Dijital Pazarlama

Video Pazarlama Hakkında Kapsamlı Rehber (2023)

Bir video pazarlama rehberi arıyorsanız, yalnız değilsiniz. Video kullanmayan pazarlamacıların % 79’u 2022’de bir video stratejisi oluşturmayı planlıyor. Halihazırda video kullananların %99’u ise onu daha fazla kullanmayı planlıyor.

Eğitmek, potansiyel müşteriler oluşturmak ve müşterileri dönüştürmek için video pazarlama gibi bir strateji yoktur.

Markaların bir video pazarlama stratejisine ihtiyacı var – bu fikir yeni değil. Değişen şey, videonun her platformda ve kanalda ne kadar önemli hale geldiği. Peki, video pazarlama hakkında ne bildiğinizi düşünüyorsunuz ve ne öğrenmek istiyorsunuz?

Video prodüksiyonu her zamankinden daha uygun maliyetli ve gerçekleştirilmesi daha kolay. Bugün akıllı telefonunuzla bile yüksek kaliteli 4K video çekebilirsiniz.

Ancak strateji, ekipman ve düzenleme yazılımı arasında video pazarlama hala oldukça karmaşıktır. Video pazarlama stratejisi hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin veya belirli bir bölüme atlamak için aşağıdaki bağlantıları kullanın.

İçindekiler

Video Pazarlama

Video pazarlama, ürün veya hizmetinizi tanıtmak ve pazarlamak, dijital ve sosyal kanallarınızdaki etkileşimi artırmak, tüketicilerinizi ve müşterilerinizi eğitmek ve hedef kitlenize yeni bir araçla ulaşmak için videoları kullanmaktır.

Video Pazarlamanın Önemi

Video pazarlama, ciddi anlamda 2005 yılında YouTube’un piyasaya sürülmesiyle başladı. Google, Ekim 2006’da YouTube’u satın aldı ve 2009’da platformda yedi farklı reklam biçimi vardı.

Kaliteli videolar oluşturma teknolojisi kolaylaştıkça, pazarlamacılar arasında daha popüler hale geldi. Ancak videonun günümüzde baskın iletişim biçimi olmasının tek nedeni bu değil.

Video Pazarlama Sosyal Paylaşımları Teşvik Eder

Video, etkileşimi artırmak için sosyal medyada en popüler ikinci içerik türüdür.

YouTube ve TikTok gibi platformlar her zaman video ile ilgili olmuştur. Instagram ve Facebook gibi platformlar videoya odaklanıyor. 

Yerel video yüklemeleri sunmayan platformlar bile video pazarlamanın değerini vurguluyor.

 • Twitter’daki tweet’ler 10 kat daha fazla etkileşim alıyor.
 • Video pazarlamacılarının %68’i bu yıl LinkedIn videosunu kullanmayı planlıyor.
 • İnsanlar Pinterest’te günde yaklaşık bir milyar video izliyor.

Video, etkileşimi artırmak için sosyal medyada en popüler ikinci içerik türüdür.

YouTube ve TikTok gibi platformlar her zaman video ile ilgili olmuştur. Instagram ve Facebook gibi platformlar videoya odaklanıyor. 

Yerel video yüklemeleri sunmayan platformlar bile video pazarlamanın değerini vurguluyor.

Twitter'daki tweet'ler 10 kat daha fazla etkileşim alıyor.
Video pazarlamacılarının %68'i bu yıl LinkedIn videosunu kullanmayı planlıyor.
İnsanlar Pinterest'te günde yaklaşık bir milyar video izliyor.

Video Pazarlama, SEO’yu Geliştirir

Pazarlamacıların %31’i SEO’yu iyileştirmek için video ekliyor. Web siteleri, sayfa kalitesini ve ziyaretçilerin sayfada geçirdiği süreyi artırdığı için video eklediklerinde bir arama motorunun arttığını görür.
 
Pazarlamacıların %60’ından fazlası müşteri edinme maliyetlerinin arttığını söylüyor. Aynı zamanda, video pazarlamacılarının %83’ü videonun olası satış yaratmalarına yardımcı olduğunu söylüyor.
 
Bunun nedeni, videonun yalnızca işletmelerin pazar ve tüketicilerin alışveriş yapma biçimini dönüştürmemesi. Ayrıca, satış görevlilerinin potansiyel müşterilerle nasıl bağlantı kurduğunu onları nasıl dönüştürdüğünü. Hizmet ekiplerinin müşterileri nasıl desteklediğini ve memnun ettiğini de devrim yarattı. Kısacası video, yalnızca marka bilinirliğini artırmak için değil, çarkın tamamı boyunca inanılmaz derecede faydalıdır.
 
Video, tüm müşteri satın alma yolculuğu boyunca satış görevlileri için çok yönlü bir araç olabilir. Etkileşimi artırmaktan çok daha fazlasını yapabilir. Arka uç analitiği, satış görevlilerinin soğuk veya yanıt vermeyen müşteri adaylarını nitelendirmesine ve önceliklendirmesine de yardımcı olur.

Video Pazarlama Mobil Kullanıcılara Hitap Ediyor

Mobil kullanıcılar, video tüketimi için itici bir güçtür. Bir Statista araştırmasına göre, ankete katılanların %77’si çevrimiçi videoları izlemek için cep telefonu veya tablet kullanıyor. Ve Facebook, insanların her gün bir akıllı telefonda video izleme olasılığının bilgisayardan 1,5 kat daha fazla olduğunu söylüyor.

Video Pazarlama Güven Oluşturmak İçin Harikadır

Kullanıcıların %91,9’u herhangi bir türde video izlemekten memnunken , %31,3’ü nasıl yapılır videoları ve %29,8’i eğitim videoları istiyor.

Kullanıcıların %91,9'u herhangi bir türde video izlemekten memnunken , %31,3'ü nasıl yapılır videoları ve %29,8'i eğitim videoları istiyor.

Hizmet ekipleri için seçenekler de sonsuzdur ilk katılım videoları. Bilgiye dayalı videolar, ekiple tanışma videoları, görüntülü destek görüşmeleri ve müşteri hikayeleri, videonun daha eksiksiz. Kişiselleştirilmiş bir müşteri desteği deneyimi oluşturmasının yollarından yalnızca birkaçıdır.
 
Ve kullanıcılar sadece markalardan öğrenmiyorlar. Y Kuşağı ve Z Kuşağı kullanıcıları farklıdır, ancak çoğu birbirinden bir şeyler öğrenmek ister. HubSpot Research’e göre tüketiciler ve müşteriler, yapay ve gerçek dışı görünen yüksek kaliteli video yerine düşük kaliteli, “gerçek” videoyu tercih ediyor.
 
Bu, etkileyici pazarlamanın 2020’de 9,7 dolardan 2022’de tahmini 16,4 milyar dolara çıkmasının nedenlerinden biri.
 
Video, hem ekip hem de bütçe gibi hemen hemen her büyüklükteki işletme için erişilebilir. Veriler açık. Başarılı olmak için işletmenizin sağlam bir video pazarlama stratejisine ihtiyacı var.

Video Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

 1. Hedef kitlenizi seçin ve zamanlarını nerede geçirdiklerini öğrenin.
 2. Video için bir plan üzerinde uyum sağlamak üzere paydaşlarla bağlantı kurun.
 3. Videonuz için bir zaman çizelgesi ve bütçe belirleyin.
 4. Videonuzu dağıtmak için en iyi platformu seçin.
 5. Mesajlaşma geliştirin ve karakteriniz için doğru video türlerini seçin.
 6. Hangi ölçümleri izlemek istediğinize ve başarıyı nasıl ölçeceğinize karar verin.
Herhangi bir şeyi ayarlamadan, kaydetmeden veya düzenlemeden önce bir video pazarlama stratejisiyle işe başlayın . Neden? Çünkü video oluşturma sürecinde verilen her karar. Videonuzun amacına ve kitlenizin onu izledikten sonra hangi eylemi tamamlamasını istediğinize işaret edecektir.
 
Ekibiniz tarafından üzerinde anlaşılan net bir amaç olmadan, kendinizi yeniden çekim, yeniden kadrajlama ve düzenleme kasırgasının içinde bulacaksınız. Bu çok değerli bir zaman kaybına neden olur. Bu nedenle, sürece net bir strateji ile başlayın.

1. Hedef Kitlenizi Seçin ve Zamanlarını Nerede Geçirdiklerini Öğrenin

Videonun ve kullanıcı tarafından oluşturulan video içeriğinin popülaritesi. Her videoyla belirli bir kitleyi hedeflemeniz gerektiği anlamına gelir. Halihazırda güçlü alıcı kişilikleriniz yoksa, onları şimdi oluşturmaya başlayın. Halihazırda bir dizi alıcı karakteriniz varsa, en son video araştırmasını dahil etmek için kişiliklerinizi güncellediğinizden emin olun.

2. Video İçin Bir Plan Üzerinde Uyum Sağlamak Üzere Paydaşlarla Bağlantı Kurun

Video çekerken genellikle çok sayıda oyuncu vardır. Hepsinin hizalı olduğundan nasıl emin olabilirsiniz?

Google Formlar veya SurveyMonkey kullanarak bir anket oluşturun ve bunu projenin paydaşlarına iletin. Bu sayede herkese aynı soruları sorabilir ve cevaplarını tek bir yerde tutabilirsiniz.

Bu aşamada, net hedefler üzerinde anlaşmak önemlidir. Video pazarlamanız marka bilinirliğini artırmak için mi? Daha fazla etkinlik bileti sattınız mı? Yeni bir ürün başlatmak? Kitlenizin videoyu izledikten sonra ne yapmasını istiyorsunuz?

3. Videonuz İçin Bir Zaman Çizelgesi ve Bütçe Belirleyin

Videoyu en sevdiğiniz filmin daha kısa, daha hızlı ve daha ucuz versiyonu olarak düşünün. Bir videonun başarılı olması için daha az kaynağa ihtiyacı olsa da yine de zaman alıcı ve pahalı bir süreç olabilir. Planlama ve proje yönetimi ile zamandan ve paradan tasarruf edebilirsiniz.

Sürecin her adımı için net bir zaman çizelgesi oluşturun ve ara sıra meydana gelen gecikmeleri planlayın. Küçük bir video prodüksiyonu bile birçok farklı insanın becerilerine dayanır. Bu nedenle, beklenmedik zorluklar ve değişiklikler olsa bile. Videonuzu zamanında teslim edebileceğinizden emin olmak istersiniz.

4. Videonuzu Dağıtmak İçin En İyi Platformu Seçin

Videonuzu yapmaya başlamadan önce, onu nerede yayınlayacağınızı düşünün. YouTube SEO, web sitesi SEO’su kadar önemli hale geliyor. kaynak O platformdaki insanların ne aradığını düşünün. Ayrıca şunları da düşünmek isteyeceksiniz:

 • Ortalama görüntüleme süresi
 • Boyut ve ses sınırlamaları
 • Topluluklar
 • Bütçe
 • Terfi

Videolar genellikle reklam amaçlı kullanılsa da, bir video yalnızca kendini tanıtmaz. Bazı platformlarda tanıtım için yerleşik araçlar bulunurken, diğerleri video içeriğinize daha fazla dikkat çekmek için biraz zaman ve çaba harcamanıza ihtiyaç duyacaktır. Bu video platformları listesi, video kampanyanız için hangi platformun en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

5. Mesajlaşma Geliştirin ve Karakteriniz İçin Doğru Video Türlerini Seçin

Videolarınızla bir mesaj iletmek önemlidir. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, video stratejinize ilham vermek için bu pazarlama videosu örneklerinden birini kullanın. Alıcı yolculuğunun farklı aşamalarındaki müşteriler için en iyi mesajın ne olduğundan emin değilseniz, video mesajlarınızı volanla hizalayın.

Bütçenizi, becerilerinizi ve kaynaklarınızı göz önünde bulundurarak, ortaya çıkabilecek yaratıcı barikatları düşünün. Daha düşük üçüncü grafikler oluşturmak için bir tasarımcıya mı ihtiyacınız var? Animasyonlu bir video mu yoksa canlı aksiyon videosu mu oluşturacaksınız?

6. Hangi Ölçümleri İzlemek İstediğinize ve Başarıyı Nasıl Ölçeceğinize Karar Verin

Prodüksiyona dalmadan önce, video hedeflerinizi tanımlamanız ve bu hedeflere ulaşıp ulaşmadığınızı anlamanıza yardımcı olacak en iyi metrikleri bulmanız gerekir.

Tercih ettiğiniz platformda bulunan metrikleri varsayılan olarak kullanabilirsiniz. Ancak bu, video stratejinizin zaman içinde performans gösterip göstermediğini anlamanızı zorlaştırabilir. Ayrıca çok kanallı video stratejilerinin etkinliğini ölçmeyi zorlaştırabilir.

Bunun yerine, video hedeflerinize karşılık gelen birkaç temel performans göstergesi seçin. Video pazarlamanızı izlemeye nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, bu ölçüm listesi iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

Volan Aracılığıyla Video Pazarlama Rehberiniz

Çoğu zaman şirketler ilk videolarını oluşturma fırsatına atlarlar.
 
Tüm bütçeyi ana sayfaları için açıklayıcı bir videoya harcıyorlar, ancak proje tamamlanır tamamlanmaz. Gelecekteki tüm video planları durma noktasına geliyor.
 
Diğer işletmeler bir dizi sosyal video yayınlıyor. Ancak genellikle gördükleri moda akımları kopyalıyorlar. Bu nedenle videoları, izleyicilerinin zorlukları veya alışkanlıklarıyla bağlantı kurmuyor.
 
Video pazarlama, dürtüsel bir tahmin oyunu olamaz. Bunun yerine, volanınızın her parçası için geçerli olan kapsamlı bir video pazarlama stratejisi oluşturmanız gerekir .
 
Gelen metodoloji ile başlayın.
 
Inbound metodoloji, ilgili ve yardımcı içerik ve etkileşimler yoluyla müşterileri çekmeye odaklanan pazarlama ve satış yaklaşımıdır.
 
Oluşturduğunuz her video, kitlenizin karşılaştığı zorlukları ele almalı ve bir çözüm sağlamalıdır.
Çoğu zaman şirketler ilk videolarını oluşturma fırsatına atlarlar.

Tüm bütçeyi ana sayfaları için açıklayıcı bir videoya harcıyorlar, ancak proje tamamlanır tamamlanmaz. Gelecekteki tüm video planları durma noktasına geliyor.

Diğer işletmeler bir dizi sosyal video yayınlıyor. Ancak genellikle gördükleri moda akımları kopyalıyorlar. Bu nedenle videoları, izleyicilerinin zorlukları veya alışkanlıklarıyla bağlantı kurmuyor.

Aşağıdaki bölümlerde, çarktaki her aşama için oluşturmanız gereken video türlerini ele alacağız . Başlamak için her bölüm için en az iki video oluşturmayı planlayın.

Kitlenizi satın alma yolculuklarında ve “destekçi” rolüne yönlendirmeye yardımcı olacak harekete geçirici mesajlar eklemeyi unutmayın. Zamanla, dönüşüm oranlarına ve keşfettiğiniz içerik boşluklarına dayalı olarak gelişebilirsiniz.

Kitlenizi satın alma yolculuklarında ve "destekçi" rolüne yönlendirmeye yardımcı olacak harekete geçirici mesajlar eklemeyi unutmayın. Zamanla, dönüşüm oranlarına ve keşfettiğiniz içerik boşluklarına dayalı olarak gelişebilirsiniz.

Cezbetmek

Çektiğinizde, yabancıları ziyaretçiye çeviriyorsunuz. Bu aşamadaki tüketiciler, zorluklarını tespit ediyor ve bir çözüm aramaları gerekip gerekmediğine karar veriyorlar.

Bu nedenle, oluşturduğunuz videolar onların sorunlarıyla empati kurmalı ve ürün veya hizmetinizle olası bir çözümü tanıtmalıdır.

Bu tür videoların amacı, erişimi genişletmek ve güven oluşturmaktır. Videonuz için paylaşım toplamak istediğiniz için eğlenceli ve duygu uyandırmaya odaklanmak isteyebilirsiniz. Konuyla ilgili otorite oluşturmak için yeterli bilgi sağlamak da önemlidir.

“Çekme” aşamasındaki video örnekleri şunları içerir:

 • Markanızın kişiliğini sergileyen kısa videolar.
 • Liderlerinizin endüstri haberleri ve öngörüleri için bir kaynak olduğunu gösteren düşünce liderliği videoları.
 • Değerlerinizi ve misyonunuzu paylaşan marka filmleri.
 • Kitlenizin sorunlu noktasını çözmek için alakalı ipuçları sağlayan açıklayıcılar ve nasıl yapılır videoları.

Yeni bir kitle çekerken, ürününüz hakkında çok fazla konuşmaktan kaçının. Bunun yerine, marka değerlerinizin ve kişiliğinizin merkez sahneye çıkmasına izin verin.

Bu videolar çeşitli kanallarda yayınlanabileceğinden, her platformun stratejilerini göz önünde bulundurun. Video ve sosyal medya platformlarına bu genel bakış yardımcı olabilir.

Dönüştürmek

Video izleyicilerini ve web sitesi ziyaretçilerini çektikten sonra. Bu ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürmenin zamanı geldi. Gelen pazarlama içeriğinin çoğunda bu, iletişim bilgilerinin bir formla toplanması anlamına gelir.

Video, alıcının sorununa bir çözüm sunarak bu sürece yardımcı olabilir. Dönüştürme aşamasındaki videoların amacı, eğitmek ve heyecanlandırmaktır.

“Dönüştürme” videoları şunları içerebilir:

 • Taktik tavsiyelerle dolu bir web semineri.
 • E-posta ile gönderilen ürün demoları.
 • Açılış sayfası tanıtım videoları.
 • Durum çalışmaları.
 • Ayrıntılı açıklama ve nasıl yapılır videoları.

Örneğin, bir “çekme” videosu, bir satış konuşmasını hızlandırmak için hızlı bir ipucu sağlayabilirken. “Dönüştürme” videosu, gelen satış metodolojisini bozan animasyonlu bir açıklayıcı video olabilir.

Kapalı

Videolarınızla yeni bir kitlenin ilgisini çektiniz ve doğru ziyaretçileri potansiyel müşterilere dönüştürdünüz. Şimdi bu olası satışları müşterilere kapatmanın zamanı geldi.

Tüketici bu noktada seçeneklerini değerlendiriyor ve satın alma kararı veriyor. Dolayısıyla bu videoların amacı, izleyicilerinizin ürün veya hizmetinizi kullanarak. Kendilerini başarılı bir şekilde görselleştirmelerini sağlamaktır.

Pazarlamacıların %88’inin video ile pozitif yatırım getirisi bildirmesinin bir nedeni var. Videolar, bir ürünün nasıl çalıştığını açıklayabilir ve bir ürün açıklamasının yapamayacağı şekillerde duyguları tetikleyebilir.

Harika “yakın” videolar şunları içerir:

 • İlgili hikayelere sahip müşterilerin referansları
 • Kapsamlı ürün demoları
 • İzleyicilere hizmet kaliteniz konusunda satış yapan kültür videoları
 • Ürününüzün işletmelerine tam olarak nasıl yardımcı olabileceğini açıklayan kişiselleştirilmiş videolar

Zevk

Bir satışı kapattınız ancak video, volanınızın dönüşüm sonrası aşamasını da iyileştirebilir.

Gelen arama metodolojisinin “zevk aşamasında” hedefiniz. Kullanıcılara ürün veya hizmetinizle deneyimlerine değer katan dikkat çekici içerik sağlamaya devam etmektir.

12 Pazarlama Videosu Türü

Çekime başlamadan önce, ne tür bir video oluşturmak istediğinize karar vermelisiniz. Seçeneklerinizi daha iyi anlamak için bu listeye göz atın.

1. Tanıtım Videoları

Demo videolar , ister izleyicileri yazılımınız üzerinde bir tura çıkarıyor olun, ister fiziksel bir ürünü kutudan çıkarıp teste tabi tutun, ürününüzün nasıl çalıştığını gösterir.

2. Marka Videoları

Marka videoları genellikle şirketin vizyonunu, misyonunu veya ürün ve hizmetlerini sergileyen daha büyük bir reklam kampanyasının parçası olarak oluşturulur .

Marka videolarının amacı, şirketiniz etrafında farkındalık oluşturmak ve hedef kitlenizin ilgisini çekip ilgisini çekmektir.

3. Etkinlik Videoları

İşletmeniz bir konferansa, yuvarlak masa tartışmasına, bağış toplama etkinliğine veya başka türde bir etkinliğe mi ev sahipliği yapıyor? Bir öne çıkan film hazırlayın veya toplantıdan ilginç röportajlar ve sunumlar yayınlayın.

4. Uzman Görüşmeleri

Sektörünüzdeki kurum içi uzmanlarla veya düşünce liderleriyle yapılan röportajları kaydetmek, hedef kitlenizde güven ve otorite oluşturmanın harika bir yoludur. Sektörünüzdeki etkileyicileri bulun ve bu tartışmaları izleyicilerinizin önüne koyun.

Yukarıdaki video, yüzeysel bir röportajdan daha fazlasıdır, izleyiciler için somut çıkarımlar sunan sektör uzmanlarının yer aldığı derinlemesine bir incelemedir. Röportajlarınızda taktik kullanmaktan korkmayın – hedef kitleniz sıkı çalışmanızdan büyüyecektir.

5. Eğitim veya Nasıl Yapılır Videoları

Eğitici videolar, kitlenize yeni bir şeyler öğretebilir. Bu pazarlama videoları, işletmenizi ve çözümlerinizi daha iyi anlamak için ihtiyaç duyacakları temel bilgileri de oluşturabilir. Satış ve servis ekipleriniz, müşterilerle çalışırken bunun gibi videoları kullanabilir.

6. Açıklayıcı Videolar

Bu tür videolar, hedef kitlenizin ürününüze veya hizmetinize neden ihtiyaç duyduklarını daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Pek çok açıklayıcı video , şirketin bir sorunla mücadele eden temel alıcı kişisinin kurgusal bir yolculuğuna odaklanır . Bu kişi, işletmenin çözümünü benimseyerek veya satın alarak sorunun üstesinden gelir.

7. Hareketli Videolar

Apple, karbon nötr olma hedefini paylaşmak için bu animasyonlu videoyu oluşturdu. Animasyonlu videolar, güçlü görsellere ihtiyaç duyan anlaşılması zor kavramlar veya soyut bir hizmet veya ürünü açıklamak için harika bir format olabilir.

8. Vaka Çalışması ve Müşteri Referans Videoları

Potansiyel müşterileriniz, ürününüzün kendi özel sorunlarını çözebileceğini bilmek istiyor.

Bunu kanıtlamanın en iyi yollarından biri, memnun ve sadık müşterilerinizi öne çıkaran örnek olay videoları oluşturmaktır. Bu insanlar sizin en iyi savunucularınızdır. Karşılaştıkları zorlukları ve şirketinizin bu sorunların çözülmesine nasıl yardımcı olduğunu anlatan kamera karşısına geçin.

9. Canlı Videolar

Canlı video, izleyicilerinize şirketinize özel, perde arkası bir bakış sunar. Ayrıca daha uzun akışlar ve daha yüksek katılım oranları çeker.

Google’a göre 2021’de insanların %85’i geçen yıl canlı yayın izlemiştir. Canlı yayın röportajları, sunumlar ve etkinlikler, izleyicileri sorularla yorum yapmaya teşvik eder.

10. 360° ve Sanal Gerçeklik Videoları

360° videolar ile izleyiciler, sanki fiziksel olarak içeriğin içinde duruyormuş gibi içeriği her açıdan görmek için “kaydırır”.

Bu küresel video stili, izleyicilerin Olimpik kayakçılarla bir tepeden aşağı uçmak gibi bir konumu veya olayı deneyimlemelerine olanak tanır .

Sanal gerçeklik (VR), izleyicilerin gezinmesine ve deneyimlerini kontrol etmesine olanak tanır. Bu videolar genellikle Oculus Quest 2 veya Valve Index gibi cihazlar aracılığıyla izlenir.

11. Artırılmış Gerçeklik (AR) Videoları

AR videoları, izlediklerinize dijital bir katman ekler.

Örneğin, telefonunuzun kamerasını oturma odanıza doğrultabilirsiniz ve AR, bir kanepenin alanınızda nasıl görüneceğini görmenizi sağlar. IKEA Place uygulaması bunun harika bir örneğidir.

12. Kişiselleştirilmiş Mesajlar

Video, bir sohbete devam etmenin veya birine e-posta veya kısa mesaj yoluyla yanıt vermenin yaratıcı bir yolu olabilir.

Artık video pazarlama stratejinizi planladığınıza göre, ilk videonuzu yapmaya başlama zamanı.

İşletmeniz İçin Video Nasıl Hazırlanır?

 1. Videonuzun senaryosunu yazın.
 2. Stüdyonuzu kurun.
 3. Yeteneğinizi hazırlayın.
 4. Çekim listenizi planlayın ve ekipmanınıza alışın.
 5. Videonu çek.
 6. Videonuzu düzenleyin
 7. Müziğinizi seçin.
 8. Sesinizi kaydedin.
 9. Videonuzu yükleyin.
Bir video yapmak için gereken çok şey var. Bu bölüm, işletmeniz için ayrıntılı bir video oluşturma ve yayınlama sürecinde size yol gösterecektir.
 
1. Videonuzun senaryosunu yazın.
 
Videoların gelişigüzel olması için bir zaman ve yer olsa da, çoğu video pazarlamanın bir senaryoya ihtiyacı vardır.
 
Bu adımı atlarsanız, kendinizi gereğinden fazla düzenlerken olması gerekenden. Daha uzun bir video yayınlarken ve muhtemelen yol boyunca izleyicilerinizi kaybederken bulacaksınız.
 
Komut dosyanızı bir blog gönderisine başlar gibi bir taslakla yazmaya başlayın. Anahtar noktalarınızı listeleyin ve mantıklı bir şekilde sıralayın.
 
İşbirliğini ve gerçek zamanlı yorum yapmayı teşvik etmek için Google Dokümanlar’da taslak oluşturmayı deneyin. İki sütunlu bir komut dosyası oluşturmak için “Ekle > Tablo” işlevini kullanın. Ses komut dosyanızı sol sütuna yazın ve eşleşen görsel fikirleri sağ sütuna ekleyin.
 
İki sütunlu senaryolar, senaryonuzun işitsel ve görsel bölümlerinin birlikte nasıl çalıştığını düzenlemenize yardımcı oldukları için televizyonda yaygın bir uygulamadır.

İzleyiciyi videonuzun amacını anlamak için sonuna kadar bekletmeyin. Etrafta kalmayacaklar. Özellikle eğitici ve açıklayıcı videolar için, videonuzun amacını belirten bir mesajı en başa yakın bir yerde eklediğinizden emin olun.

Video oluşturmaya başladığınızda, video komut dosyaları ile tipik iş blog gönderileriniz arasında önemli bir fark göreceksiniz.

Video dili açık, rahat ve konuşkan olmalıdır. Karmaşık cümle yapılarını ve anlamlı yan tümceleri kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, birinci şahıs ağzından yazarak ve görsel bir dil kullanarak hedef kitlenizle bağlantı kurun. Dili kısa tutun, ancak jargon ve moda sözcüklerden kaçının.

Çoğu video komut dosyası muhtemelen düşündüğünüzden daha kısadır. Yazarken ve düzenlerken komut dosyanızın uzunluğunu kontrol etmek için bir komut dosyası zamanlayıcısı bulundurun. Örneğin, 350 kelimelik bir komut dosyası, yaklaşık 2 dakika uzunluğunda bir videoya eşittir.

Kağıt üzerindeki kelimeler, yüksek sesle okunduklarından farklı bir ses çıkarır. Çekime başlamadan önce senaryonuzun okunduğu bir tablo düzenlemeyi deneyin. Okunan bir tablonun amacı, senaryonun kıvrımlarını yumuşatmak ve bükülme noktalarını tespit etmektir.

Yazarınız ve yeteneğinizin dizüstü bilgisayarlarıyla bir masa etrafında toplanıp senaryoyu defalarca okumasını sağlayın. Bu, dilin kulağa daha doğal gelmesi için komut dosyası değişiklikleri yapmak için harika bir zamandır.

2. Stüdyonuzu kurun.

Ofis içi stüdyonuzu oluşturmaya başladığınızda, satın alma işlemleri hızla artabilir. Bir kameraya, tripodlara, ışıklara, mikrofonlara ve daha fazlasına ihtiyacınız olabilir.

Ancak stüdyonuzu kurmak bunaltıcı olmak zorunda değil. Alanınızda profesyonel videolar oluşturmanın birçok uygun maliyetli yolu vardır.

Temel ekipman

Genellikle bir tripod ile çekim yapmak isteyeceksiniz. Tripodlar sabit bir çekim yapmanıza yardımcı olacaktır.

Seçtiğiniz tripod tipi, kullandığınız kameraya ve lense bağlı olmalıdır.

Telefonunuzla kayıt yapıyorsanız, Arkon Tripod Montajı gibi bir masa montajı veya Acuvar 50″ Alüminyum Tripod gibi tam boyutlu bir tripod kullanabilirsiniz. Bir DSLR için Manfrotto, Manfrotto BeFree’den başlayarak çeşitli güvenilir tripodlar üretir.

Ayrıca kamera pillerini ve SD kartlarını da stoklamak isteyeceksiniz. Video kaydetmek, bunları hızlı bir şekilde gözden geçirmenize neden olacaktır.

Ses ekipmanı

Birçok kamerada ses kaydetmek için dahili bir mikrofon olsa da, bazı kaliteli ses ekipmanlarına yatırım yapmak isteyeceksiniz.

Çoğu dahili mikrofon, sesi yeterince kaydedecek kadar güçlü değildir.

iPhone’unuzla çekim yaparken, kullanımı kolay ve ucuz birçok mikrofon seçeneği vardır. Örneğin, Movo VXR-10 PRO mikrofon, hareket halindeyken ses kaydı için size bir tak ve çalıştır çözümü sunar.

DSLR ile ses kaydı için daha da fazla seçenek var. Yetenekli oyuncunun gömleğinin yakasının altına takılan küçük parça olan yaka mikrofonu kullanan birçok video görmüşsünüzdür.

Yakalar kablolu veya kablosuz olabilir. Ancak yakalar, yetenek ve izleyici için rahatsız edici ve dikkat dağıtıcı olabilir.

Bunun yerine shotgun mikrofonla kaydetmeyi deneyin. Güvenilirdirler, çekimin dışında kalırlar ve arka plan gürültüsünü kulağa doğal bir şekilde kaydederler.

Bunu ofis stüdyonuzda kurmak için Rode VideoMic NTG gibi bir shotgun mikrofona ihtiyacınız olacak . Ayrıca ihtiyacınız olacak:

 • Hafif bir stand.
 • XLR kabloları.
 • Bir Zoom H4N kaydedici.

Zoom kaydedici, sesi bir SD karta ayrı olarak kaydetmenize ve çekim yaptığınız alan için kazancı ayarlamanıza olanak tanır.

Birçok kamerada ses kaydetmek için dahili bir mikrofon olsa da, bazı kaliteli ses ekipmanlarına yatırım yapmak isteyeceksiniz.

Çoğu dahili mikrofon, sesi yeterince kaydedecek kadar güçlü değildir.

iPhone'unuzla çekim yaparken, kullanımı kolay ve ucuz birçok mikrofon seçeneği vardır. Örneğin, Movo VXR-10 PRO mikrofon, hareket halindeyken ses kaydı için size bir tak ve çalıştır çözümü sunar.

DSLR ile ses kaydı için daha da fazla seçenek var. Yetenekli oyuncunun gömleğinin yakasının altına takılan küçük parça olan yaka mikrofonu kullanan birçok video görmüşsünüzdür.

Aydınlatma Ekipmanı

Kameran var. Sesin var. Şimdi ışıklardan bahsedelim.

Bütçenizi zorlamadan stüdyonuzu donatmak için yerel ev geliştirme mağazanıza gidin. Uzatma kablolarını ve ampullü birkaç kelepçe lambasını alın. Ayrıca Amazon’da bulunan üç ışık sehpasına da ihtiyacınız olacak.

Üç noktalı aydınlatma, video ışıkları için geleneksel bir kurulumdur. Konunun etrafına stratejik olarak yerleştirilmiş üç ışık içerir. Bu yaklaşım, konularınızın kamerada en iyi şekilde görünmesini sağlayan yumuşak bir ışık oluşturur.

İlk olarak, bir anahtar ışığa ihtiyacınız olacak. Bunu konunun soluna veya sağına 45 derecelik bir açıyla yerleştirin. Işığı başlarının üzerine kaldırın ve aşağı doğru hedefleyin.

Bu ışık, sahnedeki tek ışık olabilecek kadar parlak olmalıdır.

Ardından, dolgu ışığını diğer tarafa 45 derecelik bir açıyla yerleştirin ve göz hizasına yakın veya hemen yukarı kaldırın. Dolgunun amacı, anahtarın oluşturduğu gölgeleri tamamen ortadan kaldırmadan yumuşatmaktır.

Dolgu, ana ışıktan daha sönük olmalıdır. Her ikisi için de aynı türde ışık kullanmanız gerekiyorsa, dolguyu geri çekin ve mandallı ışığa şeffaf bir duş perdesi takarak dağıtın.

Son olarak, arka ışık üçüncü bir boyut katmanı ekleyecektir. Konunuzu arka plandan uzaklaştırın. Konunun başının üzerine bir ışık kaldırın ve çerçevenin dışına çıkması için arkalarına ve yan tarafa yerleştirin.

Işığı başlarının arkasına doğrultun. Bu, onları arka plandan ayıran bir ışık çizgisi oluşturur.

Kameran var. Sesin var. Şimdi ışıklardan bahsedelim.

Bütçenizi zorlamadan stüdyonuzu donatmak için yerel ev geliştirme mağazanıza gidin. Uzatma kablolarını ve ampullü birkaç kelepçe lambasını alın. Ayrıca Amazon'da bulunan üç ışık sehpasına da ihtiyacınız olacak .

Üç noktalı aydınlatma, video ışıkları için geleneksel bir kurulumdur. Konunun etrafına stratejik olarak yerleştirilmiş üç ışık içerir. Bu yaklaşım, konularınızın kamerada en iyi şekilde görünmesini sağlayan yumuşak bir ışık oluşturur.

İlk olarak, bir anahtar ışığa ihtiyacınız olacak. Bunu konunun soluna veya sağına 45 derecelik bir açıyla yerleştirin. Işığı başlarının üzerine kaldırın ve aşağı doğru hedefleyin.

Ofis İçi Stüdyonuzu Kurma

Tüm donanıma sahip olduğunuzda, ofis stüdyonuzu oluşturmaya hazırsınız demektir.

Bir stüdyo oluşturabilirseniz, her çekim için saatlerce hazırlık süresi kazanırsınız. Herhangi bir odayı harika bir stüdyoya dönüştürebilirsiniz, sadece çok boş olmadığından emin olun. Odadaki yankıları en aza indirmek için bir kanepe, sandalye veya battaniye getirebilirsiniz.

Minimum gürültü olan bir oda bulmaya çalışın. Beyaz bir duvardan biraz daha çekici bir arka plan oluşturmak için fotoğraf kağıdı almayı düşünün.

Tüm donanıma sahip olduğunuzda, ofis stüdyonuzu oluşturmaya hazırsınız demektir.

Bir stüdyo oluşturabilirseniz, her çekim için saatlerce hazırlık süresi kazanırsınız. Herhangi bir odayı harika bir stüdyoya dönüştürebilirsiniz, sadece çok boş olmadığından emin olun. Odadaki yankıları en aza indirmek için bir kanepe, sandalye veya battaniye getirebilirsiniz.

Minimum gürültü olan bir oda bulmaya çalışın. Beyaz bir duvardan biraz daha çekici bir arka plan oluşturmak için fotoğraf kağıdı almayı düşünün.

Ateş etme zamanı geldiğinde tepedeki ışıkları kapatın. Üç noktalı aydınlatma kurulumunuz ile sert flüoresan ışıklara gerek kalmayacak.

Yeteneğinize onların zamanına değer verdiğinizi gösterin ve siz ışıkları açıp kameranızı test ederken beklemelerini istemeyin. Her şey yerine oturduğunda, bir sonraki adıma geçmeye hazırsınız.

3. Yeteneğinizi hazırlayın.

Şirketinizde deneyimli, kendine güvenen oyuncular varsa, şanslısınız. Video yeteneği nadir bir kaynaktır. Ancak biraz koçluk yaparak takım arkadaşlarınızın kamera önünde başarılı olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Kamera önüne çıkmanın korkutucu olabileceğini unutmayın. Yeteneğinize senaryoyu erkenden verin ve ezberlemeleri gerekmediğini bilmelerini sağlayın.

Bunun yerine, kameranın göz çizgisinin altına bir dizüstü bilgisayar yerleştirin. Komut dosyasını kısa paragraflara ayırın ve harika bir çekim yakalayana kadar her bölümü kaydedin. Ekstra çekim veya ekran görüntüleri için önceden plan yapın. Yeteneğinizin bu satırları doğrudan dizüstü bilgisayardan, o bölümler için bir seslendirme gibi okumasını sağlayabilirsiniz.

4. Çekim listenizi planlayın ve ekipmanınıza alışın.

Video çekiminizden önce ve sırasında, planın her yönünü kapsadığınızdan emin olmak için. Çekmek istediğiniz çekimlerin bir listesini ve bir envanter listesini tutmak isteyeceksiniz.

Örneğin, pazarlama ekibiniz blog için kullanmak üzere video çekiminizden fotoğraflar istiyorsa, seti dağıtmadan önce bu fotoğrafları alın. Bu, ekibinizin zamanınızdan ve kaynaklarınızdan daha fazla değer elde etmesine yardımcı olacaktır.

Videonuz için harika çekimler yapmak için gereken her şeye aşina olmayabilirsiniz, o yüzden bazı temel bilgileri gözden geçirelim.

Kompozisyon Temelleri

Kompozisyon, görsel olarak güçlü bir video oluşturmanın bir yoludur. Üçte bir kuralı, videolarınızı geliştirebilecek basit bir kompozisyon tekniğidir. Bu teknikte, anahtar öğeleri aşağıdaki örnekte olduğu gibi iki yatay ve iki dikey çizginin kesişim noktasına yerleştireceksiniz.

Kompozisyon, görsel olarak güçlü bir video oluşturmanın bir yoludur. Üçte bir kuralı, videolarınızı geliştirebilecek basit bir kompozisyon tekniğidir. Bu teknikte, anahtar öğeleri aşağıdaki örnekte olduğu gibi iki yatay ve iki dikey çizginin kesişim noktasına yerleştireceksiniz.

Kompozisyon, görsel olarak güçlü bir video oluşturmanın bir yoludur. Üçte bir kuralı, videolarınızı geliştirebilecek basit bir kompozisyon tekniğidir. Bu teknikte, anahtar öğeleri aşağıdaki örnekte olduğu gibi iki yatay ve iki dikey çizginin kesişim noktasına yerleştireceksiniz.

Kompozisyon, görsel olarak güçlü bir video oluşturmanın bir yoludur. Üçte bir kuralı, videolarınızı geliştirebilecek basit bir kompozisyon tekniğidir. Bu teknikte, anahtar öğeleri aşağıdaki örnekte olduğu gibi iki yatay ve iki dikey çizginin kesişim noktasına yerleştireceksiniz.

Videonuzun görünümünü iyileştirmenin başka bir yolu da b-roll eklemektir. B-roll, kesit olarak dahil edilen ek görüntüdür.

Bu, aşağıdakilerin çekimlerini içerebilir:

 • Telefonla konuşan bir müşteri hizmetleri temsilcisi
 • Web sitenizi düzenleyen bir tasarımcı
 • Ofisinizin görselleri
 • Ürününüzün ekran görüntüleri

B-roll ile anahtar, her parçanın hikayeyi geliştirdiğinden emin olmaktır. İhtiyacınız olacağını düşündüğünüzden daha fazla b-roll fikrinden oluşan bir çekim listesi oluşturun ve bunları kaydederken işaretleyin.

B-roll’u toplarken, farklı açılardan ve mesafelerden çekimlerin bir karışımını ekleyin. Aşağıdaki genel video çekimlerinin bir karışımını deneyin.

Çekimlerin Oluşturulması

Bunlar, izleyicinin tüm sahneyi görmesini sağlayan geniş planlardır. Bunlar, bir videonun veya sahnenin başında kullanmak için harikadır.

Orta Şutlar

Bunlar, yukarıdaki röportaj örneğindeki gibi çekimler.

Yakın çekimler

Yakın çekimler, ayrıntıları göstermek için yakınlaştırılan, sıkıca kırpılmış çekimlerdir. Bunlar, klavyede yazan veya bir fincan kahve dolduran birinin ellerini içerebilir.

Pratik yapmak için b-roll’unuzla bir hikaye anlatmayı ve bir çekim sekansı planlamayı deneyin.

Örneğin, konunuz koridordan bir kapı açabilir, ofis alanına girebilir, masasına oturabilir, dizüstü bilgisayarını açabilir ve yazmaya başlayabilir.

Bu 10 saniyelik senaryoyu gösteren bir çekim sekansı, altı veya daha fazla farklı b-roll klibi içerebilir.

Süreklilik Yarat

Süreklilik, çekimleri aynı zamanda ve yerde gerçekleşmiş gibi görünecek şekilde bir sekansta birleştirme sürecidir.

Sürekliliğin önemli bir parçası, masadaki bir bardak su gibi sahnedeki fazladan nesnelerin her çekiminizde aynı yerde kalmasını sağlamaktır.

Kameranızı Anlayın

Yeni ekipman korkusu, işletmeleri video pazarlamadan uzak tutabilir. Ancak video çekmeyi öğrenmek bunaltıcı olmak zorunda değil.

Muhtemelen cebinizde harika, kullanımı kolay bir kameranız vardır: iPhone’unuz.

iPhone’unuzla Kayıt

iPhone’unuzla çekim yapmadan önce, cihazınızda yeterli depolama alanı bulunduğundan emin olun. Film çekerken bildirimlerin dikkatinizi dağıtmasını önlemek için iPhone’unuzun Rahatsız Etmeyin özelliğini etkinleştirmeyi unutmayın.

iPhone’un kamerasını açtıktan sonra, mümkün olan en iyi izleme deneyimini yaratmak için telefonunuzu yatay olarak çevirin. Ardından, yakınlaştırma özelliğini kullanmak zorunda kalmamak için konunuza yeterince yaklaşın bu genellikle son videonun pikselli ve bulanık görünmesine neden olur.

Fotoğraf çekerken iPhone’unuz konuya odaklanma konusunda harika bir iş çıkarabilir, ancak video söz konusu olduğunda kamera siz sahnede hareket ettikçe ayarlayacaktır.

Bu sorunu çözmek için, kayda basmadan önce pozu kilitleyin. “AE/AF Kilidi” yazan sarı bir kutu görünene kadar parmağınızı videonun konusu üzerinde basılı tutun.

Prosumer ve Profesyonel Kameralarla Çekim

iPhone’lar, ihtiyacınız olduğunda film çekmek veya videoya alışmak için harika olsa da, daha gelişmiş bir araç isteyebilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz bir ton dijital fotoğraf makinesi var. Bunlar sevdiğimiz birkaç seçenek.

Prosumer rotasına gitmekle ilgileniyorsanız, Canon PowerShot ELPH 360’a bir göz atın. GoPro HERO 10, bol hareket içeren maceralı çekimler için de eğlencelidir.

Bir DSLR fotoğraf makinesinin maliyetini göz önünde bulundurarak seçeneklerinizi araştırın ve bol bol inceleme okuyun. En iyi kameralar (en pahalıdan en aza doğru) Sony Alpha 7 IV, Nikon D810 ve Canon EOS R5’i içerir. Daha uygun maliyetli bir seçim için bu DSLR’lerden bazılarına göz atın .

Hangi tür video kameranın sizin için en iyi şekilde çalışacağından emin değilseniz, dikkate alınması gereken bazı önemli farklılıklar vardır.

Prosumer kameraların kullanımı kolaydır. Sadece kayda basma seçeneğini isteyen biri için mükemmeller. Çoğunun sabit bir lensi vardır, çünkü bunlar kaydettiğiniz şeyi görmeyi kolaylaştırır.

DSLR’ler gibi profesyonel kameralar. Video kaydederken size manuel ayarlar üzerinde hassas kontrol sağlar. İnsanların hayran olduğu sığ alan derinliğini (odak dışı arka plan) oluşturmanıza olanak tanırlar.

DSLR’ler küçüktür, düşük ışık koşullarında harika çalışır ve çok çeşitli lenslerle eşleşerek onları video için mükemmel kılar. Ancak DSLR’ler biraz eğitim gerektirir ve lensler gibi daha fazla eklenti satın almanız gerekebilir.

Kameranızın Manuel Ayarlarını Anlama

Bir DSLR seçerseniz, ilk çekiminizden önce anlamanız gereken birkaç ayar vardır.

Bu, her ayarın üst düzey bir genel bakışıdır. Özel kameranıza göre bu ayarları yapmak için farklı bir yöntem olacaktır. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, kameranızın kullanım kılavuzuna bakın.

Kare hızı

Çoğu videonun kare hızı saniyede 24 kare (fps) veya 30 fps’dir.

Video uzmanları genellikle 24 fps’yi daha “sinematik” bir görünümle ilişkilendirirken. 30 fps, özellikle daha büyük bir ekrana yansıtılması veya yayınlanması gereken videolar için daha yaygındır. Videonuzun son kullanıcısına neyi tercih ettiğini sorun. Ardından, kaliteli çekim için çözünürlüğünüzün en az 1920 x 1080 olduğundan emin olun.

Fotoğraf makinenizin ayarlarında kare hızınızı ve çözünürlüğünüzü belirledikten sonra, diyafram açıklığınızı, deklanşör hızınızı ve ISO’yu öğrenmenin zamanı geldi. Bu üç değişken birlikte çalışır.

Bu ayarları kontrol etmek için kameranızı manuel moda çevirdiğinizden emin olun.

Çoğu videonun kare hızı saniyede 24 kare (fps) veya 30 fps'dir.

Video uzmanları genellikle 24 fps'yi daha "sinematik" bir görünümle ilişkilendirirken, 30 fps, özellikle daha büyük bir ekrana yansıtılması veya yayınlanması gereken videolar için daha yaygındır. Videonuzun son kullanıcısına neyi tercih ettiğini sorun. Ardından, kaliteli çekim için çözünürlüğünüzün en az 1920 x 1080 olduğundan emin olun.

Diyafram

Diyafram, mercekteki açıklığın boyutunu ifade eder. İnsan gözü gibi, sensöre ulaşan ışık miktarını kontrol etmek için bir lens açılır ve kapanır. Diyafram f-stop ile ölçülür. F-stop sayısı ne kadar küçükse lens o kadar açıktır. Daha büyük bir f-stop sayısı, merceğin daha kapalı olduğu anlamına gelir.

Diyafram, mercekteki açıklığın boyutunu ifade eder. İnsan gözü gibi, sensöre ulaşan ışık miktarını kontrol etmek için bir lens açılır ve kapanır. Diyafram f-stop ile ölçülür. F-stop sayısı ne kadar küçükse lens o kadar açıktır. Daha büyük bir f-stop sayısı, merceğin daha kapalı olduğu anlamına gelir.

Diyafram, mercekteki açıklığın boyutunu ifade eder. İnsan gözü gibi, sensöre ulaşan ışık miktarını kontrol etmek için bir lens açılır ve kapanır. Diyafram f-stop ile ölçülür. F-stop sayısı ne kadar küçükse lens o kadar açıktır. Daha büyük bir f-stop sayısı, merceğin daha kapalı olduğu anlamına gelir.

Diyafram, mercekteki açıklığın boyutunu ifade eder. İnsan gözü gibi, sensöre ulaşan ışık miktarını kontrol etmek için bir lens açılır ve kapanır. Diyafram f-stop ile ölçülür. F-stop sayısı ne kadar küçükse lens o kadar açıktır. Daha büyük bir f-stop sayısı, merceğin daha kapalı olduğu anlamına gelir.

Deklanşör hızı

Deklanşör hızı, durağan fotoğrafçılıktan gelen bir terimdir. Bir fotoğraf çekerken deklanşör hızı, kamera sensörünün ışığa maruz kalma süresidir. Kameranın ne kadar hızlı veya yavaş yanıp söndüğünü düşünün.

Zaman içinde donmuş bir sinek kuşunun mükemmel zamanlanmış bir fotoğrafını istiyorsanız, yüksek bir deklanşör hızıyla çekin. Geceleri bulanık farların görüntüsünü çekmek istiyorsanız, yavaş bir deklanşör hızı kullanın.

Deklanşör hızı saniyelerle veya çoğu durumda saniyenin kesirleriyle ölçülür. Yani, 1/1000, 1/30’dan daha hızlı olacaktır.

Ancak deklanşör hızı video için ne anlama geliyor? Doğru ayarı seçmek için biraz matematik yapmanız gerekecek.

İşte bazı yaygın deklanşör hızları ve bunların nasıl hesaplanacağı:

 • 24 fps’de, 24 x 2 = 48, 1/50 deklanşör hızına eşittir
 • 30 fps’de, 30 x 2 = 60, 1/60 deklanşör hızına eşittir
 • 60 fps’de, 60 x 2 = 120, 1/20 deklanşör hızına eşittir

Unutmayın, bu sadece deklanşör hızını seçmek için bir kılavuzdur. İstenen etkiyi elde etmek için deklanşör hızını ayarlamak için her zaman yer vardır.

ISO

Dijital fotoğrafçılık ve videografide ISO, kamera sensörünün ışığa duyarlılığını ölçer.

Kameranızda, yüzlerce veya binlik sayılarla belirtilen ayarları göreceksiniz (örn. 200, 400, 800, 1600, vb.).

Sayı ne kadar yüksek olursa, kameranız ışığa karşı o kadar hassas olur. Sayı ne kadar düşükse, ışığa o kadar az duyarlıdır.

ISO ayrıca görüntünün grenliliğini de etkiler. Düşük ISO’lar net bir çekim sağlarken, yüksek ISO’lar daha gürültülü, grenli bir çekim oluşturur.

Bir ISO seçerken, aydınlatmayı göz önünde bulundurun. Nesneniz iyi aydınlatılmışsa, örneğin dışarıdaysanız, daha düşük bir ISO değeriyle (yaklaşık 100 veya 200) idare edebilirsiniz. İç mekanda, ışığın az olduğu bir durumdaysanız, ISO’yu artırmanız gerekir. – sadece çekiminizi ne kadar grenli yaptığına dikkat edin.

Bu, Pozlama Üçgeninin üç faktörünün birlikte nasıl çalıştığıdır. Örneğin, az aydınlatılmış bir durumunuz olduğunda, kameraya daha fazla ışık girmesine izin vermek ve yüksek ISO ile çekimi çok gürültülü yapmaktan kaçınmak için düşük f-stop ile çekim yapabilen bir lens seçebilirsiniz.

Manuel video ayarlarıyla yeni başlıyorsanız, bunalmayın. Zaman ve çok pratik gerektirir. Diyafram açıklığı, deklanşör hızı ve ISO’yu anlamak harika videolar çekmenize yardımcı olabilirken, bir önemli faktör daha vardır: beyaz dengesi.

Beyaz dengesi

Beyaz dengesi, fotoğraf makinenize çekim yaptığınız ortamın renk sıcaklığını söyler.

Farklı ışık türlerinin farklı renkleri vardır. Örneğin, akkor ampuller (çoğu salon lambasında olduğu gibi) sıcak bir renge sahiptir. Floresan ışıklar (ofis aydınlatması gibi) biraz daha soğuktur. Gün ışığı henüz daha soğuk.

Kayda başlamadan önce, kameranızın beyaz dengesini kurulumunuza göre ayarlamanız gerekir.

Çoğu kameranın bir otomatik seçeneği, ön ayarları ve beyaz dengesi için özel bir ayarı vardır. Otomatik beyaz dengesinden kaçınmaya çalışın ve bunun yerine önceden ayarlanmış veya özel bir ayarı tercih edin.

Beyaz dengenizi ayarlamanın önemini anlamak için bu iki fotoğrafa bir göz atın. Alan sarı floresan ışıklarla aydınlatılmıştır. Gün ışığı ayarı sahneye mavi bir ton eklerken, uygun ayarın nasıl doğal göründüğünü görebilirsiniz.

Odak

Odaklanma da akılda tutulması önemlidir. Bir DSLR ile otomatik odaklama veya manuel odaklama ile çekim yapabilirsiniz.

Manuel odaklama genellikle en iyisidir. Vizörü büyütmek ve öznenizin yüzüne yaklaşmak için (+) ve (-) düğmelerini kullanın. Ardından, merceğin üzerindeki odağı ayarlayın.

Röportajlar gibi çekim kurulumları için, öznenin kirpiklerinin odakta olduğundan emin olun; bu şekilde çekimlerinizin net ve keskin olduğundan emin olabilirsiniz

5. Videonuzu Çekin

Video kaydetmek zordur çünkü birçok farklı düşünme biçimini dengelemeniz gerekir. Harika bir videoda şunlar olmalıdır.
 
 • Duygusal bir beraberlik.
 • İlginç bir hikaye.
 • Güçlü görsel ipuçları.
 • Etkileyici ses.
 • Net bir mesaj ve harekete geçirici mesaj.
Bunu başarmak için bir koç olmanız gerekir. Her çekimden sonra kritik geri bildirimi destek ve teşvikle dengeleyin.
 
Bu nedenle komut dosyası oluşturma sürecinde bir tablo okuması yapmak çok önemlidir: Odada kamera olmadığında geri bildirim vermek daha kolaydır.
 
Çekim sırasında biraz aptallaşmaya çalışın yoksa yeteneğiniz gergin ve rahatsız olacak ve çekimlerde görünecektir.
 
Bir video çekmenin telaşlı koşuşturmacasında, önemli ayrıntıları unutmak kolay olabilir. Video pazarlama, iletişim sanatından daha fazlasıdır. Video pazarlama oluşturan pazarlamacıların ayrıca şunları yapması gerekir:
 
 • Bir bütçeye ve programa bağlı kalın.
 • Bir planı takip etmek için oyuncular ve ekiple birlikte çalışın.
 • Açık iletişimi sürdürün.
 • Sahne donanımı ve özel efektler gibi ekstraları hesaba katın.
Bu yüzden sette eğlence seviyesini korurken küçük şeylere de dikkat edin. Örneğin, tüm mikrofonlarınızın açık olduğundan emin olun ve ışık değişikliklerini izleyin.
 
Her bölümü birçok kez kaydedin ve yetenek denemenizi yapın. Atışı çivilediklerini düşündüğünüzde, bir tane daha atmaya çalışın.
 
Yapabiliyorsanız, kaydınızın sonunda senaryonun başına dönmeye çalışın. Muhtemelen konunuz çekim boyunca daha rahat olmuştur. Başlangıcı genellikle videonun en önemli kısmı olduğundan, kendilerini en güvende hissettikleri anda o bölümü tekrar kaydedin.
 
Düzenleme İçin Çekim Yapın
Bazı video pazarlamacıları kayıtta daha iyidir, bazıları ise düzenlemede daha iyidir. Her birinin sürecini ve acı noktalarını anlamak iyi bir fikirdir.
 
Örneğin, kameranın arkasındaki kişi olarak, çok sayıda görüntü topladığınızı ve tüm doğru röportaj sorularını sorduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak editöre göre, çok fazla tek tip çekim yapmış ve işlerini kolaylaştıracak bazılarını kaçırmış olabilirsiniz.
 
Düzenleme için çekim yapın. Kaydettiğiniz tüm görüntüleri düzenlemeniz gerekeceğini unutmayın. Bu, düzenleme odasında size sayısız saat kazandıracak kararlar almanıza yardımcı olabilir.
 
Düzenlemeyi göz önünde bulundurarak çekim yapmak için birkaç farklı strateji vardır.
 
1. Her Klibin Başında ve Sonunda Bir Tampon Bırakın
Bu, önemli bir çekime çok yakın kesme yapmanızı engelleyebilir.

2. Atlamalı Kurgular İçin Fazladan Görüntü Kaydedin
Bir yapımcı olarak işiniz, editörünüzün asla bitmemesini sağlamak için bol miktarda b-roll yakalamaktır. Yetenek hazırlama bölümünde kısa bölümler halinde senaryonuzu kaydetmekten bahsetmiştik.
 
Düzenleyici bu bölümleri birleştirirse, kişinin yüzü ve elleri aniden klipler arasında geçiş yapabilir. Buna sıçramalı kesim denir ve aşağıda bir örnek görebilirsiniz.
 
Ekstra b-roll, videonuzun izleyiciler için daha doğal görünmesi ve hissedilmesi için bu sıçramalı kesintileri maskelemeye yardımcı olabilir. Atlamalı kurguları maskelemenin başka bir yolu da iki kamerayla çekim yapmaktır. Bir röportajı senaryo olmadan kaydediyorsanız bu strateji yararlıdır.
 
İki kamerayla çekim yapmayı planlıyorsanız, şu kurulumu deneyin:
 
Kamera A’yı geleneksel, düz bir çekim yapın. Ardından Kamera B’yi 30 ila 45 derecelik bir açıyla yerleştirin.
 
Bu kurulumla, editör kesimin doğal görünmesini sağlamak için bu iki görünüm arasında geçiş yapabilir. Aşağıdaki örnekte bu iki kamera açısını birlikte nasıl keseceğinizi görebilirsiniz.
 
İki kamerayla çekim hakkında bir not: Editörünüzün çekimi farklı görünümler arasında senkronize etmesi gerekecektir. Bunu yapmalarına yardımcı olmak için, ilk görüşme sorusunu sormadan hemen önce her iki kameranın da görüşüne göre ellerinizi yüksek sesle çırpın. Modern düzenleme yazılımı otomatik senkronizasyon özelliklerine sahiptir, ancak bu yüksek sesli alkış, başlangıçta klipleri sıralamanıza yardımcı olacaktır.
 
3. İyi Kliplerinizi İşaretleyin
Senaryolu bir video kaydediyor olsanız bile, bir bölümü 10 veya daha fazla kez kaydetmeniz gerekebilir. Bu, bir editörün ayıklaması için çok fazla görüntü olabilir.
 
Bu nedenle, konunuz bir çekim yaptığında, aşağıdaki örnekte olduğu gibi elinizi merceğin önünde sallayın. Ardından, editörünüz çekimlerinizi incelerken bu görsel ipucunu arayabilir.
 
4. Videonuzu Düzenleyin
Bu aşama bazen video çekiminizle çakışabilir, ancak her zaman değil. Bu aşamada, videonuzun kaba bir kurgusunu düzenleyecek ve paydaş incelemeleri için ileteceksiniz.
 
Bazı videolar nihai ürüne ulaşmadan önce birkaç düzenleme incelemesinden geçer. Bu aynı zamanda ekibin görsel efektler, müzik ve ses tasarımı eklediği aşamadır.
 
Videonuzu düzenlemek için bu önemli adımları gözden geçirelim.

 

Çekimlerinizi Düzenleyin
Dosya organizasyonu sıkıcı olabilir. Ancak video pazarlama için çok önemlidir.
 
Video çekimlerinizi düzenlerken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır.
 
İlk olarak, video formatındaki dosyalar inanılmaz derecede büyüktür, bu nedenle onları dahili sabit sürücünüzde depolamak istemeyeceksiniz. Depolama alanınız hızla tükenecek ve bilgisayarınızın işlem hızı düşmeye başlayacak.
 
Bunun yerine, Lacie Rugged modellerinden biri gibi harici bir sabit sürücüye yatırım yapın ve proje dosyalarınızı bu sabit sürücüde depolayın. Bu yöntem, sürücüyü kolayca paylaşabileceğiniz için ekip arkadaşlarınızla işbirliği yapmayı da kolaylaştırır.
 
İkincisi, video düzenleme programları, dosyalarınızı nerede sakladığınız konusunda çok titizdir. Orijinal dosya yapısına bağlı kalmazsanız, birçok hata mesajı alabilirsiniz.
 
Harici sabit sürücünüzde her proje için ayrı bir klasör oluşturmayı düşünün.
 
Bu klasörde, video çekimlerinizi, sesinizi, tasarım varlıklarınızı ve daha fazlasını depolamak için önceden belirlenmiş bir “kova” seti bulunmalıdır.
 
Örneğin, kameranızdan çekimlerinizi içe aktardığınızda, onu sabit sürücünüzdeki “video” klasörüne yerleştirin.
 
Ardından, aşağıdaki görüntüyü kılavuz olarak kullanarak her proje için kopyalayıp yapıştırabileceğiniz bir şablon proje klasörü oluşturun.
 
Dosyalarınızı yedeklemeniz de önemlidir. Yedeklemeler olmadan, saatlerce süren video çekimlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Video pazarlamacılarının günlük işler için bir harici sabit sürücüye, yedeklemeler için bir başkasına. Dropbox veya Google Drive ile bulutta üçüncü bir yedekleme grubuna sahip olması alışılmadık bir durum değildir.

 

Videonuzu Düzenleyin
Video çekiminizi yaptınız, şimdi kurgu hakkında konuşma zamanı.
 
Video düzenleme kafa karıştırıcı olabilir. Ancak, beceri seviyenize, işletim sisteminize ve bütçenize bağlı olarak. Ücretsiz programlar ve mobil uygulamalar da dahil olmak üzere bir dizi harika video düzenleme seçeneği vardır . Favorilerimizden bazılarının üzerinden geçelim.
 
Orta Düzey: Apple iMovie
 
iMovie, Apple’ın video düzenleme yazılımıdır. iMovie basit, kullanıcı dostu ve tüm Apple ürünlerinde ücretsizdir. iMovie, klipleri bir araya getirerek videolarınızı oluşturmanıza ve düzenlemenize olanak tanır. iMovie şunları eklemeyi de kolaylaştırır:
 
 • Başlıklar.
 • Müzik.
 • Ses efektleri.
 • Temel renk düzeltme.
 • Filtreler.
 • Özel efektler.
Ayrıca, düzenleme sürecini basitleştiren yardımcı şablonlara sahiptir. Platform, 4K video çekimi gibi yüksek kaliteli klipleri destekler ve çalışmanızı doğrudan bir video barındırma platformunda paylaşmanızı kolaylaştırır.
 
Bu yazılım, gelişmiş renk düzeltme ve düzenleme özelliklerine sınırlı erişime sahip olduğundan, profesyoneller tarafından yaygın olarak kullanılmaz. Ancak yeni başlıyorsanız iMovie harika bir seçenektir.
 
Gelişmiş: Adobe Premiere Pro
 
Adobe Premiere Pro, amatörler ve profesyoneller tarafından kullanılan lider bir video düzenleme yazılımıdır. Özelleştirilebilir bir arayüz ve gelişmiş düzenleme araçlarıyla platform, video düzenleme için bir endüstri standardıdır.
 
Premiere, diğer düzenleyicilerle işbirliği yapmayı, materyalinizi düzenlemeyi ve Adobe paketindeki After Effects ve Photoshop gibi diğer programlarla eşitlemeyi kolaylaştırır. Platform, yüksek kaliteli görüntüleri (4K ve üstü) destekler. Onu iMovie gibi daha ucuz veya ücretsiz yazılımlardan ayıran gelişmiş, yerleşik renk düzeltme ve derecelendirme araçları içerir.
 
Premiere’in tek dezavantajı maliyetidir. En yeni Premiere Pro CC’ye yıllık abonelik ücreti yaklaşık 240 ABD dolarıdır. Video düzenleme konusunda yeniyseniz. Premiere Pro’ya yatırım yapmadan önce iMovie veya Adobe Premiere Elements gibi daha ucuz bir araçla denemeler yapmak isteyebilirsiniz.

 

Müziğinizi Seçin
 
Müzik, videonuzun ruh halini ve tonunu değiştirebilen güçlü bir araçtır. Doğru müzik, evde yapılan bir projeyi profesyonel bir içeriğe dönüştürebilir. Doğru müzik ve ses efektleri izleyicinizin dikkatini canlı tutmanıza. Duyguları uyandırmanıza ve genel düzenleme stilinizi tanımlamanıza yardımcı olabilir.
 
Video pazarlamanıza müzik eklemek birden fazla adım gerektirir, bu yüzden süreci gözden geçirelim.
 
1. Bir Müzik Bütçesi Belirleyin
Film çekmeye başlamadan önce bir müzik bütçesi belirleyin ve yerel telif hakkı yasalarınızı araştırın. Telif hakkı yasasını çözmek, özellikle dijital içerikle uğraşırken zor olabilir. Çoğu müzik ücretsiz değildir. Başka bir sanatçının müziğini izinsiz veya uygun lisans olmadan kullanırsanız, videonun kaldırılması ve yasal işlem riskiyle karşı karşıya kalırsınız.
 
2. Hedef Kitlenizin Hangi Müziğe Tepki Verdiğini Anlayın
Kitlenizi ve prodüksiyonunuzun genel hissini düşünün. Bazı videolar arka plan müziği olmadan tamamlanmamış gibi görünürken, diğerleri projeyi birbirine bağlamak için sadece birkaç melodiye ihtiyaç duyar. Diğer markaların müziği nasıl kullandığını görmek için benzer tarza sahip videolara dikkat edin.
 
En yeni hip-hop parçasını takdir edecek küçük bir kitleyi mi hedefliyorsunuz yoksa birçok demografiye hitap edecek bir şeye mi ihtiyacınız var? Pratik bir öğretici mi yoksa iyimser bir etkinlik özeti mi oluşturuyorsunuz? Seyircinin beklentilerine uygun müzik seçtiğinizden emin olun.
 
3. Ne Tür Müzik ve Ses Efektlerine İhtiyacınız Olacağına Karar Verin
Ardından, müziğin amacını düşünün. Arka plan müziğine veya gerçek etkisi olan bir şeye mi ihtiyacınız var? Videoda sen mi anlatacaksın yoksa konuşacak mısın? Öyleyse, müziğin içeriğinizin önüne geçmesine izin vermeyin. Bazen en iyi müzik , hiç hatırlamadığın müziktir.
 
Son olarak, giriş ve çıkış müziği eklemek isteyip istemediğinize karar verin. Giriş ve çıkış müziği, içeriğiniz için bir tema görevi görebilir. Tüm videonuz boyunca müziğe ihtiyacınız yoksa bunlar harika bir seçimdir.
 
Kitap sonu müziği, videonuzun tonunu belirlemenize yardımcı olabilir. İçeriğinizi doğal olarak bölümlere ayırabilir ve izleyicilerinize eksiksiz bir deneyim yaşadıkları hissini verebilir.
 
Videonuz için müzik arıyorsanız, birkaç seçeneğiniz vardır. Orijinal bir partisyon oluşturması için bir besteciye ödeme yapabilirsiniz, ancak çoğu video pazarlaması telifsiz müzik kullanır.
 
Telifsiz şarkıların kullanımı ücretsiz değildi. Tek bir sabit ücret karşılığında sunulan kaliteli şarkılardır. Bu, gelecekte ekstra lisans ücreti veya telif ücreti ödeme konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir. YouTube, Pond5 ve PremiumBeat, telifsiz müzik bulmak için harika sitelerdir.
 
4. Doğru Şarkıyı Seçin
Ne tür bir müziğe ihtiyacınız olduğunu ve onu nereden alacağınızı öğrendikten sonra, potansiyel şarkıları analiz etmeye başlamanın zamanı geldi.
 
Şarkının temposunu düşünün. Sabit bir ritme sahip şarkılar, video stilinize uyacak şekilde kolayca değiştirilebilir.
 
Tekrarlaması kolay basit şarkılar seçmeye çalışın. Enstrümantal müziğin mi yoksa dijital örnekler içeren bir müziğin mi dinleyicileriniz için en iyisi olduğunu düşünün. Yanlış şarkı, videonuzun profesyonellikten uzak ve güncelliğini yitirmiş gibi görünmesine neden olabilir.
 
Sesinizi kaydedin.
 
Video çekimlerinizi ve müziğinizi aldıktan sonra sıra seslendirmeye gelir.
 
Dış ses, kamera önünde biri tarafından konuşulmayan anlatımdır. Dış ses, içeriğinizin daha ilişkilendirilebilir, duygusal ve akıcı olmasına yardımcı olabilecek etkili bir araçtır.
 
Harika bir seslendirme kaydetmek için bir profesyonel tutmanıza gerek yok. Aşağıda, düşük bütçeyle ses kaydı yapmak için birkaç ipucu verilmiştir.
 
Profesyonel bir stüdyoya gidemiyorsan, sirenler, açılıp kapanan kapılar. Telefonda konuşan insanlar gibi dikkat dağıtan seslerden uzakta sessiz bir oda seçmeye çalış.
 
Senaryonuzu boşlukta yüksek sesle okumayı deneyin ve odanın akustiğine dikkat edin. Sesiniz yankılanıyor mu veya boğuk mu geliyor? Öyleyse, farklı bir alanda kayıt yapmayı veya odayı doldurmak için mobilya eklemeyi düşünün.
 
Kaydetmeden önce okuma alıştırması yapın.
 
Komut dosyanızı birkaç kez okuyun ve zor duraklamaları, geçişleri ve kelimeleri not edin.
 
Sesinizin tamamen ısınmasını sağlamak için senaryonuzu birkaç kez, özellikle de ilk birkaç paragrafı gözden geçirmenizi öneririz.
 
Ayrıca, kayıt hatalarını duymayı kolaylaştırdıkları için iyi bir kulaklığa yatırım yapmak isteyeceksiniz. Örneğin, patlama veya tıslama sesleri duyarsanız, mikrofondan daha uzakta durmayı deneyin veya bir pop filtre kullanın.
 
Kaydedin, test edin ve dinleyin.
 
Mükemmel sesi tek seferde kaydedebileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Profesyonel seslendirme sanatçıları bile bir seslendirmeyi kaydetmek için. 10 veya daha fazla çekime ihtiyaç duyabilir. Bu çok gibi görünebilir, ancak yeni bir ses kaydı almak, düzenleme işlemi sırasında bir sesi düzeltmeye çalışmaktan daha kolaydır.
 
Kayıt yapmayı planladığınız gün, gürültülü giysiler giymekten veya takı takmaktan kaçındığınızdan emin olun. Ayrıca, kayıt sırasında bir stand, dizüstü bilgisayar veya teleprompter kullanın, böylece basılı bir komut dosyasını hışırdatmazsınız.
 
Sesinizi kaydederken rahatlamayı, yavaş okumayı, duraklamayı ve ara vermeyi unutmayın. Bazen ihtiyacınız olan tek şey, yola geri dönmek için bir yudum sudur.
 
Videonuzu yayınlamaya hazırsınız. Görüntüyü çektiniz, birlikte düzenlediniz ve ses eklediniz. Şimdi videonuzu dışa aktarmanın ve çevrimiçi hale getirmenin zamanı geldi. Böylece kitleniz onu görüntülemeye, paylaşmaya ve onunla etkileşim kurmaya başlayabilir.
 
Şimdi videonuzu yayınlama zamanı.
 

6. Videonuzu Yükleyin

Videonuz hazır, ancak video pazarlamanıza dikkat çekmek için harika bir videodan daha fazlasına ihtiyacınız var. Her video barındırma platformunun biraz farklı gereksinimleri olacaktır. Ancak ilk videonuzu yüklemeden önce bilmeniz gereken birkaç şeyden bahsedelim.
 
Video Dosya Biçimleri
 
Videolar için pek çok dosya formatı vardır ve favori platformunuzun tercih ettiğiniz formatı desteklediğinden emin olmak istersiniz. Bunlar, çoğu platformun kabul ettiği bazı yaygın biçimlerdir.
 
 • MP4
 • MOV
 • WMV
 • AVİ
 • FLV
Videolar için diğer dosya formatları şunları içerir.
 
 • MPEG4
 • MPEG PS
 • 3GPP
 • WebM
 • DNxHR
 • ProRes
 • SineForm
 • HEVC (h265)
Videonuzu yükleme için doğru formatta dışa aktardıktan sonra, video yüklemenize ekleyebileceğiniz bazı ekstralar vardır. Bu da kitlenizin videolarınızı YouTube gibi platformlarda organik olarak bulmasını kolaylaştırır.
 
Yazı Ekle
Videonuz için dikkat çekici bir başlık ve açıklama isteyeceksiniz. Açıklamanız en fazla 5000 karakter olabilir ve başlığınızdaki ve açıklamanızdaki anahtar kelimeler. Hedef kitlenizin videonuzu bulmasını kolaylaştırabilir.
 
Görsel Eklentiler
Göz alıcı bir video küçük resmi tasarlayın. Video etkileşimini artırmak için benzersiz bitiş ekranları ve kartlar da tasarlayabilir ve ekleyebilirsiniz.
 
Altyazılar
Bazı platformlar, videolarınıza altyazı eklemenize izin verir. Video pazarlamanızı daha erişilebilir hale getirecek altyazılar oluşturmak için kullanabileceğiniz birçok ücretsiz altyazı aracı vardır. Yüklediğinizde dili seçmeniz ve dosyanızı yüklemeniz yeterlidir.
 
Video Barındırma Platformları
Video pazarlama, insanların ne izlediğiyle ilgili değil, nerede izledikleri ile ilgilidir. Çevrimiçi olarak video barındırmak için pek çok yer var ve bu bölümde en iyilerinden bazılarından bahsedeceğiz.
 
Youtube
Arkadaşlarınıza hangi online video platformunu kullandıklarını sorduğunuzda muhtemelen en çok duyduğunuz cevap YouTube oluyor.
 
YouTube, dünyanın en büyük video barındırma platformu, ikinci en büyük arama platformu ve en çok ziyaret edilen web sitesidir.
 
Her gün, insanlar YouTube’da beş milyardan fazla video izliyor. Videolarınızı YouTube’a yüklemek ve arama için optimize etmek de ücretsizdir .
 
YouTube, geniş izleyici kitlesine ek olarak, platformu videonuzu barındırmak için iyi bir seçim haline getiren birkaç başka özellik daha sunar.
 
 • Bir abone kitlesi oluşturun. YouTube videolarını ayrı kanallarda barındırabildiğiniz için, kanalınızı takip eden kullanıcıların yüklediğiniz diğer videoları görme olasılığı daha yüksektir.
 • Videolarınızı oynatma listeleri halinde düzenleyin. Kanalınızdaki videoları oynatma listelerine ekleyebilirsiniz. Bu, hedef kitlenizin içeriğinizde arama yapmasını kolaylaştırır.
 • Belirli bir kitleyi hedefleyin ve etkileşim kurun. Bir sosyal platform olarak. İzleyiciler videolarınızı beğenerek ve yorum yaparak onlarla etkileşime geçebilir ve bu da size izleyicilerinizle etkileşime geçmek için başka bir şans sağlar. YouTube ayrıca daha gelişmiş hedefleme için çeşitli reklamcılık stratejileri sunar .
YouTube, videoları yüklemek ve barındırmak için hiçbir ücret ödemeden geniş bir kitleye ulaşma avantajı sunsa da, platformun birkaç dezavantajı vardır.
 
Video reklamlar, içeriğinizi tanıtmak için harika bir araç olsa da. Platformdaki diğer reklamverenlerin reklamlarının sayısı izleyicinizin deneyimini azaltabilir.
 
Vimeo
Arkadaşlarınız YouTube izlemiyorsa muhtemelen ikinci en büyük video barındırma platformu olan Vimeo’yu kullanıyorlardır.
 
Vimeo’nun kitlesi, 2021’de 1,58 milyon aboneyle YouTube’unkinden çok daha küçük. Ancak yine de onu hem içerik oluşturucular hem de izleyiciler için favori yapan birçok avantaj var. Bu özellikler şunları içerir:
 
 • Daha Az Reklam ve Reklam. Vimeo, izleyicilerinizin deneyimini olumsuz yönde etkileyecek. Sınırlı reklamlara ve reklamlara sahiptir.
 • Daha Profesyonel İçerik. Vimeo’daki videolar da YouTube’dakinden daha kaliteli olma eğilimindedir. Platformdaki izleyiciler muhtemelen daha profesyoneldir.
 • İşletmeler için Daha Fazla Seçenek. Vimeo, işletmeler için birkaç farklı premium hesap seçeneği sunar. Premium hesaplar daha fazla depolama, gelişmiş analitik, müşteri desteği, oyuncu özelleştirme, müşteri adayı oluşturma araçlarına erişim ve çok daha fazlasını sağlar. Premium hesapların yanı sıra Vimeo, kaliteli pazarlama içeriği üretmek için işletmelerle de ortaklık kurar.
Yüksek kaliteli, sanatsal içeriği sergilemek istiyorsanız, Vimeo sizin için bir platform olabilir. Ancak erişiminizi artırmak istiyorsanız, diğer bazı platform seçeneklerini keşfedelim.
Üzüm Bağı
Vidyard, işletmeler için çevrimiçi bir video platformudur. Satış ve servis ekiplerinin müşterilerle bağlantı kurmasını sağlamak için videolar oluşturmaya, barındırmaya ve paylaşmaya yönelik araçlar sunarlar.
 
Videonuzun bu platformda başarılı olmasını sağlayabilecek araçlar şunları içerir:
 
 • Yerel yayıncılık. Bu platform, video içeriğini merkezi bir konumdan birden çok çevrimiçi kanala göndermenize ve güncellemenize olanak tanır.
 • Veri Raporlama. Araçları ayrıca görüntüleyen içgörülerinin analitiğini de sunar. Bu veriler doğrudan pazarlama otomasyon yazılımınıza veya CRM’ye bağlanabilir. Örneğin, izlediğiniz potansiyel müşteri en son örnek olay videonuzu görüntülerse, size hemen haber verirler.
 • Video kişiselleştirme. Vidyard, işletmelerin videoları izleyicinin adı veya şirketi ile kişiselleştirmesine de yardımcı olur. Videoyu pazarlama ve satış stratejilerinize dahil ederken bu, yaratıcı bir katkıdır.
 

Sosyal Medya İçin Video Pazarlama

 
Artık en büyük video barındırma platformlarını ele aldığımıza göre, sosyal medya için en iyi uygulamaları inceleyelim.
 
Görüntüleyenlerin videolarınızı sessiz izlemesini bekleyin.
 
Instagram’ın sessiz, otomatik oynatılan videolar gösteren ilk sosyal kanal olduğunu biliyor muydunuz ? Bu tür videolar sosyal medyada popülerdir çünkü izleyicilerin halka açık yerlerde videoları izlemesini kolaylaştırır.
 
Sessiz videoları ilgi çekici hale getirmek için kullanabileceğiniz birkaç en iyi uygulama şunlardır:
 
 • İzleyicinizin dikkatini çekmek için harekete geçerek başlayın.
 • İnsanların konuştuğu videolar, açılış sayfaları veya web siteniz için harikadır, ancak sosyal medya için görsel olarak uyarıcı videolara bağlı kalmaya çalışın.
 • İzleyicilerin sesli veya sessiz takip edebilmesi için metin ekleyin veya altyazı ekleyin.

 

Kısa Videolar En İyisidir

Sosyal medyadaki en popüler videoların uzunluğu platforma göre değişir. Bazı stratejiler daha uzun bir video gerektirse de, videonuzu daha küçük parçalara ayırmayı kolaylaştıracak şekilde çekin. Bu, video pazarlamanızdan daha fazla trafik ve katılım elde etmenize yardımcı olacaktır.

 

Hızlıca Dikkat Çekin

Sosyal medyada gönderi paylaşırken, video içeriğiniz ekrandaki pek çok bilgiyle rekabet eder. İzleyicileriniz mobil cihazlarından izliyorsa, daha da fazla rekabet vardır. Bu nedenle, içeriğinize hızlı bir şekilde girmek ve videonuzun ne hakkında olduğunu ilk 8-10 saniye içinde netleştirmek iyi bir fikirdir.
 

Birçok Farklı Ekran Noyutunda Çalışan Videolar Çekin

Videonuzu çekerken, her çekimi çeşitli ekran boyutları ve şekilleri için oluşturduğunuzdan emin olun.
 
Örneğin, kitleniz Facebook veya LinkedIn’de gezinirken cep telefonlarında geniş ekran bir video izleyebilir, ancak aynı video bir Instagram hikayesi olarak yayınlanırsa önemli görsel bilgileri kesebilir.
 
Her sosyal medya platformu için en iyi uygulamaları takip edin.
 

Facebook Video En İyi Uygulamaları

 
2016’da Facebook, özel bir video sekmesiyle video içeriğine ağırlık verdi ve platformun videoya odaklanması buradan itibaren arttı.
 
Facebook’ta video kullanmak, markalara haber akışında daha fazla erişim sağlıyor gibi görünüyor. Bunun nedeni muhtemelen algoritmalarında izleyici katılımını vurgulamalarıdır. Yakın tarihli Biteable araştırmasına göre, video reklam testi, hareketsiz bir görselden %480 daha fazla tıklama aldı. Bu, kitlelerin şu anda platformdaki videolarla daha fazla etkileşim kurduğunu gösteriyor.
 
Rahat ve eğlenceli marka bilinirliği videoları Facebook’ta genellikle iyi performans gösterir. Ayrıca , platformda video ile nasıl başarılı olunacağını özetleyen ayrıntılı bir en iyi uygulamalar kılavuzu sunarlar . Mobil görüntüleme için önerilen video uzunluğunu ve önceliklerini içerir.
 
Amaçları, izleyiciyle en alakalı videoları daha iyi ortaya çıkarmaktır. Bu, kitleniz için doğru içeriği oluşturmanın, popüler olana ayak uydurmak için sürekli video üretmekten daha önemli olduğu anlamına gelir.
 
Videoları doğrudan Facebook’a yüklemek de iyi bir fikir çünkü algoritmaları, sonraki ziyaretlerde hangi videoların gösterileceğini belirlerken kullanıcının önceki videoyla ilgili eylemlerini dikkate alıyor.
 

Instagram Video En İyi Uygulamaları

Instagram’ın en son stratejisi, video ve sosyal satışa öncelik vermektir. Bu, onu en son pazarlama videonuzu başlatmak için mükemmel bir platform haline getirir.
 
Instagram’da izleyicileri etkilemek için izleyicilerinize değer verdikleri bir şey sunun. IG’nin en iyi içerik uygulamaları, tutarlı, orijinal ve kişilik dolu videolar önerir.
 
Platformda dört farklı video formatı bulunmaktadır.
 
Makaralar
Makaralar, aşağıdakileri içeren platform içi araçlarla düzenleyebileceğiniz 15-30 saniyelik videolardır.
 
 • Zamanlanmış metin.
 • Filtreler.
 • Zamanlayıcı ve hız kontrolleri.
Bu IG video formatı, kullanıcıların videolarına platform içi bir ses kitaplığından ses eklemelerine de olanak tanır.
 
Hikayeler
Hikayeler, 24 saat sonra kaybolan 15 saniyelik videolar veya daha uzun bir videonun 15 saniyelik bölümleridir.
 
Hikayeleri profilinize de kaydedebilirsiniz. Hikayeler, markalara, ürünlerinizi Instagram’da gören kişilerin alışverişe başlamasını kolaylaştıran doğrudan bağlantılar gönderme şansı verir.
 
Instagram Videosu
Instagram videosu, 2021’de IGTV’nin yerini aldı. Bu videolar 60 dakikaya kadar uzayabilir, bu da size deney yapmak için bolca alan sağlar.
 
Instagram canlı video da sunuyor.
 
İnstagram aynı zamanda fenomenler için en popüler sosyal medya platformudur. Video için Instagram’dan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, ortak çalışmaya dayalı bazı videolar üzerinde çalışmak isteyebilirsiniz.

 

Twitter Video En İyi Uygulamaları

Twitter’daki günlük video görüntülemeleri 2020’den 2022’ye %95 arttı.
 
Kısalık, bu popüler kanalda temel bir faktördür. Bu nedenle, Twitter’da bir blog yazısı veya içerikle dalga geçerken videonuzu her zaman kısa ve öz tutun.
 
Tüketimi kolay olan kısa klipler genellikle en iyi performansı gösterir. Twitter’a göre kısa, 6-15 saniye demektir. Bundan daha uzun videolar çekmenizi önermezler.
 
Twitter’da video kullanarak biraz daha deneysel olmak istiyorsanız, hedef kitlenizle etkileşim kurmak için özel videolar yapmayı deneyebilirsiniz. Kişisel, bire bir yanıt videoları, takipçilerinizle kişisel bağlantılar kurarken markanızı daha insancıl hale getirmenin akıllı bir yoludur.
 
Twitter ekibinden diğer bazı öneriler şunları içerir.
 
 • Daha fazla görünürlük için videonuzu profilinizin üst kısmına sabitlemeyi deneyin.
 • Logonuzu gösterin ve çerçevenin sol üst veya sağ üst köşesinde kalıcı bir yerleşim sağlayın
 • Ürün ve hizmetlerinizi içeren videonuzu açın

 

LinkedIn Video En İyi Uygulamaları

LinkedIn kullanıcıları videoyu seviyor ve video, 2017’den beri platforma odaklanıyor. Bu profesyonel bir platform ve kullanıcılar ağ kurmak ve iş aramak için çok zaman harcıyor. LinkedIn için videolar oluştururken bu odağı aklınızda bulundurun.
 
Örneğin, zaman kazandıran bir şeyiniz varsa veya ağınızdaki diğer kişilere yardımcı olabilecek yeni bir şey öğrendiyseniz, video bu bilgiyi paylaşmak için etkili bir araçtır.
 
Sektör haberleri, bu platformda ilgili başka bir konudur. Yakın tarihli bir duyuru veya haber makalesi hakkında düşünceleriniz varsa, insanlara bir video ile ne düşündüğünüzü bildirin.
 
Şirketinizin yeni işe alınan harika bir kişi gibi bazı haberleri varsa, bir video, bir basın bültenine ekleyebileceğiniz cana yakın bir yaklaşım sunabilir.
 
Daha fazla ilham arıyorsanız, şu fikirlere göz atın.
 
 • Yeni teknolojileri video formatında sergileyin.
 • Yeni bir fiziksel ürünün nasıl çalıştığına ilişkin öğreticiler sunun.
 • Endüstri konferanslarından ve etkinliklerinden yayın

TikTok Video En İyi Uygulamaları

TikTok, 2022’de aylık 1 milyar aktif kullanıcıya ulaştı ve 2021’de ABD’deki en popüler uygulama oldu. Bu uygulama Z kuşağı gençlerinin en yeni dansları öğrenebileceği bir yer olarak başlarken, her yaştan kullanıcı için bir güç haline geldi.
 
Görüntülenme sayısı yüksek olan trend içerik, TikTok’un algoritması ile öncelik kazanır. Sık paylaşım, mizah ve özgünlük bu platformda çok önemlidir.
 
Organik ilan vermenin yanı sıra reklamcılıkla da ilgileniyorsanız, oyun ve e-ticaret gibi en iyi nişler için yararlı bir rehberleri var.
 

Pinterest Video En İyi Uygulamaları

Pinterest, 2016’da platformuna video ekledi ve 2022’de canlı yayın ekledi. Pinterest yaratıcılığı sever ve yakın zamanda bu odağı vurgulamak için İçerik Oluşturucu ödüllerini başlattı.
 
Pinterest’in hedef kitleniz için doğru platform olup olmadığından emin değilseniz bir kez daha göz atın. 2020’de platformda ürün aramaları 20 kat arttı ve ankete katılan kullanıcıların %75’i her zaman alışveriş yaptıklarını söylüyor.
 
Bu nedenle, yeni bir blog gönderisini tanıtın, kitlenizle etkileşim kurun ve hatta görüntüleyenleri Pinterest videolarıyla bir açılış sayfasına yönlendirin.
 
Pinterest’te trafik çekmek için, görüntüleyenleri bir raptiye kaydetmek, bir blog okumak veya bir ürün satın almak gibi harekete geçmeye teşvik eden videolar oluşturun. Markanız için görsel ipuçları eklemeyi ve pinleriniz için tutarlı ve görsel olarak çarpıcı videolar oluşturmayı unutmayın.
 

Canlı video

Sosyal medyadaki canlı özellikler, kullanıcıların o anda ne yaptıklarının canlı video akışlarını yayınlamasına olanak tanır.
 
Ve canlı video her zamankinden daha popüler. Statista’ya göre canlı akış, izleyicilerin %30’undan fazlası için tercih edilen video içeriğidir.
 
Çoğu sosyal medya platformu, Facebook ve Instagram dahil olmak üzere canlı video akışı sunar . Canlı videodan en iyi şekilde yararlanmak için canlı videonuz için önceden kaydedilmiş videolarınızla aynı üretim değerlerini koruduğunuzdan emin olun. Yüksek kaliteli canlı videolar sizi sosyal medyadaki diğer videolardan ayıracaktır.
 
Örneğin, hareket halindeyken canlı video kaydı yapıyorsanız, arka plandaki gürültünün mikrofonlar tarafından kolayca alınabileceğini unutmayın. Daha ciddi veya profesyonel bir yayın kaydı yapıyorsanız daha kontrollü bir ortam isteyebilirsiniz.
 

Canlı Videolarınızı Öne Çıkarmak İçin Birkaç İpucu Daha

 

Zamanlamayı Düşün
Canlı videonuzun platformun kendisinden yayınlanacağını unutmayın, bu nedenle yayınlarınızı çoğunlukla burada tanıtacaksınız. Gönderilerinizle en çok ne zaman ilgilendiklerini öğrenmek için hedef kitleniz hakkında biraz araştırma yapın.
 
Takipçilerinizden bazıları kaçırsa bile, çoğu uygulama varsayılan olarak videolarınızı uygulamaya kaydeder. İsterseniz bunları manuel olarak silebilirsiniz, ancak genellikle canlı yayınınız sona erdikten sonra takipçileriniz tarafından görüntülenebilir hale gelirler.
 
Etkileyici Bir Başlık Bulun
Başlığınız, videonuzun ne olduğunu ve insanların neden şimdi izlemesi veya akışınızı daha sonra yeniden oynatması gerektiğini açıklamalıdır. Başlığınıza “özel” kelimesini eklemek, kullanıcıların daha önce kimsenin görmediği görüntüleri gördüklerine inanmalarını sağlar. Bu, videonuzu potansiyel görüntüleyenler için daha heyecanlı hale getirebilir, böylece izleme olasılığı daha yüksektir.
 
Yorumlara Canlı Yanıt Verin
Birçok platformda, yayınınızı gerçek zamanlı olarak izleyen kişiler, yayını yorumlayabilir ve “beğenebilir”.
 
Diğer izleyiciler bu yorumları ve videonuzun aldığı beğeni sayısını görebilir. Etkileşimi teşvik etmek için canlı yayında bu yorumları onaylayın veya yanıtlayın. Bu, deneyimi daha çok iki yönlü bir konuşma gibi hissettirir.
 
Verilerinizi deneyin ve gözünüz üzerinde olsun.
 
Canlı video kullanmanın farklı yollarını ve kitlenizin en çok ne tür içerikleri sevdiğini denediğinizden emin olun.
 
Çoğu platform, neyin işe yaradığını anlamak için analiz edebileceğiniz veriler sunar.
 
Video Pazarlama Dağıtımı
 
Bu son aşamada, videonuzu dünyayla paylaşacaksınız. Bazı videolar birçok platformda yayınlanırken bazıları sadece belirli bir platforma veya kampanyaya yönelik olacaktır.
 
Video Pazarlama Kanalları: Sahip Olunan
Sahip olunan pazarlama kanalları, ücretsiz erişiminiz olan ve kontrol edebileceğiniz mülklerdir. Bu kanallar, ücretli kanallara yatırım yapmadan önce video içeriğinizi deneme ve neyin işe yaradığını test etme özgürlüğü verir.
 
Organik sosyal medyanın yanı sıra, bu kanallarda paylaşım yapmayı düşünün.

 

İnternet sitesi
Web sitenize alakalı videolar eklemek trafikte bir artış sağlayabilir. Ayrıca, potansiyel müşterileri yeni ürünler ve ürünlerinizi kullanmanın en iyi yolları hakkında eğitme fırsatı sunar.
 
Örneğin, ocak üstü pişirme kapları için olan bu video, insanlara daha önce bilmedikleri faydalı bir ürün özelliğini gösterdiği için viral oldu.

 

Blog
En popüler blogların çoğu okuyucularına yeni bir şeyler öğretir. En popüler bloglarınıza bir video eklemek, görüntüleyenlere bir konuyu hızlı bir şekilde öğrenmeleri için başka bir yol ve markanızla etkileşime geçmeleri için başka bir yol sağlayabilir. Videolar, SEO üzerindeki etkileri nedeniyle trafiği de artırabilir.

 

E-posta
E- postalarınıza video eklediğinizde, e-posta tıklamaları %300 artar. Bu da yetmezmiş gibi videolar insanları bir ürün veya hizmet satın almaya ikna eder ve gelen destek aramalarının sayısını azaltabilir. Bu, onları müşteri ve olası e-postalar için mükemmel eklentiler yapar.
 
Video Pazarlama Kanalları: Ücretli
 
Ücretli kanallar artık fazlalık değil, bir gereklilik ve ücretli medyaya yeni başlayan markaların. Bu konuda nereye ve nasıl gidecekleri konusunda akıllı olmaları gerekiyor.
 
Pazarlamacıların birinci önceliği olası satış oluşturmaktır ve pazarlamacıların %86’sı videonun olası satış yaratmada etkili olduğunu söylüyor. İster yeniden hedefleme kampanyaları yayınlıyor, ister hedef kitlenizi oluşturmak için PPC kullanıyor olun, videolar yardımcı olabilir. Ve ücretli sosyal medya reklamları tek seçeneğiniz değil.
 
Ancak, ücretli medya yerleşimi için en iyi seçenekler nelerdir?

 

Görüntülü reklamlar
Görüntülü reklamlar, izleyiciyi tıklayarak bir açılış sayfasına gitmeye. Üücretsiz denemeye kaydolmak veya bir ürün satın almak gibi işlemler yapmaya zorlayan metin, resim veya video reklamlardır.

 

Yayın Dışı Video Reklamlar
Yayın dışı reklamlar, mobil cihazlarda geniş formatlı bir oynatıcıda otomatik olarak oynatılan video reklamlardır. Kullanıcılar sayfa içi, başlık ve metin içeriğinde bunlara gider. Örneğin, haber siteleri ve bloglarda genellikle yayın dışı video reklamlar bulunur.
 
Video İçi Reklamlar
Yayın içi reklamlar, yayın dışı reklamların tersidir. Yayın içi video reklamlarda reklam, bir TV reklamı gibi mevcut video içeriğinin bir parçasıdır.
 
Yayın içi reklamlar, diğer video içeriği türlerinden önce, sırasında veya sonrasında oynatılır.
 
Geçiş Video Reklamları
Bu açılır video reklamlar, dikkate alınması gereken başka bir konudur. Bu reklamlarda, bir kullanıcı zaten yapmakta olduğu şeye devam etmek için reklamı tıklayarak veya kapatarak reklamınızın yanından geçebilir.
 
Yerel Reklamcılık
Yerel reklamlar, göründükleri medya biçiminin görünümü ve izlenimiyle eşleşecektir.
 
Örneğin güneş gözlüğü satıyorsanız ve bir mayo firmasıyla ortaksanız sitelerine ilan verebilirsiniz.
 
Yerel reklamlar, diğer bazı ücretli reklamlardan daha doğal hissettirir. Pahalı olabilirler, ancak genellikle izleyicinin zaten aradığı bir şeyle uyumlu oldukları için yüksek dönüşüm oranlarına da sahiptirler.
 
Sponsorlu İçerik
Sponsorlu içerik, yerleştirildiği yerin tonuna ve hissine uyduğu için yerel reklamcılık gibidir.
 
Bir işletmenin parasını ödediği medyadır, ancak başka bir marka veya yayıncı tarafından oluşturulup paylaşılır.
 
Influencer Pazarlama
Influencerlardan videolarınızı oluşturmalarını isteyebilir. Favori bir influencer ile birlikte videolar oluşturmak için iş birliği yapabilirsiniz. Buradan hangi kanalların dağıtım için en iyi olduğuna karar verebilirsiniz. Bu, marka erişiminizi büyütmek için mükemmel bir stratejidir.
 
Hedeflerinizi ve Video Analitiklerinizi Tanımlama
 
Herhangi bir pazarlama kampanyası başlatmadan önce, birincil video hedefinize karar vermeniz önemlidir. İlk video pazarlama stratejinize hedefler yerleştirdiniz, ancak bu hedefler bazen prodüksiyon sırasında değişebilir.
 
Her video için yalnızca bir veya iki hedef seçmek iyi bir fikirdir. Bundan fazlası, videonuz odaklanmamış gibi görünecek ve izleyicilerin bundan sonra ne yapmaları gerektiğini anlamalarını zorlaştıracaktır.
 
Örneğin, tek bir video yeni bir ürüne ve markanıza farkındalık getirebilir, ancak aynı videoya kurucunuzun hikayesini eklemek çok fazla olabilir.
 
Ardından, metrikler hakkında konuşalım. Video analitiğini anlamak, başarınızı tanımlamanız ve ölçmeniz için sizi donatacaktır.
 
Bir video yayınladığınızda, bir metriğe, yani görüntüleme sayısına takıntılı olmak kolaydır. Görüntüleme sayısı önemli bir metrik olabilirken, diğer metrikler kampanyanızla daha alakalı olabilir.
 
Hangi video analizinin izleneceğini seçerken, analiz edebileceğinizden daha fazla veri toplamamaya çalışın. Video pazarlama hedeflerinizle en alakalı metrikleri seçin.
 
Bunlar, video yayınladığınızda ve izlediğinizde göreceğiniz bazı popüler ölçümlerdir.
 
Görüntüleme Sayısı
Görüntüleme sayısı, kullanıcıların videonuzu görme sayısıdır. Buna ulaşmak da denir.
 
Bu metrik, hedefinizin marka bilinirliğini artırmak olup olmadığını izlemek için harikadır. Ancak her video barındırma platformunun bir görüntülemeyi farklı şekilde ölçtüğünü unutmamak önemlidir.
 
Örneğin, çoğu makale YouTube’daki bir görüntülemenin 30 saniye olduğun. Facebook’taki bir görüntülemenin ise yalnızca 3 saniye olduğunu belirtiyor ancak kimse gerçekten emin değil. Bu nedenle, video görüntüleme sayınız hakkında rapor vermeden önce ince yazıları okumaya çalışın.
 
Oynatma Hızı
Oynatma oranı, videonuzu oynatan kişilerin videonun aldığı gösterim sayısına bölünmesiyle elde edilen yüzdedir.
 
Bu ölçüm, videonuzun hedef kitleniz için ne kadar alakalı veya çekici olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Videonuzu binlerce kişi görüyor ancak yalnızca birkaç kişi oynuyorsa, muhtemelen içeriğinizi optimize etme zamanı gelmiştir.

 

Sosyal Paylaşım ve Yorumlar
Sosyal medyadaysanız, muhtemelen paylaşmaya ve yorum yapmaya aşinasınızdır. Sosyal paylaşımlar ve yorumlar, içeriğinizin hedef kitleniz için ne kadar alakalı olduğunun iyi bir göstergesidir.
 
Bir izleyici videonuzu izliyorsa ve zaman ayırarak kendi ağıyla paylaşıyorsa, muhtemelen harika bir içerik oluşturmuşsunuzdur. Sosyal paylaşımlar da önemlidir çünkü görüntüleyenleriniz videonuzu ne kadar çok paylaşırsa izlenme sayınız o kadar yüksek olur. Hedefiniz çok sayıda kişiye ulaşmaksa, sosyal paylaşımlar izlemek için iyi bir ölçümdür.

 

Video Tamamlamaları
Video tamamlama, kullanıcıların videonuzu bütünüyle oynatma sayısıdır. Bu ölçüm, videonuzun başarısını ölçmeye çalışırken görüntüleme sayısından daha güvenilir olabilir.

 

Tamamlama oranı
Tamamlanma oranı, videonuzu tamamlayan kişi sayısının videoyu oynayan kişi sayısına bölümüdür.
 
Tamamlanma oranı ve diğer etkileşim ölçümleri, bir izleyicinin videonuza tepkisini ölçmek için harika bir yoldur. Tamamlanma oranınız düşük mü? İnsanların hepsi belirli bir noktada mı düşüyor? Bu, video içeriğinizin hedef kitlenizde yankı uyandırmadığının bir işareti olabilir.

 

Tıklama Oranı
Tıklama oranı (TO), kullanıcıların harekete geçirici mesajınızı (CTA) tıklama sayısının görüntülenme sayısına bölünmesiyle elde edilir.
 
TO, videonuzun insanları istediğiniz eylemi yapmaya teşvik etmede ne kadar etkili olduğunun harika bir göstergesidir. TO’nuz düşükse, CTA’nızın tasarımını veya kopyasını gözden geçirmeyi düşünün.
 
Dönüşüm oranı
 
Dönüşüm oranı, ziyaretçilerin istediğiniz işlemi tamamlama sayısının CTA’nıza yapılan tıklama sayısına bölümüdür.
 
Hedefiniz izleyicilerinizin ücretsiz deneme için kaydolmak gibi bir işlemi tamamlamasını sağlamaksa. Dönüşüm oranınızın artıp artmadığını görmek için açılış sayfanıza bir video eklemeyi deneyin.

Hemen Çıkma Oranı ve Sayfada Geçirilen Süre
Bir web sayfasına video eklemeyi düşünüyor musunuz? Videoyu eklemeden önce sayfanın hemen çıkma oranını ve insanların sayfada ne kadar kaldığını not edin . Videonuzu yerleştirdikten sonra. Videonuzun insanların diğer içeriğinizle etkileşim biçimini değiştirip değiştirmediğini görmek için ölçümleri kontrol ettiğinizden emin olun.
 
Video pazarlama stratejinizin etkinliği nasıl ölçülür?
 
Her platform ve kanaldaki performansı ölçmek değerli bilgiler sağlar. Bu, bir videonun hedef kitleniz için doğru içerik türü olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.
 
Tüm platformlarda, yukarıdaki metriklere ek olarak, videolarınızın ömrünü belirlemek için zaman içindeki görüntülemeleri ölçtüğünüzden emin olun. Kitlenizle alakalı kalmak için videolarınızı birkaç haftada veya ayda bir yenilemeniz gerektiğini fark edebilirsiniz.
 
Videolarınızla etkileşimi izlemeye ve karşılaştırmaya devam edin. Bu, hangi konuların en çok paylaşımı teşvik ettiğini ve yaşam boyu daha iyi bir değere sahip olduğunu bulmanıza yardımcı olacaktır.

Sonuç

Video pazarlama ilk başta bunaltıcı olabilir. Ancak biraz pratik ve sabırla markanıza özgü yüksek kaliteli video içeriklerini kolayca üretebilirsiniz.
 
Bir kamera alın, çekime başlayın ve etkileşim seviyelerinizin artmasını izleyin. Videoyu pazarlama stratejinizin önemli bir parçası haline getirmenin zamanı geldi.
 
Her seferinde bir adım atın ve öğrenmeye devam edin. Yeni bir fikir veya stratejinin hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olabileceğini asla bilemezsiniz.

Levent Demirbaş

1999 Samsun Doğumluyum. Doğduğum şehirde yaşamıma devam ediyorum. Bafra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Web Tasarım eğitimimi tamamladım. Üniversitede Halkla İlişkiler ve Tanıtım alanında aldığım eğitimime ek olarak Dijital Pazarlama ve SEO alanında aldığım eğitimler sonucunda LD&Web Grafik Ajansını Kurdum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu