SEO

SEO’da SWOT Analizi

Gelişmiş otorite, organik görünürlük, trafik ve dönüşüm için. SEO çabalarına öncelik vermek üzere popüler SWOT çerçevesini nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Çoğu kuruluş için, etkili bir SEO (arama motoru optimizasyonu) stratejisi uygulamak. Çeşitli kaynaklardan önemli miktarda anahtar kelime. İçerik, analitik ve rekabet verilerinin toplanmasını, analiz edilmesini içerir.
 
SEO uzmanlarının daha sonra sorunları ele almak veya mevcut organik arama otoritesini geliştirmek için anahtar kelime. İçerik, yapısal ve/veya bağlantı görevlerine öncelik vermek için bu verileri kullanması gerekir.
 
Dikkati odaklamaya ve genellikle sınırlı SEO ve pazarlama kaynaklarını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olan tanıdık bir önceliklendirme yöntemi. SWOT (Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar, Tehditler) çerçevesidir.
 
SWOT, tanımı gereği, büyüme üzerinde en büyük potansiyel etkiye sahip öğeleri veya en tehlikeli tehditleri belirlemeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır.
 
Kurumsal SEO önceliklerinin aşağıdaki dökümü, anahtar kelime araştırmasının zaten yapıldığını ve web sitesi. SERP (Arama Motoru Sonuçları Sayfası) ve etkili bir SWOT’un temeli olacak rekabetçi veriler için kullanıldığını varsayar.
 
Tek başına anahtar kelime araştırması genellikle kendi SWOT sürecini hak eder.

Arama motorlarının organik arama görünürlüğünüzü belirlemede kullandığı birincil faktörlerden biri. Bir kuruluşun belirli bir anahtar kelime grubu için göreli gücü ve yetkisidir.
 
Kuruluşun zaten bir miktar yetkiye sahip olduğu veya bazılarının arama motorlarının gözünde “momentum” olarak adlandırdığı anahtar kelimeleri belirlemek. Dikkatinizi odaklamaya başlamak için mükemmel bir yerdir.
Otoriteye sahip olmak genellikle zordur ve kurulması zaman alır, o halde neden halihazırda sahip olduklarınızın üzerine inşa etmeyesiniz?
 
İlk sorunuz, “Birincil anahtar kelime gruplarım için arama motorlarında hangi içeriğin iyi bir sıralamaya sahip olduğum (ilk 20 sonuçta diyelim)” olması gerekir.
 
Mevcut gücünüzün nerede olduğunu fark etmek üç şekilde kullanılabilir:
 
  1. En güçlü içerik parçalarınızdan veya en güçlü içerik parçalarınıza bağlantı verme fırsatlarını arayın . Bu, hedef kitlenizin sorularına verilen daha kapsamlı yanıtlara bağlantı vererek. En güçlü parçanın otoritesinden ödünç alarak orijinal içeriğinizi güçlendirme gibi ikili bir etkiye sahip olabilir.
  2. SERP’lerde daha yükseğe taşımak için iyileştirmelerin nerede yapılabileceğini görmek için beşinci ve 20. konumlar arasında yer alan tüm web sayfalarında tam sayfa anahtar kelime, teknik ve bağlantı denetimleri gerçekleştirin . Bu, başlık etiketlerini, başlıkları ayarlamak veya daha güncel veya ilgili kaynaklara giden bağlantıları güncellemek anlamına gelebilir.
  3. Bulunmak istediğiniz anahtar kelimeler için “doğru” açılış sayfalarının sıralanıp sıralanmadığını belirleyin . Ana sayfanızın birkaç anahtar kelimeniz için sıralanması harika görünse de, bu ideal değildir.
Belirli bir şey aramak için ana sayfanıza gelen arama yapanlar. Sorularının tam yanıtını bulmak için tıklamak veya yeniden aramak için daha fazla zaman harcamak zorunda kalacaklar.
 
Yanıtlar sağlayan sahip olduğunuz sayfaları tanımlayın ve ana sayfa tarafından şu anda sürdürülen konumu ele geçirmelerine odaklanın.
 
Bu tür sayfaların olmadığını belirlerseniz, onları oluşturmanın zamanı geldi.
 
İleride hangi içeriğin oluşturulacağına dair sinyaller olarak en güçlü içerik parçalarınızın türlerine ve özelliklerine de dikkat ettiğinizden emin olun.
 
Örneğin, Google ve/veya YouTube’da sıralaması iyi olan videolarınız varsa elbette daha fazla video oluşturun.
 
Uzun biçimli blog gönderileri, birincil anahtar kelimeleriniz için arama sonuçlarının üst kısmına hakimse. Bu, aynı şeyi daha fazla yayınlamak ve paylaşmak için sizin işaretinizdir.

Zayıf Yönler

Hepimizin zayıf yönleri var. SEO söz konusu olduğunda, bunları erkenden tanımak ve kabul etmek bize büyük ölçüde çaba, zaman, para ve iş kaybından tasarruf sağlayabilir.

Anahtar Kelimeler ve İçerik

Bulunmamız gerektiğini düşündüğümüz anahtar kelime grupları olsa da. Otorite oluşturmak için çok fazla zaman ve/veya çaba gerektirecek olanları bırakmak önemlidir.
 
Genel olarak, arama motoru sonuçlarının hızlı bir şekilde gözden geçirilmesi. Rakiplerinizin boyutuna, yaşına, itibarına ve içerik kalitesine göre ulaşılamayan anahtar kelimeleri ortaya çıkaracaktır.
 
Bu durumda, görünürlük, trafik ve dönüşüm oluşturmak için daha spesifik uzun kuyruklu ve amaca dayalı anahtar kelime alternatiflerine bakmak veya diğer yolları (ücretli olanlar dahil) değerlendirmek gerekebilir.
 
Bazen en iyi strateji, organik arama otoritesi oluşturana kadar tamamlayıcı ücretli arama taktikleri kullanmaktır.

Teknik Denetim

Daha fazla kontrol edebileceğiniz başka bir zayıflık alanı, teknik/yapısal. Anahtar kelime alaka düzeyi veya derinlik açısından kendi web sitenizin ve içeriğinizin kalitesi olabilir.
 
Bir SEO denetimi yaparak zayıflık alanlarını belirlemeye başlayabilirsiniz .
 
Başlık ve başlık etiketlerinde bulunan sorunların ve/veya hataların öncelikli bir listesini sağlayan. Google Lighthouse ve Search Console (özellikle Önemli Web Verileri Raporu ve Mobil Uyumluluk Testi) dahil olmak üzere birçok mükemmel ücretsiz ve ücretli araç mevcuttur. Dahili ve harici bağlantılar, web sitesi kodu, anahtar kelime kullanımı/yoğunluğu ve sayısız mobil uyumlu faktör.
Başlık ve başlık etiketlerinde bulunan sorunların ve/veya hataların öncelikli bir listesini sağlayan Google Lighthouse ve Search Console (özellikle Önemli Web Verileri Raporu ve Mobil Uyumluluk Testi) dahil olmak üzere birçok mükemmel ücretsiz ve ücretli araç mevcuttur . dahili ve harici bağlantılar, web sitesi kodu, anahtar kelime kullanımı/yoğunluğu ve sayısız mobil uyumlu faktör.
Yukarıda belirtildiği gibi, arama motoru sonuçlarına göre zaten yetkinizin olduğu sayfalarda bulunan sorunlara odaklanarak ve bunları düzelterek başlamalısınız.

Bu sayfaları optimize etmek, yalnızca SERP’leri yükseltme şanslarını artırmaya yardımcı olabilir.

Web sitesi analiz verilerine veya stratejik öneme göre diğer öncelikli web sayfalarına geçebilirsiniz.

Geri Bağlantılar

Organik olarak elde edilen, alakalı, kaliteli geri bağlantılar (diğer adıyla gelen bağlantılar). Bağlantı kurdukları sitenin otoritesine hitap ettikleri ve geliştirebildikleri için hala bir arama motoru sıralama faktörüdür .
 
Site denetiminde olduğu gibi, birçok iyi üçüncü taraf geri bağlantı aracı, geri bağlantıları nerede tuttuğunuzu ortaya çıkarabilir. Bunlar, en güçlü bilinen rakiplerinizin geri bağlantı kaynaklarına bakmak için özellikle kullanışlıdır.
 
Uygun olduğunda, yetkilerini artırmak için aynı ilgili kaynaklardan bağlantılar almak için iletişime geçmek isteyebilirsiniz.

Fırsatlar

SEO’da, nasıl, nerede olduğunu bilen ve bakmak için zaman ayıranlar için çok sayıda fırsat vardır.

SEO gerçekten bir fırsattan diğerine geçmekle ilgilidir.

Bir anahtar kelime grubu veya içerik parçası için optimizasyon başarılı kabul edildiğinde, otoritenin kurulabileceği veya pekiştirilebileceği bir sonraki konuya geçme zamanı.

Anahtar Kelimeler ve İçerik

Ahrefs, Semrush ve diğerleri gibi çeşitli anahtar kelime araştırma araçları, web sitenizin alanını. Bilinen rakiplerinizin alanlarını veya hedeflenen bir anahtar kelime listesini sağlamaya dayalı olarak. Hem anahtar kelime hem de içerik fırsatlarını veya boşluklarını keşfedebilir.
 
Çoğu, tahmini aylık arama hacimlerine, organik trafiğe ve/veya göreli rekabete dayalı olarak. Potansiyel olarak yüksek değerli anahtar kelimelerin önceliklendirilmiş listelerini sunar.
Başka bir deyişle: Rakipleriniz hangi yüksek değerli anahtar kelimelerde sizin sıralamada yer almıyorsunuz?
 
Yukarıdaki Zayıf Yönlerde olduğu gibi, bu analizin bir kısmı. Organik görünürlük oluşturmanın potansiyel getirisine göre yetki elde etmek için gereken çaba düzeyini dikkate almalıdır.
 
Değerli bir fırsat mı?
Yukarıdaki Zayıf Yönlerde olduğu gibi, bu analizin bir kısmı. Organik görünürlük oluşturmanın potansiyel getirisine göre yetki elde etmek için gereken çaba düzeyini dikkate almalıdır. Değerli bir fırsat mı?
Anahtar kelime ve içerik fırsatlarını keşfetmek için daha manuel bir süreç, rakiplerin web sitelerinde ters web sitesi denetimi yapmaktır.
 
Veya başlık etiketlerinde, başlıklarda ve dahili bağlantı bağlantı metninde kullanılan. Anahtar kelimelere özellikle dikkat ederek en iyi rakiplerinizin birincil sayfalarını incelemek için biraz zaman ayırın.
Bunlar muhtemelen onlar için en önemli anahtar kelimelerdir.
 
Bununla birlikte, dikkatli olun, çünkü bu strateji, rakiplerin kendi anahtar kelime araştırmalarını yürüttüğünü. Her zaman böyle olabilecek veya olmayabilecek en iyi SEO uygulamalarını takip ettiğini varsayar.
 
Birincil anahtar kelimeleriniz için sıralaması iyi olan rakiplere odaklanmak. Arama için kasıtlı olarak optimizasyon yapanları ayırmalıdır.

İçerik Yenileme

Bir web varlığı içindeki başka bir fırsat, en iyi performans gösteren veya tamamlayıcı içeriğin yenilenmesidir.
 
İlk olarak, hedef anahtar kelimeler için sıralanan veya diğer birincil içerik sayfalarını desteklemeye hizmet eden. Eski içeriği belirlemek için SERP’leri veya tercih edilen bir anahtar kelime aracını tarayın.
 
Ardından, metni, resimleri, dahili/harici bağlantıları veya diğer bileşenleri güncelleme fırsatlarının nerede olabileceğini görmek için bu içeriği inceleyin.
Belki de resim veya video oluşturup ekleyerek parçayı geliştirme fırsatı vardır.
 
Son olarak, bu içeriği uygun kanallar aracılığıyla yeniden paylaşın ve belki de yeni yollar belirlemeyi düşünün. Çünkü daha önce popüler olan bir içerik muhtemelen yeniden iyi performans gösterecektir.
 
Mevcut içerik, genellikle biraz fazladan çabayla otorite oluşturmak için mükemmel bir fırsat sunar.

Geri Bağlantılar

Tipik olarak manuel olarak yoğun bir süreç olsa da, geri bağlantıları aramanın uzun vadeli değeri vardır.
 
İdeal olarak, yüksek kaliteli gelen bağlantıların elde edilebileceği ilgili, yetkili web sitelerini/etki alanlarını belirlemek istersiniz .
 
Gelen bağlantıları aramaya başlamak için kullanabileceğiniz birkaç kaynak vardır:
 
Birincil anahtar kelimeleriniz için SERP’ler, burada bulunan web siteleri tanım gereği. Arama motorları tarafından “alakalı” ve “yetkili” olarak kabul edildiğinden, doğal bir geri bağlantı araştırma başlangıç ​​noktasıdır.
Muhtemelen daha yüksek otoriteye sahip oldukları için sizinkinden önde olan siteler özellikle ilgi çekicidir.
 
Katkıda bulunabileceğiniz, bahsedebileceğiniz veya yorum yapabileceğiniz dizinler. Dernek listeleri veya makaleler ve blog gönderileri gibi rekabet dışı geri bağlantı fırsatlarına bakın.
 
Google Arama Konsolu Bağlantıları Raporu, Google’ın içeriğinize bağlanan alan adları olarak neleri tanıdığını gösterdiğinden. Geri bağlantı araştırması için bir sonraki en iyi kaynaktır.
 
Burada zaten sahip olduğunuz bağlantıların kalitesini. Ddoğruluğunu onaylayabilir ve aynı alanlardan ek bağlantılar elde etmek için başka fırsatların olup olmadığını belirleyebilirsiniz.
 
Google Analytics’teki yönlendirme kaynakları, size trafik gönderen ancak. Organik bir arama artışı sağlayan veya sağlamayan harici siteleri temsil eder.
 
Diğer bağlantı fırsatlarını görmek için bu alanları/siteleri düzenli olarak inceleyin.
 
4. Zayıf Yönler bölümünde belirtildiği gibi, rakiplerinize yönelik bağlantıların bulunabileceği potansiyel geri bağlantı kaynaklarını belirlemek için çeşitli üçüncü taraf geri bağlantı araçları kullanılabilir.
 
Hatta bazıları, önemli ölçüde zaman kazandırabilecek şekilde, mevcut. Potansiyel her bir kaynağın değerini yetkili bir şekilde sıralayarak ve öncelik sırasına koyarak yardımcı olacaktır.

Tehditler

Bilerek veya bilmeyerek, arama motorlarının gözünde organik otoriteyi tehdit edebilecek birkaç şeyden daha fazlası vardır. Potansiyel olarak zarar verici cezalardan kaçınmak için öncelik verilmesi gerekir.

İçerik

Çoğu kişinin aşina olduğu birincil içerik tehdidi, adından da anlaşılacağı gibi. Orijinal kaynağa uygun şekilde atıf yapılmadan bir web sitesinde yeniden amaçlanan içerik olan yinelenen içeriktir.
 
Bu tür içeriği kullandığınız için cezalandırılmamak için, yinelenen içerik barındıran sayfaların başlıklarında kaynak içeriğe atıfta bulunarak rel canonical etiketlerini eklediğinizden emin olmalısınız .
 
Başka bir deyişle: Orijinal kaynak doğru bir şekilde tanımlandığı sürece. Bir web sitesinde yinelenen içerik olmasında bir sakınca yoktur.

Geri Bağlantılar

Alakalı, yüksek kaliteli geri bağlantılar otoritenizi artırmanıza yardımcı olabilirken. saygın olmayan sitelerden gelen alakasız, düşük kaliteli gelen bağlantılar uzun süreli zarar verebilir. Hatta bir kılavuzla etiketlenmenize neden olabilir ceza.

Buradaki tehdit, potansiyel bir organik görünürlük ve trafik kaybıdır.
 
Ayrıca, manuel bir cezadan kurtulmak kolay veya hızlı bir süreç değildir.
 
Basitçe söylemek gerekirse, geri bağlantılar için asla ödeme yapmamalı. Edindiğiniz geri bağlantıların sizin adınıza bir pazarlama ajansı gibi üçüncü bir tarafça satın alınmadığından emin olmalısınız.
 
Bu nedenle, Google Arama Konsolu Bağlantıları raporunu veya şüpheli alan adları. Veya alakalı olarak görmediğiniz alanlar için diğer geri bağlantı raporlama kaynaklarını düzenli olarak gözden geçirmelisiniz.

Rakipler

Kendi içeriklerini oluşturan tüm çevrimiçi rakipler, otoritenize tehdit oluşturur.
 
“Bilinen” rakiplerinize göre güçlü bir organik görünürlük ve trafik sağlasanız bile. Yeni, agresif veya bilinmeyen rakiplerin sahneye çıkma potansiyeli her zaman vardır.
Yukarıda belirtilen SEO araçlarının çoğu, birincil anahtar kelimeleriniz için. Arama sonuçlarında sürekli olarak görünen alan adlarını hızlı bir şekilde belirlemenize yardımcı olacak rakip keşif araçları sağlar.
 
Çoğu zaman, burada hiç düşünmediğiniz rakipler olabilir. Doğal olarak bu rakiplere dikkat etmek ve onlardan neler öğrenebileceğinizi görmek için. Yukarıda belirtilen taktikleri kullanmak isteyeceksiniz.
 
Arama motorları taze, alakalı içeriği sever ve ödüllendirir ve Google’ın bunu tanımlamak için bir tazelik algoritması bile vardır.
 
Bu nedenle, zaman içinde otoritenize ve konumunuza meydan okuyabilecek yeni girişler için. Arama motoru sonuçlarını düzenli olarak izlemelisiniz.
 
Elbette, bu tür bir tehditle mücadele etmenin en iyi yolu, kendi kapsamlı içeriğinizi yayınlamaya ve güncellemeye devam etmektir. Bu, arama motorlarına otoritenizi sorgulamak için daha az neden verecektir.

SWOT Üzerinde Harekete Geçmek

Ayrıntılı SWOT çıktıları, çevrimiçi otoriteyi, görünürlüğü ve sonuçta ortaya çıkan trafiği. Olası satışları ve geliri korumak ve/veya iyileştirmek için öncelikli eylemleri haritalandırır.
 
Proaktif arama pazarlamacıları, endüstrinin ne kadar rekabetçi olduğuna ve rakiplerin ne kadar aktif olduğuna bağlı olarak. Bu analizleri üç ayda bir değilse bile en az iki yılda bir gerçekleştirmelidir.
 
İyi yapılandırılmış bir SWOT, kuruluşunuzun birincil SEO hedeflerini desteklemek için nerede. Ne zaman ve ne sıklıkla eyleme geçilmesi veya içeriğin oluşturulması ve paylaşılması gerektiği konusunda mükemmel bir yol haritası sağlayabilir.

Sonuç

SEO SWOT analizi, yerel odaklı içerik oluşturma, teknik SEO iyileştirmeleri yapma. mobil uyumluluk ve müşteri dönüşüm oranlarını artırma konularında önemli fırsatlar ve zorluklar olduğunu ortaya koymaktadır.
 
Güçlü yönlerine odaklanarak ve zayıf yönlerini geliştirerek, rekabetçi bir avantaj elde edebilir ve çevrimiçi varlığını güçlendirebilir.
 
Aynı zamanda, müşteri geri bildirimlerini önemseyerek. Olumsuz incelemeleri ele alarak itibar yönetimine özen göstermeli.
Son olarak, arama motoru algoritmalarının değişebileceğini unutmamalı ve güncel kalmak için SEO stratejilerinizi sürekli olarak gözden geçirmelisiniz. Bu şekilde, önemli fırsatları değerlendirirken karşılaşabileceğiniz zorluklarla başa çıkabilir ve başarıya ulaşabilirsiniz.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu