SEO

Deep Linking (Derin Bağlantı) Nedir?

Mobil uygulamaların giderek daha rekabetçi hale gelen dünyasında başarılı olmak için. Öne çıkmanın ve rekabette öne geçmenin yollarını bulmak çok önemlidir.
 
Derin bağlantı, çabanızı optimize etmenin basit ve etkili bir yoludur. Ancak, tüm markalar bundan faydalanmıyor.
 
Peki, derin bağlantı nedir? Uygulayabileceğiniz farklı derin bağlantı türleri nelerdir ve markalar bundan nasıl yararlanabilir? Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Derin Bağlantı Nedir?

Derin bağlantı, pazarlamacıların mobil kullanıcıları doğrudan bir uygulama içindeki. Promosyon veya ürün sayfası gibi belirli bir sayfaya yönlendirmek için kullanabilecekleri bir taktiktir. Derin bağlantı, kullanıcıları genellikle bir. Tarayıcı sürümüne veya uygulama ana sayfasına yönlendiren standart bağlantıdan farklıdır.
 
Web sayfaları, e-postalar, SMS’ler, reklamlar ve sosyal medya siteleri dahil olmak üzere. Çok çeşitli kanallara derin bağlantılar eklenebilir.

Örneğin, bir perakendeci, alışveriş yapanları uygulamadaki söz konusu ürün sayfasına yönlendiren bir. Ürün için bir sosyal gönderi oluşturabilir. Kullanıcıları doğrudan yeni bir uygulama özelliğine göndermek için push bildirimlerine derin bağlantılar da eklenebilir.

Bu teknoloji, URI (Uniform Resource Identifier) ​​şemalarını kullanarak çalışır. URI şemaları, standart bir URL’ye benzer ve yalnızca belirli bir. Şekilde biçimlendirilmiş bir sayfanın adresleri, adları veya referanslarıdır.

Derin bağlantı, pazarlamacıların mobil kullanıcıları doğrudan bir uygulama içindeki. Promosyon veya ürün sayfası gibi belirli bir sayfaya yönlendirmek için kullanabilecekleri bir taktiktir. Derin bağlantı, kullanıcıları genellikle bir. Tarayıcı sürümüne veya uygulama ana sayfasına yönlendiren standart bağlantıdan farklıdır.Derin Bağlantılar Neden Önemlidir?

Derin bağlantılar, karmaşayı azaltan ve yükleme olasılığını artıran sorunsuz bir kullanıcı yolculuğu sağlar . Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunarken. Kullanıcıları tek bir tıklamayla uygulamanıza taşıyarak gelişmiş kampanyalar oluşturmanıza olanak tanır.
 
Derin bağlantılar ayrıca daha kolay teşvik etme fırsatı yaratır. Bir yeniden hedefleme kampanyası yoluyla onlara potansiyel bir ödül veya teklif gönderildiğinde.
 
İnsanları yeni bir deneyim denemeye ikna etmek kolaydır. Örneğin, bir müzik uygulamanız olduğunu ve yeni bir albümün tanıtımını yapmak istediğinizi varsayalım.
 
Bu nedenle popüler bir web sitesine harcanacak bütçe ayırıyorsunuz. Ancak, kullanıcının örneği yalnızca web sitesinde değil uygulama içinde dinlemesini istiyorsunuz.
 
Burada, onları doğrudan uygulamanızdaki doğru sayfaya göndererek. Sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunan derin bir bağlantıya ihtiyacınız var.

Uygulama içi derin bağlantı, dönüşüm oranınızı ve elde tutma oranınızı önemli ölçüde artırabilir. Derin bağlantı kampanyaları izlenebilir. Ve kampanyanızın nasıl performans gösterdiğine dair ekstra veri noktaları sağlar.

Farklı Derin Bağlantı Türleri Nelerdir ve Nasıl Çalışırlar?

Temel Derin Bağlantı

Standart veya evrensel derin bağlantı olarak da bilinen temel derin bağlantı. Kullanıcıyı yukarıda açıklandığı gibi doğrudan bir uygulama içindeki belirli bir sayfaya götürür.
 
Örneğin, bir seyahat markası, tüketicileri uçuş indirimi sayfasına yönlendiren. Bir promosyon e-postasına temel bir derin bağlantı ekleyebilir.

Ertelenmiş Derin Bağlantı

Ertelenmiş derin bağlantı, temel derin bağlantıyla hemen hemen aynı şekilde çalışır tek farkı. Uygulamayı henüz yüklememiş olan kişiler için bir dolambaçlı yoldan gitmesidir.
 
Kullanıcıları, App Store veya Play Store gibi cihazlarının indirme konumuna ve uygulama ana sayfasına veya ilk katılım sayfasına yönlendirmek yerine.
 
Kullanıcı uygulamayı indirdiğinde, gezindikleri orijinal sayfaya yönlendirilir. Bu, süreçten tekrar manuel olarak geçmek zorunda kalmamalarını sağlar.

Bağlamsal Derin Bağlantı

Ekleme olarak da bilinen bağlamsal derin bağlantı. Daha da fazla işlevsellik sunması dışında temel ve ertelenmiş derin bağlantılarla hemen hemen aynı şekilde çalışır.
 
Bağlamsal derin bağlantılar, kullanıcıları uygulamadaki belirli bir sayfaya yönlendirmenin yanı sıra. Pazarlamacıların müşteriler hakkında bilgi toplamasına ve depolamasına da olanak tanır. Bu, nereye gitmek istedikleri, hangi bağlantıya tıkladıkları.
 
Onları kimin yönlendirdiği veya hangi promosyon kodunu kullandıklarına ilişkin verileri içerir. Uygulama deneyimini kişiselleştirmek ve yönlendirme sayfasını özelleştirmek için kullanılabilecek veriler.

Markalar Derin Bağlantıdan Nasıl Fayda Sağlayabilir?

1. Kullanıcı deneyimini kolaylaştırın

Derin bağlantılar, bir bağlantı tıklandıktan sonra manuel gezinme ihtiyacını en aza indirerek. İnsanları gitmek istedikleri yere daha hızlı ulaştırarak müşteri yolculuğunu daha sorunsuz hale getirir.
 
Bu, genel uygulama kullanıcı deneyimini optimize eder ve müşteri memnuniyetini artırır.

2. Tutma ve Katılımı Artırın

Derin bağlantılar, müşteri yolculuğunu daha akıcı hale getirdiğinden. Daha az kullanıcı ayrılacak ve daha fazlası kalacak ve markanızla etkileşime geçecektir bu da bir başka önemli avantajdır.
 
Derin bağlantılar aynı zamanda insanları arama, sosyal veya diğer platformlarda. Aktif olduklarında uygulamanıza yönlendirerek daha fazla etkileşim sağlar.

3. Dönüşümleri Artırın

Derin bağlantı oluşturma, müşteri yolculuğunu daha kısa ve kolay hale getirdiği elde tutma ve etkileşimi artırdığı için. müşterileri nihai hedefe, yani dönüşüme yaklaştırır.
 
Aslında, derin bağlantıların dönüşümleri ortalama yüzde 66 oranında artırdığı bildiriliyor. Bu, derin bağlantının geliri artırmanın ve kârı artırmanın basit bir yolu olduğu anlamına gelir.

4. Müşteri ve Kampanya Bilgileri Edinin

Bağlamsal derin bağlantı kullanarak veri toplayarak, alıcı kişiliklerinizi geliştirmek ve pazarlamanızı kişiselleştirmek ve geliştirmek için değerli müşteri içgörüleri elde edebilirsiniz.

Derin bağlantı, size hangi kampanya bağlantılarının tıklandığı gibi değerli veriler sağlayarak kampanyalarınızı iyileştirmenize de yardımcı olabilir.

Sonuç

Derin bağlantı, kullanıcı deneyimini iyileştirmenin, müşteri yolculuğunu sorunsuz hale getirmenin ve edinme. Katılım ve dönüşümleri artırmanın basit ama etkili bir yoludur. Hatta daha iyi, daha kârlı pazarlama kararları almanız için size değerli içgörüler sağlayabilir.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu