Dijital Pazarlama

YouTube’da Reklam Nasıl Verilir?

Senaryoyu mükemmelleştirmek, hikaye tahtası yapmak, doğru yeteneği bulmak. Çekim yapmak ve düzenlemek için aylar harcadınız. Sonuç? Yüzlerce belki binlerce görüntülemeye devam edeceğinden emin olan bir gişe rekorları kıran video.
 
Tüm bu zaman yatırımla, videoyu web sitenizin ana sayfasına yerleştirmeyi veya sosyal medyada paylaşmayı. Ve birisinin izlemesini ummayı bırakamazsınız. YouTube reklamlarını videolarınızda yayınlamak, hedef kitlenizin daha fazlasının ürettiğiniz içeriği bulmasını sağlamanın bir yoludur. Yeni formatlar ve izleme yetenekleriyle. Bu bilgileri yatırım getirisi hakkında rapor vermek için de kullanabilirsiniz.

Bu yazıda, YouTube reklamlarında nasıl çalıştıklarına, nasıl ödeme aldığınıza. Reklam yoluyla YouTube kanalınızdan gelir elde etmek için en iyi uygulamalara rehberlik edeceğiz. Bu kılavuzun sonunda, genel kanalınızın bir parçası olarak. YouTube kanalınızda reklamlar başlatmaya hazır olacaksınız YouTube pazarlaması strateji. Başlayalım.

YouTube Reklamcılığında Yenilikler

YouTube’da reklam vermek PPC veya ücretli sosyal medya kampanyası. Bu platform için belirli yaratıcı kısıtlamalar ve bir ton seçenek var. Ücretli olanaklardan en iyi şekilde yararlanmak için bir. Sonraki video projenizi kapsamadan önce temel bilgiye ihtiyacınız var.

Son yıllarda Google, YouTube reklamcılığını son derece değerli bir yatırım haline getiren bir dizi değişiklik yayınladı. Bir bakalım.

Daha Titiz Marka Güvenliği Çabaları

Geçmişte, platform izleyicileri ve reklamverenleri zararlı içerikten korumak için. Büyük çaba sarf etti ve bu çabalar Kasım 2022’den itibaren devam etti. En son güncellemeler yetişkinlere yönelik içerik, şiddet, zararlı veya tehlikeli eylemler. Hassas etkinlikler uygunsuz dil içeren videolar ve uyuşturucuyla ilgili içeriklere yerleştirilmeyen. Reklamların etrafına “daha temiz dil” ve “özel yönergeler” ekleyin.

Kullanıcılara Göre Hedefleme “Arama Geçmişi”

Birkaç yıl önce, Google duyurdu reklamverenlerin YouTube’da özellikle. YouTube görüntülemelerinin% 50’sinin gerçekleştiği mobil cihazlarda daha fazla izleyiciye ulaşmasına olanak tanır. Ortaya çıkan değişiklikler arasında, muhtemelen en büyük duyuru, reklamverenlerin. Google arama geçmişlerine göre görüntüleyenleri hedefleyebilmeleri. Görüntüleme davranışlarına ek olarak YouTube zaten hedefliyordu.
 
Pazarlamacılar artık yakın zamanda belirli bir ürün veya hizmeti arayan kişilere reklam hedefleyebilir. Bir video reklamın içeriği bir arama ile yakından ilişkiliyse, izleyici araştırıyor. Reklamın tamamını izleme veya reklamı web sitesine tıklama olasılıkları daha yüksek olabilir.

Ses Reklamları

Ses son zamanlarda büyüdü daha fazla bakmanıza gerek yok podcastler ve yeni sosyal medya uygulaması Clubhouse. Değişikliklere ayak uydurmak için Google artık YouTube reklamverenlerinin yalnızca sesli reklamlar oluşturmasına izin veriyor. Önce bir video reklamıyla başlamanızı tavsiye etsek de, daha sonra mükemmelleştirdikten. Sonra ses kullanmayı düşünebilirsiniz marka sesi ve kitlenizin en çok neyle meşgul olmayı sevdiğini öğrendi.

Yükseltilmiş Veri İlişkisi Modelleri

Google’da da yükseltilmiş YouTube’un veri ilişkilendirme modeli, böylece kullanıcıların. Reklamlarınızla nasıl etkileşime girdiğini daha iyi ölçebilirsiniz. Ayrıca, dönüşüm başına maliyeti belirleyebilir. Arama ve Alışveriş reklamlarınız ’ ilişkilendirme raporlarınızla birlikte. YouTube reklamlarınızı ’ performansınızı görebilirsiniz.

YouTube Reklam Maliyeti

YouTube reklamlarının maliyeti görüntülemelere dayanır. Her görünüm, sektörünüze ve hedef anahtar kelimelerinize bağlı olarak ₺ 0.5 ve ₺ 0.10 arasında bir maliyete sahip olabilir. İstediğiniz kadar az veya çok harcayabilirsiniz. Günlük bir bütçe belirlerseniz, Google yalnızca bu miktara kadar ücretlendirir ve YouTube reklamlarını güvenli bir yatırım yapar.

Anahtar kelimeler, YouTube’da hedeflemek için ortalama tıklama başına. Maliyetin olduğu geleneksel. Google Arama’dan nispeten daha ucuzdur.
 
Harika içerik bulunmakla birlikte, potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek. Markanıza aşina olmayanları eğitmek konusunda proaktif olmak önemlidir. YouTube reklamları tam da bunu yapmanıza izin verir. Daha ilgi çekici bir içerik video veya ses biçimiyle kitlenizi hedeflemenin uygun maliyetli bir yoludur.

YouTube Video Reklam Türleri

YouTube’a yatırım yapabileceğiniz birkaç önemli video reklam türü vardır. Google ana hatlarıyla temel formatlar buraya. Aşağıda daha fazla ayrıntıya giriyoruz.

Feed Video Reklamları

Feed içi video reklamlar YouTube ana sayfasında, arama sonuçları. Sayfalarında ve YouTube video izleme sayfalarında ilgili videolar olarak görünür.
 
Bu reklam bir YouTube araması yaptıktan sonra yayınlandı.

Feed içi video reklamlar YouTube ana sayfasında, arama sonuçları. Sayfalarında ve YouTube video izleme sayfalarında ilgili videolar olarak görünür.Bir kullanıcı reklamı tıkladığında, hedef video sayfasında sağ sütunda eşlik eden bir. Banner görüntü reklamının görüneceği bir nokta bulunur.

Atlanabilir Akış İçi Reklamlar

Atlanabilir yayın içi reklamlar, YouTube’daki standart video reklam türüdür. Reklamverenler bu reklamlar için yalnızca bir kullanıcı reklamı en az 30 saniye izlediğinde. Videonun sonuna kadar veya görüntüleyici bir işlem yaparsa, harekete geçirici mesaja tıklamak gibi. YouTube gerektirir atlanabilir reklamların uzunluğu 12 saniye ile 6 dakika arasındadır.
 
Birisi YouTube’da seçtikleri videoyu izlemeden önce bu reklamların oynatıldığını göreceksiniz. İzleyiciler bazen reklamı beş saniye izledikten sonra atlama seçeneğine sahiptir. Ayrıca Google Görüntülü Reklam Ağı veya Google video reklam alanı satın alan siteler.
 
Yayın içi reklamlar ayrıca pazarlamacıların Grammarly’den aşağıdaki atlanabilir yayın içi reklam örneğinde vurgulandığı gibi. Farklı CTA’lara ve yer paylaşımlı metne sahip video reklamlarını özelleştirmelerine olanak tanır.
Atlanabilir yayın içi reklamlar, YouTube'daki standart video reklam türüdür. Reklamverenler bu reklamlar için yalnızca bir kullanıcı reklamı en az 30 saniye izlediğinde. Videonun sonuna kadar veya görüntüleyici bir işlem yaparsa, harekete geçirici mesaja tıklamak gibi. YouTube gerektirir atlanabilir reklamların uzunluğu 12 saniye ile 6 dakika arasındadır.
Sağ taraftaki önerilen video sütunlarının üstünde Grammarly’den başka bir CTA olduğuna dikkat edin.

Atlanamayan Akış İçi Reklamlar

Atlanamayan reklamlar, videodan önce, video ortasında veya ana videodan sonra oynatılabilir. Süreleri 15 ila 20 saniye arasında olabilir. İşte bir örnek.Atlanamayan reklamlar, videodan önce, video ortasında veya ana videodan sonra oynatılabilir. Süreleri 15 ila 20 saniye arasında olabilir. Atlanamayan video video reklamları, 10 dakika veya daha uzun bir YouTube videosunun ortasında görünür. Masaüstünde, izleyiciler beş saniyelik bir geri sayım görecek ve uygulamada. Reklamların yerleştirildiği sarı işaretçileri görecekler.

Bumper Reklamlar

Tampon reklamlar, kullanabileceğiniz en kısa YouTube video reklam türüdür. Tampon başına sadece altı saniyede, bu reklam noktaları izleyicinin seçtiği videodan önce oynatılır. Ayrıca atlanamaz.Tampon reklamlar, kullanabileceğiniz en kısa YouTube video reklam türüdür. Tampon başına sadece altı saniyede, bu reklam noktaları izleyicinin seçtiği videodan önce oynatılır. Ayrıca atlanamaz.Bumper video reklamları, sadece altı saniye içinde yeterince iyi bir hikaye anlatamaz. Ancak yeni bir ürün lansmanı veya etkinliğinde daha büyük video kampanyalarına müthiş tamamlayıcılar yaparlar. Altı saniyeyi akıllıca kullandığınızdan emin olun. Yalnızca markanızın kitlenizin hatırlamasını istediğiniz bileşenlerini ekleyin.

Yerleştirme Reklamları

Yer paylaşımı reklamları, aşağıda gösterildiği gibi videonun altında asılı duran bir banner reklam türüdür. Bu tür reklamlar, diğer yayın içi video kampanyalarınızı desteklemek için idealdir. Bir banner reklam, hedef kitlenize ulaşırken ürününüzün müdahaleci bir şekilde reklamını yapmaktan kaçınmaya yardımcı olur.Yer paylaşımı reklamları, aşağıda gösterildiği gibi videonun altında asılı duran bir banner reklam türüdür. Bu tür reklamlar, diğer yayın içi video kampanyalarınızı desteklemek için idealdir. Bir banner reklam, hedef kitlenize ulaşırken ürününüzün müdahaleci bir şekilde reklamını yapmaktan kaçınmaya yardımcı olur.Artık YouTube platformunda çalıştırabileceğiniz reklam türlerini bildiğinize göre. Bir YouTube reklam kampanyası başlatmanın somunlarını ve cıvatalarını ele alalım.

YouTube’da Reklam Verme: Bir Reklam Kampanyası Başlat

YouTube’da reklam vermek istediğiniz bir pazarlama videosu oluşturduktan sonra. Video reklam kampanyanızı oluşturun.

1. Adım: Videonuzu YouTube’a Yükleyin

Youtube Video Yükle

2. Adım: Google Ads hesabınıza giriş yapın veya ayarlayın.

Artık reklam kampanyanızı oluşturmaya hazırsınız. İlk olarak Google Reklamları Hesap. Henüz bir tane yapmadıysanız, kişisel veya işletme adlı bir Google Çalışma Alanı e-postasına kaydolabilirsiniz.
 
İlk kaydolduğunuzda, ekran hemen bir kampanya oluşturmaya başlamanızı isteyebilir. “ Profesyonel bir pazarlamacı mısınız? veya” kampanyası oluşturmadan ayarlayın ve tıklayın. Bu şekilde, yepyeni Google Ads kontrol panelinize ulaşabilirsiniz.

3. Adım: Yeni Bir Kampanya Oluşturun

Gösterge tablosuna eriştiğinizde, “yazan düğmeyi tıklayın + Yeni Kampanya.”

Google Adsense Kampanay Başlatma.

Adım 4: Hedefi ve Kampanya Türünü Seçin

Bir hedef, ardından bir kampanya türü seçmeniz istenir. İstediğiniz hedefi seçin. Kampanya türü altında “seçeneğini seçin Video.”

Bir hedef, ardından bir kampanya türü seçmeniz istenir. İstediğiniz hedefi seçin. Kampanya türü altında “seçeneğini seçin Video.”

Adım 5: Kampanya Alt Türünü ve Stratejisini Seçin

Bir kampanya alt türü seçmeniz istenir: Video erişim kampanyası, akış dışı veya reklam dizisi. Seç “Video erişim kampanyası.”

Bir kampanya alt türü seçmeniz istenir: Video erişim kampanyası, akış dışı veya reklam dizisi. Seç “Video erişim kampanyası.”

Aynı ekranda, hedefinize ulaşmak için yönteminizi seçin “Verimli erişim (Tampon, Akış içi atlanabilir veya bir karışım)” veya “Atlanamaz akış içi.”

6. Adım: Bir Kampanya Adı Girin

Ardından, kampanyanız için bir ad girin. Teklif stratejisini olduğu gibi bırakın.

Ardından, kampanyanız için bir ad girin. Teklif stratejisini olduğu gibi bırakın.

Adım 7: Bir Bütçe Girin

Bütçenizi günlük olarak veya tüm kampanya için ayarlayın. Günlük bütçe belirlemek, çok hızlı bir şekilde paranızın bitmemesini sağlarken günlük maliyetleri düşük tutmanıza yardımcı olabilir. Kampanyanın toplam bütçesini belirlemek. Google’ın geçmeyeceği sabit bir yatırım tutarı belirlemenize yardımcı olabilir.
 
Bundan sonra bir başlangıç ve bitiş tarihi seçin.
Bütçenizi günlük olarak veya tüm kampanya için ayarlayın. Günlük bütçe belirlemek, çok hızlı bir şekilde paranızın bitmemesini sağlarken günlük maliyetleri düşük tutmanıza yardımcı olabilir. Kampanyanın toplam bütçesini belirlemek. Google'ın geçmeyeceği sabit bir yatırım tutarı belirlemenize yardımcı olabilir.

Adım 8: Ağları, Konumları ve Dilleri Seçin

Reklamınızın nerede görünmesini istediğinize karar verin.
 
  • YouTube Arama Sonuçları : Video reklamınız arama sonuçlarında görünecek. YouTube ana sayfasında, kanal sayfalarında ve video sayfalarında görünecektir.
  • YouTube Videoları : Bu, bir YouTube videosu sırasında. Videodan önce veya video ortasında görünen atlanabilir yayın içi reklamları çalıştırır.
  • Ekran Ağındaki Video Ortakları : Bu seçenekle, video reklamınızın. Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki videolardan önce veya çevresinde görünmesini seçebilirsiniz.
Performans metriklerini daha iyi izlemenize yardımcı olacağından. YouTube arama sonuçları ve YouTube videoları için ayrı kampanyalar oluşturmalısınız. Bu reklamlar, çok farklı etkinlikler gerçekleştiren kişilere sunulur ve izleyiciden farklı bir. Taahhüt gerektirir, bu nedenle performansı ayrı ayrı izlemek en iyisidir.
 
Ardından, reklamın gösterilmesini istediğiniz kullanıcıların konumunu tanımlayın. Belirli konumları da hariç tutabilirsiniz.
 
Son olarak, hedef kitlenizin konuştuğu dilleri seçin.
Performans metriklerini daha iyi izlemenize yardımcı olacağından. YouTube arama sonuçları ve YouTube videoları için ayrı kampanyalar oluşturmalısınız. Bu reklamlar, çok farklı etkinlikler gerçekleştiren kişilere sunulur ve izleyiciden farklı bir. Taahhüt gerektirir, bu nedenle performansı ayrı ayrı izlemek en iyisidir.

Adım 9: İlgili Videoları Seçin

Reklamınızın altında görünecek ilgili videoları ekleme seçeneğiniz vardır. Beş taneye kadar ekleyebilirsiniz.

Reklamınızın altında görünecek ilgili videoları ekleme seçeneğiniz vardır. Beş taneye kadar ekleyebilirsiniz.

Adım 10: Gelişmiş Ayarları Yapılandırın

Gelişmiş seçeneklerde, daha ayrıntılı hedefleme için işletim sistemini, cihazı ve taşıyıcıyı belirleyebilirsiniz. Bu özellikle mobil uygulama reklamları için. Kullanışlıdır ve video reklamının mobil cihazdaki birine gösterilip gösterilmediğine bağlı olarak. Teklifinizi artırma veya azaltma seçeneği vardır.
 
Kampanyanız için başlangıç ve bitiş tarihlerini ayarlayabilir, video reklamınızın ne zaman gösterilmesi gerektiği için. Özel bir program oluşturabilir ve kullanıcılar için günlük izlenimleri ve görünümleri sınırlayabilirsiniz. Bu, reklam harcamalarınız için en fazla geri dönüşü elde etmenize yardımcı olur.

Adım 11: Demografi ve Kitle Segmentleri Oluşturun

Ardından, videonun seçeneklerine gösterilmesini istediğiniz kitleyi tanımlayın. Cinsiyet, yaş, ebeveyn durumu ve hane halkı geliri. Ayrıca yemek meraklıları, korku filmi hayranları vb. Gibi ilgi alanlarına göre bireyleri hedefleyebilirsiniz.
 
Hedeflemek istediğiniz herkesi tek bir kampanyaya dahil etmek yerine. En çok kimin meşgul olduğunu keşfetmek için farklı kullanıcı gruplarını hedeflemek için birden fazla kampanya yürütmeyi deneyin.
Ardından, videonun seçeneklerine gösterilmesini istediğiniz kitleyi tanımlayın. Cinsiyet, yaş, ebeveyn durumu ve hane halkı geliri. Ayrıca güzellik mavenleri, yemek meraklıları, korku filmi hayranları vb. Gibi ilgi alanlarına göre bireyleri hedefleyebilirsiniz.

Adım 12: Hedef Anahtar Kelimeleri, Konuları ve Yerleşimleri Seçin

Video reklamınızın görünmesini istediğiniz anahtar kelimeler, konular veya yerleşimlerle bireyleri de hedefleyebilirsiniz. Ekran içi reklamlarla anahtar kelime hedefleme. Bir soruya görsel bir cevap arayan kişileri bulmak için güçlü bir araç olabilir. Araştırmanızı yaptığınızdan emin olun ve hangisinin daha fazla görüntüleme. Tıklama veya dönüşüm sağladığını görmek için farklı anahtar kelime gruplarını test etmeyi deneyin.
 
Ayrıca, markanızla zaten iletişim halinde olan kişilere yeniden bildirimde bulunmak için. Video reklamları kullanabilirsiniz. Bu, markanıza zaten aşina olanları yeniden bağlamanıza yardımcı olabilir.
Video reklamınızın görünmesini istediğiniz anahtar kelimeler, konular veya yerleşimlerle bireyleri de hedefleyebilirsiniz. Ekran içi reklamlarla anahtar kelime hedefleme. Bir soruya görsel bir cevap arayan kişileri bulmak için güçlü bir araç olabilir. Araştırmanızı yaptığınızdan emin olun ve hangisinin daha fazla görüntüleme. Tıklama veya dönüşüm sağladığını görmek için farklı anahtar kelime gruplarını test etmeyi deneyin.

Adım 13: Teklif Vermeye Başlayın

Ardından, videonuzun alabileceği yansıtılan görüntüleme sayısını artırmak için. Ayarlayabileceğiniz her görünüm için ödeyeceğiniz maksimum fiyatı belirleyin.

Ardından, videonuzun alabileceği yansıtılan görüntüleme sayısını artırmak için. Ayarlayabileceğiniz her görünüm için ödeyeceğiniz maksimum fiyatı belirleyin.

Adım 14: Video Reklam Varlıklarını Oluşturun

Son olarak, reklamı çalıştırmak istediğiniz video için YouTube bağlantısını ekleyin. Daha sonra bunun bir yayın içi reklam mı yoksa bir ekran içi reklam mı olarak çalışmasını istediğinizi seçeceksiniz.

Ekranda, iki ayrı satıra girilen bir başlık ve kısa açıklama eklemeniz gerekir. Not: Başlıklar 25 karakterle sınırlıdır ve açıklama satırlarının her biri 35 karakterle sınırlıdır.

Yayın içi reklamlar, videonun üstünde bir görüntüleme URL’siyle çakışma seçeneği sunar. Daha unutulmaz kılmak için başka bir son URL’ye yönlendiren bir makyaj URL’si kullanmalısınız. Gelişmiş URL izleme seçeneklerini ekleyebilirsiniz. Ayrıca, video reklamınızın sağ tarafında videonuzdaki görüntülerden yapılmış bir eşlik afişi görünecektir.

Yayın içi reklamlar, videonun üstünde bir görüntüleme URL'siyle çakışma seçeneği sunar. Daha unutulmaz kılmak için başka bir son URL'ye yönlendiren bir makyaj URL'si kullanmalısınız. Gelişmiş URL izleme seçeneklerini ekleyebilirsiniz. Ayrıca, video reklamınızın sağ tarafında videonuzdaki görüntülerden yapılmış bir eşlik afişi görünecektir.

Tıklayın Bitti, sonra tıklayın Kampanya Oluştur.

Bitti! Google daha sonra, reklamınızı yayınlamaya başlayabilmeleri için zaten girmenizi ister.

Adım 15: Google ADS Hesabınızı Bağlayın

Google Ads hesabınızı, henüz yapmadıysanız videonun barındırıldığı YouTube kanalına bağlamanız gerekir. Üst gezinme çubuğunda “Araçlar ve Ayarlar'ı tıklayın.” “ Kurulumu altında, Bağlantılı hesaplara gidin.”

Ekrandan YouTube’u seçin, sizden bir kanal eklemeniz istenir.

Ekrandan YouTube'u seçin, sizden bir kanal eklemeniz istenir.

Sonuç

Video içeriği, içerik stratejinizin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Bu, YouTube’un pazarlamacıların kullanıcıları arama geçmişlerine göre hedeflemesine izin verdiği için daha da alakalı. YouTube reklamcılığı her zamankinden daha fazla hedeflenmektedir.
 
Google Arama dünyasından daha az rekabetçi bir gayrimenkuldür. Kendi YouTube reklam kampanyanızı oluşturmayı deneyin ve sonuçları kendiniz görün.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu