yeni başlayan biri olsanız bile kullanımının inanılmaz derecede basit ve sezgisel olmasıdır.

WP En Hızlı Önbellek Nasıl Kurulur

Bunu kaç kez söyledim bilmiyorum ama inanılmaz derecede basit. Bunu ayarlamaya başlamak için önbelleğe almanın nasıl çalıştığı hakkında çok şey bilmenize gerek yok.

Test sitemizde bunu nasıl yaptığımızı size göstereceğim.

1. Adım: Eklentiyi Kurun

Bunu yapmanın iki yolu var. Birincisi, eklentiyi WordPress.org’dan buradan indirerek.

Eklentiyi Kurun

.zip dosyasını indirdikten sonra. Sadece WordPress panonuza gidin. Eklentiler > Yeni Ekle’nin üzerine gelin.

Bu sayfaya geldiğinizde, sağ üstteki Eklenti Yükle’yi tıklamanız yeterlidir. Bilgisayarınızdan dosyayı seçin ve Şimdi Yükle’ye basın.

Bu sayfaya geldiğinizde, sağ üstteki Eklenti Yükle'yi tıklamanız yeterlidir. Bilgisayarınızdan dosyayı seçin ve Şimdi Yükle'ye basın.

Kurduktan sonra, onu etkinleştirmeniz istenecek ve hazırsınız.

Eklentiyi kurmanın başka ve daha basit bir yolu, doğrudan WordPress panosudur.

Bunu yapmak için tekrar Eklentiler> Yeni Ekle’ye gidin , ancak bu sefer arama kutusuna ” WP Fastest Cache ” yazın, Şimdi Yükle’yi ve ardından Etkinleştir’i tıklayın.

Bunu yapmak için tekrar Eklentiler> Yeni Ekle'ye gidin , ancak bu sefer arama kutusuna " WP Fastest Cache " yazın, Şimdi Yükle'yi ve ardından Etkinleştir'i tıklayın.

Oradan, Yüklü Eklentiler listesine yönlendirileceksiniz ve orada olduğunu, yüklendiğini ve etkinleştirildiğini göreceksiniz.

2. Adım: WP Fastest Cache’i kurun

Eklentiyi kurmak için WordPress Panonuza gidin ve WP Fastest Cache’i arayın (evet, çıta logolu olan).

Bir kez tıkladığınızda, bu güzel onay kutuları koleksiyonuyla karşılaşacaksınız.

Eklentiyi kurmak için WordPress Panonuza gidin ve WP Fastest Cache'i arayın (evet, çıta logolu olan). Bir kez tıkladığınızda, bu güzel onay kutuları koleksiyonuyla karşılaşacaksınız.

Tek yapmanız gereken etkinleştirmek istediğinizi işaretlemek. Gönder’e tıklamak ve işiniz bitti.

Oluşturduğumuz bu çok basit test sitesi için Combine CSS ve JS dışında her şeyi etkinleştirdik. Bu çok basit bir site olduğundan, onu etkinleştirmenin bir zararı yok ama aynı zamanda gerekli de değil.

Kurulumunuz biraz daha karmaşıksa, bu değişikliklerden herhangi birini yapmadan önce her zaman sitenizi yedeklemeyi unutmayın. Hangi eklentiyi kullanırsanız kullanın, sitenizin kırılma ve erişilemez olma tehdidi her zaman vardır.

Ayrıca diğer ayarlar sekmelerinde çok daha fazla seçenek elde edersiniz.

Ayrıca diğer ayarlar sekmelerinde çok daha fazla seçenek elde edersiniz.

Daha ileri düzey bir kullanıcıysanız, bunlar web siteniz için hangi seçeneğe ihtiyaç duyacağınızı ve ihtiyaç duymayacağınızı belirlemede çok yardımcı olacaktır.

Ancak bunların çoğu yalnızca premium sürümde mevcuttur.

Bu eklentiyle ilgili bir başka şık özellik de, onu bir gönderi her güncellendiğinde veya yayınlandığında önbelleği otomatik olarak temizleyecek şekilde ayarlayabilmenize rağmen. Bunu yine de yönetici çubuğundan manuel olarak yapabilmenizdir.

Bu özellikle yararlı bir özelliktir çünkü çoğu zaman önbelleği temizlemezseniz, yaptığınız değişikliklerin kullanıcı ekranına yansıması çok uzun zaman alır.

Gördüğünüz gibi, çok daha kafa karıştırıcı terminoloji ve çok sayıda ekran kullanan diğer pek çok önbelleğe alma eklentisi kadar zor değil.

Kutudan çıkar çıkmaz temel ayarlar ve bu ayarların ne işe yaradığını bilmenize yardımcı olacak araç ipuçları sunulur. Ve bundan sonra, sadece birkaç kutucuğu işaretleme meselesi. Basit ama güçlü.

Neden Diğer Önbelleğe Alma Eklentilerine Göre WP Fastest Cache Kullanmalı?

Temel cevap, kullanımının gerçekten basit olmasıdır. Aynı fiyat noktasındaki diğer önbelleğe alma eklentileriyle, o kadar fazla güç ve kontrol elde edemezsiniz.

Diğer önbelleğe alma eklentileriyle, inanılmaz derecede kafa karıştırıcı olabilecek kurulum ekranlarından sonra ekranlardan geçmeniz gerekir. Bununla, önceden kullanışlı bir onay kutunuz ve diğer ayarların sekmeli bir düzenine sahip olursunuz.

Artı, bu eklentiyi uzun yıllardır kullanıyorum ve kullanışlı araç ipuçları sayesinde bana önbelleğe alma hakkında bildiklerimizin çoğunu öğretti.

Bu eklentinin arkasındaki fikir, web sitenizin önbelleğe alınmasında size yardımcı olacak güçlü bir araç yapmak, ancak bir uzay mekiğini kontrol ediyormuş gibi görünmemek. ?

WP En Hızlı Önbellek Avantajlarının Özeti

WP Fastest Cache, aktif kurulum sayısı veya diğer geliştiricilerin derecelendirmeleri söz konusu olduğunda herhangi bir listenin başında yer almıyor, ancak gücünü kullanıcı arayüzünden, fiyatından ve kutudan çıkar çıkmaz birlikte gelen özelliklerden alıyor.

Bu tür bir basitliği hafife almak çok kolaydır, ancak bir web sitesi oluşturmak için saatlerce uğraştığınızda.

10 ekran ayarını gözden geçirmek zorunda kalmadan bu kadar önemli bir şeyi kurmanın ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız.

Ayrıca, bu, etkinleştirdikten hemen sonra hız testi sonuçlarını çalıştırdığımızda anında sonuçlara yakın sonuçlar sunan, kullandığım birkaç eklentiden biridir.

WP Fastest Cache’in Dezavantajları

Bu eklentiyi kullanmanın tek dezavantajı, kullanıcı arayüzünün çok basit ve kolay olmasına rağmen, gezinirken o üstün histen yoksun olmasıdır.

WP Rocket veya diğer önbelleğe alma eklentileri gibi eklentilerin aksine , kullanıcı arayüzü süslü veya zarif değildir, bu da birçok insanı rahatsız edebilir.

Bunun dışında, premium sürüm için ayrılan diğer özelliklerin ücretsiz sürümde de bulunması gerektiğini düşünüyoruz. Görüntü optimizasyonları, mobil ve widget önbelleği ve veritabanı temizleme gibi özellikler. Yine de nedenini anlarım.

49 $, WP Fastest Cache ile aynı veya daha az işlevsellik sunan diğer eklentilerle karşılaştırıldığında o kadar da fazla değil.

WP Fastest Cache için Son Değerlendirme

WP Fastest Cache’e şu son derecelendirmeyi verirdik:

Özellik seti: 5/5

Kullanıcı Arayüzü: 3.5/5

Kullanım kolaylığı: 4/5

Destek: 4/5

Fiyatlandırma: 4/5

Genel: 4.1/5

Sonuç

Gösterişli renkler ve metinlerden çok performansa odaklanan biriyseniz, WP Fastest Cache tam size göre olabilir.

Çok fazla renkli ayar menüsü ve bu dünyaya ait olmayan terminolojiler almıyorsunuz ve bu sizin için iyi bir şey olabilir.

Tek yapmamız gereken birkaç kutuyu işaretlemek ve istediğimizi yapması WP Fastest Cache kullanmak için yeterli sebep.

Dışarıda çok daha yüksek puan alan eklentiler olmasına rağmen, bu eklentinin performansını, fiyatını ve kullanılabilirliğini hesaba katarsanız, arayacak başka bir şeyiniz yok. Onu öne çıkaran kesinlikle bunlar.

Hangi önbellek eklentisini kullanıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda belirtebilirsiniz.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu