SEO

H Etiketi Nedir? SEO Açısından Önemi

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) bir bütün olarak son yıllarda büyük değişiklikler geçirmemiş olsa da.
 
Sitenizin başarılı olması için adil bir şansa sahip olmasını sağlamak için en iyi uygulamaları takip etmek hala önemlidir.
 
HTML, net, belirli etiketlerden oluşur; bu, sayfa içi optimizasyonun oldukça basit bir çaba olduğu anlamına gelir. Sayfa içi SEO’nuzu endüstri standartlarına uygun tutmak.
 
Yeni yönergeleri kontrol etmek ve sitenizin bunlara uyduğundan emin olmak kadar basit olabilir.
 
Yıllar boyunca SEO’daki ince (yine de önemli!) değişikliklere ayak uyduramıyorsanız, sizi ele aldım. Bu makalede, başlık, başlık ve blog gönderisi etiketleri için en iyi SEO uygulamalarını inceleyeceğiz.

H Etiketlerinin ve SEO’nun Tarihi

Kısacası, etiketler, verileri tanımlamanın ve ayırt etmenin bir yoludur. Süslü grafik tasarımın tümünü ortadan kaldırdığımızda, internet, her biçimlendirme türü için başlıkları büyük, paragrafları küçük vb.
 
Bu basit dil, arama motorlarının her bir etiketin ne anlama geldiğini anlamasını sağlarken. İnsanların bir sayfada aradıklarını bulmalarını kolaylaştırır. Bu bir kazan-kazan durumu.
 
Zamanla, diğer uygulamalar için ek veriler sağlamak üzere belirli etiketler kullanılmaya başlandı.
 
Örneğin, sayfada görünmeyen ancak arama motoru sonuçlarında görünen metin . Bunlara meta etiketler denir.
 
Bazı meta etiketler, kötüye kullanım nedeniyle SEO dünyasından aşamalı olarak çıkarıldı. Bazıları zaman zaman işe yarayabilirken , saf SEO söz konusu olduğunda bunları güvenle göz ardı edebilirsiniz.
 
Bununla birlikte, oyundaki en alakalı etiketlerden ve neden bu kadar. Önemli olduklarından bahsedelim.

H Etiketleri

Başlık etiketi, Arama Motoru Sonuç Sayfalarında (SERP’ler) sayfanızın açıklamasının üzerinde görüntülenen metindir.

Başlık etiketi, Arama Motoru Sonuç Sayfalarında (SERP'ler) sayfanızın açıklamasının üzerinde görüntülenen metindir.

Bu etiket, okuyucuların bulmayı bekleyebilecekleri içerik türünün tonunu belirlediği için SEO’da önemli bir rol oynar. Tanım gereği, her sayfanın başlığıdır ve ideal olarak mümkün olduğunca açıklayıcı olmalıdır. Ne kadar detaylı olursanız, SEO sonuçlarınız o kadar iyi olur.
 
Başlık etiketleri söz konusu olduğunda, kesinlikle izlemeniz gereken birkaç en iyi uygulama vardır.
 
  1. Anahtar kelimelerinizi başlığa erken yerleştirmeye çalışın (sonuç uydurulmadan).
  2. Başlıklarınızı anahtar kelimelerle ‘doldurmaktan’ kaçının.
  3. Sayfalarınızın her biri için benzersiz başlık etiketleri ayarlayın.
  4. Marka bilgileri (web sitenizin adı gibi), eğer varsa, başlık etiketlerinizin sonunda görünmelidir.
  5. Etiketlerinizi 55-60 karakter arasında tutun, aksi takdirde SERP’lerde tamamı görüntülenmeyebilir.
Başlık etiketleriniz için bu genel yönergelere uymanız. SEO’nuzu geliştirecek ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayacaktır. Çünkü insanlar sonuçlarınızdan herhangi birini tıkladıkları anda tam olarak neyle ilgilendiklerini bileceklerdir.

Başlık etiketleri, web sitelerinde içerik bölümlerini ayırmak ve görsel hiyerarşiler oluşturmak için kullanılır. Başlık 1 (H1), Başlık 2 (H2)’den Başlık 6’ya (H6) kadar sırayla giderler.
 
Bu tür etiketler SERP’lerde görünmez, ancak sayfa sıralamanızı hesaplamak söz konusu olduğunda önemlidir.
 
Başlık ve başlık etiketleri söz konusu olduğunda temel fark. Her sayfada yalnızca bir başlık etiketi olması gerekirken. İlkini istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.
 
Geçmişte, her sayfanın yalnızca bir H1 etiketine sahip olması önerildi ancak HTML5 kullanıyorsanız artık durum böyle değil. Biçimlendirme dilinin bu son yinelemesi. Bazı sınırlamaları ortadan kaldırır ve arama motorlarının güvenebileceği çok daha fazla bağlamsal bilgi sunar.
 
HTML5, makale etiketlerinin eklenmesi sayesinde sayfa başına birkaç H1 kullanmanızı sağlar. Artık tek bir sayfayı, her biri benzersiz bir başlık etiketi içeren birden çok “makaleye” ayırabilirsiniz. Bu, arama motorlarına bu bölümlerin ayrı olarak ele alınabileceğini söyler.
 
Ancak, bunu yapabilmemize rağmen, birden fazla H1 etiketi kullanmanın. SEO üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu gösteren kesin bir kanıt yoktur.

Bunun anlamı, eğer hala sayfa başına tek bir H1 içeren geleneksel yapıyı kullanıyorsanız, henüz işleri yapma şeklinizi değiştirmenize gerek yoktur (ancak gözünüz açık olsun!).

SEO Açısından Önemi

Başlık etiketleri, içeriğin hem kullanılabilirlik hem de SEO için yapılandırılmasında önemli bir rol oynamaya devam ediyor.
 
Ayrıca, HTML5 kullanan H1 etiketlerinde yukarıda belirtilen değişiklik. Sayfa içi SEO denetiminiz sırasında endişelenmeniz gereken bir şeyin daha az olduğu anlamına gelir!
 
Unutulmaması gereken önemli nokta, içeriği okuyucuya anlamlı gelecek şekilde. Düzenlemek için başlık etiketlerinin kullanılması gerektiğidir.
 
Ziyaretçileriniz içeriğinizi kolaylıkla tarayabiliyorsa ve yalnızca başlıklarınızdan hangi konularla ilgilendiğinizi. Anlayabiliyorsa bir arama motoru da muhtemelen bunu yapabilir.
 
Son olarak, içeriğinizi iyi yapılandırmanın, daha iyi bir kullanıcı deneyimine katkıda bulunduğundan. Hemen çıkma oranınızı düşürmenize de yardımcı olabileceğini belirtmekte fayda var.
 
Bu, SEO’nuzu doğrudan etkilemez, ancak her zaman güzel bir bonustur.

Sonuç

Başlık ve başlık etiketleri, güçlü bir SEO kampanyası için çok önemlidir. Öte yandan, gönderi etiketleri ve kategorileri aynı şekilde çalışmaz, bu da onları tespit etmeyi biraz zorlaştırır.
 
Ancak, SEO açısından neredeyse her zaman faydalı olan iyi bir kullanıcı deneyimi geliştirmek için hala kritik öneme sahipler.
 
Siteniz ne kadar iyi bir araya getirilirse, çekme olasılığınız o kadar fazla olur.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu