SEO

Anchor Text Nedir?

Anchor text, web sayfalarında bir bağlantının (linkin) üzerine tıklanabilmesini sağlayan metinlerdir. Yani bir web sayfasında, bir metnin belirli bir kısmı tıklanabilir. Hale getirilerek, o metnin başka bir sayfaya ya da aynı sayfadaki başka bir bölüme yönlendirilmesi amaçlanır. Bu metinler genellikle mavi altı çizili şekilde gösterilir ve kullanıcıların ilgisini çekerek. Onları ilgili sayfalara yönlendirir.
 
Örneğin, bir makalede “SEO” konusunda bahsedilirken. bu kavramın üzerine tıklanarak okuyucuların dijital pazarlama hakkında. Daha fazla bilgi sahibi olabilecekleri bir sayfaya yönlendirilmesi hedeflenebilir. Bu bağlantıda “dijital pazarlama” ifadesi, anchor text olarak kullanılmış olur.
 
Anchor text, SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) açısından da büyük önem taşır. Çünkü arama motorları, bir web sayfasının içeriğini analiz ederken. Sayfada yer alan bağlantıların anchor textlerini de değerlendirir. Ve sayfanın hangi konularda uzmanlaştığına dair fikir sahibi olur. Doğru bir şekilde kullanıldığında, anchor textler sayfa içi ve sayfa dışı SEO çalışmalarında etkili bir araç olabilir.

Anchor Text Neden Önemlidir?

Alakalı, açıklayıcı bağlantı metni, web sitenizin Google’daki sıralamasını yükseltebilir. Ve kullanıcı deneyimini geliştirebilir.

Bunun nedeni, hem arama motorlarının hem de okuyucuların bağlantılı bir sayfanın ne hakkında olduğunu belirlemek için bağlantı metni kullanmasıdır.

Dolayısıyla ilgili bağlantı metni, Google algoritmasının site yapınızı anlamasına yardımcı olur. Bu da ona farklı sayfaların birbiriyle nasıl ilişkili olduğu hakkında daha fazla bağlam sağlar.

8 Anchor Text Türü ve Nasıl Çalıştıkları

Sitenizde kullanabileceğiniz en yaygın sekiz bağlantı metni türü şunlardır.

Markalı

Bu, herhangi bir ek kelime olmaksızın bağlantı metni olarak kullanılan bir marka adını ifade eder. Bir kaynaktan alıntı yapıyorsanız veya doğrudan bir web sitesine bağlantı veriyorsanız, markalı bağlantı metni iyi çalışır.

Örnekler

 • “SEO hizmeti almak için Levent Demirbaş’ı tercih edin.”
 • ” En sevdiğiniz atıştırmalıklarda harika fırsatlar için Süper Market’ten alışveriş yapın”

Marka + Anahtar Kelime

Bu tür bağlantı metni, marka adınızı (veya markalı kelime öbeğinizi) artı ek bir anahtar kelimeyi veya bazı bağlamsal bilgileri içerir.

Örnekler

 • “Levent Demirbaş Backlink Analytics aracı ile backlink profilinizi kontrol edin.”
 • “Market alışverişi yaparken Süper Market eczanesini ziyaret ederek aynı anda iki işin üstesinden gelin.”

Tam Eşleşme

Tam eşleme bağlantı metni, bağlantı verdiği sayfanın hedeflediği anahtar kelimeyi tam olarak içerir.

Örneğin, “yataklı kanepe” bağlantı metnini kullanarak yataklı kanepelerle ilgili bir sayfaya bağlantı vermek.

Örnekler

 • “Levent Demirbaş bağlantı kurma rehberi.”
 • “Süper Market’de satışta evcil hayvan malzemeleri.”
Google’ın tam eşleşme bağlantı metninin fazlalığını tehlike işareti olarak  görebileceğini unutmayın.
 
Tekrar “yatma koltuğu örneğini” kullanalım. Sürekli olarak “yataklı kanepe” bağlantı metnini kullanırsanız. Google sayfanın yapısını belirlemekte zorlanabilir. Bu da sıralamayı zorlaştırabilir.

Kısmi Eşleme Anahtar Kelimeleri

Kısmi eşleşme bağlantı metni, bağlantılı sayfanın hedeflediği anahtar kelimenin bir varyasyonunu içerir. 
 
Bu, hedef anahtar kelimenin, bağlam için diğer bazı kelimelerle birlikte. Bağlantılı metne kısmen veya tamamen dahil edildiği anlamına gelir.

İlgili anahtar sözcük bağlantı metni, kısmi eşleme bağlantı metnine benzer, ancak gerçek anahtar sözcüğü içermez. 
 
Bu tür bağlantı metni, aynı anahtar kelimeyi aşırı kullanmadan bağlantı verdiğiniz bir. Sayfa hakkında bağlam sağlamanın iyi bir yoludur.

Örnekler
 • “Sayfa dışı SEO stratejileri hakkında daha fazla bilgi edinin” (“sayfa dışı SEO”, “bağlantı kurma” konusuyla ilgilidir.)
 • “Bugün köpek mamalarından ve oyuncaklarından tasarruf edin” (“köpek mamaları” ve “oyuncaklar”, “evcil hayvan malzemeleri” konusuyla ilgilidir.)

Link

“Link” bağlantı metni, bağlantının URL’sinin bağlantı metni olarak kullanıldığı zamandır.

Bunları bazen makalelerin altında referans bağlantıları olarak görürsünüz.

Örnekler

Genel

Genel bağlantı metni, herhangi bir anahtar kelime veya referans noktası içermez. Kullanıcıların, ne hakkında olduğunu belirlemek için çevreleyen metni okumaları gerekecektir.

Örnekler

 • Devamını okumak için buraya tıklayın. “
 • “Ayrıntılara girmek için daha fazlasını görüntüleyin.”
 • “Şimdi daha fazla bilgi bul.”

Spam olarak algılanabileceğinden, genel bağlantı metnini idareli kullanın. Ayrıca, kullanıcıların veya arama motorlarının bağlantılı bir sayfanın ne hakkında olacağını belirlemesine yardımcı olmaz.

İmage Link

Bir resim bağlantı olarak kullanıldığında, alternatif metni bağlantı metni işlevi görür.

Dolayısıyla, görüntünün kendisi yüklenmezse, bağlantı metni yine de tıklanabilir.

Tıpkı geleneksel bağlantı metninde olduğu gibi, alternatif metin açıklayıcı olmalı ve aşırı anahtar kelimelerden kaçınmalıdır. 
 
Alternatif metin aynı zamanda ortalama bağlantı metninizden daha uzun olma eğilimindedir. Çünkü görüntüde ne olduğunu ve görüntünün neden bağlamsal olarak ilk etapta dahil edildiğini iletmesi gerekir.

Bağlantı Metni SEO İçin Nasıl Optimize Edilir?

Artık farklı bağlantı metni türlerini ele aldığımıza göre, bağlantı metninizi SEO için optimize etmeye başlayalım.

SEO dostu bağlantı metni.

 • Kısa bilgi.
 • Bağlandığınız sayfayla alakalı.
 • Anahtar kelimelerle doldurulmamış.

İşte sağlam bağlantı metni oluşturmak için birkaç genel kural.

Bağlantı Sözcüklerinin Alakalı Olduğundan Emin Olun

Alakalı bağlantı metni, Google’ın site yapınızı anlamasına yardımcı olur. Bu, web sitenizin daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabileceği anlamına gelir. 
 
İlgili bağlantı metnini kullanmak, okuyucularınız için de daha doğal görünür. Bu da onların üzerine tıklama olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına gelir.
 
Bunun nedeni, Google’ın ve gerçek kullanıcıların web sayfalarının ne hakkında olduğunu öğrenmek için bağlantı metni okumasıdır. Hangi kelimelerin kullanılacağına karar verirken, en doğal deneyimi neyin yaratacağını düşünün.
 
Ancak tıpkı içerikte olduğu gibi, alakalı anahtar kelimeleri içerecek şekilde. Optimize etmekle çok fazla anahtar kelime eklemek arasında ince bir çizgi vardır.

Bağlantı Metninizi Aşırı Optimize Etmeyin

Bağlantı metni için belirlenmiş bir uzunluk yönergesi yoktur, ancak metni olabildiğince kısa ve öz tutmak en iyisidir. Bağlantı metnini beş kelime veya daha az tutmanızı öneririm.

Bir hatırlatma olarak, Google tam eşleşme bağlantı metninin fazlalığını olumsuz olarak görüntüleyebilir.

En iyi sonuçlar için, farklı bağlantı metni türlerinin bir karışımını kullanın. Bu kulağa çok daha doğal gelecek.

Bağlantı metni oluştururken kendinize iki soru sorun.

 • Bağlantı verilen sayfayı tanımlamanın en kısa ve açıklayıcı yolu nedir?
 • Kullanıcılar bu bağlantı metnini tıkladıktan sonra bağlantılı sayfaya gelmeyi bekler mi?

Google bize, anahtar kelime doldurmanın ve aşırı optimize edilmiş bağlantı metninin nasıl göründüğüne dair bir örnek veriyor.

Bağlantı metni için belirlenmiş bir uzunluk yönergesi yoktur, ancak metni olabildiğince kısa ve öz tutmak en iyisidir. Bağlantı metnini beş kelime veya daha az tutmanızı öneririm.Her fırsatta bağlantı vermek, web sitenizin spam gibi görünmesine neden olur.

Bağlantıları göz önünde bulundurarak yazmak yerine, önce değerli. İlginç içerik oluşturun ve ardından uygun olan yerlere bağlantılarınızı daha sonra ekleyin.

Okuyucuları düşünerek yazdığınızda, bağlantı metni fırsatları doğal olarak ortaya çıkar.
Profesyonel İpucu: Aynı bağlantı metnini bir sayfada birden çok kez kullanmaktan kaçının (her
seferinde farklı sayfalara bağlanıyor olsanız bile), bu hem kullanıcıların hem de Google’ın kafasını karıştırabilir.

Etraftaki Metne Dikkat Edin

Bağlantı metninizi çevreleyen metin, okuyucuların bağlantı verdiğiniz şeyin bağlamını daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.

Ayrıca arama motorlarına daha fazla bağlam sağlar.

Google’ın algoritması bugünlerde doğal dili tercih ediyor çünkü Google, kullanıcıların gerçekte nasıl yazıp konuştuklarına bağlı olarak doğru arama sonuçları sunmaya çalışıyor.

Bu nedenle, bağlantı metninizi çevreleyen kelimelere dikkat etmeniz önemlidir.

Okuduğunuz içerikte bir bağlantıyla karşılaştığınızda düşünün.

Bağlantıya tıklayıp tıklamamaya karar verirken yalnızca bağlantı metnine bakmazsınız . Paragrafın tamamını olmasa da büyük olasılıkla bağlantı metnini içeren tüm cümleyi okuyacaksınız.

Google, sayfanızı analiz ederken aynı şeyi yapar.

Örneğin, “50-55 karakteri hedefleyen” çapa metni bir cümlenin parçası olduğu için tek başına bir anlam ifade etmez.

Bağlantıya tıklayıp tıklamamaya karar verirken yalnızca bağlantı metnine bakmazsınız . Paragrafın tamamını olmasa da büyük olasılıkla bağlantı metnini içeren tüm cümleyi okuyacaksınız. Google, sayfanızı analiz ederken aynı şeyi yapar. Örneğin, “50-55 karakteri hedefleyen” çapa metni bir cümlenin parçası olduğu için tek başına bir anlam ifade etmez.

Öte yandan, cümlenin tamamı” 51-55 karakter hedeflemek Google’ın başlık etiketlerinizi yeniden yazmama ihtimalini artırsa da”. Okuyuculara ve Google’a bağlantı metninin başlık etiketleriyle ilgili olduğunu söyler.
 
Örneğin, “50-55 karakteri hedefleyen” çapa metni bir cümlenin parçası olduğu için tek başına bir anlam ifade etmez. Öte yandan, cümlenin tamamı ” 51-55 karakter hedeflemek Google’ın başlık etiketlerinizi yeniden yazmama ihtimalini artırsa da”. Okuyuculara ve Google’a bağlantı metninin başlık etiketleriyle ilgili olduğunu söyler.
Bu nedenle, Google, çevreleyen cümlelerin bağlamına bağlı olarak bağlantılı sayfanın ne hakkında olduğunu daha iyi anlayabilir.
Çoğu SEO uzmanı, başlık etiketlerinin yaklaşık 60 karakter olması gerektiği konusunda hemfikirdir.
51-55 karakteri hedeflemek, Google’ın başlık etiketlerinizi yeniden yazmaz. Tıklama oranı araştırmaları bile öneriyor bu karakter sayısını yarıya indirmek.

Anchor Text (Bağlantı Metni) Nasıl Eklenir?

HTML kodunda, bağlantı metni şöyle görünür.

<a href=”https://www.leventdemirbas.com”>Anchor Text</a>

WordPress gibi içerik yönetim sistemleri (CMS’ler), kullanıcıların tek bir tıklamayla bağlantı metni eklemesine. Düzenlemesine ve kaldırmasına olanak tanır. Kodlama gerekmez.
 
İşte bu kadar basit:
 
WordPress’te yeni bir gönderi oluşturun ve içeriğinizi yazın. Ardından, bağlantı metnine dönüştürmek istediğiniz kelimeleri vurgulayın.
 
Oradan, metin biçimlendirme çubuğundaki bağlantı simgesine tıklayın.

WordPress'te yeni bir gönderi oluşturun ve içeriğinizi yazın. Ardından, bağlantı metnine dönüştürmek istediğiniz kelimeleri vurgulayın.

Açılan alana hedef bağlantınızı ekleyin ve düz metniniz bağlantı metnine dönüşecektir.

Açılan alana hedef bağlantınızı ekleyin ve düz metniniz bağlantı metnine dönüşecektir.

Yayınla’yı tıkladıktan sonra, bağlantı metniniz tıklanabilir olduğunu belirtmek için sayfanızda farklı bir renkle görünmelidir.

Sonuç

Anchor textler, web sayfalarında yer alan bağlantıların tıklanabilir hale getirilmesini sağlayan metinlerdir. Doğru kullanıldığında, hem kullanıcılar hem de arama motorları için önemli bir işlevi yerine getirirler.
 
Kullanıcılar, ilgili konulara yönlendirilerek daha fazla bilgi sahibi olabilirlerken. Arama motorları da sayfanın hangi konulara yönelik olduğu hakkında bilgi sahibi olabilirler.
 
Bu nedenle, web sayfalarında kullanılacak anchor textlerin doğru seçilmesi. Hem kullanıcı deneyimi hem de SEO açısından büyük önem taşır.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu